Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 4 5 6 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

revizia la Fluence, pe benzina

hspinache
post 26 Jun 2019, 22:54
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 311
Joined: 16 March 09
From: -




Va rog sa ma sfatuiti :
Am fost la revizie , obisnuita . Mi s-a schimbat , scriptic , uleiul , garnitura buson ulei , filtru de ulei . Am ramas cu impresia , ca la busonul de la baia ulei nu i s-a mai schimbat garnitura .
Astfel , cam asa mi s-a parut , de la o distanta de 2m : [port +2 la ochelari ]

-a pus o pilnie cu o sita dedesubt , si a desfacut busonul cald . Busonul a cazut in pilnie; -a curs uleiul cald
-a venit cu o cheie cotita si a pus busonul din pilnie ; ca in acest moment a pus /nu a pus garnitura nu stiu
-a strins busonul cu acea cheie cotita
-in pilnie am vazut dupa ce a fost scoasa , mai multe garmituri , de diverse tipuri

Sint banuitor : var1-ca a lasat garnitura veche ; var2 - ca nu a pus garnitura deloc

Intrebare :
a.-garnitura ce culoare are , este mai mare decit busonul , mai mica decit busonul ? are acelasi diametru cu busonul
b.-dupa stringere garnitura se blocheaza pe buson ? ; se scoate greu dupa buson ? schimba garnitura numai daca vede ca sint pierderi de ulei ?
c. -cum as putea verifica daca a pus garnitura ? cum as putea pipai busonul sa vad
daca curge ceva pe linga el ? prin fata ? trebuie neaparat dat jos scutul ? are gaura scutul in dreptul buson ulei ? curge fara garnitura ? curge daca s-a pus garnitura veche ?

This post has been edited by hspinache: 26 Jun 2019, 23:01


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 27 Jun 2019, 13:42
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Salutare, cred ca vorbesti despre garnitura de la dopul de la baia de ulei, daca despre asta e vorba, atunci sa stii ca ea arata ca un inel care intra pe partea filetata de la dop, este confectionata din cupru decalit (culoare rosiatica) sau mai rar din aluminiu (culoare alb argintiu). Normal ar trebui ca la fiecare schimbare a uleiului si implicit desfacere a dopului acea garnitura sa fie schimbata cu alta noua, dar de multe ori asta se intampla doar pe hartie (mecanici si mecanici), iar dopul ar trebui strans la un anumit cuplu, cu o cheia dinamometrica. Daca nu apar pete de ulei sub masina nu trebuie sa-ti faci probleme degeaba, chiar daca mecanicul a folosit garnitura veche (cum de altfel fac majoritatea daca nu le ceri expres sa puna alta noua).Varianta ta ca nu a pus deloc garnitura este exclusa, pana acum ai fi avut balta de ulei sub masina. Daca vrei sa vezi daca curge (picura) ulei pe la dopul de la baie, trebuie sa te bagi sub masina, sa demontezi scutul de la motor, cureti bine cu o laveta in jurul dopului si astepti sa vezi ce se intampla, cel mai bine cu motorul cald cand uleiul este mai fluid.

Cu stima si drumuri bune.

This post has been edited by grig1960: 27 Jun 2019, 14:17


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 27 Jun 2019, 14:25
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




N-am mai schimbat garnitura de nu stiu cand...
Stai linistit ca nu curge.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 27 Jun 2019, 15:29
Post #154


Membru autentic


Group: Members
Posts: 311
Joined: 16 March 09
From: -




Multumes pentru raspuns .

<span class='edit'>28 Jun 2019, 15:23:</span>
Mai pun 2 intrebari , deoarece tot cu revizia este legatura .

1. In stinga motor , vin 2 tevi de plastic , cred ca din rezervor pentru alimentare benzina .
Tevile se cupleaza cu niste furtune de plastic , negre, diametru 8mm la exterior , relativ tari la pipait . Unul din furtune vine in fata , in colt stinga chiuloasa , intra in un stut vertical cu o piesa speciala .
Cel ce a lucrat prin zona distributie , probabil ca il deranja furtunul si l-a scos , mi s-a parut cam brutal . Din acesta cauza am studiat furtunul si am observat ca a fost probabil un pic indoit mai mult decit trebuia , adica se observa transversal , la 2cm de capat teava ,o urma cam de 4mm , o adincitura . De curs nu curge, are sectiunea necesara iar pe dedesubt , pe partea lui inferioara , nu mi se pare nimic dubios .

Intrebare : cit de sensibil este furtunul ? exista riscul sa crape daca este putin flexat ?

2.In doua ordine de reparatie , diferite , scrie termenii:
a. acum 2 ani "inloc kit distributie , inloc kit accesorii "
aici termenul de "kit" ar insemna curea + role pentru fiecare , adica obligatoriu curea distributie si curea accesorii ?

b. acum 1 an " inloc kit distr: + ace "
aici ar insemna inlocuit kit distributie si curea de accesorii sau semnifica altceva ?

This post has been edited by hspinache: 28 Jun 2019, 15:27


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hspinache
post 3 Jul 2019, 08:20
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 311
Joined: 16 March 09
From: -




Referitor punct 2 , s-a lamurit problema . Am fost la cei ce au scris hirtia.

Referitor punct 1 , cred ca este in tema generala . De multe ori se intimpla ca sa nimerim la cite un mecanic care fara sa vrea , mai produce ceva efecte .


--------------------
Ren - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gratian.bran
post 11 Sep 2020, 19:28
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 4 May 10




nu tine , resetat interval , a trecut de acum la 20k intervalul (am sarit de 120k) , mesajul tot apare . cind si cind se mai stinge , dar tot o tine cu ,, oil up level " ....iar eu schimb uleiul cam la 12-max 15k , adica primavara si toamna .


--------------------
Renault Fluence Sedan 2011 Privilege - undeva in vn
ex Oltcit RT; Logan1,4;Megane2.2 1,6-16;Opel corsa 1,4-100cp;Fluence1,6-16; Elantra1,6-16
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mining
post 18 Oct 2020, 14:50
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 404
Joined: 13 December 08




Salutare!
Cam cat mai costa schimbatul distributiei la un Fluence 1,5 dci, 110CP?
Multumesc!


--------------------
Renault Fluence 1,5 dCi, 110 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 4 5 6
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:31
Dacia