Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

22 Pages « < 14 15 16 17 18 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Informatii utile pentru calatoriile in afara tarii

cookie
post 31 Dec 2008, 17:19
Post #451


Membru autentic


Group: Members
Posts: 248
Joined: 14 February 06
From: BUCURESTI




Raspund tot eu deoarece am trecut granita romania - bulgaria pe la Giurgiu pe 27 decembrie 2008. La vama nu se uita nimeni la anvelope, truse, extinctor si nici macar la talonul masinii. In Bulgaria toti dar absolut toti au anvelope de iarna de la lada, skode vechi pana la Q 7 sau BMW. Drumurile sunt foarte bine intretinute in perioadele de iarna adica dau cu nisip si sare la greu. Chiar si drumurile foarte mici sunt curatate.
Deci, in concluzie, puteti trece fara probleme granita dar, niste cauciucuri de iarna nu strica niciodata.


--------------------
dacia LOGAN 2005 AMBITION - B CC LLL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel05
post 24 Feb 2009, 15:09
Post #452


Membru autentic


Group: Members
Posts: 369
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




Am un card BRD Maestro si unul de la B. Transilvania VISA Electron... Am intrebat azi la BRD daca o sa pot plati cu cardul (e din ala pt. salarii) in strainatate si mi-a spus ca in principiu, da, numai ca sunt anumite locuri in care nu iti accepta cardul daca nu este embosat (cu numele si cifrele alea in relief). A avut cineva probleme? Ca as mai avea timp sa schimb cardurile. Multumesc.


--------------------
Renault Megane Sedan Manager Mai 2007 1,5 dci 85 CP rouge vif
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 24 Feb 2009, 16:16
Post #453


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Atata timp cat locatia in care se face plata accepta la plata instrumentele Visa si cardul este semnat pe spate si tu ai un act de identitate cu poza cu acelasi nume cu cel de pe card nu trebuie sa fie probleme. Spor,


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 24 Feb 2009, 19:30
Post #454


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




Raspunsul astora de la BRD este standard. Asta dupa cativa ani.

Dar e mai bine sa iti faci un card MasterCard in Euro si sa bagi ceva bani in el.

Ala in principiu este acceptat peste tot.


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 24 Feb 2009, 22:19
Post #455


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




Eu am folosit card VISA Electron, emis de Raiffeisen, atat la plata, cat si la retragere de numerar, in urmatoarele tari: Turcia, Serbia, Muntenegru, Croatia, Slovenia, Austria, Germania, Ungaria.

Asa cum spune si cmandrei, daca ai semnat cardul, iar respectiva locatie accepta carduri cu sigla ta (MC, Visa, etc...) nu ar trebui sa ai probleme...


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 25 Feb 2009, 17:25
Post #456


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(gabriel05 @ 24 Feb 2009, 16:09)
Am un card BRD Maestro si unul de la B. Transilvania VISA Electron... Am intrebat azi la BRD daca o sa pot plati cu cardul (e din ala pt. salarii) in strainatate si mi-a spus ca in principiu, da, numai ca sunt anumite locuri in care nu iti accepta cardul daca nu este embosat (cu numele si cifrele alea in relief). A avut cineva probleme? Ca as mai avea timp sa schimb cardurile. Multumesc.
*




In principal nu ar trebui sa ai probleme...INSA totdeauna e bine sa ai si ceva bani in buzunar in ideea in care, daca nu poti plati cu cadrul in secunda aia, sa poti totusi plati!

Eu am folosit un VISA Electron in Austria si Italia. In unele locuri (benzinarii si supermarketuri) a mers, in altele nu...desi toate acceptau pentru plata cardurile VISA!

Am incercat sa il folosesc si in Franta, pentru plata taxelor de autostrada...si era sa o incurc rau de tot! Am introdus biletul luat la intrarea pe autostrada in automat, a aparut suma de plata (pana in 5 euro) si apoi am introdus cardul...numai ca automatul a urlat in boxe ceva in franceza cum ca ma roaga sa introduc alt card...bine ca era in zona o doamna din personalul autostrazii careia i-am platit cash si mi-a deschis bariera! Altfel era de rau...nu de alta dar odata introdus biletul in automat nu il mai vezi inapoi...sa zicem pentru a merge la o statie de taxare care accepta cash! A fost in totalitate vina mea insa, pentru ca apoi am observat un semn care anunta ca nu se accepta carduri VISA!

Exemplul de mai sus este dat pentru a arata ce se poate intampla daca te lasa cardul cand iti este lumea mai draga!

Curios este ca nicaieri nu mi-au solicitat PIN-ul...peste tot dadeam cardul si gata...la un singur magazin de parfumuri, dupa ce am cumparat vreo 3 zile la rand de la ei mi-au cerut in cele din urma un act de identitate, probabil cine stie ce banuieli aveau!? radmasa.gif

In Italia am plati taxele de autostrada si cu cardul fara probleme!

Drum bun!


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel05
post 26 Feb 2009, 13:15
Post #457


Membru autentic


Group: Members
Posts: 369
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




Multumesc oameni buni! O sa iau la mine si cardurile dar o sa ma asigur ca am si suficienti bani cash. Am aceste carduri dar, pana acum, nu am platit niciodata nimic cu cardul. Sunt mai conservator. Daca nu am cateva milioane cash in buzunar , intru in panica. E ca si cand as ramane in fundul gol. Ma amuz copios cand vad, mai ales in preajma sarbatorilor, cozi de 15-20 de persoane la bancomate si ma enervez groaznic cand unii, care cumpara doua oua si un iaurt, scot ostentativ cardul si platesc. Daca nu ma obligau astia de la serviciu sa imi bage salariu pe card, nu as fi folosit asa ceva in vecii vecilor. Nu ma judecati, sunt de moda mai veche.


--------------------
Renault Megane Sedan Manager Mai 2007 1,5 dci 85 CP rouge vif
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 1 Mar 2009, 11:38
Post #458


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




ceva legat de numarul fatidic? in conservatorismul tau? sau doar simplu conservatorism.

legat de carduri o faza interesanta a fost in Geneva in MediaMarkt unde un amic cu care eram in excursie a cumparat un serial pe dvd si la plata a scos cadrul Mastercard, embosat, in Euro si asa mai departe si casiera i-a cerut fie un alt card fie cash si ... surpriza: a mers impecabil cardul Maestro de la BRD asa ca ... cam cati respondenti cam atatea opinii (multe traite).

Important este sa ai bani cat mai multi!


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel05
post 2 Mar 2009, 18:04
Post #459


Membru autentic


Group: Members
Posts: 369
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




Conservatorism... desi a naibii "nimereala"... chiar 666 dom'le! Nu putea fi 222 sau 777? Cine mai crede in "intamplare" in ziua de azi cred ca este naiv!


--------------------
Renault Megane Sedan Manager Mai 2007 1,5 dci 85 CP rouge vif
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandman_
post 4 Mar 2009, 08:40
Post #460


software engineer


Group: Members
Posts: 2.416
Joined: 20 June 05
From: Viena, Austria




smile.gif totusi sa incercam sa nu trecem de la teoria platii cu cardul, la filosofia coincidentelor, ca nu ne mai oprim biggrin.gif:D:D


--------------------
Renault Megane 2(.1) C-C Dinamique, 2.0 16v 136cp, 2005 - GJ-01-SSP
Renault Laguna 3 2.0dCi, 150CP, 2008
and the best is still to come...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mikey_VS
post 22 Mar 2009, 15:20
Post #461


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 22 January 07




Nu aveti un model de imputernicire... bilingv, si verificat la o vama? (prin bilingv am vrut sa spun roman - englez) Eu am facut un model, dar nu as vrea sa intampinam probleme din cauza unei hartiute...


--------------------
Ford Focus 2010 - xx 07 yyy
"... ex-Megane Bicorp 2004, diesel, sorry!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bacu
post 21 Apr 2009, 11:41
Post #462


Membru Privilegiat


Group: Members
Posts: 1.956
Joined: 11 May 06
From: Luxembourg




stiti cumva daca se poate iesi in ungaria doar cu copia cartii verzi? sau trebuie sa ai originalul? multumesc!


--------------------
Honda CRV 2017 Executive Sensing 1.6 iDtec 9AT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 21 Apr 2009, 11:51
Post #463


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Se poate iesi pentru ca nu ti-o cere nimeni la granita. Doar buletinele. Dar la orice control ulterior (radar, etc) ti se cere originalul. Si mai nou insista si politistii unguri si ceilalti sa vada asigurarea, inainte nu-si bateau capul cu ea ca era ceruta la granita.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
murfi
post 21 Apr 2009, 11:58
Post #464


Membru autentic


Group: Members
Posts: 668
Joined: 31 May 04




Pe unde am fost asigurat in afara Ro, cartea verde era o hartie scoasa la imprimanta, inclusiv semnatura se vedea clar ca este una 'electronica'.

Anul asta am primit cartea verde de la Generali Romania si arata la fel. I-am facut o copie color si nu exista nici o diferenta intre 'original' si copie.
Ar fi o problema daca cartea verde este scrisa de mana si atunci s-ar vedea ca este o copie. oricum nu hartia te asigura ci faptul ca ai platit asigurarea.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marcel_K
post 26 Apr 2009, 10:49
Post #465


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 11 March 09




Ce imi trebuie ca sa pot iesi din tara cu o masina care nu este trecuta pe mine?


--------------------
Dacia 1310 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 26 Apr 2009, 11:02
Post #466


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Inspre Ungaria cel putin, strict pentru a iesi din tara iti trebuie buletinele ocupantilor, nu se verifica la granita actele masinii decat in cazuri exceptionale.

In UE nu ai nevoie de imputernicire, mie nu mi-a cerut nimeni niciodata asa ceva de cand suntem in UE. Doar talonul si asigurarea obligatorie trebuie sa le ai.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 27 Apr 2009, 06:24
Post #467


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




poate intreb prostii dar ori am auzit pe undeva, ori am citit ceva legat despre asta ... asa ca daca cineva s-a confruntat deja cu problemele, ori are cunostinte exacte, va rog sa imi spuneti:

se intentioneaza o calatorie spre Coasta de Azur prin Ungaria, Austria, Germania, Franta

1. se poate circula cu auto cu modelul vechi de talon (dec 2007 - adica cel anterior celui mai mare din prezent)? stiu ca nu prea se cere la frontiera dar ...

2. se zvonea ca in prezent nu se mai accepta copii pe pasaportul parintilor ci este obligatoriu sa aiba pasaport individual .... este adevarat?

multumesc


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 27 Apr 2009, 07:46
Post #468


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




1. Certificatele emise sunt valabile pana la expirare;
2. Conditii de calatorie cu minori


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Afrodita
post 27 Apr 2009, 09:17
Post #469


membru


Group: Members
Posts: 73
Joined: 25 March 09
From: Bucuresti




puteti sa-mi spuneti, va rog, daca e nevoie de asigurare medicala pentru bulgaria? plec pe cont propriu, nu cu vreun grup organizat si doar pentru 3 zile. unii colegi mi-au zis deja ca nu imi cere nimeni acest act, pentru ca nu e obligatoriu, dar as vrea sa aud si parerea voastra.

multumesc pentru ajutor smile.gif

This post has been edited by Afrodita: 27 Apr 2009, 09:17


--------------------
Renault Megane I 1996 1.6 - DYD
when in doubt google it!
i tend to make mistakes when learning something new. then again, who doesn't?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 27 Apr 2009, 09:21
Post #470


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Asigurarea medicală este obligatorie în Bulgaria. Recomandăm tuturor cetățenilor români care călătoresc în Bulgaria să încheie polițe de asigurare medicală și de călătorie, pentru întreaga durată a deplasării. Încheierea polițelor de asigurare trebuie făcută în România, neexistând posibilitatea încheierii lor în Bulgaria.

În cazul în care sunt necesare servicii medicale, trebuie luată în primul rând legătura cu agentul sau partenerul bulgar al societății de asigurări care a încheiat polița. Acesta va indica unitatea sau unitățile medicale care pot furniza serviciile medicale pe baza poliței de asigurare. Serviciile medicale sunt prestate în conformitate cu clauzele prevăzute în polița de asigurare. Serviciile medicale suplimentare, neacoperite de polița de asigurare, vor fi achitate în mod individual de beneficiar.


mae.ro tongue.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 27 Apr 2009, 09:35
Post #471


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Avand in vedere ca este UE, exista si varianta cardului CNAS. Teoretic functioneaza aproximativ similar cu orice asigurare, inclusiv in privinta decontarii asistentei medicale de urgenta.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Afrodita
post 27 Apr 2009, 09:47
Post #472


membru


Group: Members
Posts: 73
Joined: 25 March 09
From: Bucuresti




deci este obligatorie incheierea lor. intreb asta pentru ca localitatea unde mergem este foarte aproape de romania, astfel, in cazul in care e nevoie de ceva, ajungem in cateva minute la granita.


--------------------
Renault Megane I 1996 1.6 - DYD
when in doubt google it!
i tend to make mistakes when learning something new. then again, who doesn't?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 27 Apr 2009, 09:55
Post #473


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Atunci cardul CNAS este solutia gratuita pentru a putea prezenta un "document" la trecerea frontierei. Se elibereaza in 7 zile.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Afrodita
post 27 Apr 2009, 10:35
Post #474


membru


Group: Members
Posts: 73
Joined: 25 March 09
From: Bucuresti




QUOTE(adi_ar @ 27 Apr 2009, 10:55)
Atunci cardul CNAS este solutia gratuita pentru a putea prezenta un "document" la trecerea frontierei. Se elibereaza in 7 zile.
*



ar fi ideal cardul, problema e ca eu m-am trezit tarziu (nu tiu ce e in capul meu), pentru ca joi plecam sad.gif.

oricum, multumesc pentru informatie, este foarte utila si cu siguranta il voi lua data viitoare.


--------------------
Renault Megane I 1996 1.6 - DYD
when in doubt google it!
i tend to make mistakes when learning something new. then again, who doesn't?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atentat_cu_bomboana
post 28 Apr 2009, 08:33
Post #475


membru exemplar


Group: Members
Posts: 926
Joined: 23 April 08
From: Bucuresti




Salut.
Vreau sa plec in citeva zile in Bulgaria si ma intereseaza de unde pot cumpara leva din Romania (Bucuresti).
Stiu ca exista case de schimb non-stop in Ruse, care accepta schimb lei-leva, dar nu am garantia ca sunt cu adevarat non-stop (eu ajung noaptea), n-as risca sa ies din tara doar cu lei sau euro. In oraselul in care merg, sigur nu au casa de schimb si nici pe plata cu cardul nu m-as baza.
Poate s-a mai raspuns pe topic la intrebarea asta, dar vreau o informatie de actualitate.
Multumesc.


--------------------
Volkswagen / RAM | Caddy 1.9 TDI 2015 - www.bikehouse.ro
“Și dacă mă dă nevastă-mea afară din casă, ce! O să dorm în cutii de carton în mașină.” [by a good friend of mine]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzavalau
post 6 May 2009, 09:25
Post #476


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 9 February 08
From: Petrosani




Hm!!!!!!!!! vreau sa plec pina in germania prin budapesta-praga-brno-dresda. am inteles ca in slovacia, nu poti trece fara pasaport? nu-i valabila calatoria ca-n ungaria sau ue cu cartea de identitate? lamuriri?
pe mae.ro nu m-am lamurit!!!!!


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dci - HD 13 BXL
Cugetare: "Românul e un fel de om care se supără dacă nu îl inviți, și dacă îl inviți nu vine".
Sursa: "Moftul Român",10 iunie 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 6 May 2009, 09:44
Post #477


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Da' cin' sa te intrebe de pasaport, consatene?... smile.gif Ca doar din Jalea Viului si pana in Dresda ai un singur control de frontiera, la Nadlac... dupa aia ii dai inainte, ca ailalti is in Schengen, ceea ce inseamna no controale!... Si in afara de asta Slovacia e in UE ca si noi, si aia inseamna ca accepta sigur cartile de identitate...
Drumul ala pe care zici tu ca vii e exact traseul meu de naveta De-Ro si retur, asa ca daca mai pot sa te ajut cu niscaiva informatii, bucuros!... Si daca cumva ajungi prin Dresda in weekend, poate reusim sa ne intalnim la o cafea/bere smile.gif ... ca io-s cam la 35 de km distanta, si mai ales sambetele ajungem adesea pe la cumparaturi pe acolo...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzavalau
post 6 May 2009, 20:41
Post #478


Membru autentic


Group: Members
Posts: 419
Joined: 9 February 08
From: Petrosani




smile.gif) pe 14 trebuie sa fiu cu sora mea la Freiberg la nus ce facultate!!!! ceva cu bursa de studii ,pe vreo 4 luni!(e mai convenabil s-o caram noi cu masina ,in familie:P)
am inteles ca la praga nu este centura de ocolire a orasului!!!!drept e? si ca dureaza ceva pina treci.........


daca s-o putea ne-om intilni si la o parola !!!!!!

This post has been edited by tzavalau: 6 May 2009, 20:42


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dci - HD 13 BXL
Cugetare: "Românul e un fel de om care se supără dacă nu îl inviți, și dacă îl inviți nu vine".
Sursa: "Moftul Român",10 iunie 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabriel05
post 18 May 2009, 20:18
Post #479


Membru autentic


Group: Members
Posts: 369
Joined: 28 March 07
From: Bucuresti




adi_ar, ca ai calatorit mai mult, am citit link-ul pus de tine referitor la calatoria cu minori peste granita... Ce parere ai de urmatoarea situatie: vreau sa plec cu sotia si cu cei doi copii minori ai nostri in Grecia, sunt trecuti in pasaportul meu ambii copii, sotia nu are pasaport, are doar buletin... O fi suficient sa ne lase sa trecem? O fi suficient acceptul verbal al sotiei ?(ca doar calatorim impreuna). Ma gandesc ca ar fi stupid sa se ceara sotiei, care se afla langa tine, declaratie scrisa... in fine... ce parere aveti de aceasta situatie? A mai calatorit cineva cu copiii in conditii asemanatoare?


--------------------
Renault Megane Sedan Manager Mai 2007 1,5 dci 85 CP rouge vif
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gaby
post 19 May 2009, 08:13
Post #480


neica nimeni


Group: Members
Posts: 125
Joined: 24 May 02
From: Bucuresti




Daca doamna este langa tine, nu este nici o problema sa iesi din tara cu copiii (minori) ...

Pt. detalii, vezi Legea nr.248/2005 privind regimul liberei circulații a cetățenilor români în străinătate, cu modificările și completările ulterioare.

This post has been edited by Gaby: 19 May 2009, 08:14


--------------------
Toyota Avensis 2,0 D4D 2007
"Everything in life is location... "
(Mel Brooks)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
22 Pages « < 14 15 16 17 18 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th June 2024 - 12:25
Dacia