Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

192 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bulgaria - Grecia

dme
post 19 Jul 2005, 12:17
Post #181


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Merci. Pare ceea ce caut!
Referitor la drum, ca trebuie facut din 2 bucati, poti sa-mi recomanzi unde sa fac pauza, unde sa dorm? E ceva mai interesant / recomandat pe acest traseu unde merita innoptat? Tu cum ai facut, unde ai facut popasul?
Pana la Salonic am mai fost, insa mai departe spre Corfu ... n-am incercat pana acum, mi-e total necunoscut.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuna
post 19 Jul 2005, 15:29
Post #182


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




Ti-am dat un PM


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andaniii
post 19 Jul 2005, 17:12
Post #183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 July 05
From: Timisoara




[quote=cosmin,17 Jul 2005, 19:33]
Aseara m-am intors din Grecia. Pentru ca cele mai utile informatii despre drum le-am obtinut de pe acest forum m-am gandit sa imbogatesc si eu arhiva cu alte cateva:

biggrin.gif hello, hello, multumesc tare mult ca ai postat informatii despre traseul Timisoara - Calafat - Kulata - Katerini, deoarece urmeaza ca sa plec si eu cu familia pe 9 august exact pe acelasi traseu si aveam tare multe nelamuriri huh.gif

multe le/am lamurit acuma datorita tie

probabil ca revin cu intrebari, sper ca nu te superi

mii de multumiri


--------------------
DAEWOO MATIZ - tm 08 MMC
ANDANIII
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neney
post 19 Jul 2005, 19:05
Post #184


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 18 July 05




Salut si merci de informatii !
Eu sunt nou de tot in sistemul asta si nu prea stiu sa-l utilizez ! Citesc de ceva vreme informatiile de aici , dar pana ieri nu stiam cum sa ofer si eu date pentru cei interesati . Ar fi bine daca mi-ar spune cineva cum sa trimit aceste informatii . Banuiesc ca dupa ce scriu textul actionez "add replay" . Sau se poate si altfel ?
Revenind la intrebarea ta, eu plec pe 23 iulie in sudul insulei Thassos la Limenaria si intentionez sa ma intorc in data de 03-04 august . Daca voi stii cum sa transmit informatii , o sa va comunic din experienta noastra . Anul acesta am fost 9 zile la Atena si am vizitat orasul si imprejurimile ( Pireul si insula Egyna ) . Atena nu se ridica la nivelul unei capitale europeane !! nu se poate compara cu Viena , Budapesta , Praga . Mai mult de trei zile nu-ti trebuie pentru vizitarea ruinelor . In rest mizerie , strazi urat mirositoare , circulatie halucinanta , zgomote asurzitoare de la cai putere pe doua roti ; In gara centrala din Atena ma simteam de parca eram in Campia Turzii sau mai rau . In schimb mijloacele de transport sunt superbe : toate noi , moderne , curate ( metrouri , trenuri , tranvaie ).
Sper ca nu plictisec prea tare pe cineva , cu impresiile mele .


--------------------
Daewwo Cielo - CJ20NEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin
post 19 Jul 2005, 19:49
Post #185


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




Nici o problema andaniii. Iti raspund cu placere.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristianf
post 19 Jul 2005, 20:10
Post #186


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 22 May 05




Cei care doresc sa calatoreasca spre Grecia prin Bulgaria ar mai putea utiliza si ruta Bucuresti - vama Bechet (trecere cu bacul - mult mai ieftina fata de Giurgiu unde platesti dus - intors 3 milioane) Sofia - Kulata - Tesalonic - Atena sau alte directii. Un alt sfat pentru cei cu bani putini: aveti posibilitatea (cei care sunteti cat de cat decenti) sa dormiti gratuit oriunde doriti in Grecia la Manastiri (aveti si masa asigurata gratuit); trebuie sa specificati ca sunteti ortodocsi si ca sunteti din Romania. Manastirile in Grecia sunt anuntate pe toate drumurile pe panouri pe fond maro. In speranta ca aceste putine lucruri vor fi utile cuiva va doresc tuturor Drum Bun oriunde ve-ti merge.

P.S. Nu stiu exact cat costa bacul la Bechet insa puteti intreba la Vama (au un numar gratuit pe Romtelecom) - cei care il stiti adaugati-l aici. [B]


--------------------
Dacia Logan - PH XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodor
post 20 Jul 2005, 09:24
Post #187


.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




Site-ul vamii , pe prima pagina au si telefonul verde, in dreapta jos scris cu verde.
link :http://www.customs.ro/vami/Main


--------------------
Passat 4Mot 2.0TDI SLZ 1,9 Diesel 2006 - BZ-xx-www
M-am trezit Luni si m-am gandit Marti sa ma duc Miercuri la munca...Da` cand am vazut Joi ca vine Vineri, ce dreaq` sa caut Sambata la munca...cand Duminica e zi libera ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 20 Jul 2005, 10:36
Post #188


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




Un link extrem de util pentru traversarea Bulgariei... plin cu info utile...

info utile taxe drum, legislatie pentru soferi, vama etc.

alte linkuri interesante...
http://www.bulgariatravel.org/

http://www.online.bg/BOL_ENG.asp


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andaniii
post 20 Jul 2005, 13:47
Post #189


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 July 05
From: Timisoara




QUOTE(cosmin @ 20 Jul 2005, 05:49)
Nici o problema andaniii. Iti raspund cu placere.
*



ciau cosmin

intrebarile mele:
- care a fost trasul exact strabaturt de tine prin Bulgaria, ma refer orase ?
- Prin Pernik ai trecut din greseala?
- Ar fi mai bine sa nu intram prin sofia? exista pericolul sa ne ratacim in acest oras?
- cati km ai ocolit prin Pernik?
- nu merita mers prin Pernik decat sa intru prin Sofia?
- sunt indicatoare suficiente??
- in Bulgaria ai luat benzina ??? la ce benzinarie ??
- cata benzina ai consumat in total?
- Pe la ce ora ai plecat din timisoara
- la ce ora ai ajuns in Paralia?
- la ce ora ai ajuns in Clafat si cat ai stat pana ai luat bacu?
- La olimpic beach e foarte nasoala plaja ?????
- cum sunt preturile la Olimpic beach la mancare ??

tu ai mers cu masa asigurata?? daca nu cam cat ai stricat pe mancarea acolo??/

scuze de indiscretie, dar sunt intrebari la care nu am de unde lua raspund din alta parte decat de la o persoana care a fost recent acolo

multumesc anticipat pentru raspunsuri


--------------------
DAEWOO MATIZ - tm 08 MMC
ANDANIII
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 21 Jul 2005, 16:02
Post #190


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Cum promiteam, ma intorc cu niste detalii tarzii, cu scuza ca efectiv n-am avut vreme pana acum !
Deci din nou, noi am fost in Sithonia, langa Nikiti.Am trecut pe la Giurgiu, platind si injurand ca toata lumea:
414.000 taxa tranzit
208.677 tarif pod
365.000 taxa ecologica
La bulgaroi, o taxa de dezinfectie de 2 Euro si una de 10 Euro de drum sau dracu stie de ce.
Bulgaria am traversat-o fara probleme; ma repet, eram cu 4 masini puternice, e altfel decat cand esti cu doar 2 masini.Din aceasta cauza si bazandu-ne si pe experientele din anii trecuti ai altor amici am facut rost ( nu am cumparat) 4 walkie-talkie care noua ni s-au dovedit foarte utile. De ce spun ca e diferenta intre a merge 4 sau doi, cred ca nu trebuie sa detaliez. Asta asa, ca am observat aici pe cineva care, dupa prima iesire cu masina din tara, detinea adevarul absolut si dadea sfaturi imperative biggrin.gif . Din noi 4, doi mai fusesera anii trecuti in Grecia asa ca traversarea Bulgariei nu a fost nici o problema, nu ne-am ratacit deloc. Am plecat luni dimineata, o zi minunata si politaii bulgari iesisera pe marginea drumului ca mustele la...Ma repet, primul din coloana avea detector de radar....aici trebuie sa fac o paranteza si sa ma ofer sa-i explic acelui atotstiutor care-i diferenta intre un anti-radar si un detector...nu de alta da' io n-am pomenit niciodata de asa ceva...nici n-am sfatuit pe nimeni sa bage banii in asa ceva plus w/t inainte de concediu! Pur si simplu se pot imprumuta, cum am facut noi cu w/t biggrin.gif Io le imprumut cu placere pe ale mele pe viitor.
Tot cineva spunea sa lasati prostiile de detectoare si sa-i dati talpa, cu ochii cascati bine ! biggrin.gif Mi se pare cel putin o exprimare puerila sa nu zic altfel.Cum naiba sa-l observi, cand drumul e sinuos, plin de curbe..o gramada de vegetatie pe margine, tufisuri, copaci, locuri ideale in care sa stea pititi politaii lor?E adevarat ca cei ce vin din sens opus in general fac semne, dar am prins portiuni de drum gramada unde nu venea nimic din fata...era destul de libera soseaua luni dimineata. Am prins peste 15 echipaje de politie, aveam si noi cate 5 Euro pregatiti.Detectorul de radar ne-a ajutat enorm pe acolo. O singura data, chiar cand mai aveam cca 80 km pana la vama greceasca si ne pregateam sa rasuflam usurati, apar in fata niste zdrahoni de motociclisti care ne opresc pe 3. Ne-au cerut permisele romanesti, nimic altceva; io ma scobeam dupa aia 5 Euro,ca auzisem numai de rau de politaii lor dar politaiul m-a refuzat, s-a uitat la permis si mi-a urat drum bun. excl.gif
A, uitasem, chiar cum am ajuns in vama bulgara dupa Giurgiu, politaiul de frontiera bulgar, dupa ce-mi pune stampila in pasaport ma intreaba intr-o romana perfecta: "O mica atentie pentru cafea este?"...am zis ca n-am marunt si am taiat-o !Deja incepusem sa injur la ei si politaiul ala cara m-a refuzat, mi-a schimbat parerea.Ca durata, la ora 9 AM aprox. ieseam din vama bulgara si la ora 6.30PM eram in curtea vilei unde eram cazati, langa Nikiti.
Acum referitor la carduri: nu am sfatuit pe nimeni categoric sa-si ia carduri cu ei, mi-am exprimat doar opinia in legatura cu experienta mea.Studiati si linkurile puse de AL aici referitoare la vigneta. Noi le-am cumparat de la o benzinarie OMV de pe autostrada, platind cu carduri romanesti in lei, ceea ce ni s-a parut mult mai convenabil decat sa schimbam in Leva valuta prin vama. De vigneta aia am inteles ca oricum nu ai cum sa scapi si poti lua si ceva amenda la traversare daca te opreste nu stiu cine. Noi am preferat sa trecem fara alte griji.Si inca o chestie, daca tot ai card in lei, eu cred ca e mai convenabil sa-l folosesti ca iti face conversia la cursul BNR si nu se percepe comision.Nu e prima data cand il folosesc in afara tarii.Oare daca scoti leii de pe el sa cumperi valuta aici, nu iesi mai scump? Eu zic ca da, pe demonstrate ! biggrin.gif Deci noi am avut si carduri si valuta. Buuun !
Acum despre Sithonia: din ce mi-au povestit si grecii si ceilalti turisti germani, englezi, etc intalniti, acesta e cea mai frumoasa peninsula din cele trei; Kasandra e mai stearpa iar Athos are regimul pe care-l are. Sithonia e peninsula care atrage cei mai multi turisti vestici, multi chiar au proprietati acolo.Chiar vila in care am stat era detinuta de un cuplu mixt, ea nemtoaica el grec. La cat de mult folosesc vesticii cardurile, iar e pueril sa se afirme ca nimeni nu foloseste carduri acolo ci numai cash biggrin.gif .Eu am folosit la benzinarii si am alimentat o gramada ca ne-am invartit ceva km, in magazine, restaurante. Chiar am platit cu card intr-un magazin in care mi-a si facut discount substantial in N. Marmaras. E adevarat ca erau si locatii unde nu puteai folosi cardul, nu orice spelunca era dotata pentru asa ceva biggrin.gif
La dus, de pe centura Salonicului am preferat sa mergem prin Poligiros, gandindu-ne ca pe partea de jos e mai aglomerat la ora aia...aiurea, am regretat alegerea facuta ! La intoarcere am venit prin N. Moudania, Trilofos si drum excelent, autostrada.
Despre cazare pot sa spun doar ca a fost excelenta, liniste, curat, langa plaja, piscina, etc...si liniste ca lipseau romanii, erau vestici biggrin.gif .Noi am mers cu rezervari facute de aici dar fara probleme, se poate merge, cred, cu ochii inchisi si sa va orientati la fata locului.Noi practic eram inainte de Nikiti, la iesirea din Metamorfosi.
Am avut norocul sa cunoastem un grec simpatic ce avea niste magazine, era si ceva agent Europcar parca, ne-am gasit rude vecine prin Cape Town biggrin.gif si tipul foarte amabil, ne-a dat harti tuturor gratis pe care ne-a marcat ce merita vizitat in Sithonia. Plus ca si rezervari pentru croaziera la Muntele Athos tot prin el ne-a facut mult mai ieftin decat am vazut la altii acolo, chiar si la agentie romaneasca in N. Marmaras.
Pentru cei interesati de croaziera la Athos, noi am mers cu un vas de pirati ( asa ziceau ei si arata) la 25 Euro/persoana. Aceeasi croaziera era la agentia romaneasca 36 Euro iar pe vas am intalnit chiar romani ce venisera cu 61 respectiv 51 Euro daca se lipseau de nu stiu ce sandwich biggrin.gif ! Noua ne-a placut, la escala de 2 ore din Ouranopoli se pot cumpara icoane si iconite, excelente souveniruri pentru parinti, rude mai in varsta sau chiar pentru voi...fiecare cum considera.
Acum, dupa cum ne-a sfatuit acel grec: cea mai frumoasa plaja e Kalogria, urmata de Lagomandra. Lagomandra e putin mai salbatica, pinii se intind pana pe plaja, noi am preferat Kalogria. Pe urma, cea mai salbatica si spectaculoasa ni s-a parut plaja de langa Vourvourou, Karidi Beach. E de mentionat ca nici apa, nici nisipul nici fauna nu seamana de la o plaja la alta. Aici la Karidi, ce-i pasionati de snorkelling pot incerca asta, dar sa nu se astepte la Marea Rosie sau alte locatii pentru asa ceva. Mie mi-au iesit niste poze faine si aici sub apa.
Cine vrea ceva mai cosmopolitan, poate incerca la Porto Caras, imediat dupa N. Marmaras cu mentiunea ca se plateste intrarea in statiune direct din sosea, la bariera. Io cand am vazut bariera, mi-am amintit de Mamaia, litoralul nostru si motivele pentru care nu mai calc acolo, am inceput sa injur la mazare, fasole si alte vegetale si am facut calea intoarsa ! biggrin.gif Pentru curiosi, puteti incerca!
Porto Koufo, spre capatul peninsulei, poate fi o alta destinatie interesanta: e cel mai mare port natural de acolo ( asa mi s-a spus) e o priveliste f. frumoasa, port de yacht-uri, etc...mi-a placut
Din Sarti poti avea o panorama tare faina spre M. Athos daca e vizibilitate.
O panorama faina asupra Golfului Kasandra, N. Marmaras aveti si-n satul Parthenonas situat la cea mai mare altitudine acolo. E un sat vechi, acum se reconstruieste; interesant pentru cei ce prefera rusticul...o experienta interesanta pentru noi. Sunt si doua taverne asa ca nu veti duce foame sau sete.
Spre Parthenonas se poate urca din ambele parti ale peninsulei daca studiati harta, dar eu recomand drumul dinspre Neo Marmaras deoarece cel dinspre soseaua spre Sarti, Sikia e foarte rau.
Apropo, si N. Marmaras are plaja faina dar se cam aglomereaza in weekend...oricum de plaje e full.
Referitor la motorina: la iesirea de pe centura Salonicului inspre Poligiros, cum urca drumul pe dreapta e o benzinarie Shell; aici am gasit cea mai ieftina motorina, 0.859. In rest am alimentat de la GP sau Shell, in peninsula putin mai scump.Cat despre calitate eu am retineri fata de afirmatiile ca e foarte proasta, toti cu care am vorbit erau multumiti; eu am consumat cam un plin numai pe acolo. Din Bulgaria nu am alimentat, dar cred ca oricui ar trebui sa-i ajunga un plin pentru traversare, chiar si cu mici rataciri, devieri. Dar chiar si din Bulgaria, la OMV sau Shell chiar credeti ca nu e buna?
Mi-am amintit ceva referitor la detectoarele de radar: e adevarat ca stau banditii ascunsi imediat ce iesi din tuneluri si acolo n-au efect detectoarele. Noi am respectat acolo, doar acolo, restrictiile si nu am avut probleme. Fiecare face cum vrea. Am vazut si cateva radare mobile, d'alea cum au americanii prin filme, de le tin in mana...la alea parca iar n-au efect, detectorul piuie exact in momentul in care apasa pe buton si te-a si luat.
Am luat si noi 2 radare la intors, pe ploaie cand ai fi jurat ca stau ascunsi la caldurica...5 radare toata Bulgaria si 2 le-am incasat...e adevarat ca unul pe bune, unul l-a declansat dupa ce a facut semn sa opreasca biggrin.gif
Ca o concluzie: Grecia e OK, ne-a placut, chiar si cum conduc ( cel putin unde am fost noi) sunt calmi...desi am auzit ca-n Atena e nebunie...no comment !Cativa ani de acum inainte i-am rezervat pt. Grecia, primul concediu pe an in iunie acolo il vom face.
Multumesc tuturor celor ce au postat aici experientele lor in ultimii ani si stau la dispozitie oricui cu alte informatii daca pot fi de folos.


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dme
post 22 Jul 2005, 11:00
Post #191


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(dacicuss @ 21 Jul 2005, 17:02)
La bulgaroi, o taxa de dezinfectie de 2 Euro si una de 10 Euro de drum sau dracu stie de ce....
Studiati si linkurile puse de AL aici referitoare la vigneta. Noi le-am cumparat de la o benzinarie OMV de pe autostrada,


Scuza-ma, dar nu inteleg, daca ai platit taxa de drum la intrare in BG (10E), de ce a trebuit sa mai iei si vigneta de pe autostrada?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 22 Jul 2005, 11:33
Post #192


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Maestre Dme, cu vigneta si cu taxa la intrare inca mai am si eu o nelamurire. O data pentru ca mi-au povestit unii ca au fost opriti pe autostrada si au fost luati in suturi ca nu aveau, scapand cu clasica mituire.Nu a contat ca le-au aratat chitanta aia de la vama.Nici citind pe net nu m-am lamurit pe deplin pentru ca, ce e mai nasol, pe chitanta aia de la vama scrie in limba aia a lor si cu caracterele slave.Oricum, la intrarea din grecia in BG iti impuneau sa o cumperi, noi am scapat de ei doar dupa ce le-am aratat vignetele pe parbrize.
Daca am luat teapa sau nu, as fi curios sa ma lamuresc si eu candva...la anul o sa casc mai bine ochii la vama Ruse sa vad daca aia nu trebuiau sa dea vigneta.
Chestia e ca la iesirea din vama bulgaro-greceasca, ducandu-ma la ghereta aia mica cu "ROAD CHARGING POINT" cu tot vraful de chitante de la ei nici nu le-au bagat pe alea de la Ruse in seama. Norocul nostru cu un TIR-ist roman care ne-a zis sa le aratam vigneta.


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAZ_TASMANIA
post 22 Jul 2005, 16:04
Post #193


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 November 03
From: IS




Dacicuss,
anul acesta nu se mai poate sa nu iti dea chitanta la Ruse cum era anul trecut - deci cu parere de rau iti spun ca ati luat teapa. sad.gif

Taxa de drum (sau vigneta):
este valalbila o luna
este in valoare de 10 Euro
se plateste in vama o singura data la dus.

Chitanta ce o iei din Ruse, la intoarcere, (daca o pastrezi), o arati vamesilor din Kulata si nu mai platesti nimic.

O intrebare in plus:"Cat ai dat pe cele 2 radare ce le-ai luat ?" blush.gif

This post has been edited by TAZ_TASMANIA: 22 Jul 2005, 16:08


--------------------
TOYOTA COROLLA 2008 - IS-XX-TAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leinad
post 22 Jul 2005, 18:07
Post #194


Membru dacionist


Group: Members
Posts: 395
Joined: 17 March 05
From: Constanța




As vrea sa merg in septembrie la Halkidiki/Grecia. M-am gandit sa stau la hotelul Macedonia Sun din Kallitthea (are 3 stele)
Ce parere aveti? Ati stat al hotelul asta? merita?

multumesc anticipat.

...sau daca aveti alte sugestii despre alte hoteluri in halkidiki, v-as ramane dator...


--------------------
Logan Preferance 75 ponei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuna
post 23 Jul 2005, 15:57
Post #195


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 12 July 04




Sa ma lamureasca si pe mine cineva. Cand platesti 10 euro la Ruse trebuie sa ceri si vigneta sau este suficienta doar chitanta?
Din ce s-a postat pana acum nu este clar.
Pe linkul postat de AL la taze de dezinfectie scrie ca se aplica doar autobuzelor si autocarelor. Care este adevarul?
Salutari

This post has been edited by tuna: 23 Jul 2005, 16:05


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin
post 23 Jul 2005, 19:25
Post #196


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 4 June 03
From: Timisoara




QUOTE(tuna @ 23 Jul 2005, 17:57)
Sa ma lamureasca si pe mine cineva. Cand platesti 10 euro la Ruse trebuie sa ceri si vigneta sau este suficienta doar chitanta?


Nu stiu cum e la Russe insa la Vidin, la iesirea din vama, te asteapta o ghereta la care se plateste vigneta. E clar ca daca platesti ceva vei primi alaturi de acel ceva si chitanta. Deci, in schimbul celor 10 Euro eu am primit vigneta, care se aplica pe parbriz la fel ca si ro-vigneta, si, evident, chitanta de 10 Euro, pe care am aratat-o la intoarcere, la intrare in Kulata. In mod normal, chiar si daca nu aveai chitanta, omul era obligat sa coboare din chiosc sa vina sa-ti vada vigneta lipita pe parbriz.

QUOTE(tuna @ 23 Jul 2005, 17:57)
Din ce s-a postat pana acum nu este clar.
Pe linkul postat de AL la taze de dezinfectie scrie ca se aplica doar autobuzelor si autocarelor. Care este adevarul?
Salutari
*



Taxa de dezinfectie nu se aplica numai autobuzelor si autocarelor, ci si autoturismelor. Cel putin la intoarcere (la Kulata) am trecut printr-o baltoaca in schimbul celor 2 Euro. La dus insa, la Vidin, au hotarat probabil ca nu merita risipa de apa si in schimbul celor 2 Euro n-am primit nimic.

This post has been edited by cosmin: 23 Jul 2005, 19:27


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TAZ_TASMANIA
post 23 Jul 2005, 22:58
Post #197


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 3 November 03
From: IS




La mine a fost suficient doar chitanta.
Taxa de dezinfectie se aplica si la autoturisme


--------------------
TOYOTA COROLLA 2008 - IS-XX-TAZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quake master
post 24 Jul 2005, 13:28
Post #198


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 27 June 05




Imi poate spune cineva cam cu ce bani se maninca in Grecia. Ma refer la 2 mese pe zi, doua persoane. (nu exclud fast food, pizza etc).


--------------------
Dacia Logan Preference 1.4 - B-xx-RVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 25 Jul 2005, 05:56
Post #199


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Maestre Taz, se prea poate sa ne fi tapit...asta e...stiu la anul! biggrin.gif
Referitor la intrebarea ta despre radare: doar unul l-am luat eu, celalalt l-a luat primul din coloana, cel cu detectorul. Aia a fost chiar o oprire gratuita, ca nu avea viteza....dar zicea pe urma ca e un loc fatidic pentru el ca acolo a luat si anul trecut "amenda"...noi n-am reusit s-o dam la pace cu 5 Euro cu ei, fara 10 nu m-au lasat inca, cu tupeu, imi arata masina si zicea numai 5 euro..ma grabeam si l-am dat in masa, negociam de 10 minute in ploaie. Dar cum noi convenisem ca orice amenda luam se imparte frateste, ne-au iesit alea doua radare la 5 euro de caciula...deci tot acolo am fost.
Acum la intrebarea lui Quake, te referi la doua mese pe zi, ambele la localuri sau si cu ce cumperi de la supermarket si mananci in camera? Pai seara, la o taverna, poti manca de la 14-15 euro in sus, chiar pana catre suta de euro per 2 persoane...cat te tine buzunarul biggrin.gif


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andy31ro
post 25 Jul 2005, 07:55
Post #200


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 16 June 05




Salut tuturor

M-am intors dupa 3 saptamani de concediu in Grecia si doresc sa ajut si eu cu informatii despre acest traseu asa cum informatiile celorlalti m-au ajutat pe mine.

Am plecat pe 1 Iulie pe urmatorul traseu :
1 Iulie - plecare din Galati si cazare la Giurgiu
2 Iulie - cazare la Sidirokastro
3 - 9 Iulie - cazare la Toroni in peninsula Sithonia
9 - 14 iulie - cazare la Olympic Beach
14 - 20 Iulie - cazare aproape de Tolo in Pelopones
20 Iulie - cazare la Sidirokastro
21 Iulie - sosire inapoi la Galati

Etapele mai dese de la inceput le-am facut din cauza ca baiatul meu de 8 ani nu se simtea bine in momentul plecarii in concediu.
Despre taxele din vama nu mai povestesc - sunt cele prezentate aici de altii.
Impresii generale despre calatorie :
Bulgaria : n-am tinut seama de restrcitii nici la dus nici la intors din mai multe ratiuni : la dus a fost o vreme groaznica - nici nu puteau sta cu radarul pe torentul acela de ploaie, bulgarii semnalizeaza radarele si nici nu aveam rabdare sa merg cu 60 km/h pe drum liber.
La intors am luat un singur radar (spaga 5 euro) - aveam 100 km in zona de 60km in rest am fost semnalizat si am traversat Bulgaria in 6 ore.

Grecia : mult mai multe radare decat m-as fi asteptat - in special in zona de Sud - Pelopones, Korint, Atena in portiunile cu restrictie de viteza.
Dintre cele 3 cazari cel mai putin mi-a placut la Olymp[ic Beach din cauza supraaglomeratiei. In rest la Toroni si Tolo plaje aerisite, apa super buna etc.

Total km parcursi : 4500
Efectuat revizia de 15000 km la service VW din Argos (Pelopones) - m-a costat doar 70 euro cu ulei sintetic si filtru incluse (mult mai putin decat m-ar fi costat la dealerii din RO).

Daca doriti si alte informatii va stau cu placere la dispozitie

Andrei


--------------------
VW BORA 19 TDI - B 39 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali
post 26 Jul 2005, 12:57
Post #201


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 24 June 05




Pentru a evita situatii neprevazute la granita doresc (daca se poate ) sa-mi clarificati urmatoarea nelamurire:
- am rezervat o camera tripla prin internet in Grecia si am efectuat plata a jumatate din valoarea cazarii.
Patronul grac mi-a trimis prin fax o scrisoare de instiintare prin care confirma rezervarea camerei, faptul ca am platit deja jumatate din suma datorata,durata sederii, numele , codurile numerice personale si numerele de pasaport ale mele ale sotiei si fiicei.
Mai sint necesare si alte hirtii de la hotel sau aceasta este suficienta pentru a nu avea probleme la granita.
Deplasarea o vom face cu autoturismul propriu(la care avem cartea verde+asigurarile de sanatate).
Multumesc anticipat,


--------------------
dacia1310 dacia - vs-02-dbs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 26 Jul 2005, 13:05
Post #202


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




teoretic ar trebui sa fie suficient.... si eu am procedat la fel... adica am aceleasi documente.. singura porcarie ar fi sa se aprobe acum alte documente necesare (conform noii ordonente..vezi la info utile) si sa nu mai fie timp pentru a se procura documente suplimentare...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dacicuss
post 26 Jul 2005, 14:49
Post #203


Mare Vrajitor KKK


Group: Members
Posts: 299
Joined: 3 August 04
From: Poplaca




Pai exact aceleasi documente le aveam si eu...voucher-ele de la locul unde aveam cazarea. In afara de politaiul roman de frontiera care, de plictiseala cred, ne-a intrebat daca avem bani si cati, pe nimeni n-a interesat restul de acte.
Grecul din vama nici n-a fost interesat de voucher cand am vrut sa-l arat, a dat lehamite din mana si pana mi-a completat pe pasaport, m-a intrebat unde merg si a inceput sa-mi spuna ce-i place si lui acolo, unde sa ma duc la plaja biggrin.gif Mai sa ma crucesc ! Asta nu inseamna ca sfatui sa nu aveti la voi asa ceva, niciodata o hartie in plus nu strica.
Cartea verde si asigurarile de sanatate sa fie! Credeti ca astia n-au ochiul format si vad si ei cine le trece prin vama?
Eu sincer, la anul nici nu ma mai gandesc sa fac rezervare de aici...
Bafta si distractie maxima !


--------------------
VW Passat 1.9TDI - ww-00-XXX
A religious war is like children fighting over who has the strongest imaginary friend...
The 50-50-90 rule: Anytime you have a 50-50 chance of getting something right, there's a 90% probability you'll get it wrong.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ali
post 27 Jul 2005, 06:48
Post #204


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 24 June 05




Pentru a fi mai sigur am trimis niste email-uri la Informatii Consulare si acesta este raspunsul primit:

Stimate Domnule ,

Referitor la e-mailul Dvs. din 26.07.05, vă comunicăm că cetățenii români care călătoresc în scop turistic trebuie să prezinte la graniță:
- pasaport valabil (inca cel putin 3 luni de la incheierea calatoriei);
- asigurare medicala;
- invitatie (declaratie de preluare a cheltuielilor) sau mijloacele financiare proprii (100 euro/zi, insa minim 500 euro)
- bilet de calatorie dus-intors (Carte Verde in situatia celor care calatoresc cu autoturismul);
- rezervarea la hotel.
Pentru mai multe detalii privind condițiile de ieșire din țară, vă rugăm să vă adresați Inspectoratului General al Poliției de Frontieră, la tel.: 9590.

Cu stimă,
Director Nicolae ANTON




--------------------
dacia1310 dacia - vs-02-dbs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red
post 28 Jul 2005, 20:36
Post #205


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 July 05




[quote=zildan,20 Jun 2005, 00:19]
Daca mai doriti ceva informatii locale va stau la dispozitie.

Multumesc Zildan ca te-ai oferit.
M-am hotarat sa trec pe la BECHET si rasfoind paginile acestui topic, ce gasesc?
Oferta. Ta.
Asa ca m-am decis sa profit de ea si te rog sa-mi dai cateva informatii:
- la punctul de trecere a frontierei de la Bechet se face vamuirea si pentru persoane fizice? Din site-ul Directiei generale a vamilor reiese ca la Biroul vamal Bechet se face vamuire numai pentru persoane juridice.
- am inteles ca trebuie sa fiu la vama inainte de a canta cocosul, dar exista totusi un program al bacurilor?
- cat costa traversarea cu bacul?
- ce alte taxe se mai platesc la noi in vama?
- stii ceva locuri de cazare pe langa Craiova sau intre Craiova si Bechet? Daca afli ceva spune-mi, te rog, ceva preturi sau da-mi niste nume si nr. de telefon
- daca stii, cam care este starea drumului de la Orjahovo la Vraca?

Si cam atat.
Eu voi placa pe 27 august. Poate reusesti, in acest timp, sa-mi dai ceva.

Multumesc en avant.
Te astept ca si cand.....


--------------------
deloc break - xx-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 29 Jul 2005, 13:36
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(tuna @ 23 Jul 2005, 15:57)
Sa ma lamureasca si pe mine cineva. Cand platesti 10 euro la Ruse trebuie sa ceri si vigneta sau este suficienta doar chitanta?
*



Desi cumva s - a raspuns as vrea sa accentuez un lucru: obligatoriu trebuie sa - ti dea vigneta. Te poate pacali la modul sa - ti ia 10Euro si sa - ti dea vigneta de 4 (adica numai de o saptamana) si atunci sa nu - ti dea chitanta, dar vigneta trebuie sa ti - o dea.

QUOTE(leinad @ 22 Jul 2005, 18:07)
As vrea sa merg in septembrie la Halkidiki/Grecia. M-am gandit sa stau la hotelul Macedonia Sun din Kallitthea (are 3 stele)
Ce parere aveti? Ati stat al hotelul asta? merita?

multumesc anticipat.

...sau daca aveti alte sugestii despre alte hoteluri in halkidiki, v-as ramane dator...
*


Vezi ca era pe una din paginile anterioare un post al BGV, discuta cu el, eventual daca vrei da - mi PM si - ti trimit impresiile pe care mi le - a trimis mie (i - am solicitat si eu aceeasi informatie).


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
perastikos
post 31 Jul 2005, 12:47
Post #207


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 29 July 05




Buna ziua tuturor. Sunt grec, fost student in Timisoara (anul de absolvire 1988), si vin in Romania in 5 August prin drumul Promahonas - Sofia – Montana – Lom –Vidin – Calafat.
Am 2 intrebari la cei care au facut drumul acesta
a)La ce ora este ferry boat pentru Calafat ?
b)Cum este drumul dupa Calafat spre Turnu Severin prin Cetate – Vinatori –Vinju mare ?

Felicitari pentru forum!!


--------------------
lancia libra - ZMT2345
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazavanf
post 4 Aug 2005, 10:31
Post #208


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 10 January 06




sunt nou inregistrat, am citit cu atentie totul si va rog.
Am o intrebare pentru toti cei care au fost in Grecia cu masina personala pana acum:
- Trebuie permis de conducere international? sau este suficient permisul clasic de la politie
florin


--------------------
renault clio 2006 symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 4 Aug 2005, 10:37
Post #209


membru


Group: Members
Posts: 4.553
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Stai linistit si mergi cu ala romanesc, cu conditia sa ai minim un an vechime (altfel nu ai dreptul de a circula in trafic international) si sa nu stai prea mult pe acolo.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 4 Aug 2005, 21:59
Post #210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




vine ieri nevasta-mea si ce-mi zice? ca fratele unei colege de-a ei de servici, pe cand se intorcea cu masina din turcia, noaptea, in bulgaria se trezeste ca aproape ca-i sare cineva in fata facand semne; a oprit, se da jos (tipul e destul de masiv cica, fost voleibalist) si vede ca se mai apropie niste tipi, are prezenta de spirit si se urca din nou in masina si o taie; aia dupa el; cica i-a urmarit foarte mult timp, pana a scapat de ei;

si io acum 1 an, cand am fost ultima oara, faceam misto de cei cu care am plecat, ca le era frica sa plecam noaptea;

ce-i drept e ca din cate imi aduc aminte, drumul prin bulgaria spre turcia trece prin zone mai pustii decat cel spre grecia; prin 98 am fost cu autocarul si atunci chiar ca nu prea ma simteam bine cand vedem pe unde mergem;

nu vreau sa va panichez, dar e bine sa fiti atenti;


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Aici pentru plecari spre Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Plecari-spre-Grecia-2008-t112394.html

Aici pentru intoarceri din Grecia (ora, data, grupari etc.) http://www.reno.ro/Intoarceri-din-Grecia-t81731.html

Cititi si cautati cu atentie pe forum si in topic, exista deja scrise info. despre taxe de drum.


--------------------
Go to the top of the page
192 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 21:38
Dacia