Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Anvelope Motrio

Vesnic_nemultumitu'
post 27 Oct 2010, 16:37
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 166
Joined: 5 December 07




Va rog, daca are cineva cauciucuri Motrio, sa-mi spuna si mie ce parere are despre ele, deoarece trebuie sa-mi incalt masina. Stiu ca sunt facute de Continental, dar habar n-am care-i diferenta intre Motrio si Continental. Singura diferenta evidenta e pretul. Daca in spatele diferentei de pret s-o afla si ceva diferenta de pondere a cauciucului natural sau alte diferente cu efecte concrete in rulare...habar n-am.


Am gasit ceva pareri pozitive de la utilizatori concreti la adresa asta:

http://www.automarket.ro/stiri/renault-a-l...sion-29310.html

Multumesc.

Pana acum am avut GoodYear, 3 ani 30000 km. Dupa primii 10000 km l-am schimbat pe primul (umflatura). Acu...la o revizie... inca trei din ele au galme blink.gif Cam fragile...parerea mea, dar la ce drumuri am facut cu ele...nu as putea spune ca ma mira...Transfagarasan, Transalpina si altele no-name dar jalnice.

PS:

Oarecum off-topic...

Ce stiu insa este ca multe firme din diferite domenii sunt nevoite sa vanda acelasi produs cu denumiri diferite si preturi diferite. Desi nu stiu cum sta treaba cu cauciucurile, stiu totusi cum sta treaba in alte domenii, sursa documentarii fiind chiar reprezentantii firmelor de care pomenesc mai jos.

De ex. Franke, cunoscut pentru productia de cuptoare, plite, chiuvete si hote a lansat multe alte denumiri in spatele carora se ascund fix aceleasi produse, fabricate in fix aceleasi fabrici, dar orientate catre piete diferite cu clienti diferiti.

Produsele Franke sunt scumpe deoarece inglobeaza reclama, marketing, renume si senzatia destul de corecta de calitate.

Aceleasi produse se regasesc insa si cu numele: Dominox (solutii complete vizand clientii magazinelor de bricolaj), hote Faber identice cu cele Franke dar muuult mai ieftine (produse in aceeasi fabrica), chiuvete Franke mai ieftine create special pentru Dedeman si care desi pastreaza numele Franke au in compozitie mai mult plastic si mai putin granit decat cele originale, etc, etc.

Explicatia este ca multi clienti cumpara de 2-4 ori mai scump deoarece vizeaza renumele marcii, n-au rabdare sa se documenteze, in timp ce altii vor ceva similar, chiar identic dar mult mai ieftin.

Orice producator flexibil se adapteaza pentru a satisface cerintele clientilor, chiar si cele mai ciudate. Daca strategia asta maximizeaza profitul, atunci cred ca e o strategie corecta pentru afacerea respectiva. Nu e vina producatorului daca unii dau o caruta de bani pe un produs doar pentru ca are un nume, cand ar putea cumpara fix acelasi produs, fabricat fix in aceeasi fabrica, dar cu costuri mai mici privind reclama si mentinerea imaginii...si sub alt nume.

O fi la fel si cu caucioacele ? Parca totusi Renault e recunoscut pentru piesele exagerat de scumpe nu exagerat de proaste.

This post has been edited by Vesnic_nemultumitu': 27 Oct 2010, 16:50


--------------------
Renault Megane 1,5 dci 85 cp 2007 Lux Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christiansen
post 23 Mar 2012, 13:07
Post #2


Un biet invatacel


Group: Members
Posts: 136
Joined: 4 April 08
From: Bucuresti




Bump! biggrin.gif

Am cautat date si review-uri despre anvelopele Motrio. Au un pret foarte bun. Nu prea sunt opinii defavorabile lor.

Avem pe aici utilizatori care au masina incaltata cu tipul asta de anvelope?


--------------------
Renault Megane 2007 Expression 1,6 16V - B 137 ROC
Dacia Logan 1,4MPI 66.000 km - 01.02.2011 (vandut)
Renault Megane 1,6 16V 124.000 km 10.05.2015 (vandut)
Renault Clio IV 1,2 16V 155.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sylvester
post 23 Mar 2012, 15:16
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 562
Joined: 12 December 04
From: Bucuresti




Eu am avut pe masina de firma (de iarna) si n-am avut nicio problema cu ele (~10.000 km).


--------------------
Renault Megane II.1 2004 sedan
Renault Megane 3, Noir Nacre, Sport Edition 1,5 dci 110CP
Ex.Renault Megane Sedan,Pack autentique, Blanc Glacier, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christiansen
post 23 Mar 2012, 15:18
Post #4


Un biet invatacel


Group: Members
Posts: 136
Joined: 4 April 08
From: Bucuresti




Ok smile.gif Vreau sa-mi cumpar de vara si sunt in dubiu ...


--------------------
Renault Megane 2007 Expression 1,6 16V - B 137 ROC
Dacia Logan 1,4MPI 66.000 km - 01.02.2011 (vandut)
Renault Megane 1,6 16V 124.000 km 10.05.2015 (vandut)
Renault Clio IV 1,2 16V 155.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoslucian
post 22 Apr 2012, 21:21
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 31 December 08




si eu vreau sa cumpar de vara si am gasit la super pret la dealer reno ,dar cred ca pretul era asa de bun deoarece erau stocurile de anul trecut


--------------------
renault clio 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 22 Apr 2012, 21:47
Post #6


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




daca au dot 2011 le poti cumpara linistit


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragoslucian
post 22 Apr 2012, 23:05
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 31 December 08




ce inseamna dot 2011?


--------------------
renault clio 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabryel.GLN
post 23 Apr 2012, 09:44
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 14 December 09
From: Constanța




Saptamana 20 a anului 2011 wink.gif Asa o sa gasesti pe anvelope, un cod format din 4 cifre, primele 2 reprezinta saptamana si urmatoarele 2 anul in care au fost fabricate.

This post has been edited by Gabryello: 23 Apr 2012, 09:45


--------------------
Renault Espace V INITIALE PARIS 2016/1.6 dci 160CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th June 2024 - 06:22
Dacia