Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Rabla 2012, 3.800 RON/voucher

george_scala_2004
post 3 Jul 2013, 08:11
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.578
Joined: 16 April 09




se pare ca rabla isi da duhul:

QUOTE
La Ministerul Mediului se discuta foarte serios posibilitatea ca programul de innoire a parcului auto sa nu se mai tina de anul viitor, fiindca pare sa fie ineficient pentru toata lumea, a spus pentru HotNews.ro ministrul Rovana Plumb, la finalul unei conferinte a publicatiei Gandul. In ultimele luni, mai multe voci din piata auto au spus ca Programul Rabla ar trebui sa dispara fiindca face mai mult rau decat bine

“Se va lua in discutie stoparea Programului Rabla, de la anul. Din punctul meu de vedere sunt decisa sa nu se mai deruleze”, a spus Rovana Plumb, intrebata de HotNews.ro care este viitorul Programului Rabla, ce a fost criticat in ultima vreme si a starnit multa suparare.

Intrebata cand se va lua o decizie in acest sens, ministrul Mediului a raspuns ca o hotarare se ia intotdeauna in urma unei discutii.

“Hotararea mea ca ministru este ca acest program nu este eficient nici pentru mediu, nici pentru parcul auto, nici pentru cetatean”, a spus Rovana Plumb la finalul unei conferinte pe teme de mediu organizata de publicatia online Gandul.

Programul Rabla a fost extrem de eficient anii trecuti, insa acum si-a pierdut aceasta calitate si trebuie redus treptat, astfel incat in doi-trei ani sa dispara, spunea in februarie, Brent Valmar, vicepresedinte APIA. “Programul a inceput sa oboseasca”, spunea el.

Nu e o surpriza ca se discuta de renuntarea la Program fiindca, dupa ani foarte buni au urmat ani slabi si in 2013 Programul a inceput foarte tarziu, 10 iunie, cu un urias val de nemultumiri starnit de modul in care tichetele au fost impartite si de faptul ca unii le-au dat cu cateva zile inainte de termen.  Si AFM a decis declansarea unei anchete interne pentru verificarea modului de organizare si distribuire a voucherelor.

Pentru Programul Rabla 2013 au fost alocate 20.000 de vouchere de 6.500 de lei, valoarea acestora crescand de la 3.800 de lei, cat a fost in anii precedenti. Pe de alta parte, numarul tichetelor a scazut la 20.000 (dintre care 17.000 sunt pentru persoanele fizice si 3.000 pentru firme si institutii publice), fata de 45.000 in 2012, 120.000 in 2011 si 190.000 in 2010.


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boeru_laurentiu
post 3 Jul 2013, 18:53
Post #182


Membru


Group: Members
Posts: 1.244
Joined: 25 November 09
From: Focsani




Am vazut pe la tv cum ca guvernul a suspendat programul rabla... sa-si fi dat oare duhul ? popa.gif


--------------------
renault latitude 2011, 173 cp , automată
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 3 Jul 2013, 19:06
Post #183


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




Pai s-a terminat.
In prima etapa s-au distribuit un sfert din cupoane, proportional cu numarul de rable din fiecare judet, si in mod egal la toate rematurile din judet.
Dupa cateva zile, pe sest, s-au impartit restul cupoanelor, dar doar la cateva rematuri "alese".
Astfel ca sunt judete care au primit si 1500 cupoane, altele care au ramas cu 30.


Attached File(s)
Attached File  situatie_generala_distribuire_tichete.pdf ( 42.04k ) Number of downloads: 25


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 3 Jul 2013, 19:18
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Asta pentru a "dovedi" ca programul Rabla nu are succes, si sa nu mai fie initiat in anii viitori. Va ramane ca cine vrea sa scape de o rabla sa ia 6-700 ron pe ea la fier vechi.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
boeru_laurentiu
post 3 Jul 2013, 20:08
Post #185


Membru


Group: Members
Posts: 1.244
Joined: 25 November 09
From: Focsani




Cand e vorba de dat ( vezi programul rabla ) , se dovedeste a nu fi un program de succes , dar cand e vorba de luat ( vezi taxa auto , timbru de mediu , etc ) ohoho este un real succes si trebuie continuat sub orice forma slap.gif


--------------------
renault latitude 2011, 173 cp , automată
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 3 Jul 2013, 20:14
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Culmea, ca fondurile alocate pe tichete se intorc inapoi la buget sub alta forma (TVA, taxa de poluare, impozit anual, accize combustibil, taxe de drum). Nu era absolut nicio pierdere pt guvern.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 3 Jul 2013, 21:34
Post #187


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Praf si Plumb(ere)...au rezolvat si programul asta, ca doar mergea si era ok...


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
akileon
post 3 Jul 2013, 22:28
Post #188


Membru autentic


Group: Members
Posts: 903
Joined: 6 March 06
From: Finland




si asa piata auto era la pamant, daca nu mai exista programul rabla or sa se vanda 50.000 masini noi pe an


--------------------
Honda Accord 2009 2.0 i-vtec 156 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 4 Jul 2013, 07:22
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.578
Joined: 16 April 09




una din ratiunile initierii taxei/timbrului de mediu era, pe linga celelalte, stimularea achizitionarii de autovehicule noi mai putin poluante prin programul rabla...
sa intelegem ca daca rabla se opreste banii de pe timbrul de mediu se duc in alta parte???


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 4 Jul 2013, 08:32
Post #190


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.827
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




In forma actuala programul Rabla oricum nu functiona...la fel cum nici anul trecut nu a fost mare sfaraiala. Tot ce a facut Rabla anul asta a fost sa blocheze complet piata in primele luni, in asteptarea tichetelor care s-au dovedit a fi insuficiente. Daca mai punem la socoteala si timbrul de mediu, care a facut foarte greu pentru cei care si-au cumparat masini noi acum 7-8 ani sa le mai vanda pentru a-si lua ceva nou, se poate pune cruce vanzarilor de masini noi.

Ori revin la forma care s-a dovedit de succes, cu 3 tichete liber transmisibile si emise in numar mare, ori renunta si piata se va regla singura. Cum bani la buget nu sunt, e clar ca a doua varianta va fi cea aleasa. Pana la urma, e cea mai sanatoasa, nu poti sa subventionezi la nesfarsit piata, si asa s-a deformat grav perceptia cumparatorilor privitor la preturile masinilor, atat noi cat si sh. Lumea uita cat costa o masina prin 2006, fara tichete rabla, si acum li se pare exagerat un pret de 14-15.000 de euro pentru o compacta cheala, ca deh, toti stiu de pretul afisat de dealeri in anii trecuti, care includea reducerea prin Rabla. Oare mai sunt tari europene in care sa mai functioneze un astfel de program? Pentru ca scaderi sunt peste tot in Europa, in afara de UK


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 4 Jul 2013, 08:38
Post #191


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Deci tot dealerii sunt de vina ca ne-au "obisnuit" cu preturi de 12.000 euro pt o compacta, incluzand reducerea tichetelor rabla. Acum tot ei sufera dupa obisnuinta noastra.
Eu unul sper sa ajungem ca in Marea Britanie, unde platesti pentru a scapa de o rabla, iar preturile SH-urilor sunt derizorii.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 4 Jul 2013, 08:50
Post #192


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.827
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Nu intelege gresit...e foarte bine sa fie ieftina o masina. Dar, ca dealer, ai o problema in momentul in care in fiecare an afisezi preturi de 12.000 de euro la un Focus/Astra/Megane chel, in conditiile in care la banii aia, fara subventii, iei un Fiesta/Corsa/Clio chel. Normal ca populatia se obisnuieste sa vada astfel de preturi la masini, si cand se revine la normal, comenteaza ca sunt prea scumpe.

Iar ca posesor de masina care vrea sa scape de ea, ai o alta problema. Iti dau un exemplu...eu, sa zicem ca as fi vrut sa scap de Clio in 2010 ca sa imi iau o alta masina noua. Masina mea destul de noua, km putini, pret de lista de peste 13.000 euroi (nu am dat atatia bani pe ea)....o puneam si eu la vanzarea cu un 6500-7000 si mai scadeam, evident. Stii care era reactia unui posibil cumparator? "Pai bai nene, nu vezi matale ca e noua cu 7500? " Nu conteaza ca era cu motorul lesinat si fara dotari si cu reducere de Rabla...eu n-as fi putut sa o dau la un pret rezonabil pentru ca orice gigel vedea reclama la TV si isi inchipuia ca la banii aia isi ia aceeasi masina, dar noua.

Rabla a fost foare bun ca program atunci cand a avut 3 tichete transmisibile...dar, ca orice lucru care intervine artificial intr-o piata, nu trebuie folosit la nesfarsit. Mai degraba, daca tot se doreste stimularea pietei auto, s-ar adopta sistemul de impozitare a masinilor din Vest, unde esti taxat grav daca ai o masina poluanta, si s-ar elimina timbrul de mediu. Multe masini noi oricum nu se vor vinde vreodata in Romania, pentru ca suntem o tara in care daca ai un VW TDI sehajcanou cu "decat" 150.000 de km pe bord inseamna ca esti domn, in timp ce daca ai o masina decenta noua, dar mai mica, inseamna ca esti un oparit biggrin.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 4 Jul 2013, 09:19
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Poate ca acel potential cumparator de zicea ca "o ia noua cu 7500" nu era oricum interesat sa ti-o cumpere, doar cerceta piata cu batzul.

Nu ma pricep la politici high-level, dar as mai adauga un motiv pentru care vanzarile de masini noi sunt reduse: Lumea si-a cumparat deja masini!. De ce sa mai imi cumpar alta masina ? A fost o perioada de "foamete" de masini bune, pe vremea cand parcul national era format preponderent din dacii 1310. Dar acum piata este aproape de saturatie. De ce sa mai cumparam alte masini noi ?


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 4 Jul 2013, 09:42
Post #194


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.827
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Eh, inca e loc de multe masini noi in Romania. Raportul de masini la numarul de locuitori e cam cel mai mic din UE la noi, nu mai stiu cifra exacta. In afara de asta, parcul auto e foarte imbatranit, sunt o gramada de masini mai vechi de 10-12 ani care circula pe drumurile noastre, ca sa nu mai zic de cele de peste 20 de ani.

Intr-adevar, multi din cei care si-au permis sa isi cumpere o masina si-au cumparat-o deja in ultimii ani, si tinand cont de conjunctura, prefera sa mai tina de ea, iar cei care de-abia isi permit o dacie 1310 oricum nu isi cumpara una noua ca n-au de unde...deci oarecum ai dreptate. Dar mai e si categoria destul de mare de oameni care ar avea bani de o masina noua de pana in 10-12-15.000 de euro dar prefera sa isi aduca un SH de afara. E alegerea lor, nu o judec, dar in momentul in care pentru fiecare masina noua vanduta ai 4 sh-uri care vin de afara (si stim prea bine cum sunt multe dintre ele, ca e mare rubrica de autovituri de la cafenea) e clar ca ceva nu functioneaza corect pe piata.

Romania nu are inca o cultura auto normala...la noi masina nemteasca e suprema, la noi sedanul e de domn si breakul e de porc, la noi mergi cu becul de la benzina aprins dar ai "beamve"....sunt multi factori, nu e vorba doar de criza, sau de Rabla, sau de timbrul de mediu. Piata e una atipica, sunt multe probleme cu care se confrunta, iar dealerii inca au asteptari nerealiste si o atitudine foarte proasta. Nu odata mi s-a intamplat sa intru intr-un showroom si vanzatorul sa nu catadicseasca sa se ridice de pe scaun si sa ma intrebe de vorba...si nu arat chiar a homeless, deci poate eram un potential client. Iar servicii post-vanzare? O enigma, pentru multi dealeri. Nu asa se vinde o masina smile.gif


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 5 Jul 2013, 16:48
Post #195


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




@Synyster: lasa ca la fel am patit si eu. Am intrat in Cluj in showroomul MB coborand dintr-un Opel Vectra din '94, in tenisi, blugi si camasa si am vrut sa intreb de un C Klasse combi. S-a uitat vanzatorul la mine cum te uiti la aia care vin la tine-n intersectii sa-ti spele parbrizul, gen "n-avem. cara-te"
Cand a auzit ca stau in Germania si ca fac 58.500 Eur pe an, s-a schimbat radical, "cum sa nu, poftiti, va rugam, multumim, cafea?" smile.gif In Bucuresti sunt convins ca nivelul de greatza existentiala al vanzatorilor auto e inzecit.

Nu odata am avut de-a face cu ciumetzii de la PBN si desi am luat de la ei un Touareg, un A6 si un A3, pupi-pupi tinea pana achitai factura, dupa care hai iesi d-acilea, ca-ncurci. Era sa-l bat pe unu'. Dupa ce am luat Touaregul, trebuia sa primesc de la ei un certificat ca sa o pot declara la Finante in termenul legal de 30 de zile, altfel luam amenda. Cand l-am intrebat, "bun, m-ati tot amanat, nici acuma dupa 4 saptamani n-ati facut rost de hartia aia, eu daca nu declar masina la Fisc pana luni, mie cine-mi plateste amenda?" s-a uitat ala la mine cu o privire de-aia plictisita si cica "nu stiu, eu cu siguranta nu". Initial am crezut ca n-aud bine, dupa care am inceput sa urlu la el. Atunci s-a speriat si una-doua s-a invartit sa faca rost de hartia lu' peshte prajit.
Daca te porti frumos cu ei si le vorbesti cu Dumneavoastra, au senzatia ca-ti fac un favor sau ceva, ca-ti vand masina, in loc sa pupe talpa ca-si iau si ei un comision pe prafu' asta.
Tupeu jegos si ordinar...

This post has been edited by Bwwlan: 5 Jul 2013, 16:51


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Degeaba ai bani, dacă nu ai mulți."
Anonymous
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 5 Jul 2013, 19:40
Post #196


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.456
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




pai ce te asteptai sa gasesti la PBN


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 6 Mar 2014, 09:53
Post #197


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.578
Joined: 16 April 09




QUOTE
Programul Rabla pe 2014 ar putea aduce unele noutăți, printre care înscrierea cetățenilor direct la dealer și eliminarea colectorilor, precum și acceptarea mașinilor mai vechi de 8 ani, urmând să fie distribuite 20.000 de tichete de câte 6.500 de lei, potrivit proiectului pus în dezbatere publică.

Începând de miercuri, Ministerul Mediului și Schimbărilor Climatice (MMSC) împreună cu Administrația Fondului pentru Mediu (AFM) supune dezbaterii publice proiectul de Ordin al ministrului Mediului pentru aprobarea Ghidului de finanțare a Programului de stimulare a înnoirii parcului auto național, cunoscut ca "Rabla".

Potrivit proiectului, în 2014 vor fi disponibile 20.000 de tichete în valoare de 6.500 de lei, bugetul alocat programului fiind de 140 de milioane de lei.

În program vor intra și autovehicule cu o vechime mai mare sau egală cu 8 ani, față de 10 ani ca până acum.

Pentru prima dată, tichetele nu vor mai fi acordate fizic beneficiarilor, urmând să fie distribuite electronic, în sistemul informatic al AFM, dealerilor validați în program, și nu colectorilor ca până în prezent. Persoanele fizice se vor înscrie în program direct la dealer și vor merge ulterior să își caseze mașina la un colector validat. Ei vor trebui apoi să prezinte dealerului dovada casării pentru a cumpăra mașina aleasă cu reducere.

Nu este însă obligatoriu ca persoana care își casează mașina să și cumpere una nouă, de reducere putând beneficia și altcineva.

Ca și anul trecut, pentru stimularea achiziționării autovehiculelor cât mai prietenoase cu mediul, se va oferi posibilitatea acordării, pe lângă prima de casare, a unui eco-bonus în valoare de 500 de lei pentru: achiziționarea unui autovehicul nou, încadrat în norma de poluare Euro 6, achiziționarea unui autovehicul nou, al cărui motor generează o cantitate de emisii de CO2 mai mică de 100g/km sau achiziționarea unui autovehicul nou, cu sistem de propulsie hibrid.

Tichetele alocate pentru persoanele fizice vor fi distribuite pe fiecare județ, în raport cu numărul autovehiculelor uzate aflat în evidențele Direcției Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV). La nivelul fiecărui județ, vor fi repartizate în mod egal între punctele de lucru aparținând producătorilor/dealerilor validați și situate în respectiva unitate teritorială.

Pentru persoanele fizice, sesiunea de finanțare va fi organizată, potrivit proiectului, în patru etape, fiecare etapă având o durată de câte 60 zile.

În prima etapă, toate tichetele alocate destinate persoanelor fizice vor fi repartizate pe fiecare județ, în raport cu numărul autovehiculelor uzate aflat în evidențele DRPCIV. În a doua etapă, tichetele aferente fiecărui județ rămase neutilizate, precum și cele alocate pentru care s-au anulat notele de înscriere, vor fi redistribuite în mod egal între punctele de lucru aparținând producătorilor validați din respectiva unitate teritorială. În a treia etapă, tichetele rămase se împart, în mod egal, între punctele de lucru ale producătorilor validați din județul respectiv. În această etapă, orice producător validat poate ceda tichetele alocate în favoarea unui alt producător validat, cu obligația de a informa, în prealabil, AFM. În ultima etapă, tichetele rămase se vor împărti în mod egal, între punctele de lucru. Pot participa doar producătorii validați care, în etapa a treia, au consumat toate tichetele alocate.

În cazul în care la sfârșitul ultimei etape vor rămâne tichete neutilizate, acestea vor fi anulate.

Proiectul de Ghid de finanțare pentru programul Rabla 2014 este în dezbatere publică pe site-urile MMSC și AFM timp de 10 zile.

Calendarul programului Rabla din acest an va fi comunicat ulterior pe site-urile MMSC și AFM.

Programul Rabla este un program guvernamental susținut din fonduri alocate de Ministerul Mediului și Schimbărilor Climatice, prin Administrația Fondului pentru Mediu. Scopul acestuia este eliminarea din trafic a autovehiculelor vechi și înlocuirea lor cu altele noi, mai puțin poluante.


http://www.mediafax.ro/social/proiect-rabl...-8-ani-12206273

http://www.afm.ro/main/programe/psipan/201...psipan_2014.pdf

http://mmediu.ro/new/?p=4276



--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 6 Mar 2014, 11:25
Post #198


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!






--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
akileon
post 6 Mar 2014, 12:17
Post #199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 903
Joined: 6 March 06
From: Finland




Cea mai importanta stire este ca anul asta va fi ultimul an in care va mai exista programul rabla


--------------------
Honda Accord 2009 2.0 i-vtec 156 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 4 May 2014, 22:34
Post #200


Membru


Group: Members
Posts: 4.440
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti






--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeu_4u_sweety
post 6 May 2014, 20:51
Post #201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 793
Joined: 7 December 07




Salut, recunosc ca am citit printre randuri ce s-a scris pe acest topic, insa nu am gasit un raspuns la intrebarea mea. Am inteles conditiile de desfasurare ale programului, insa marea intrebare pentru mine se pune in momentul cand ajungi cu masina la remat. Mentionez ca masina pe care, din pacate trebuie sa o dau la rabla,inca functioneaza foarte ok, ba chiar am si asigurare si itp la ea, si a beneficiat de foarte multe piese noi, pe care sincer ma cam doare buzunarul sa le arunc la casat, macar ca ajut pe altcineva cu ele, decat sa le arunc. Care sunt conditiile ca masina sa fie primita la remat? Trebuie sa vina pe roti? Sa porneaca motorul? Sa aiba toate componentele pe ea-faruri,stopuri, bari, etc? Se mai plateste, in afara de `tichet`si contravaloarea greutatii ei? Va multumesc.


--------------------
BMW 318 1998/touring/M43
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali3n_cop
post 6 May 2014, 21:22
Post #202


🎲🎲


Group: Members
Posts: 1.265
Joined: 28 May 12
From: 🏡




Tre' sa predai sasiul cu seria vizibila.


--------------------
Mercedes Sprinter "Sārak Edition" 1998
The truth is out there
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cioby92
post 28 Jun 2014, 13:02
Post #203


Membru fara semnalmente


Group: Members
Posts: 402
Joined: 22 December 09
From: Brasov




Salut. O cunostinta vrea sa dea la Rabla o dacie break, masina nu are motorul original, ci unul de 1300 dar fara placuta cu seria mot. Credeti ca o primeste?


--------------------
Dacia 1300/1976 cu elemente de 1310 - BV 01 EMP
Dacia Logan 1.4 MPI Laureate GPL 2008 B 12 ZVK
I'll Make You an Offer You Can't Refuse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 28 Jun 2014, 17:01
Post #204


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.113
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




E posibil (in f. de anul de fabricatie) sa fie stantata seria si pe blocul motor. Peste 1982 (cred) o au stantata. Ar trebui s-o primeasca.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 5 6 7
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd June 2024 - 13:43
Dacia