Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages « < 10 11 12 13 14 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Anomalii, probleme si rezolvari Talisman, minore sau nu, rezolvate sau nu...

AlexV18
post 28 Dec 2020, 22:30
Post #331


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 8 June 17




Salutare,

@Bogdan: problema am sesizat - o la scurt timp după ce am cumpărat mașina cca 110 mii km(de la un dealer "neamț" turc/arab/ dracu' să - l pieptene...) și anume faptul că la relanti mirosea a noxe în habitaclu și în compartimentul motor. Ulterior am fost la un dealership Renault pt revizie unde au fost foarte amabili și mi-au zis că ceva în zona acelui răcitor de gaze e problema (ba chiar au și verificat garanția mea care tocmai expirase și mi-au făcut și poze). Când am revenit în țară de sărbători, am mers la amicul meu mecanic și ne-am pus pe treabă deoarece în Germania mi-au zis că numai manopera ar depăși 1000€ (în banii ăștia eu am schimbat aici răcitorul, distribuția, accesoriile, freon + antigel). Aș fi schimbat și uleiul la cutie dar se pare că în toată România nu mai sunt decât 4L pe stoc 🤣...Jenant!
În privința ECU-ului eu totuși suspectez probleme la cablaje/mufe și nu la calculator.
@ Clau: fulia aia este o "minune" a ingineriei deoarece între ax și marginea fuliei (cea care intră în contact cu cureaua) este un cauciuc care în timp se slăbește. La fulia veche puteam mișca marginea cu unghia, iar având în vedere că la aceste motoare pompa de apă este pe cureaua de accesorii nu e deloc simpatic să cedeze fie fulia fie cureaua. Le-am schimbat preventiv și acum știu că următorii 150 mii km nu îmi mai bat capul decât cu ulei + filtre (schimbul A+B îl voi face la Renault iar suplimentar la 15 mii km încă un rând de ulei+filtrul aferent în regim propriu "just to be safe" mai ales că se pare că acest motor nu e chiar cel mai fiabil din gama Renault iar prețul celor 6L ulei este absolut derizoriu).

This post has been edited by AlexV18: 28 Dec 2020, 22:32


--------------------
Renault Talisman 2016 1,6 dCi 160CP Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 29 Dec 2020, 00:42
Post #332


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Fulia aia nu are degeaba o parte din cauciuc, reduce vibratiile torsionale. Nu cumva se inlocuieste la 90.000 km? Parca asa zicea un coleg aici.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanMax2017
post 29 Dec 2020, 11:20
Post #333


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 October 20




Salut Alex,
Multumesc pt toate detaliile, la Renault in Oradea astia nu prea stiu mare lucru si m-au pus pe o pista gresita, am eu un ecu de rezerva daca ai nevoie de unul smile.gif, numa sa-mi fac si eu masina care azi a fost tractata la service pt ca murea motorul cand voia sa mearga, nu ma duc la Renault Oradea niciodata!
Pe diagnoza mi-a dat eroare la acel racitor care e blocat pe deschis, sper sa nu-mi fi distrus si altele, pe mine desteptii astia de la renault m-au asigurat ca ecu e devina si nu a fost asa.
FULIA AIA VIBROCHEN E O PORCARIE care se distruge repede la partea dinspre distributie, se desprinde pe partea de cauciuc si eu am schimbat-o la 64000km pt ca mi-a zis mecanicu ca e dusa si dusa a si fost.
Alex te rog daca poti sa-mi trimiti un PM cu nr. tau de telefon, as vrea sa te sun sa te mai intreb de masina, eu nu pot sa trimt PM pe acest forum.
Numai bine!


--------------------
Renault Talisman 2016 1.6 DCI EDC 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV18
post 31 Dec 2020, 09:05
Post #334


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 8 June 17




Nu contest că fulia aia este din cauciuc degeaba însă mi se pare că este cam fragilă...
Atât în myReanult cât și de la service mi-au spus (repet, este vorba de Germania) că la 150 mii km se verifică accesoriile.
@Bogdan: se pare că nici eu nu pot da PM... 🤔. Cum putem lua legătura?


--------------------
Renault Talisman 2016 1,6 dCi 160CP Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanMax2017
post 31 Dec 2020, 11:32
Post #335


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 October 20




Salut Alex,
(whatsapp sau tel) smile.gif
An Nou Fericit!

This post has been edited by BogdanMax2017: 31 Dec 2020, 18:47


--------------------
Renault Talisman 2016 1.6 DCI EDC 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristilica
post 7 Jan 2021, 14:26
Post #336


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 8 November 06
From: Bucuresti




Am rezolvat problema cu zgomotul de la roata cand mergeam cu spatele si volanul dreapta maxim, lovea cauciucul rotii din stanga fata ceva iesit putin in afara de la aparatoare de noroi!!!! A fost revopsita bara prin octombrie si cred ca nu au pus-ola loc bine, alta expicatie nu am.
In rest, astept acceptul renault pentru a schimba pe garantie pentru a 5-a oara sistemul de masaj, care trosneste cand functioneaza. Pana acum s-a schimbat la ambele scaune de cate doua ori. Legat de tremuratul la plecarea de pe loc, o sa schimbe bieleta anticuplu, dupa care vedem daca mai face.


--------------------
Renault Talisman Intens 1.6 TCE cu trapa 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 7 Jan 2021, 14:37
Post #337


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




Ce parere aveti voi ca tocmai mi-au spus cei de la service, ca tot cablajul de la motor trebuie schimbat (cica a fost ros de soareci) si costa 3600 RON + manopera?

Mi s au aprins toate in bord...nu mai mergea autopilotul, imi aparea check injection, anti pollution system si check start/stop - credeam initial ca e vorba de motorina proasta + egr infundat (cum am mai patit) dar cica problema e cablajul efectiv ros incat nu se mai poate nici reseta cum trebuie erorile din ecu smile.gif)

Asta da veste de inceput de an <3

Numa bine tuturor si La multi ani! Sa fie totusi un an mai bun smile.gif)


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanMax2017
post 8 Jan 2021, 20:09
Post #338


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 October 20




Salut zdrunovai,
Nu cred ca trebuie toate cablurile inlocuite si eu am aceeasi problema cu tine.
Ti-au aratat cablul ros?
La mine se chinuie sa gaseasca firul nenorocit care imi aprinde mie tot bordul.
Tu poti sa accelerzi? Suntem deja 3 pe forum care avem simultan probleme cu cablajul la masina asta.
Numai bine!


--------------------
Renault Talisman 2016 1.6 DCI EDC 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 8 Jan 2021, 20:53
Post #339


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




E si un Kadjar smile.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanMax2017
post 8 Jan 2021, 21:17
Post #340


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 October 20




La mine nu e vorba de soareci sau alte "rontaitoare" , e doar ghinion sau alti factori externi neidentificati din octombrie anul trecut. smile.gif
Seara buna tuturor!

This post has been edited by BogdanMax2017: 8 Jan 2021, 21:31


--------------------
Renault Talisman 2016 1.6 DCI EDC 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 9 Jan 2021, 13:20
Post #341


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




Am gasit cablul ros..noroc ca se repara pe casco...
I ll keep you updated...


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanMax2017
post 9 Jan 2021, 14:04
Post #342


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 October 20




Salut zdrunavoi,
Te rog fa o poza la cablu si pune-o aici pe forum,
Eu nu am avut norocul sa-l gaseasca si sunt disperat smile.gif, poate e acelasi cablu nenorocit.
Aceleasi erori le am si eu ca tine.
Numai bine!


--------------------
Renault Talisman 2016 1.6 DCI EDC 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 9 Jan 2021, 16:24
Post #343


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




Sper ca se ntelege...in mare parte cica e vorba de cablul de la senzorul de presiune

Attached thumbnail(s)
Screenshot_20210107_160027_Video_Player.jpg ( Size: 283.76k ) Number of downloads: 794


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanMax2017
post 9 Jan 2021, 19:04
Post #344


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 October 20




Salut zdrunovai,
Multumesc!!!!!!!!
Seznor presiune ulei ?
Masina ta mai mergea, puteai sa accelerezi?
Mie nu imi merge deloc acceleratia.
Sa o repari cat mai repede!
Unde o repari, la ce service?
Seara buna tuturor!


--------------------
Renault Talisman 2016 1.6 DCI EDC 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 9 Jan 2021, 22:09
Post #345


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




Cred ca presiune ulei...mergea la 20% putere...oribil. sper s o faca sapt ce vine. La satu mare o repar la reprezentanta. Merci


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanMax2017
post 10 Jan 2021, 11:35
Post #346


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 October 20




Salut zdrunovai,
Multumesc pt toate informatiile utile!
Tinem legatura, sper sa ne rezolvam problemele cat mai repede si de tot.
Duminica placuta tuturor!

This post has been edited by BogdanMax2017: 10 Jan 2021, 23:53


--------------------
Renault Talisman 2016 1.6 DCI EDC 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanMax2017
post 12 Jan 2021, 10:41
Post #347


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 October 20




Salut zdrunovai,
Te rog daca poti sa confirmi ca e vorba de firul de la senzorul de presiune ulei sau cel de la presiune diferential.
Multumesc,
Numai bine!


--------------------
Renault Talisman 2016 1.6 DCI EDC 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 12 Jan 2021, 15:43
Post #348


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




Salut. Nu stiu inca...astept semn de la service. Stima


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 21 Jan 2021, 20:45
Post #349


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




Un mic update pentru curiosi - cu referire la capitolul "Cablu motor ros de sobolani" :

S au mai adaugat 2 furtunase ce fac nush ce presiune sau vid la motor...si alea trebuie schimbare deci mai sta o sapt masina in service. De pe 11 ianuarie sta deja smile.gif) Noroc ca totul se face pe casco asa ca va recomand cu caldura acest serviciu care, desi costisitor, te cam salveaza de dureri de cap si facturi (in cazu meu de peste 1500 euro) exorbitante.

Stima si revin cand am masina inapoi.


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanMax2017
post 22 Jan 2021, 07:40
Post #350


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 October 20




Salut zdrunovai,
Poti sa-mi spui care sunt cele 2 furtunase, sunt de la diferential dpf?
Stau cumva in spatele motorului, cablurile la motor ti le-au inlocuit deja?
Numai bine!


--------------------
Renault Talisman 2016 1.6 DCI EDC 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 23 Jan 2021, 19:54
Post #351


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Astazi mi-am propus revizia sistemului de franare pentru un Taz, 1.6 dCi, 160 CP: inlocuit discuri si placute fata.
Cum am "prostul" obicei, la orice inlocuire de placute, sau a discurilor-extrag si culisele, elimin vaselina existenta, sterg totul foarte bine si aplic unguentul adecvat, dupa ce inchid operatiunile pentru o roata, trec la secunda.
Si ma uit ca ...netotul la cele 2 culise pe care le am in mana, nedumerit: una mai scurta si alta mai lunga, cea scurta are la capat un inel de cauciuc-discret (nu prea gros).
Incep sa masor canalele, sunt identice-adancimile lor. Analizez diverse alte detalii, masor; inversez de cateva ori culisele...
Si tot nu inteleg! E prima data cand vad asa ceva!
Le-am montat la loc, etrierul sta bine-merci!

Stie cineva logica conceperii acestor piese? De ce sunt astfel create? Care este pozitia corecta de montaj?
Nu imi da pace aceasta situatie...!

Multumesc!

This post has been edited by 77sky: 24 Jan 2021, 00:06


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 23 Jan 2021, 22:52
Post #352


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Salut! Nu am mai multe date despre "TAZ"-ul tau dar bazat pe cele din semnatura atasez ce am gasit, sper sa coincida cu ceea ce ai pe masina si sa iti fie de folos (si pozitia corecta de montaj a pinilor de ghidare 8 si 11). Toate cele bune!

This post has been edited by Gil26: 23 Jan 2021, 22:59

Attached thumbnail(s)
FrontBrakeCalliper1.png ( Size: 559.52k ) Number of downloads: 574
FrontBrakeCalliper2.png ( Size: 61.95k ) Number of downloads: 529


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 24 Jan 2021, 00:03
Post #353


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




Am vazut si eu asta, exact schema asta, in urma cu ceva minute.
Tija scurta se monteaza jos.
Imi ramane dilema, De Ce? Pentru ca exista o explicatie, cineva a proiectat un scop.
Raman placut surprins sa constat faptul ca unele piese au fost gandite foarte bine, pentru a fi servisate usor: filtrul de ulei-demontare usoara, filtrul de motorina, asemenea, filtru de aer-in cateva secunde este extras si remontat.
Aici, la etrier, prin forma culisei si locasul decupat in etrier au eliminat o piulita, pe care erai nevoit sa o fixezi cu o cheie=contra.
Simplu si genial!


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 24 Jan 2021, 00:23
Post #354


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Am incercat sa raspund la intrebarea ta Care este pozitia corecta de montaj? , si imi pare bine ca ai gasit singur raspunsul, scuze daca am gresit cu ceva.
Apoi sunt proiectantii astia din industria auto cum sunt, dar totusi nu cred ca foloseau fara rost doua componente diferite in locul unora identice, cred ca au un rol functional (mai ales inelul de cauciuc al celui scurt). Pot cauta si alte detalii ale componentelor dar sunt absolut sigur ca vei gasi si singur raspunsul si la aceasta "dilema". Toata stima!


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanMax2017
post 24 Jan 2021, 10:51
Post #355


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 October 20




Salut tuturor,
A mai auzit cineva ca filtru de particule sa fie infundat total la 64000km?
Cauza daca stie cineva, va rog sa nu spuneti ca mersul mult in oras.
Numai bine!


--------------------
Renault Talisman 2016 1.6 DCI EDC 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clio4edc12
post 24 Jan 2021, 11:35
Post #356


Membru autentic


Group: Members
Posts: 305
Joined: 6 August 14




Da, daca are de fapt 264.000 km.


--------------------
Renault Clio 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanMax2017
post 24 Jan 2021, 14:17
Post #357


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 25 October 20




Salut clio4edc12,
Multumesc pt raspunsul tau prompt si profesionist, masina nu are 264000 km.
Mi-am pus si eu intrebarea km insa masina este rulata de noua in Ro si toate actele indica ca cei 54000 km aratati in bord la momentul achizitiei de catre mine sunt reali. Daca o cumparam din afara mi se parea si mie dubios 54000km in 3 ani, insa pt tara noastra nu.
Numai bine!

This post has been edited by BogdanMax2017: 24 Jan 2021, 14:24


--------------------
Renault Talisman 2016 1.6 DCI EDC 160
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77sky
post 24 Jan 2021, 16:37
Post #358


Membru ocazional


Group: Members
Posts: 182
Joined: 22 March 08




QUOTE(Gil26 @ 24 Jan 2021, 00:23)
Am incercat sa raspund la intrebarea ta Care este pozitia corecta de montaj? , si imi pare bine ca ai gasit singur raspunsul, scuze daca am gresit cu ceva.
Apoi sunt proiectantii astia din industria auto cum sunt, dar totusi nu cred ca foloseau fara rost doua componente diferite in locul unora identice, cred ca au un rol functional (mai ales inelul de cauciuc al celui scurt). Pot cauta si alte detalii ale componentelor dar sunt absolut sigur ca vei gasi si singur raspunsul si la aceasta "dilema". Toata stima!
*


Faza asta mi-a adus aminte de o gluma. Buna! Motiv pentru care o postez aici

Un evreu in Manhattan la volan, invartindu-se in jurul buildingului unde in 5 min. urma sa semneze contractul vietii lui, disperat ca nu gaseste un loc de parcare. Ridica ochii spre cer si spune:
- Doamne, te rog gaseste-mi un loc de pracare ca sambata vin la sinagoga si donez 2-3 mii de $. Trec 2-3 min, nimic. Ridica din nou ochii spre cer:
- Doamne , te rog din suflet, fa-mi rost de un loc de parcare ca vin sambata la sinagoga si donez 5-6 mii, 8 mii nu mai conteaza suma, doar ajuta-ma cu un loc de parcare. Moment la care o masina parcata mai in fata iese de pe locul de parcare, omul nostru face volan drepata intra in parcare, ridica ochii spre cer si spune:
- Doamne, nu mai e nevoie, mersi frumos, s-a rezolvat. smile.gif

Asadar, postul meu nu s-a dorit sa fie precum reactia rabinului, eram doar amuzat ca 2 persoane au identificat aceeasi informatie, aproape simultan.
Am avut situatii in care am cautat indicii tehnice, probleme urate, gasesc descrierea defectiunii, dar nu si rezolvarea lor. Oamenii si-au rezolvat problema, bine-merci.
Motiv pentru care, de fiecare data cand intampin o problema si o rezolv, descriu si modalitatea de inchidere, solutionare.

Un exemplu, aparent stupid: in urma cu ani, am gasit undeva in compartimentul motor un capac. Un aparent banal capac. Am ramas cu dilema de unde este, pana in momentul in care "a iesit la pensie" fulia unisens de la alternator. Cand am schimbat-o, am observat la cea noua un...capac. Atunci am realizat: din cauza uzurii rolei, dansand acea fulie, a iesit capacul. Aparent banal, asa e?

In concluzie: cine poate oferi informatii despre motivatia constructiva a acelor culise, multumiri anticipate!

This post has been edited by 77sky: 24 Jan 2021, 16:38


--------------------
_ _ _______________
Logan Ambâț 1.5 DCi, 70HP (dopat la 95), JR5 AH, vara lu' 2007 nasterea & "Taz" 1.6 dCi 160 CP, Ints EDC, tot vara, dar lu' 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 24 Jan 2021, 17:04
Post #359


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Aia scurta are cauciuc in capat pentru ca ansamblul sa nu produca zgomote. De ce se pune jos, nu stiu. La unele masini e invers.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arfy
post 28 Jan 2021, 12:31
Post #360


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 28 January 21




Salutare tuturor,

De cateva zile sunt fericitul posesor al unui Renault Talisman 1.6 160 CP EDC. Masina de cand am luat-o, a venit pe trailer, avea bateria slaba si a pornit doar cu cabluri. Desigur, bord-ul era pom de Craciun. A doua zi am schimbat bateria, a pornit un pic mai greu prima oara, a dat la automat aproximativ vreo 6-7 secunde. In seara aceea am decis sa ma plimb un pic cu ea, a pornit impecabil si a mers bine, toate erorile din bord disparusera ceea ce m-a linistit pana cand ieri am incercat mai pe seara sa pornesc masina sa ma plimb cu ea si surpriza, masina a pornit iar greoi, a dat la automat aproximativ 6-7 secunde pana sa porneasca si dupa aceea masina avea un relanti destul de nasol, in sensul ca turatii fluctua, nu mergea rotund. Pana sa reusesc sa imi fac o programare la un service Renault ce m-ati sfatui sa fac? Din putinul pe care l-am citit pe forum ma gandesc ca ar fi injectoarele de vina dupa simptome. Masina nu are nicio eroare in bord, nu imi arata sa verific injectia sau orice altceva.


--------------------
Renault Talisman 2017 Intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages « < 10 11 12 13 14 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 16:54
Dacia