Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

AMENZILE - Se claseaza in timp, mit sau realitate?, Recomandatele care vin prin posta, pana cand ?

xcristina
post 8 Aug 2008, 23:49
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploieºti/Tîrgu Mureº




QUOTE(Axe @ 8 Aug 2008, 22:27)
Daca tot zici ca lucrezi in bransa , poate ne inveti si cum sa pacalim sistemul, hai nenea, te rugam, ca ne plange buzunarili si n-am gresit chiar rau, zau  ! blink.gif
*



I-auzi ia... Si cam de ce ar face una ca asta??? La urma urmei, cu totii am prefera sa-ti platesti amenzile, ca se fac venit la bugetul local; teoretic profitam cu totii de pe urma ta si a celor ca tine... icon_mrgreen.gif

Repede hai sa pacalim sistemul... dry.gif


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MadHawk1
post 9 Aug 2008, 00:13
Post #32


Clona lu' Sony


Group: Members
Posts: 185
Joined: 1 August 08
From: localhost




Na' ca a inceput campania electorala si pe forum! radmasa.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 9 Aug 2008, 06:36
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




pai uneori trebuie pacalit pt ca este nesimtit !
iata exemplul meu : ieri am venit de la munte, intr-un loc erau bumpere cu linie continua, nu venea nimeni din fata dar eu pt a nu lua cu ambele roti bumperu, am calcat linia continua cu stg si l-am luat doar cu rotile dreapta. Acum am observat ca acolo erau si camere, daca ma trezesc cu amenda este normal ???!!! Alt exemplu: pe o linie dreapta, cu linie continua am fortat o depasire inaintea terminarii liniei continue cu vreo 20m, pt ca nu venea nimeni din fata, vizibilitate 100% pericol 0, am obs de asemenea ca erau camere, trebuie sa iau amenda ?! Ajung la concluzia ca este foarte util un dispozitiv gps cu harta camerelor si radarelor actualizata la zi. smile.gif
Eu am impresia ca masurile pe care le ia politia streseaza soferul distragandu-l de la condus. Personal sunt mai atent sa nu fie un politist sau radar nush pe unde tupilat dacat la conditiile de drum si mentionez ca am permis din '88 iar de atunci conduc zilnic. Soferii au ajuns sa se uite mai mult la detectoare si gps-uri, pe stalpi dupa camere, pe jos dupa modelul ala de radar ingropat, decat prin parbriz !
Am ajuns sa fiu stresat cand conduc, ma intreb ce naiba mai e la curul incepatorilor atunci cand se urca la volan !?

This post has been edited by Axe: 9 Aug 2008, 06:42


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 9 Aug 2008, 11:41
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




QUOTE(Axe @ 8 Aug 2008, 22:11)
Eu as vrea sa stiu cat de linistit pot sa fiu daca pur si simplu nu le bag in seama ?! Stiu ca nu mai poti opera modificari pe la administratia financiara, vanzari imobile, auto etc. dar presupunand ca nu mai trec pe acolo nici macar sa platesc impozitul la casa(pt ca si atunci te pot prinde, nu-ti iau banii decat daca platesti amenzile), deci nu mai trec pe la administratie sa spunem cativa ani, care-i treaba cu amenzile ?
*



Pai nu prea ai cum sa nu treci cativa ani pe la finante, pt ca ai masina, da? Deci trebuie sa iti platesti impozitul pe masina.... Impozit care se plataete anual! Iara daca nu treci cativa ani atunci cei la finante pot sa iti puna poprire pe salar, adica ti se retine din salar suma datorata din impozite + penalizari + amenzi neplatite +..... . Au acest drept, conform legii.... si nu numai finantele pot face acest lucru!


Camarele astea fixe care sunt pe la noi inregistreaza doar depasiriele de viteza fata de viteza legala si nu comportamentul soferilor in trafic. Ca sa nu mai ai emotii si sa nu mai fii stresat uitandu-te dupa militieni si camere, nu mai forta depasirea inaintea terminarii liniei continue, ca 20 m e o distanta neglijabila! smile.gif Si atunci totul va fi bine.... wink.gif

This post has been edited by Johnny_Bravo: 9 Aug 2008, 11:45


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 9 Aug 2008, 13:42
Post #35


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




QUOTE(MadHawk1 @ 9 Aug 2008, 01:13)
Na' ca a inceput campania electorala si pe forum!  radmasa.gif
*



blink.gif Adica?


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 9 Aug 2008, 14:37
Post #36


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(Axe @ 9 Aug 2008, 14:36)
ieri am venit de la munte, intr-un loc erau bumpere cu linie continua, nu venea nimeni din fata dar eu pt a nu lua cu ambele roti bumperu, am calcat linia continua cu stg si l-am luat doar cu rotile dreapta. Acum am observat ca acolo erau si camere, daca ma trezesc cu amenda este normal ???!!!
Da, de ce nu? Ai calcat linia continua. De ce ai calcat-o? E chestie de costuri pana la urma: daca baietii voiau sa faca treaba corecta puneau speed bumper pe toata latimea strazii. Dar costa de 2 ori mai mult si nu mai prindeau soferi care calca linia continua. Deci e o masura care, dupa parerea mea, nu are nici in clin nici in maneca cu siguranta traficului, ba dimpotriva. Faptul ca tu ai taiat linia continua si te-ai dus pe contrasens denota faptul ca cei de la drumuri te-au "invitat" sa faci asta. Daca era bumper pe toata latimea stateai linistit. Mi se pare cam hotie. Tin minte ca si eu faceam acelasi lucru langa Bucuresti, in comuna Dragomiresti, atat ca eu le ocoleam pe de-a intregul daca aveam vizibilitate din sens opus. Nu era linie continua acolo, dar era un bumper din asta plasat in curba pe care il ocoleam mereu cu rotile din stanga. Riscant, stiu, dar ei ma provocau.
QUOTE(Axe @ 9 Aug 2008, 14:36)
pe o linie dreapta, cu linie continua am fortat o depasire inaintea terminarii liniei continue cu vreo 20m, pt ca nu venea nimeni din fata, vizibilitate 100% pericol 0, am obs de asemenea ca erau camere, trebuie sa iau amenda ?!
Da. Puteai sa mai astepti 20 metri. Cat timp ai castigat fiindca ai taiat linia continua?


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 9 Aug 2008, 15:58
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Pai hai sa-ti detaliez, daca pe un drum de cacao, cu o singura banda pe sens stai in spatele unui tir(chiar asa a fost) de nu mai stii cand, plin de fum si cu 30-40/ora, atunci cand conditiile iti permit in deplina siguranta ii fu...., pardon , ii dai o depasire pt ca nu stii daca astepti sa treaca si cei 20m si nu apare ceva din fata de nu mai poti depasi alti cativa kilometri. Nu sunt genul ala de nelinistit care tine masina in 5000-6000ture, sa arate el ce poate da nici ala care pui pariu din spate ca in masina este un bosorog sau o blonda !!! blush.gif
Este normal , zic eu ca scriind aici, sa nu pot exemplifica total situatia creata in trafic si atunci unii sa traga concluzii gresite sau pripite, dar nu a fost vorba de niciun risc iar daca tot adusei vorba de turatii, nu prea trec de 3000 ! unsure.gif
Oare sunt singurul care se simte ca atunci cand ai un militian mic pe umar, dar cu un box in mana si te pandeste sa gresesti sa-ti altoiasca una peste dinti ?

This post has been edited by Axe: 9 Aug 2008, 16:04


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MadHawk1
post 9 Aug 2008, 19:01
Post #38


Clona lu' Sony


Group: Members
Posts: 185
Joined: 1 August 08
From: localhost




QUOTE(xcss @ 9 Aug 2008, 14:42)
blink.gif Adica?
*




Era o gluma, lasa! tongue.gif


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 9 Aug 2008, 21:44
Post #39


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




QUOTE(Johnny_Bravo @ 9 Aug 2008, 13:11)
Pai nu prea ai cum sa nu treci cativa ani pe la finante, pt ca ai masina, da? Deci trebuie sa iti platesti impozitul pe masina.... Impozit care se plataete anual! Iara daca nu treci cativa ani atunci cei la finante pot sa iti puna poprire pe salar, adica ti se retine din salar suma datorata din impozite + penalizari + amenzi neplatite +..... . Au acest drept, conform legii.... si nu numai finantele pot face acest lucru! 
  Camarele astea fixe care sunt pe la noi inregistreaza doar depasiriele de viteza fata de viteza legala si nu comportamentul soferilor in trafic. Ca sa nu mai ai emotii si sa nu mai fii stresat uitandu-te dupa militieni si camere, nu mai forta depasirea inaintea terminarii liniei continue, ca 20 m e o distanta neglijabila!  smile.gif  Si atunci totul va fi bine.... wink.gif
*


Perfect corect ! Nu prea ai cum sa te feresti, vrei nu vrei pana la urma statul ti-o trage. sad.gif


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 10 Aug 2008, 06:39
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Eu nu vreau sa contrazic pe nimeni pt ca in mod cert sunt oameni care cunosc legislatie mai bine ca mine dar am avut o perioada in care din delasare si uitare nu am trecut pe la administratie aprox 3 ani !!! Apoi am fost si am platit din urma toate darile cu penalizarile de rigoare care nu sunt foarte mari, deci se poate !

10 Aug 2008, 18:59:
Deci cum ramane asa:

QUOTE(romanvs @ 8 Aug 2008, 21:59)
Cateva idei de prin OG 2/2002:
Amenzile se prescriu in termen de 2 ani de la data emiterii daca fiscul nu ia nici o masura de constrangere impotriva contravenientului.

*



sau asa ?

QUOTE(Jack Daniel's @ 9 Aug 2008, 21:44)
Perfect corect ! Nu prea ai cum sa te feresti, vrei nu vrei pana la urma statul ti-o trage. sad.gif
*




This post has been edited by Axe: 10 Aug 2008, 18:59


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 10 Aug 2008, 21:10
Post #41


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Daca ai luat la cunostinta de procesul verbal si nu platesti sau ataci procesul verbal atunci esti dat in judecata si vei primi citatie sa te preziniti la proces.Proces pe care il poti castiga sau nu.
Daca nu iei la cunostinta de procesul verbal aunci se trimite(din cate stiu eu) la fisc care trebuie sa ia masuri ca sa te faca sa platesti.Daca nu ia, amenda se prescrie in termen de 2 ani.
Consider ca daca esti nevinovat cel mai bine este sa ataci procesul verbal in termen de 15 zile(este scris pe spatele procesului verbal).De asemenea trebuie sa ai un martor care sa ateste atunci cand va fi chemat la tribunal ca ai dreptate.


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 10 Aug 2008, 21:33
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Ei, aici intervine partea interesanta, evident daca ai luat la cunostinta nu mai face subiectul discutiei de aici. Deci nu vreau sa bag in seama hartiutele alea de la posta "recomandatele", ii las sa-mi scrie pana le-o veni rau si acru, apoi intrebarea se pune: cum ma poate forta fiscul sa dau banii aia, zici tu in termen de doi ani, ca apoi, ura si la gara ?!


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 10 Aug 2008, 21:59
Post #43


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Amenzile neplatite se duc la financiar.De financiar te lovesti cam tot timpul,cand platesti impozitul,cand vinzi ceva(masina,teren,locuinta),etc.
Stiu anumite personaje care au amenzi de zeci de milioane si nu au platit nimic,dar nici nu prea au nimic pe numele lor(case,masini,locuinte).
Sincer, nu cunosc modalitatea exacta prin care te poate constrange fiscul.Dar presupun ca tot prin dare in judecata.
Nu stiu exact cum se procedeaza,dar unii au scapat altii nu.
Treaba cu modul de lucrul al fiscului ma depaseste.


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 10 Aug 2008, 22:05
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




QUOTE(Axe @ 9 Aug 2008, 16:58)
Pai hai sa-ti detaliez, daca pe un drum de cacao, cu o singura banda pe sens stai in spatele unui tir(chiar asa a fost) de nu mai stii cand, plin de fum si cu 30-40/ora, atunci cand conditiile iti permit in deplina siguranta ii fu...., pardon , ii dai o depasire pt ca nu stii daca astepti sa treaca si cei 20m si nu apare ceva din fata de nu mai poti depasi alti cativa kilometri. Nu sunt genul ala de nelinistit care tine masina in 5000-6000ture, sa arate el ce poate da nici ala care pui pariu din spate ca in masina este un bosorog sau o blonda !!! blush.gif
*



Gandeste-te ca linia aia continua nu e pusa aiurea pe mijlocul drumului. E f posibil sa fie o portiune de drum peroculoasa in care depasirile sa fie f riscante, asa ca cel mai bine e sa mai astepti pana apare marcajul discuntinu.... smile.gif Lasa-i pe cei din spate sa creada ca esti un bosorog, viata ta si a celorlalti e cel mai important lucru! Prea multe chestii naspa se intampla pe strazi, prea multi tineri mor zilnic in romania din cauza accidentelor..... chiar azi la stiri aratau un accident in jud constanta soldat cu 5 morti, un passat s-a bagat intr-o depasire, peste linia continua si a acrosat alta masina din sens opus.... avea 140 km/h! Lucurile aste is reale, nu luate din filme, chiar se intampla asa ceva excl.gif


Legat de prescrierea amenzilor dupa 2 ani, intreaba la fisc sau la politie, sigur te va lamuri cineva. Dupa aia ne zici si noua care e spilul!




--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 11 Aug 2008, 10:34
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Da am vazut si eu dar aia nu a fost depasire, acolo este un drum cu trei benzi pe sens, alta-i explicatia a ceea ce s-a intamplat in masina aia !? Ma rog, acum hai sa trecem la subiect iar cei care au reusit sa ocoleasca amenzile venite prin recomandata/mandat postal, sa ne spuna cum se face, daca este posibil sau daca pana la urma tot o incasezi !? huh.gif


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 11 Aug 2008, 13:15
Post #46


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Hai sa fim seriosi cu afirmatia " linia aia continua nu e pusa aiurea...."
Am vazut la linii continue puse aiurea in romanica noastra ...
Atentie ! Nu vorbesc de liniile de la curbe , poduri etc , care sunt normale ci de linii puse pe drumuri drepte , fara treceri de pietoni sau altceva .
PS Daca procesul verbal nu este adus la cunostinta contravenientului in termen de 30 de zile , acesta se prescrie !

This post has been edited by body: 11 Aug 2008, 13:17


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 11 Aug 2008, 19:02
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Ia uite, altu' breaz ca zmeul....
Si cine hotaraste daca linia aia e pusa sau nu aiurea?? Tu? Eu? Unul care se grabeste? Altu' care merge ca melcul? Politia? Aia care vopsesc soseaua?

Poate ar fi cazul sa ne facem noi insine "curat" in fara casei noastre si atunci romanica asta a noastra in care traim va fi un loc mai bun! Altfel spus, daca nu am fi atat de inconstenti in trafic si daca nu ni s-ar rupe pur si simplu de legi si reguli poate nu s-ar intampla atatea tragedii pe sosele!

Ontopic: chiar daca nu aveti nimic pe numele vostru, fiscul tot isi poate recupera debitele restanta (+penalizarile) din salar! Au acesr drept, conform legii! Un loc de munca avem cu totii, nu? Normal, pentru asta trebuie ca cineva de la fisc sa si aplice prevederile legale.... Acu', depinde si cat de interesati sunt sa faca asta!

This post has been edited by Johnny_Bravo: 11 Aug 2008, 19:06


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 12 Aug 2008, 06:43
Post #48


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Nu am scris romaneste mai breazule ? In termen de o luna daca procesul verbal nu este adus la cunostinta contravenientului , acesta se prescrie !
Ce sa recupereze fiscul , daca procesul verbal nu mai este valabil ?
Iar la faza cu linia continua , in afara de romania si bulgaria nicaieri in lume nu am vazut trasari aiurea si crede-ma ca am vazut ceva lume , dar asa esti tu , esti cel mai destept !

This post has been edited by body: 12 Aug 2008, 06:43


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 12 Aug 2008, 08:48
Post #49


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




Eu n-am mai auzit ca un proces verbal sa se "prescrie". Poate fapta/contraventia consemnata de acesta...


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 12 Aug 2008, 09:25
Post #50


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




In legatura cu amenzile neplatite, sa nu credeti ca puteti scapa. Eu am amanat plata uneia si dupa un an m-am trezit cu somatie si ordin de executare silita (care intra in vigoare daca in 15 zile de la data primirii nu plateam). Si am vazut la cineva ca le scot de la naftalina si pe cele mai vechi.


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 12 Aug 2008, 15:25
Post #51


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Cititi voi frumusel in ordonanta nr.2/2001 publicata in Monitorul oficial 121 din 25iulie2001!
art 14
" executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii "
Aud!


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
horsewhisperer27
post 12 Aug 2008, 15:42
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.491
Joined: 15 March 04
From: Bucuresti




corect.sau 6 luni de la fapta daca nu a fost intocmit pv ul?gresesc, body?


--------------------
fan VAG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 12 Aug 2008, 16:04
Post #53


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Clarificari direct din OG 2:
Art 14 (1)Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.
(2)Executarea sanctiunii amenzii contaventionale se prescrie in termen de 2 ani de la data aplicarii.
Art 27.Comunicarea procesului verbal si a instintarii de plata se face prin posta,cu aviz de primire,sau prin afisare la domiciliul sau la sediul contravenientului.Operatiunea de afisare se consemneaza intr-un proces verbal semnat de cel putin un martor.


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 12 Aug 2008, 16:10
Post #54


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




@horsewisperer Nu gresesti !
Cati postasi ati vazut voi ca fac asa ceva ??????


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanvs
post 12 Aug 2008, 16:23
Post #55


membru autentic


Group: Members
Posts: 1.248
Joined: 14 January 08
From: CRAIOVA




Am vazut cazuri cand afisarea a fost facuta de agenti ai Politiei comunitare,la care a existat si un martor conform OG 2.


--------------------
Hyundai Elantra 2021
D A C I A S O L E N Z A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fnp
post 12 Aug 2008, 16:25
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 446
Joined: 5 November 03
From: Bucuresti




Afisarea la domiciliu se poate face de catre executorul judecatoresc. Deci teoretic daca vor sa-ti aduca ceva la cunostinta i-ti aduc. Practic nu cred ca se complica pt. 2-3 amenzi de circulatie.


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 70CP 2007 Laureate + ABS - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
body
post 12 Aug 2008, 19:07
Post #57


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 568
Joined: 19 July 04
From: Ploiesti




Exact , cand e vorba de chestii mai grave asa se intampla , dar din cate stiu ( m-am interesat chiar) pentru amenzi marunte de circulatie nu se complica !

This post has been edited by body: 12 Aug 2008, 19:08


--------------------
Mitsubishi/Suzuki Lancer/SX4 2007/2008 - PH-72-BVR PH-77-MMR
body cu lancer si nevasta cu suzuki sx4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 13 Aug 2008, 10:18
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Atasez forma actualizata a Ordonantei de Guvern 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor.
Spor la citit biggrin.gif

This post has been edited by $$ilvviu: 13 Aug 2008, 10:19

Attached File(s)
Attached File  O.G.2.doc ( 98.5k ) Number of downloads: 58


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
LuluMOB
post 13 Aug 2008, 13:11
Post #59


Membru cu pedale.


Group: Members
Posts: 1.136
Joined: 28 October 05
From: Iaºi




Pãi sincer eu nu m-am lãmurit cum e acum: se prescrie amenda în 6 luni?
QUOTE
ART. 13
    (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei



--------------------
Dacia Logan ABS+ AC 1.4MPI 06/2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 13 Aug 2008, 13:35
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Eu cred ca nu se prescrie amenda in 6 luni, ci
QUOTE
aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale
.
Deci daca s-a facut aplicarea amenzii (prin proces-verbal etc.), aceasta nu se prescrie.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:12
Dacia