Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme cu ecranul din bord si comenzile pe volan, Help Me !

StrutZ
post 7 Oct 2006, 17:08
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 17 August 06




Salutare la toata lumea,


Am un "Reno" Clio Symbol din august 2003 standard dotare EXPRESION. M-am hotarat sa imi schimb radio-casetofonul sa-mi pun un RCD. Astazi am gasit la un prieten de`al meu unul din asta scos tot de pe un Reno Symbol fabricat in februarie 2006 identic cu al meu.. tot cu comenzi pe volan si ecran in bord.L-am pus dar nu-mi merge ecranul si comenzile.. in rest se aude merg luminile de la el este ok tot.. dar astea nu merg.. am impresia ca e ceva de la mufa aia galbena care din cate mi-a spus cineva e de la ecran si comenzi.. mufa care o am eu nu se potriveshte pe cd-playerul asta.. la asta e mai mare.. la cassul meu era mai mic locashul unde intra era perfect pt mufa dar la Rcd e cam dubla la latime.. sper ca ma intelegeti ce spun. Care ma puteti ajuta va rog sa-mi raspundeti.

Va multumesc anticipat !


--------------------
Renault Clio 1.4 8V 75 CP 2003 - VS 85 ADY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mbc
post 7 Oct 2006, 18:02
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 432
Joined: 1 July 05
From: BUCURESTI




Din cate stiu nu se potriveste (si din cate se pare e valabil si pt cazul tau).
Am incercat sa montez cd-ul de pe masina din semnatura pe un scenic din 2002 si am avut aceeasi problema, cu diferenta ca se potriveau toate mufele - motiv pentru care ma gandesc ca nu degeaba cere service-ul pt orice interventie placuta ovala si codul VIN.
Nu am reusit sa gasim nici o solutie, am intrebat la service reno si ni s-a spus ca nu este posibila permutarea.


--------------------
Renault / Dacia Clio / NOVA GT si GTi 2005, 1.5dci / 1999 - B43HZK
clio bicorp extreme 1.5 dci 80cp, mai 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Just-Jack
post 7 Oct 2006, 19:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 23 April 06




nu o sa mearga niciodata deoarece calculatorul masinii e proiectat sa opereze cu caseta si nu cd, deci cumpara casete in continuare, sau pt mai multe detalii mai specializat viziteaza un service;)


--------------------
Renault Clio Symbol Expression 1,5 dCi 65CP 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StrutZ
post 7 Oct 2006, 23:55
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 17 August 06




Salutare baeti,

Merci de raspuns tuturor.. chiar nu este nici o posibilitate sa schimb vreo mufa sau vreo mufa adaptoare ceva.. pe bune ca is disperat.. vreau sa rezolv.. sau schemele la rcd si radiocas poate fac nishte modificari ceva..


C`ya


--------------------
Renault Clio 1.4 8V 75 CP 2003 - VS 85 ADY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 8 Oct 2006, 00:01
Post #5


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




in primul rand pune niste poze cu conectorii de la ambele masini, si cei de pe rcass si rcd, cat si cele 2 mufe galbene. cat mai detaliat cate fire are fiecare si ce culori.
dupa ce ne dai informatiile astea vedem ce se poate face. acolo sunt 2 fire de comunicatie i2c si restu alimentari si gnd-uri.

pune pozele si vedem dupa ce se poate face. eu momentan sunt toma necredinciosul si zic ca se cam poate face.

p.s. te rog precizeaza si daca ecranele sunt identice la cele 2 masini.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 12:44
Dacia