Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

clio III vs Opel Corsa (nou)

AND
post 20 Oct 2006, 09:32
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Stai linistit. Pe dedesubt noul Corsa este aceeasi masina ca si Fiat Grande Punto. Nu e ceva "abia iesit pe piata". Iar fiabilitatea Opel nu are de ce sa fie contestata. Nu sunt ei mai fiabili decat VAG sau decat o japoneza, dar sunt clar peste francezi la capitolul asta.


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
Audi's 5.9 TDI V12 - Worlds most powerful production diesel!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 20 Oct 2006, 11:17
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




E adevarat ca daca ai mai avut Renault stii deja de ce e capabila reteaua de service-uri. Totusi, pana acum eu nu am avut nici o surpriza neplacuta la service Opel.Sunt mult mai serviabili.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 20 Oct 2006, 12:37
Post #33


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Io mi-as lua Corsa.. Clio 3 e urat sad.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 20 Oct 2006, 21:08
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Eh, acuma nici chiar asa ... Daca te uiti la Corsa si la Clio, mai de departe, cam seamana, cel putin din spate si fata. Daca Clio e urat, atunci Corsa tot asa e smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 21 Oct 2006, 15:13
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Renault in general are motoare foarte bune. Peste cele de la Opel (ma refer la putere, flexibilitate, fiabilitate etc).

Iar bordul de la noul clio are plastic de laguna. Niste finisaje foarte bune.

Se zvoneste ca ar fi mai spatios decat corsa.

Altfel, opel desi e cea mai ieftina germanca, e o masina fiabila per total si ceva mai frumoasa decat clio. Desi seamana nitel pe ici pe colo.

Eu am ales noul Clio si datorita pretului dar si celorlalte facilitati.


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 22 Oct 2006, 22:38
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Din datele tehnice Clio III e mai mare ca noua Corsa.

clio III:

L=3986 mm
l=1707mm

noua corsa

L=3839mm
l=1646mm

Corsa arata foarte bine, e chiar draguta.
Clio e din topor la partea din fata, dar are atuuri de natura functionala/siguranta pasiva.....si inca multe...la pretul pe care il afisaza.

Eu as vrea sa cumpar un renault sau un opel

-daca e renault sa fie CLIO III
-daca e opel sa fie ASTRA CLASSIC II(deja alta clasa , conceptie veche:( ) sau Noua Corsa...cu motorul 1.3 CDTI care de fapt e JTD de la FIAT - care are cuplu maxim la turatii mari...consum...dar nu ma dau in vant dupa acest motor

This post has been edited by george_slz: 22 Oct 2006, 22:39


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 25 Oct 2006, 10:30
Post #37


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(AND @ 19 Oct 2006, 16:23)
New Corsa > Clio III in materie de: finisaje, manevrabilitate si directie. Ambele arata bine, sunt la fel de confortabile si au practic acelasi pret.

Parerea mea, merita mai mult Corsa.
*




Sunt curios daca ai mers cu noua Corsa. Eu am facut un test drive ieri si pot sa-ti dau dreptate doar in cazul manevrabilitatii care este o consecinta a directiei. Aceasta nu este asa de supraasistata ca la Clio este adevarat. In rest insa.... Scuza-ma, dar sunt convins ca nu ai vazut noua Corsa pe viu. Varianta de test a fost cdti de 90 de cai si echiparea Cosmo. De top. Finisajele era slabute, suruburi la vedere pe usa, rosturi mare intre panoul usii si aceasta, o paleta de la aeratoare era rupta, in zone airbagului lateral era iesita pielea, plastic tare peste tot...Pe mine m-a dezamagit. Dpdv al aspectului, parca este umflata cu pompa, insa asta se simte foarte bine in interior, care este imens. Suspensia este zgomotoasa si tare. Perfecta pentru drumurile bune, insa pentru Romania nu este confortabila. Zgomotul de tractor era destul de mare, iar cel de vant incepea sa-l acopere de la 100 la ora. Iar pretul era unul foarte mare. Varianta de top ajungea la 14.400 CIP. Este adevarat, cu motorul diesel de 125 de cai.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 25 Oct 2006, 10:45
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Te-ai gandit ca paleta aia rupta sau cine stie ce material agatat este consecinta taranilor care se urca in ea?Probabil ca fiind masina de drive-test nu este asa de bine finisata, desi e cam aiurea ca ar trebui sa fie mai bine lucrata ca masina de serie.
Ex: In showroom la Opel ma catarasem intr-o Vectra cu piele inauntru si care avea o mare zgarietura pe volanul tot de piele. Cand i-am intrebat ce fac cu zgarietura au zis ca inlocuiesc volanul si gata.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 25 Oct 2006, 10:52
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




Masinile de testdrive sunt masini de serie cumparate de dealer. Dupa 4 luni (la Opel asta) le vand ca masini rulate. Deci nu e mai mult sau mai putin finisata ca una de serie...

Plasticul de pe bord de la Clio III e acelasi ca cel de pe Laguna - deci e de asteptat ca cel de pe Opel sa fie inferior (dealtfel niciodata masinile germane nu au avut cine stie ce plastice bune pe ele...)


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 25 Oct 2006, 11:01
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Mama, da' mult mai filozofam! blush.gif
NU stiu, eu raman la Corsa, pe considerentul ca mi-a luat ochii mai mult decat Clio 3. Restul vom mai vedea!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fyl
post 25 Oct 2006, 11:05
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 4 May 06




ne-am urcat si noi (eu si un moderator de pe aici smile.gif ) intr-o Corsa noua, spatiu in spate mai mic decit in Clio cind in fata sta aceeasi persoana in aceleasi conditii

consola e cam lata pt. cit de ingusta e masina, locul disponibil pt. picioare la cei din fata pare si mai mic din cauza asta

la primele 2 versiuni de dotare butoanele si alte finisaje arata oribil, mai ales cele rotunde prin a caror lateral se vede lumina aia galbena

cam la aceleasi dotari iese cu ~500E mai scumpa Corsa (nu mai pun pachetul promo de la Clio din perioada asta) daca insa se poate negocia pina la 1000e, la acelasi pret as inclina si eu spre Corsa


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 25 Oct 2006, 11:21
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




Mai dragilor
daca este adevarat ca la Opel se poate nogocia pretul atunci inseamna ca nu stiti pe ce dati banii, nu stiti pretul real al masini.
Orice firma serioasa are un reprezentant ( importator) in tara prin care se fac toate vanzarile.
Pretul de vanzare este stabilit de catre importator sub stricta comanda a producatorului. in situatia in care poti negocia 1000 Euro acest lucru sa fi convins ca nu il da vanzatorul doar pentru ca ii place de nutra ta. el oricum are castig sub forma de procent la total bucati vandute.
In concluzie pretul real de vanzare este undeva cu 1000 de euro mai scazut decat cel publicat ca oficial si ca atare si calitatea masinii este tot cam acolo
in rest numai bine iar pentru cei doritori de Opel le spun parerea mea ( cel mai slab producator auto din Germania nu de aceea este asa un consortiu de mare Dew, americani, australieni, etc sub alte nume)


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fyl
post 25 Oct 2006, 12:08
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 4 May 06




cam la toti producatorii e valabila treaba asta, masina costa cam jumate cind o scoate din fabrica, pune adaosul lui, mai vine si dealeru' cu alt adaos si tot asa

asta nu inseamna ca merita sa te gindesti care e adaosul dealerului de fiecare data pt. ca la firmele cu cererea mult mai mare decit oferta isi permit sa nu-ti faca decit un discount infim in plus la cine stie ce oferta este la masina aia in perioada respectiva (de ex. la Accent isi permit nu numai sa nu faca discount ci sa-ti si ceara spaga ca sa-ti aduca masina mai repede, asta pt. ca unii chiar dau)


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 25 Oct 2006, 12:57
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Laguna din semnatura a costat 13600 EUR pe factura din Franta catre Renault Ro. Eu am dat (din cate imi amintesc) 18200 CIP, deci faceti singuri calculele cat castiga importatorul...


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 25 Oct 2006, 23:08
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




scuze de offtopic - cum de ai vazut factura de la Renault Fr catre Renault Ro ? Eu pe a mea similara full option mai putin trapa si sistemul de navigatie (care era vreo EUR 2,500 CIP) am dat EUR 17,000 CIP cu reducerile in vigoare....

Singurul argument pt care as alege Corsa este faptul ca poti alege optional ESP, ceea ce Renault Romania nu ofera pt Clio III.... Altfel Clio III este din toate punctele de vedere o masina mai buna.... rusine lui Renault Romania ca ne trateaza de clienti de mina a doua....

This post has been edited by Frank SF: 25 Oct 2006, 23:14


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 26 Oct 2006, 07:00
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




@FrankSF: factura am primit-o, cred ca e cea folosita la vamuirea masinii (si asa e, 17200 a fost, nu 18200). Nu conteaza, important e ca diferenta e destul de mare si au de unde sa faca reduceri ai nostri.

Sunt curios cum e inchegat bordul pe un Corsa, fiindca cel de la Clio 3 cam zdrangane dupa ceva drumuri de ale noastre. Daca pretul e la fel, eu as merge parca pe Corsa.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 26 Oct 2006, 08:47
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Mai bine faceam un poll. Cred ca se prindea mai bine cel interesat de comparatie, ca deja e confuz.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_slz
post 27 Oct 2006, 19:40
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.162
Joined: 17 July 05
From: BUCURESTI S6




Am vazut megane 2.2 comfort expression cu manerul portierei din stanga cojit rau de tot, era bej vopsit, sub el plasticul era negru. Raspunsul a fost ca sunt clienti care au testat masina cu inele si verighete pe mana. Cine isi scoate verigheta cand conduce?!..... si daca il vede nevasta pe individ se lasa cu bash.gif

This post has been edited by george_slz: 27 Oct 2006, 19:41


--------------------
dacia Astra H Cosmo 2008 - b xx sef
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi25
post 6 Dec 2006, 01:31
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 6 December 06




O fi Opel cel mai prost din Germania dar nu se compara cu Renault... EU o sa mai astept pana anul viitor pt noul model ( am auzit ca e bine sa nu iei o masina in primele 6 luni dupa aparitie ca se mai regleaza una alta ).
Oricum deoarece nu ma pasioneaza motorina voi opta pt acelasi motor de 1,4 16vcare mi se pare super tare! ( ce rau imi pare ca nu au pus un 1,6 pe ea )Ecotecul de pe corsa mea are aprox 180k si trage si acum foarte bine, inca nu a reusit nici un Logan sa ma depaseasca pe autostrada smile.gif). EU mi-am calculat in jur de 14.000 DDP o new Corsa cu Mp3 comenzi pe volan jenti pe 17 de aliaj computer de bord tempomat sasiu sport etc. Mi se pare un pret Ok pentru o masina din clasa ei si este zic eu superioara lui Clio 3 din ce am vazut eu ca finisaje interioare tinuta de drum si valoare la revanzare chiar daca e benzina.
Oricum sunt posesor de corsa asa ca realizez ca exista o mica doza de subiectivism in acest post. Sper ca orice alegere ai face sa ai parte de o masina buna si fara probleme tehnice.


--------------------
Opel Corsa 1997 1,4 16v GLS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roty
post 6 Dec 2006, 12:47
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 19 May 06




La finisaje nu sunt f sigur ca e peste Clio III. Te-ai uitat cu atentie la interiorul unui Clio III? Iti zic eu ca nu are legatura cu Clio 2 sau Symbol. Eu zic sa-l incerci...in aceeasi dilema am fost si eu (Corsa vs Clio) si a castigat Clio. Si la numai 12.300DDP am o groaza de optionale (inclusiv mp3, senzori ploaie/lumina etc). Iar alegerea asta am facut-o dupa 1 an jumate de cand mai aveam un Renault Megane 2.1 care nu mi-a facut absolut nicio problema (ala a ramas in familie de asemenea, desigur).


--------------------
Renault Clio 3 2006, 1.4 16V
Renault Megane II Sedan, Confort Expression, 1.6 16V 115CP, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
uncle
post 7 Dec 2006, 16:46
Post #51


pole after pole


Group: Members
Posts: 528
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




e clar peste Clio 3, si imi face rau de tot cu ochiul wub.gif cred ca ma voi baga la un dizelache de 1.3 90 cp cu jenti de 17" (sper sa nu imi para rau dupa ce fac primele 3 pene de cauciuc biggrin.gif ) culoare - negru si cu interior negru/rosu smile.gif

sa vad la cat ies ca pret la anu' ... dry.gif

This post has been edited by uncle: 7 Dec 2006, 16:46


--------------------
renault megane 1.4 16v / yamaha szr 660 >>> 2005 / 1998
2.1 hatch, Influence > 26.600km la revizia de 30k pe data de 03.01.2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 10:12
Dacia