Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

33 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Closed TopicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

O rabla..., Dacia 1310 TLX cu usoare modificari

79_BMS
post 31 May 2017, 16:06
Post #91


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(SGM.MYKE @ 30 Jun 2008, 09:28)
Subscriu la necesitatea unei aprinderi de genul asta. In afara de alimentarea separata a  cilindrilor, in rest am cam aceeasi poveste si deja vad efectele neplacute ale lipsei acestei jucarii.
*




QUOTE(Hexer @ 1 Jul 2008, 03:27)

QUOTE(Muttley)
Reamintesc necesitatea acestei aprinderi:
- 1.6
- alt arbore cu came
- raport de comprimare mare
- alimentare individuala cilindri.
Asadar motorul va fi foarte "amestecat", iar aceste caracteristici vor avea fiecare-n parte influenta asupra avansului, astfel incat o aprindere clasica eficienta ar fi fost (cred) imposibil de realizat.


Aici vreau sa scriu ca la Lada VFTS (modelul de rally) motorul era modificat foarte mult, pana la ultimul de taliu si din 1.6 au scos peste 150 cai in regim de curse si avea aprindere cu platina (peste 6500-7000 ai probleme, de geaba dublezi arcurile de acolo). In anii 90 au pus intrerupator tip hall (din golf in general) care e ok si la turatii mari, puterea a crescut poate cu 5-10 cai, asta fiindca nu mai aveau limita de turatie ca inainte. Cu electronica 99% original nu prea ai limite, cel putin nu asta e principalul.
Concluzia ia fiacare dintre voi.

In ultmii ani au pus injectie programabila in toaltilate si bobine separate pentru fiacare bujie, dar astea lucreaza in functie de turatie si pozitia pedalei de acceleratie, ce e foarte importanta, asta fece diferenta, asta inseamna ca electronica stie cat de mult vrei sa "forjezi" motorul la fiecare turatie, prin asta se face o harta 3D.
Eventual imi poti explica cam cum functioneaza al vostru, asi fi interesant.
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 May 2017, 16:07
Post #92


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Posted by: Muttley 1 Jul 2008, 06:53

La mine nu va fi turatie mare. Estimez eu o turatie de putere maxima in jur de 5500, poate putin peste. Nici nu vreau mai sus, am mai zis, intentionez a avea un motor macar la fel de fiabil ca originalul. Iar 1.6 avand cursa destul de mare, viteza si acceleratia pistonului sunt ridicate.

Pt detalii tehnice aprindere mi-e teama ca nu-s in stare sa-ti raspund, nu ma pricep.



--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 31 May 2017, 16:08
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(Hexer @ 1 Jul 2008, 09:24)
pai puterea maxima la ce turatie e dezvoltat depinde in primul rand de axa cu came, in schimb motorul dacie seamana foarte bine cu cea de Lada cam in toate parametrii, numai ca aia e OHC si cursa de piston si mai mare.

Daca veri, uitete pe specificatiile de VFTS, unde arborele, bielele sunt originale, si totusi reziste pana la 8-9000, avend in vedere ca la mijlocul cursei pistonul are viteza mai mare decat la F1...interesan.

Spor la treaba si astept ceva explicatii despre electronica smile.gif
*




QUOTE(einstein1984 @ 1 Jul 2008, 10:02)
Viteza e mare, insa acceleratiile sunt mai mici (cursa dubla fata de F1), si acceleratiile sunt alea care rup biele.Motorul de lada e proiectat de Fiat, si ei stiu sa faca motoare de turatie.
  Pentru piesele pe care le are Muttley in motor, mi se pare o idee buna. Ai de gand sa rafinezi curbele de avans pe un dinamometru?
*




QUOTE(mihai1677 @ 1 Jul 2008, 10:02)
Pentru Hexer link: http://www.daciaclub.ro/CDI-sau-TCI-t94440...ml#entry1370052
Este identica partea de comanda. Lipseste CDi am lasat o aprindere normala electronica TCi, tocmai ca nu sarim de 7000 rot.
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 May 2017, 16:09
Post #94


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Posted by: Muttley 2 Jul 2008, 22:35

Am fost azi la Iasi si mi-am luat frumusete de supape de admisie

DSC01304.JPG ( Size: 309.71k ) Number of downloads: 245


Doar caaaaaaaaa... in cautarea perfectiunii (am scris care-o fost faza cu supapele de Dacie OHC) am dat-o-n alte alea. Supapele astea-s prea de calitate chipurile. Materialu-i prea dur si nu prea pot fi scurtate pe strung, risc ori sa se strice cutitul, ori, mai rau, sa stric supapele. Asa ca trebuie electroeroziune. Maine sper sa aiba timp un amic care lucreaza cu asa ceva sa se uite la ele.

Asadar, inapoi la chiulasa


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 31 May 2017, 16:10
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(ROBY 06-TFA @ 2 Jul 2008, 23:03)
Bre muttley,da nu is cam lungi bre,supapele celea?
Unghiul de asezare pe scunul supapei va fi la fel sau se va modifica si acesta?
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 May 2017, 16:11
Post #96


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Posted by: Muttley 2 Jul 2008, 23:12

Ba da Robertu', sunt lungi.

QUOTE(Muttley)
36/7/105/45*


Vezi tot mai sus ca unghiul de asezare pe scaun ramane standard.

Chestia-i ca m-am incapatanat ca vreau diametru de taler de 36mm. Standardul de 34.6 (pt 1.6) mi se pare putin avand in vedere largirea canalelor, maximul de 38 mi se pare riscant, se poate fisura chiulasa.

Cum diametrul asta de taler cu restul cotelor specifice Daciei nu exista, singura solutie care a ramas a fost sa comand ceva cu coada mai lunga, ca sa am de unde taia



--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 31 May 2017, 16:19
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(diaconuliviu @ 3 Jul 2008, 07:54)

QUOTE(Muttley)
[...] Asa ca trebuie electroeroziune. [...]


Nu neaparat. Din cite stiu, s-ar putea si pe masina de rectificat rotund. Pentru canale ar trebui piatra ingusta (asta e mai greu de gasit) sau profilata cu diamant la ce-ti trebuie tie.
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 May 2017, 16:20
Post #98


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Posted by: Muttley 3 Jul 2008, 08:06

I-am explicat ieri la telefon baiatului asta de lucreaza cu eroziunea asta electrica si m-a lasat sa inteleg ca se poate face, si chiar cu rezultate excelente. M-au interesat:
- la taiere - abatere de la perpendicularitate minima
- rugozitate suprafata culbutor minima
- precizie dimensionala in special la canal
Mi-a raspuns ca se lucreaza cu sutimi la procedeul asta si ca-mi fac griji degeaba. Si cum il cunosc si s-a si oferit sa ma ajute, asta ramane.

Question - la admisie va ramane un singur canal pt semiconuri, nu doua cum au supapele normale de Dacie. Intrebarea, de fapt intrebarile sunt:
1) este standardizata distanta capat coada - canal?
2) in sectiune prin coada cu un plan longitudinal median, canalul e semicerc? Sau e pe un sector mai mic de 180*?


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 31 May 2017, 16:21
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(diaconuliviu @ 3 Jul 2008, 08:31)
1. Nu standardizata ci normata intern, adica producatorul motorului dicteaza asta dupa forma talerului, a culbutorului, etc.
Pt lamuriri vorbim pe messenger, e mult de povestit.
2. Din ce-mi amintesc e un canal cilindric racordat pentru tensiuni.
*




QUOTE(ROBY 06-TFA @ 3 Jul 2008, 13:02)
Daca vei avea distanta mai mare de std,arcul supapei va fi mai comprimat.
Daca va fi mai mica este posibil sa bata culbutorul in talerul arcului.
Asa ca atentie!
La a doua intrebare nu stiu sa-ti raspund din carti,dar ai putea sa masori adancimea canalului si latimea lui.Cred ca ai putea sa iti dai seama avand cele doua cote.
Ar fi fost frumos sa umblii si la unghiul de asezare.
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 May 2017, 16:23
Post #100


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Posted by: Muttley 3 Jul 2008, 17:50

Cateva poze din procesu' de scurtare a cozilor.
M-a cam lasat spiciles ce am vazut acolo...


DSC01310.JPG ( Size: 242.77k ) Number of downloads: 275
DSC01311.JPG ( Size: 248.21k ) Number of downloads: 257
DSC01313.JPG ( Size: 235.95k ) Number of downloads: 254
DSC01314.JPG ( Size: 323.26k ) Number of downloads: 258


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 31 May 2017, 16:28
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(pcostica @ 3 Jul 2008, 22:16)
lungimea se poate realiza prin taiere cu discul abraziv,planeitatea prin rectificare plana(prinderea supapei se face de coada intr-un universal de strung pus pe masa magnetica a masinii)iar canalele se pot face la stung cu ajutorul placutelor widia amovible.
Bafta!
*




QUOTE(bodel @ 4 Jul 2008, 19:47)
Ohoooo, Muttley a trecut la fapte, felicitari pana acum o lucrare frumos realizata, foarte interesanta e aprinderea.Spor la treaba in continuare ca mai e de lucru.Vezi ID-ul de mesenger ptr galeria de admisie-evacuare.
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 May 2017, 16:48
Post #102


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Posted by: Muttley 4 Jul 2008, 23:59



Mersi
Despre galerie... Nu stiu ce sa zic, nu stiam ca mai ai asa ceva. Sau te referi la PM-ul ala vechi in care te intrebam diverse despre galerie???
Eu azi m-am apucat de flansa intermediara. Trebuie sa fac desenul de executie-n Catia si apoi s-o dau la facut pe CNC

DSC01326.JPG ( Size: 42.99k ) Number of downloads: 111



Alte cateva poze cu supapele de admisie...
In ordine:
- electrodul folosit pentru canal
- executarea canalului (se vede-n poza scanteia care "sapa" in coada supapei)
- supapele terminate-n seara asta la 11:30 (al dracu' de incet procedeul asta...). Mai apare-n poza o ... chestie - ca habar n-am cum se cheama - care actioneaza abraziv asupra metalului pe baza de ultrasunete.

DSC01315.JPG ( Size: 220.03k ) Number of downloads: 102
DSC01327.JPG ( Size: 258.43k ) Number of downloads: 79
DSC01329.JPG ( Size: 279.89k ) Number of downloads: 81



Si cum naiba m-a pus sa stau in atelier pana-s gata supapele (vreo 6-7 ore), pe langa desenul de sus cu flansa galerie-chiulasa mi-am mai umplut timpul cu ceva. Pentru a obtine FIX raportul de comprimare care mi l-am propus si pentru a afla prin calcule cat trebuie luat din chiulasa, am nevoie de aria camerei de ardere in dreptul garniturii de chiulasa. Am aflat-o printr-o metoda proprie. Buna, rea, nu stiu. Macar am obtinut ce mi-am propus. In caz c-o sa intereseze pe cineva...

1) am mazgalit marginea camerei de ardere cu albastru d-ala special, habar n-am cum se cheama

DSC01320.JPG ( Size: 341.64k ) Number of downloads: 106


2) am asezat pe chiulasa o bucata de hartie milimetrica, peste ea am pus o bucata de izopren ca sa se imprime albastrul ala uniform, peste am apasat cu o cala plana

DSC01324.JPG ( Size: 276.85k ) Number of downloads: 86


3) m-am bucurat ca am obtinut conturul fidel al camerei

DSC01325.JPG ( Size: 351.92k ) Number of downloads: 85


Maine, daca mai reusesc sa ma trezesc, ma intorc la baietu' cu chiulasa. Mai am de alezat ghidurile (au intrat f strans), de facut fetele la scaune, de montat supapele cu tot cu arcuri si de masurat volumul camerei de ardere. Cu ajutorul ariei aflate azi voi sti exact cat trebuie frezat din fata de asezare pe bloc. Sper sa fie timp pt toate...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 31 May 2017, 16:50
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(bogdan_90 @ 5 Jul 2008, 00:25)
acum fara suparare si sa deranjez pe cineva, dar la cati bani bagi intr-un motor de dacie intreb si eu ca necunoscut o sa tina ceva mai mult? merge dus in ture sa zicem 4500-5000 ? o sa tina macar cat unul de dsn? sunt curios daca e asa atunci merita cu varf si indesat .
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 May 2017, 16:50
Post #104


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Posted by: Muttley 5 Jul 2008, 00:51

Rentabilitatea si sintagma stalcita "se merita" ies din ecuatie. Povestea asta ma va costa enorm. E absurd, stiu, dar o fac din pasiune si atat. Masina n-am s-o dau niciodata, iar sa raman cu 60 de cai si 100Nm nu vreau.
N-o sa tina mai mult motorul, ideea-i sa tina cat un motor normal de Dacie dar sa poata mai mult. Si mai ales sa fie legal!
4500-5000rpm face fara probleme si un motor standard.
Un E7J tine si peste 300 mii km. Nu se compara cu un motor de Dacie. Motorul meu e virgin, neumblat in el, are 115 mii km, chiar longeviv, dar deja a luat-o pe ulei.
In plus, exista incertitudini destule. Inca nu stiu in ce stare se afla blocul motor, care e uzura la lagarele axei cu came, etc. Nu stiu daca functioneaza carburatoarele, daca tarajele-s ok, daca sunt compatibile cu axa cu came, samd. Ceea ce vreau sa spun este ca de fapt eu experimentez aici. Nu am de unde sti (inca) daca toate astea vor functiona sau nu, ori daca merita sau nu.



--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 31 May 2017, 16:53
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(mad toz @ 5 Jul 2008, 00:54)
Da ce credeti ca un motor de berlina standard nu depaseste 3500 rpm? ph34r.gif .Orice motor bine pus la punct urca lejer la 5000 rpm,chiar si 5500. wink.gif
*




QUOTE(bogdan_90 @ 5 Jul 2008, 00:57)
atunci ce pot sa fac e sa-ti urez bafta.
*




QUOTE(payty @ 5 Jul 2008, 20:23)

QUOTE(Muttley)
Inca nu stiu in ce stare se afla blocul motor, care e uzura la lagarele axei cu came, etc.


chiar daca ai ceva uzura la bloc, se compenseaza cu faptul ca axa ta e absolut noua. la mine se cunostea diferenta in blocul de GTT intre axa aia si axa de alpine aspirat, pe care ai vazut-o si tu cat de bine arata.
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 May 2017, 17:05
Post #106


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Posted by: Muttley 5 Jul 2008, 21:28

La cum au mers lucrurile pana acum, adica PREA bine, o dau in tendinte oculte si zic ca n-am cum sa am probleme la capitolul asta. Si chiar daca apelez la logica, iar n-ar trebui sa fie probleme. Motivul - simplu: cu aceeasi sonda de ulei, acelasi indicator in bord, pe parcursul a cel putin 8 ani de cand conduc masina asta, presiunea la ulei a fost aceeasi intotdeauna. Daca ar fi avut uzura, presiunea ar fi trebuit sa scada treptat si sigur din cauza cresterii jocului. Cum nu s-a-ntamplat asta, ma astept sa fie ok.

Revenind la evolutia lucrului... Sunt al naibii de multumit
Azi am finalizat cea mai grea, complexa, delicata, cu semne de intrebare samd activitate. Chiulasa... E gata! E bagata-n pungi etanse, unsa pe toate partile si asteapta pusa pe motor. Pana si baiatu' s-a bucurat cand l-am sunat sa-i zic ca vin cu supapele, dovada faptul ca avea o chiulasa de Lancer Evo IX la facut si a lucrat la ea printre picaturi...
Cum am obisnuit si pan-acu', detalii si work in progress photos...

Mai intai s-au alezat ghidurile. Aici am avut un moment de panica totala cand, la ultimul ghid, ceva a facut poc si am vazut o bucata de metal rupta scotand capu' din chiulasa. Am crezut ca s-a spart ghidul. De fapt se rupsese alezorul...

Next... Aducerea-n cote a scaunelor. Vedeti in poze frezele de 45 si 70 grade si comparatorul pt verificat abaterea de la concentricitate.

DSC01330.JPG ( Size: 303.08k ) Number of downloads: 110


Cat a frecat baiatu' la 8 scaune, am luat la puricat o rampa de culbutori de reno pe care mi-a dat-o azi si a spus ca e-ntr-o stare mai buna decat cea de reno de o luasem de la dezmembrari. Avea dreptate. Axul, cel mai solicitat, are uzura infima.

DSC01331.JPG ( Size: 235.59k ) Number of downloads: 92


Pregatirea ghidurilor pentru a monta simeringurile. De ce a fost necesara aschierea asta: simeringurile Victor Reinz de le-am luat eu sunt mai mici la interior cu 2mm decat cele de Dacie. Cum alternativa la chestia asta ar fi fost turcismele cu eticheta Goetze de se gasesc in magazine, am preferat modificarea ghidurilor pentru a le pune pe cele de le-am luat eu.

DSC01332.JPG ( Size: 263.38k ) Number of downloads: 88
DSC01333.JPG ( Size: 325.93k ) Number of downloads: 81


Mi-a mai dat baiatu' niste arcuri de supapa mai deosebite de le avea p-acolo. 4 de renault, 4 de le-a cules de pe o alta chiulasa de Dacie ce i-a trecut prin maini. Ce au special - pas constant intre spire si inaltime totala cu cativa mm mai mare. Diametrul spirei si nr de spire sunt la fel ca la standard. Deci sunt puuuutin mai tari decat cele normale. Cum axa cu came de o montez e cat de cat domestica iar turatiile nu vor depasi 5500-6000 rpm niciodata, arcurile astea-s exact ce trebuie.
Pe langa arcuri mi-a dat si 8 talere de arc de renault. Diferenta de material si calitate a executiei e evidenta.
Semiconurile pe evacuare (supape normale) le-a avut noi, iar cele pentru admisie sunt de motor renault K7.
Am curatat toate piesele astea si le-am montat.

A urmat masurarea camerelor de ardere. Aici variatiile n-au fost mai mari de 1cm3.
Apoi am calculat cat trebuie frezat din chiulasa pentru a ajunge la acel raport de comprimare 10. Acum intelegeti de ce mi-a trebuit aria camerei de ardere pe care am masurat-o ieri.

DSC01336.JPG ( Size: 280.3k ) Number of downloads: 95


In caz ca intereseaza pe cineva... in cazul meu au trebuit dati jos 0.86mm. De ce spun cazul meu... Camera de ardere a fost lustruita, scaunele de pe evacuare s-au inlocuit, supapele de admisie-s mai mari, au alta pozitie, etc. La o alta chiulasa valoarea poate fi cu totul alta.

Asa ca am trecut la ultima etapa din procesul de reconditionare si modificare. Frezarea.

DSC01339.JPG ( Size: 466.56k ) Number of downloads: 92



Din subler am citit ca s-a "scurtat" chiulasa cu 0.9mm. Asadar destul de aproape de acei 0.86 de i-am calculat, micrometru asa mare nu am avut. Am masurat iar volumul... Surpriza placuta, calculele au fost corecte. Aveam nevoie de 39.5cmc volum, i-am obtinut fara nicio abatere.

DSC01340.JPG ( Size: 351.6k ) Number of downloads: 88



Au mai fost mici operatiuni post-frezare gen sanfrenare gauri si debavurare contur camera de ardere si asta a fost tot

Desi nu cred ca ar mai fi cineva tentat de o asemenea operatiune de vreme ce Daciile vechi sunt niste gunoaie pe roti pe care ar trebui sa le manance Rematul, sa fac totusi o trecere in revista a pieselor si a costurilor...
- chiulasa 1.6 second - 160;
- scaune evacuare de Dacie 1.9D - pret inclus in manopera;
- ghiduri supape Metelli - 100;
- simeringuri supape VR - 25;
- supape de evacuare Renault - mi le-a dat baiatu' cu 50;
- supape de admisie Freccia pentru Daihatsu Charade, scurtare si canale - 200;
- rampa culbutori Renault din dezmembrari (desi n-am folosit-o) - 20;
- arcuri, talere arcuri, semiconuri, rampa, prezoane rampa, etc - pret inclus in manopera (cadou);
- maruntisuri (glass-papier, diluant, etc) - nu mai stiu;
- manopera - cum habar n-avea ce-l asteapta, mi-a cerut 150. I-am dat 250.
Total ~ 8 milioane.

Rezultatul finit:

DSC01341.JPG ( Size: 320.8k ) Number of downloads: 99
DSC01342.JPG ( Size: 330.67k ) Number of downloads: 80
DSC01344.JPG ( Size: 315.67k ) Number of downloads: 75
DSC01345.JPG ( Size: 348.8k ) Number of downloads: 73
DSC01346.JPG ( Size: 316.27k ) Number of downloads: 76


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 31 May 2017, 17:15
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(vis-a-vis @ 5 Jul 2008, 22:03)
Cum Doamne iarta-ma ai calculat/masurat volumul?
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 May 2017, 17:15
Post #108


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Posted by: Muttley 5 Jul 2008, 22:18

Offff, nu reparcurg calculul, am mai facut-o pe forum.
In linii mari...
- cu un tub etalonat invers (gradatia zero sus) am masurat cantitatea de apa ce intra in camera de ardere. Pentru precizie maxima (apa e "curbata"), pe fata chiulasei am asezat o placa din plexiglas. Astfel se vede clar cand se goleste camera de aer. Etansarea placa - chiulasa se face cu un strat fin de vaselina.
- prin calcul, avand cilindreea unitara si raportul de comprimare ce mi-l doresc, considerand inaltimea garniturii de chiulasa in stare comprimata de 0.8mm (am masurat una folosita si avea 1mm), am determinat volumul necesar pt camera de ardere. Volumul ce trebuie inlaturat = volumul masurat - volumul necesar.
- am volumul ce trebuie inlaturat, am aria camerei de ardere din zona garniturii (aia de numarai ieri la patratele de mi s-a acrit), h=V/A.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 31 May 2017, 17:16
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(Muratu @ 5 Jul 2008, 22:36)
La volum ai adaugat cumva si garnitura de chiulasa, sau aia nu se pune cand calculezi raportul de compresie?
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 May 2017, 17:17
Post #110


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Posted by: Muttley 5 Jul 2008, 22:42

QUOTE(Muttley)
........considerand inaltimea garniturii de chiulasa in stare comprimata de 0.8mm (am masurat una folosita si avea 1mm).........


Sigur ca am tinut cont si de inaltimea garniturii. Nu prea-s convins totusi daca am apreciat-o corect...
Tocmai am facut un calcul si daca in loc de 0.8 cat am estimat eu, are in realitate 1mm, am rc 9.8...



--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 31 May 2017, 17:18
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(SGM.MYKE @ 7 Jul 2008, 06:20)
Frumos. Arcurile de evacuare seamana cu ale mele, si mie mi-a pus la fel. Spor la treaba in continuare. 053.gif
*




QUOTE(einstein1984 @ 7 Jul 2008, 07:16)
Raportul de comprimare o sa-l afli mai precis cand e motorul montat si strans. Asa ca poate merita sa scarifici un set de prezoane si o garnitura de chiulasa ca sa faci asta inainte de a le pune pe alea bune.
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 May 2017, 17:19
Post #112


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Posted by: Muttley 7 Jul 2008, 07:16

Sunt un bouts si jumatate. M-am grabit ca prostu' si am luat grosimea garniturii de 0.8mm.
In dimineata asta am mers la masina si am masurat garnitura mea de chiulasa. Are 1.2mm. In urma montarii presupun ca va ajunge la 1mm, deci ca s-ar presa doua zecimi. Caz in care... Raportul de comprimare e FIX 9.8
Asta e, asa ramane...


QUOTE(ainjtain)
Raportul de comprimare o sa-l afli mai precis cand e motorul montat si strans. Asa ca poate merita sa scarifici un set de prezoane si o garnitura de chiulasa ca sa faci asta inainte de a le pune pe alea bune.
 


Ce zici tu acolo?
Cum masor rc-ul cu motorul inchis???
Cel mult voi masura garnitura de chiulasa care era pe Alpine si e identica cu asta. Sper sa mai fie acasa-n Iasi, desi cred ca e la gunoi...


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 31 May 2017, 17:20
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(einstein1984 @ 7 Jul 2008, 07:46)
Pai cum masori raportul de comprimare cu motor inchis?
  Vaselina pe marginea pistonului dus la PMI, chiulasa stransa si benzina bagata cu biureta pe gaura bujiei. E drept insa ca atunci cand am vazuta asta facuta, motorul avea camera de ardere emisferica si deci gaura de bujie sus, incat se putea umple toata camera de ardere, banuiesc ca la dacie asta ar putea fi o problema. Sau varianta B, mai putin precisa,  cu compresmetru.
  Am editat mai sus," Respect"!
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 May 2017, 17:23
Post #114


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Posted by: Muttley 7 Jul 2008, 07:53

Nu mere bre ce zici tu. La emisferica o fi cat de cat ok, la pana n-are cum sa functioneze, gaura bujiei e mai jos decat punctul cel mai inalt al camerei. Plus ca n-are rost, e f precisa metoda mea, mai putin ambiguitatea din jurul garniturii.

Am rugat un prieten care are service sa masoare o garnitura noua si una demontata, ambele acelasi tip. Astept raspunsul lui. Oricum m-am resemnat, chiulasa ramane asa. Poate tot "raul" e spre bine. Raport de comprimare mai mic inseamna cuplu mai bun la turatii joase, fiabilitate mai mare, riscuri mai mici, mai putine pretentii dpdv benzina. Astea toate teoretic vorbind. Ca practic cred c-abia se simte diferenta. In plus, pot oricand sa mai iau din chiulasa. Invers mai greu

________________________


Cum stau destul de bine cu timpul (termenul de finalizare al lucrarii este sf lunii iulie), ma gandesc ca pe langa aprindere si pompa as putea sa montez si carburatoarele inainte de a desface motorul. Sau macar sa incep lucrul la galerie.

Primul pas a fost facut:

flansa.jpg ( Size: 36.17k ) Number of downloads: 92


Azi ma duc la prietenu' de mi-a facut si supapele sa-i dau desenul. Deja am o idee despre ce vreau sa fac cu galeria

Cum desenu-n Catia am fost nevoit sa-l fac in mare graba-ntr-o pauza de masa nu eram sigur ca e totul ok. Mai mult, atunci cand am luat cotele imi picau ochii-n chiulasa de somn. Asa ca am printat desenul de executie la scara 1:1, am decupat gaurile cu un cutter si am facut o simulare

DSC01347.JPG ( Size: 171.87k ) Number of downloads: 70


Toate gaurile vin unde trebuie, asa ca maine seara ridic piesa fizica.



--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 31 May 2017, 17:24
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(emircea @ 7 Jul 2008, 17:35)
Super fain! Chiulasa ta ma face sa salivez...
Daca mai am vreo interventie la a mea in viitorul relativ apropiat, stiu de unde sa ma documentez. Mai ales ca am gasit in TM si atelierul care schimba ghiduri, scaune si planeaza de nota 10.

Spor la treaba in continuare!!!

P.S. La calculul raportului volumetric sper ca te-ai gandit ca volumul corespunzator garniturii e un cilindru... nu? Si ca pistonul, la PMS, mai are ~1mm pana la nivelul blocului? Dar astea le vezi tu inainte de montare.
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 31 May 2017, 17:25
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




salut Muttley, mai exista dacia cu carburatoarele orizontale?
aprinderea aia de la mihai1677 o mai ai?

This post has been edited by pistritu: 31 May 2017, 17:25


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 May 2017, 17:26
Post #117


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Da, exista tot. Vezi topicul cu Impreza.

Posted by: Muttley 7 Jul 2008, 17:55

Sigur ca am considerat garnitura ca fiind cilindru. Insa nu e adevarat ce zici despre distanta piston la PMI - plan superior bloc. Capul pistonului la punctul mort interior se afla-n acelasi plan cu fata superioara a blocului. La orice motor e asa, fara exceptie.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 31 May 2017, 17:28
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(emircea @ 8 Jul 2008, 10:29)
Sa faci poze cand asamblezi motorul, ca eu am fost prea plin de ulei ca sa manjesc aparatul si n-am de la momentul respectiv. Poate memoria ma inseala, nu-i exclus.
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 May 2017, 17:28
Post #119


__________________


Group: Members
Posts: 13.008
Joined: 4 September 04
From: -




Posted by: Muttley 8 Jul 2008, 10:39

Hi hi hi...
Iti zic eu ce ai vazut... Fara chiulasa montata, camasile ies din bloc cateva zecimi de milimetru. Din amintirile mele tu ai etansare cu inele de Cu, dar e aceeasi poveste si la hartie si la cauciuc. Camasile trebuie sa iasa putin din bloc, pentru a fi apasate de chiulasa prin intermediul garniturii. Astfel se realizeaza etansarea la baza camasilor. Odata presate, fetele superioare ale camasilor, pistoanelor la PMI si blocului se afla in acelasi plan.



--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
79_BMS
post 31 May 2017, 17:29
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 444
Joined: 29 October 06




QUOTE(SGM.MYKE @ 8 Jul 2008, 13:49)
Daca vrei sa iti urce peste nivelul blocului iti pui pistoane ca ale mele, adica de Setcar de curse cu 0,5mm mai inalte. smile.gif
*




QUOTE(payty @ 9 Jul 2008, 07:20)

QUOTE(Muttley)
Raport de comprimare mai mic inseamna cuplu mai bun la turatii joase, fiabilitate mai mare, riscuri mai mici, mai putine pretentii dpdv benzina. Astea toate teoretic vorbind. Ca practic cred c-abia se simte diferenta. In plus, pot oricand sa mai iau din chiulasa. Invers mai greu.


aicea gresesti. din cate stiu eu , cu RC mai mare, ai cuplu mai mare pe toata plaja de turatii, de unde rezulta dupa mintea mea , ca la rC mai mic, e invers, corect?
Ce ai castigat e o sansa mai mica de detonatii, ceea ce nu are cum sa dauneze. ce zici tu are treaba cu axa cu came, nu cu RC.
*




--------------------
Dacia Logan 2006/Laureate 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
33 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 23:54
Dacia