Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot metalic stalp stanga

stfnt
post 13 May 2021, 06:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 2 April 18




salut!

in incercarea de a vinde masina am inceput sa pun la punct ce mai trebuia; am schimbat flanse, amortizoare, arcuri, brate bascula, bielete antiruliu.
cu toate acestea, am un zgomot metalic in zona stalpului stanga fata; e o vibratie, ca si cum o bucata de tabla ar fi desprinsa si tremura pe o alta;
se aude cand decelerez, sau franez; de ex. sunt intr-a intaia, iau piciorul de pe acceleratie, viteza coboara, sunetul apare;dar asta nu se intampla tot timpul; cand masina sta la soare, cum a fost ieri in Bucuresti, acest zgomot dispare.
Am tot fost la diferiti mecanici, dar nu prea isi da nimeni seama sau nu prea au timp sa investigheze.

atasez niste fimulete; imi cer scuze pentru calitate, au fost facute cu telefonul, in mers; am pus la fiecare filmulet secunda cand se aude acel zgomot, in descriere

youtube
youtube2
youtube3

A mai intalnit cineva zgomotul asta?

This post has been edited by stfnt: 13 May 2021, 06:41


--------------------
Renault Laguna III 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Paul091
post 16 May 2021, 21:18
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 24 February 18




Am un sunet exact la fel, nu face mereu exact cum ai spus si tu. Cand apas pe bord in stanga, langa stalp nu se mai aude. Cativa mi-au spus sa schimb tamponul motor caci din cauza lui ar fi vibratiile. Saptamana urmatoare am sa il schimb si am sa vad daca este vreo schimbare.

https://youtu.be/l3wpPN3iqTU

This post has been edited by Paul091: 16 May 2021, 21:25


--------------------
Renault Laguna 3 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stfnt
post 22 May 2021, 10:43
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 2 April 18




QUOTE(Paul091 @ 16 May 2021, 21:18)
Am un sunet exact la fel, nu face mereu exact cum ai spus si tu. Cand apas pe bord in stanga, langa stalp nu se mai aude. Cativa mi-au spus sa schimb tamponul motor caci din cauza lui ar fi vibratiile. Saptamana urmatoare am sa il schimb si am sa vad daca este vreo schimbare.

https://youtu.be/l3wpPN3iqTU
*



da, pare sa fie acelasi zgomot. m-a distrus la nervi; am schimbat o gramada de chestii doar ca sa scap de vibratia asta si tot nu am reusit.

Care tampon? eu am schimbat pe cel din stanga, de deasupra cutiei de viteze, dar face la fel. schimbarea tamponului oricum a fost buna; acum cand dau cheie, nu se mai rupe masina.

cele doua din dreapta au fost schimbate in trecut; mai urmeaza cel de dedesubt; am dat comanda si vine mai greu.
sa imi spui daca rezolvi ceva

This post has been edited by stfnt: 22 May 2021, 10:45


--------------------
Renault Laguna III 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stfnt
post 27 May 2021, 22:12
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 2 April 18




QUOTE(Paul091 @ 16 May 2021, 21:18)
Am un sunet exact la fel, nu face mereu exact cum ai spus si tu. Cand apas pe bord in stanga, langa stalp nu se mai aude. Cativa mi-au spus sa schimb tamponul motor caci din cauza lui ar fi vibratiile. Saptamana urmatoare am sa il schimb si am sa vad daca este vreo schimbare.

https://youtu.be/l3wpPN3iqTU
*




Salut, ai mai schimbat ceva? ai reusit sa elimini vibratia aia?


--------------------
Renault Laguna III 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stfnt
post 8 Jun 2021, 09:58
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 2 April 18




am schimbat si tamponul de sub masina, si nu, nu a disparut zgomotul
dar... am vandut masina; acum e problema altcuiva


--------------------
Renault Laguna III 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:16
Dacia