Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Laguna-cheie trasa de un taran pe usa spate, Aveti idee daca iese la polish ?

catanexus
post 20 Jun 2007, 09:51
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 12 March 07




In parcarea de la Auchan un taranoi, badaran, idiot, nu a putut sa treaca pe langa masina mea fara sa nu lase o dunga cu o cheie probabil deoarece credea ca tot spatiul de parcare ii este destinat numa' lui.

In fine, stiti cumva daca o zgarietura relativ superficiala (doar vopseaua este sarita si nu pare sa fie tabla afectata) poate sa iasa cu un polish ?

Merci si la cat mai putine intalnire cu astfel de specimene care se numesc conducatori auto !

This post has been edited by catanexus: 20 Jun 2007, 09:51


--------------------
Renault Laguna 1.8i-125 CP 2002/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bas|cX
post 20 Jun 2007, 10:12
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 490
Joined: 18 April 07




polishu scoate doar alea superficiale ...daca e apasata mai tare la revedere ...chit ...si eu am patit-o pe un drum cu pietris ..stateam in masina ...si a trecut unu cu o Dacie ..si trosc un bolovan cam cat jumate din pumn ...mi-a facut o cicatrice pe portiera ....ca nu aveam destule ...


--------------------
none ex Lag 2 1.9dci - none
Brasov
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 20 Jun 2007, 11:20
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




daca a sarit vopseaua nu vad cum un polis facut sa exfoileze practic mici straturi de vopsea sa te ajute cumva.

cea mia simpla solutie gen coltu blocului e sa te duci la un vopsitor si sa iti vopseasca cu vopsea facuta dupa cod, numai jumatatea afectata. la laguna esita o linie de demarcatai e atat pe aripi cat si pe usi , poate sa vopseasca cu grija doar jumatatea de deasupra liniei sau de dedesupt dupa caz,
eventual e posibil sa foloseasca vopsea cu intaritoi care nu necesita cuptor.
nu ar trebui sa coste peste 3 milioane


bafta


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu.anghel
post 20 Jun 2007, 13:06
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 940
Joined: 23 November 06






--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catanexus
post 20 Jun 2007, 14:17
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 12 March 07




Am CASCO la ea, dar e probabil e destula bataie de cap-asa ca o las nefacuta ca poate mai gasesc si alti idioti care nu au ce face cu niste chei. Probabil o s-o repar daca voi intentiona sa o vand pe viitor. nu cred ca va incepe sa rugineasca ca nu a ajuns la tabla. multumesc de sugestii


--------------------
Renault Laguna 1.8i-125 CP 2002/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 20 Jun 2007, 16:01
Post #6


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- sub nici o forma sa nu incerci cu acel creion... e ca si cum ai iesi cu pensula si ai astupa zgarieturile de pe vopsea, mai bine o lasi zgariata decat sa folosesti creionul... in cel mai fericit caz astupa sa nu rugineasca tabla dar va arata infect...

- in alta oridine de idei, polish exclus, scoate doar zgarieturi care au afectat stratul de lac si nu au ajuns la vopsea, se poate face retus care nu ar trebui sa fie foarte scump dar conteaza cat de bun e ''pensularul'' smile.gif, o portiera integrala nu cred sa depaseasca 300 RON de vopsit... si daca tot ai casco dai bataie ca de aia il platesti...

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 20 Jun 2007, 16:02


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 20 Jun 2007, 18:19
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




si exista 90 % sanse sa iasa alta nuanta


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 20 Jun 2007, 20:00
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




am avut o experienta aproape tragica daca o pot numi asa cu reoparatiile astea facute pe asigurare.

reparatiil au fost facute la cobalcescu laga gara de nord. culuiare au nimerit-o baietii nimic de zis, bandoul schimbat avea insa alta clkuare decat toate celelalte de pe masina, au zis ca bandouri negre nu se mai gasesc!!- no comment
ceea ce m-a deranjat cel mai mult insa este faptul ca miau schimbat roata de rezerva de la una cu 5prezoane la una cu prezoane!!

2 saptamani de scandal miu adus o alta roata de cu numarul poitrivit de prezoane.

toate astea dand o sticla tipului responsabil cu reparatiile.

sfatul meu este sa nu te duci sa faci rep cand nu ai absoluta nevoie, nu fci decat sa-ti ingreunezi viata degeaba


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mrija
post 20 Jun 2007, 22:35
Post #9


Membru Veteran


Group: Members
Posts: 671
Joined: 4 June 07
From: Baia Mare




Stand iei la semafor, pe un drum cu sens unic, un ratat de biciclist vine pe partea carosabila pe interzis. Eram prima masina la semafor si nu era spatiu destul intre oglinda (sus) si bordura (jos) si mi-0a agatat oglinda, n-am schitat nici cel mai mic gest, dar cand masina s-a zguduit, am zis ca nu e de bine. Ratatul, era beat si imi agatase aripa spate si o zgariase destul de bine. A vrut sa fuga dar l-am prins, am vb cu el, el nu ca nush ce, s-a blocat circulatia, ma claxonau masinile in spate dar asta e. I-am aplicat 3-4 pumni pt ca n-a avut bunul simt sa zica scuze, nu mi-a dat buletin nimic, am sunat la politie, nimic, au zis ca sa ma prezint cu el (biciclistul) la sectie. Eram nervos, le-am zis ca sunt ratati (celor de la politie ), doar iun speranta ca vor veni acolo si vom rezolva problema. Chit ca i-am injosit, n-au venit. Biciclistul cu fata umflata m-a amenintat ca ma cauta, eu i-am zis ca next time nu ma agata el pe mine, eventual ini agata blindajul la motor.
Lumea a stat mirata, nu facea nimic. Politia nu s-a sinchisit sa vina acolo.
Pacat ca nu era treaz ala de pe bicicleta, ca ii mutam fata. Ce oameni ma nici un scuze ceva ( nu de alta, nu e adanca zgarietura, dar e lunga, are aproape 1 m blink.gif )
Altii pe care ii atingi un pic iti zic " asigurarea nene !!! "
Ce facem cu biciclistii astia si cu altii care n-au ce face cu chei, jafuri de masini si alte alea???


Apropos, acum 4 zile, unui prieten i s-a intamplat o faza aiurea. Era a 2-a masina pe banda de mers inainte si unu cu o dacie 1300 vrea sa se bage de pe banda din dreapta. Prietenul meu, datorita traficului si alte alea, nu l-a lasat si ala cu dacia il freaca bine de tot pe partea dreapta. Dupa pumni, injuraturi palme si alea alea se considera CULPA COMUNA si fiecare isi face masina :| faina treaba.

This post has been edited by Mrija: 20 Jun 2007, 22:42


--------------------
Suzuki Gsx 750 R 110 cai la 200kg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catanexus
post 21 Jun 2007, 09:16
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 12 March 07




Si eu dupa faza cu Auchan am mers la politie-circa 13 sa fac o reclamatie, sa faca cerere sa vedem pe camerele de filmat idiotul care a dat cu cheia. era un garcea plictisit care cand a aflat ca am CASCO mi-a zis ce birocratic e procesul lor cu camerele de supraveghere si ca oricum ei nu au ce sa-i faca daca il identifica-eu trebuind sa-l dau in judecata. va dati seama ce tampenie ?
Asa ca o las balta si cu CASCO si cu camerele ca n-am timp de umblat pe la service aiurea pt o zgarietura. ce mi se pare mai graav e ca noi incercam sa protejam auto cat putem si vin idiotii, betivanii, meseriasii cu dacia 1300, mai nou scuteristi, moto si altii care au personalitate si incearca sa o manifeste ostentativ pe masinile noastre. Sper pt toata lumea sa intalnim cat mai putini idioti in trafic (si parcari) !


--------------------
Renault Laguna 1.8i-125 CP 2002/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 21 Jun 2007, 10:33
Post #11


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.856
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Mrija @ 20 Jun 2007, 23:35)
Apropos, acum 4 zile, unui prieten i s-a intamplat o faza aiurea. Era a 2-a masina pe banda de mers inainte si unu cu o dacie 1300 vrea sa se bage de pe banda din dreapta. Prietenul meu, datorita traficului si alte alea, nu l-a lasat si ala cu dacia il freaca bine de tot pe partea dreapta. Dupa pumni, injuraturi palme si alea alea se considera CULPA COMUNA si fiecare isi face masina :| faina treaba.
*



Pai daca il lasa cred ca ii cadea emblema de pe capota... asa se intampla cand se intalnesc 2 caposi...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 21 Jun 2007, 12:17
Post #12


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(catanexus @ 21 Jun 2007, 10:16)
Si eu dupa faza cu Auchan am mers la politie-circa 13 sa fac o reclamatie, sa faca cerere sa vedem pe camerele de filmat idiotul care a dat cu cheia. era un garcea...
*



Eu zic sa le dai ceva baietilor de la Auchan sa-ti arate inregistrarea ca n-o fi foc. Si vezi care a fost idiotul dupa care poti face reclamatie la politie, sa-l cerceteze pentru distrugere. Ar trebui sa vada cata munca e la fabricarea unei masini inainte sa-si puna IQ-ul de 15 la contributie pentru zgariat cu cheia...
Oameni de nimic, asta sunt...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catanexus
post 21 Jun 2007, 13:26
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 178
Joined: 12 March 07




Ovidius asa trebuia, ca poate se invata mine si a-2a oara se gandea inainte sa mai faca asa o tampenie-dar e prea mare deranjul si efectul prea mic (poate doar unul moral). Cum si pentru mine e invatatura si o sa ma gandesc de 2 ori inainte unde sa parchez, sa nu mai deranjez vreun tampit care crede ca toata parcare e a lui; de parca Bucurestiul asta are loc excedentar de parcat ... Nici nu vrea sa ma gandesc cum e sa ai o masina noua nouta si sa o gasesti zgariata sau mai rau busita prin vreo parcare.

This post has been edited by catanexus: 21 Jun 2007, 13:28


--------------------
Renault Laguna 1.8i-125 CP 2002/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 21 Jun 2007, 13:30
Post #14


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Pai daca e chemat la politie si recunoaste, nu e efect numai moral. E nevoit sa plateasca paguba si se alege si cu dosar...
Sa tragi cu cheia e usor, in 2 secunde s-a rezolvat, dar sa faci la loc iti ia 2 zile...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 22:32
Dacia