Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spirala airbag și oglindă exterioară Clio 3

SpawNyK
post 29 Jul 2020, 18:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 4 July 14




Salut!

Vin și eu cu niște nelămuriri la voi dacă se poate. Am un Renault Clio III Hatchback BR01 CR01 1.5 DCI 2011 cu două probleme.

1. S-a rupt spirala de la airbag, am cautat nou dar din păcate este 700 RON, și m-am orientat spre dezmembrări. O spirala nu s-a potrivit iar când am achitionat-o pe a doua și am montat-o la service am descoperit ca și aceasta era defectă și am returnat-o.

Acum am găsit 2 articole pe OLX, tot de la dezmembrări dar cu livrare din țară, iar întrebarea mea este legată de compatibilitatea pieselor. Mașina mea este 2011 și din câte știu este un model face-lift iar unele piese nu s-ar potrivi.

https://www.olx.ro/oferta/spirala-aerbag-re...-1-IDdS1uN.html

https://www.olx.ro/oferta/bloc-lumini-cu-sp...ii-IDdcAwT.html

Nu-mi dau seama dacă aceste două piese sunt compatibile cu mașina mea pentru ca am cautat pe google codul din anunț iar pe alte situri străine scrie clock spring clio mk3 2005-2008. Menționez că mașina nu are pilot automat.

2. Autovehiculul este echipat cu oglinzi exterioare, cu rotire electrica și încălzire și din păcate în timp lumea s-a perindat pe lângă mașină și mi-au dat oglina stânga peste cap și se pare ca au rupt piedica iar acum când deschid din închiderea centralizata se dă oglinda peste cap.

Acum nu știu ce să fac exact în acest caz, oglinda noua 600 RON, aftermarket 300 dar fără rotire electrică. Eu am desfăcut carcasa cu dorința de a bloca cumva oglinda să nu se mai rabateze dar n-am reușit să-i dau de cap, acum mă gândesc că aș putea să-i scot firul de rotire electrică dar doresc să rămână reglajul electric și încălzirea dar nu știu dacă este posibil.

Dacă mă puteți îndruma cu cele 2 nelămuriri v-aș rămâne recunoscător.
Vă mulțumesc!


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 29 Jul 2020, 19:25
Post #2


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Pentru punctul 2: scoti alimentarea motorasului ce actioneaza rabatarea, restul raman pe loc.


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
armin23
post 30 Jul 2020, 09:41
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 108
Joined: 25 December 07




Oglinzile cu rabatare electrica pentru Clio 3 sunt aproape imposibil de gasit prin alte parti, inafara de producator. Am avut o problema similara - ceva piese ale acelui motor rupte din cauza unei lovituri. Devizul facut de service era mult prea mare, aftermarket sau la dezmembrari nu gaseam pe nicaieri. Am cumparat o oglinda de Megane 2 care avea si acea functie de rabatare electrica. Toate piesele erau compatibile, TOATE!!! Efectiv puteai demonta oglinda de pe Megane 2 si o puteai monta pe Clio 3, totul era compatibil (posibil sa se fi modificat ceva la facelift, eu n-am avut facelift)... inafara de mufa cu care o conectai la curent si comenzi. Fix mufa aia era diferita! Cablurile trec prin motor, deci nu poti schimba cablurile intre ele. Asa ca, am taiat mufa de Megane si am inlocuit-o cu cea de Clio. A functionat si m-a costat cam 25% din ce-mi cereau la service.
Pentru spirala aia, cauta un cod al piesei pe ce ai montat acum si uita-te dupa coduri pe piesele de la dezmembrari.


--------------------
Renault Clio V 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:16
Dacia