Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Scartzaie franele

jeje
post 1 Sep 2009, 10:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 February 08




Salutare,
Am un Kangoo 4x4 cu discuri fata spate. De cand l-am luat (nou)scarzaie franele cand apas incet pedala, daca apas mai tare nu mai scarzaie. E disperant pt mine si mai ales pentru cei de afara , ii vad cum intorc capetele dupa mine de parca as avea nus ce masina... .
De ceva timp scartzaie si cand virez stanga si cateodata chiar la drum intins continuu (acum am 32mii ).
La revizia de 15mii au zis ca dispare la uzura placutelor, la 30mii au dat cu spray pe ele si n-a mai scartzait vreo 2 frane dupa care a reinceput. Se pare ca doar fata scarzaie pentru ca daca trag frana de mana nu se aude scartzaitul.Am intrezarit ca pe spate sunt placute BOSCH. E posibil sa am alte placute pe fata?
A mai avut cineva problema asta? Cum a rezolvato? Tine de garantie sa trebe sa le schimb eu ... (consumabile) ?
aaa...... si din cand in cand se aprinde SERV si becu la airbag.. are vreo legatura cu asta, mie mi se pare ca nu face legatura bine cablu de sub scaunul soferului pentru ca dacal misc se stinge.

This post has been edited by jeje: 1 Sep 2009, 10:12


--------------------
Renault Kangoo 4x4 1.6 16V 2007 - bv0254254254
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi R5
post 4 Sep 2009, 01:19
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 29 August 06
From: A R A D




scartairul vine din componenta placutelor. daca sunt prea dure (cu multa pilitura in ele) risti sa uzezi si discurile prematur. daca ai garantie io zic sa insisti pe ideea cu schimbul de placute .


--------------------
Renault Espace 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tr_viorel
post 4 Sep 2009, 07:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 558
Joined: 11 January 08
From: Craiova, Dolj




Iar becul de airbag, sigur este de la mufa. Am avut si eu chestia asta si s-a rezolvat cu putin spray de contacte si remufare.


--------------------
RENAULT Megane 2.1 dec. 2005-confort expression, 1,5dci, 101HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 4 Sep 2009, 11:46
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




@jeje: aceeasi problema (identica din toate pctele de vedere) o am si eu pe masina din semnatura.

Chestia este ca eu am schimbat placutele vechi pe fata, cu unele noi, acelasi model .. astea noi scartie de ma dispera. Mi-am luat spray de degresare a franelor, vreo 24 ron, dar din pacate nu a rezolvat nimic. Tot asa.. primele franari nu s-a auzit, ulterior a reinceput. Mai mult de 3-4 franari, nu a fost eficient.

Nu cred ca iti va schimba nimeni nimic pe garantie, o sa-ti bage faza cu "asa fac toate pana se aseaza pe disc corect".

Eu merg asa... din pacate nici dupa 1500 de km rulati, tot nu au tacut.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 4 Sep 2009, 14:48
Post #5


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Placutele scot acel zgomot la franare pentru ca sunt ecologice (nu contin azbest). wink.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 4 Sep 2009, 15:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Nu este o regula. Placutele utilizate inainte de astea actuale tot ecologice erau. Am fost foarte multumit de ele.. tocmai de aceea am ales acelasi producator (FERODO) si acelasi model (PREMIER SL). Alea vechi nu au scos niciun sunet, astea noi imi rup urechea.



--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 4 Sep 2009, 15:52
Post #7


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




si ale mele au scos sunet si dupa 5000 de km de mers cu ele au tacut malc biggrin.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 4 Sep 2009, 15:59
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




124.gif deci am sa scap... trebuie doar sa mai bag vreo 3500 km.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi R5
post 6 Sep 2009, 10:31
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 29 August 06
From: A R A D




eu am ajuns la o concluzie: ferodo de acum nu mai este ferodo de mai de mult...am patit-o si eu cu ferodo.


--------------------
Renault Espace 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeu_4u_sweety
post 8 Sep 2009, 16:20
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 793
Joined: 7 December 07




nu mai luati ferodo ca sunt cele mai proaste posibil. toata lumea se plange de ele. si eu mi am luat teapa la r19 d-astea am si ma rup la urechi. am observat ca daca le dau cu solutie speciala sa nu mai scartaie nu mai sunt eficiente la franare...deci mai bine le schimbi cu altele noi, alt fabricant!
cand o sa am timp si eu imi iau altele!


--------------------
BMW 318 1998/touring/M43
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jeje
post 23 Dec 2009, 09:14
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 February 08




Deci si la 40.000 scartzaie in continuare. Am dat un mail la voceaclientului@renault in care le-am explicat problema si am intrebat clar daca e problma de garantie sau nu si am primit un raspuns ca voi fi contactat telefonic, a trecut 1 luna de atunci.
Se pare ca calitatea suportului renault este acceasi cu cea a serviceului si a masinii (placutelor) adica SLABA. A mai avut cineva dea face cu vocealientului renalt?


--------------------
Renault Kangoo 4x4 1.6 16V 2007 - bv0254254254
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 28 Dec 2009, 11:52
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Eu am Laguna I, dar pe undeva problema e similara. Am placute doar pe fata. Scartaiau foarte putin, la franari usoare si rar. Dar am vrut sa nu mai scartaie deloc. Am schimbat cu placute originale, schimbat la Renault Timisoara. Placutele sint TRW. Un timp nu au mai scartait, acum iar au inceput. Dar foarte rar si numai pe ultimii metri. Mie in schimb imi trozneste roata dreapta spate (e cu tambur) de zici ca e o corabie care trozneste in tangaj. Problema e cand calc frana, doar cand masina e stationara sau cand am trasa frana de mana. Atunci trozneste si cand zgaltai masina si cand te urci in ea, chiar si cand invarti de volan. Am fost de 3 ori la Renault si la inca 3 service-uri diferite, am schimbat sabotii cu altii originali (tot TRW), am schimbat cilindri receptori (tot originali), au curatat toate arcurile si tamburii de puteai sa mananci de pe ei. Degeaba. Cand terminau de lucrat, totul era perfect. Cand plecam din service, iar incepea. Franele prind super eficient, am facut si 2 teste la Renault, dar e deranjant la auz. Plus ca ma gandesc sa nu se strice ceva pe acolo. Scuze daca am deranjat ca am postat la Kangoo. (am postat si la Laguna I, dar m-am gandit ca poate altii, cu alte masini s-au confruntat cu probleme similare).

This post has been edited by ricochet2: 28 Dec 2009, 11:53


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jeje
post 4 Jun 2010, 23:06
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 February 08




din nou, 47000km si scatzaitul persita, politica renault, aceeasi: pietricelele care au intrat si am deformat si de aceea scatzaitul... bull shit marca renault. Reduc costurile prin toate modalitatile, una din ele este si asta: placute de 2 lei BOSCH (zicea un nene de la service ca sunt cele mai proaste). problema e ca si politica de schimb in garantie e la fel: nu conteaza ca nu esti multumit de masina, nimic nu se schimba in garantie atat timp cat masina merge... Dupa ce iese, se schimba situatia, de exemplu : aveam un ting ting de mult care acum zic ei ca e de la cardan: nu conteaza ca am mai semnalat problema, acum dupa 2 ani lau auzit si ei si vor sami schimbe cardanul cu 700 d euro, desii toate reviziile leam facut la ei. Oare atata tin masinile Renault? ca io am auzit ca stea japoneze nu schimbi nimica 4 ani si sunt ca noi.


--------------------
Renault Kangoo 4x4 1.6 16V 2007 - bv0254254254
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariando
post 6 Jun 2010, 05:08
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 21 March 09




Dupa ce-am citit post-ul tau, am facut o tura cu masina avand geamurile deschise. M-am speriat ce-am auzit afara atunci cand franez. Parca as avea placute din fier 100%. Parca ar frana un tren in gara. Am 80k la bord. Deci, stai linistit urechile ti se vor obisnui cu timpul. smile.gif
Acum vorbind serios - nici eu nu sunt multumit de masina, mai ales ca in perioada de garantie mi se spunea ca totul este normal, iar la doua luni dupa, - "Parca s-ar auzi ceva, doriti sa inlocuim discurile de frana ?"


--------------------
Renault Kangoo 4x4, 1.9 dci 2006 / Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 04:03
Dacia