Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nissan XTRAIL, Revizii in garantie unde sunt mai bine de facut?

dmotantau
post 29 May 2008, 00:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 29 May 08




Doresc sa stiu unde e mai bine sa fac reviziile pentru Nissan Xtrail?
Cine ma poate ajuta ? Multumesc Anticipat!


--------------------
nissan xtrail nissan xtrail 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 29 May 2008, 11:51
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




Raspunsul e ca nu conteaza! Unde iti este mai comod! vor fi aceleasi avantaje respectiv dezavantaje oriunde ai merge! Recomandarea este sa mergi la un service autorizat atat timp cat esti in perioada de garantie dupa care sa uiti de existenta acestora dat fiind faptul ca sunt o risipa de bani!


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmotantau
post 26 Feb 2010, 15:16
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 29 May 08




Am facut deja doua revizii.... cam scumpute!
La a doua au "umflat" devizul! - ceva cam mult ulei de motor...
Sa ma fac inteles: inca 2 l in plus fata de ce este in cartea tehnica a masinii!
Un pic de circ pe la Nissan Romania si in cateva zile diferenta de bani returnata!


--------------------
nissan xtrail nissan xtrail 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klausi
post 28 Feb 2010, 02:13
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 November 08




QUOTE(dmotantau @ 26 Feb 2010, 15:16)
Am facut deja doua revizii.... cam scumpute!
La a doua au "umflat" devizul! - ceva cam mult ulei de motor...
Sa ma fac inteles: inca 2 l in plus fata de ce este in cartea tehnica a masinii!
Un pic de circ pe la Nissan Romania si in cateva zile diferenta de bani returnata!
*



Pai spune-ne care e service-ul ala.


--------------------
Nissan Qashqai 2007 2.0dci - B00120
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmotantau
post 24 Apr 2010, 17:21
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 29 May 08




Redac Craiova


--------------------
nissan xtrail nissan xtrail 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
netcity
post 25 Apr 2010, 21:51
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 12 November 06




QUOTE(SorinV @ 29 May 2008, 11:51)
Raspunsul e ca nu conteaza! Unde iti este mai comod! vor fi aceleasi avantaje respectiv dezavantaje oriunde ai merge! Recomandarea este sa mergi la un service autorizat atat timp cat esti in perioada de garantie dupa care sa uiti de existenta acestora dat fiind faptul ca sunt o risipa de bani!
*



Un sfat bun !
Ideea este ca service-ul la X-Trail ver. New costa apropape cat la Murano sau Pathfinder ! Respectiv mai mult, apropae dublu decat la Toyota Patfinder sau Mitsu Pajero.
In schimb la versiunile anterioare 2007, service-ul costa in jur de 180 de EURO !
Pe mine nici o garantie nu m-a costat sub 2000 de lei. Ce-i drept am schimbat tot ce trebuia schimbat , nu numai uleiul.


--------------------
NISSAN X-TRAIL 2008 -Trail Elegance -DD - 2.0L dCi 150CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dmotantau
post 25 Apr 2010, 22:13
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 29 May 08




Sunt niste nemernici. Ce dracu schimba la o revizie? - Ulei si cateva filtre si totul dureaza max 2-3 ore ca se misca in reluare.
Au mai facut o boacana cand am luat masina: am montat un carlig de remorcare original cu chit electric. Mare minune : dupa cateva luni cand am avut ocazia sa folosesc o remorca: SURPRIZA! Lumina ioc pe remorca. doar semnalizare. Iar circ la tel, ca imi fac programare, nu au electrician etc... de parca eu astept cu remorca pana considera ei si daca sunt oprit pe drum plateau ei amenda. Totul a fost solutionat cand a doua zi m-am "plantat" in fata service-ului cu remorca cu tot, si am discutat face-to-face cu directorul de service de la vremea aceeea. A aparut electricianul si dupa cca 30 min surpriza: chitul electric avea modul de comanda, cu un releu si o siguranta de protectie de tipul celei din tabloul de sigurante al masinii, care era arsa, INEXPLICABIL. Iar BOUL de ELECTRICIAN montase acel modul in spatele capitonajului masinii in stanga spate pe langa lampa de semnalizare; altfel spus ca sa schimbi o siguranta demontai jumatate de masina.
La vremea respectiva nici nu am fost informat de aceea siguranta, cum era normal, probabil in ideea de a merge la service sa platesc manopera de-am p_lea.
PS: ghinionul lor a fost ca eu montasem asa ceva, adica carlig de remorca si chit electric la cateva masini inainte si eram in problema.
Daca imi mai aduc aminte de alte patanii va mai povestesc.

25 Apr 2010, 22:16:
Am uitat sa mentionez ca tot chitul carlig + chit electric si alarma a fost montat la ei, original NISSAN, adica o poala de bani, cu deviz, garantie pe masina noua la o saptamana dupa ce am cumparat-o. blink.gif

This post has been edited by dmotantau: 25 Apr 2010, 22:16


--------------------
nissan xtrail nissan xtrail 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:49
Dacia