Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme cu folia, chederele imi decojesc folia de pe geamuri

drachenblut
post 6 Feb 2013, 10:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 9 April 12
From: Bucharest




Salutari membrilor reno.ro

Cam pe la sfarsitul toamnei trecute mi-am pus folie pe toata masina (un megane 2.2 sedan)

La inceput totul a fost bine si frumos, insa in decembrie am observat ca in unele locuri, langa chedere apareau bule de aer. Am fost din nou la cei care mi-au montat-o si dupa o reincalzire locala au disparut.

Dupa aceea prin ianuarie am vazut la geamul stanga - fata ca folie se deslipise in coltul de sus cam 2cm si a trebuit taiata cu cuterul si bulele ce disparusera initial erau inca acolo.

La fel pe acelasi geam in zona oglinzii s-a mai decojit putin intre timp.

Mentionez ca masina a fost avariata si s-au schimbat ambele usi pe partea stanga si cel care a montat folia a motivat bulele si decojirea ca find din cauza chederelor care nu permit foliei sa intre pe sub, sau sunt prea apropiate de geam si deci o racaie in jos.

Momentan ma dispera fiecare spatiu vizibil care mai apare pe cate un geam.

A mai patit cineva asa? Sa se datoreze faptului ca a fost montata pe frig? Sa foe chederele de vina?

Vara aceasta ma asteapta delegatii prin toata tara cu masina asta si folia imi prinde foarte bine.

In concluzie daca a mai patit cineva asa ceva as dori un sfat sau poate sa imi recomandati un loc unde sa imi pun folia astfel incat sa nu mai am astfel de probleme.

Multumesc anticipat pentru atentia acordata acestui topic



--------------------
Renault Megane 2007 - B - 32 - MYN
manager cu adaosuri - 78kW si greierii aferenti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Feb 2013, 10:46
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Cei care ti-au pus folia au dat geamurile laterale jos si au lipit folia pe toata suprafata sau a fost pusa cu geamurile pe masina ?

Daca s-a folosit varianta 2 asa se intampla ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 6 Feb 2013, 10:51
Post #3


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




Nu neaparat.

Conteaza foarte mult temperatura la care a fost pusa folia.Degeaba aveau ei 20-25 grade in atelier(nu cred ca erau mai multe),chiar si asa este o temperatura la limita,daca ai iesit cu masina la 0 sau chiar cu minus in fata.

De asemenea conteaza si daca in urmatoarele 2-3 zile de la instalarea foliei ai incercat pe cat posibil sa nu deschizi geamurile.

Cel mai bine las o asa si mergi la primavara sa ti pui alta.

Spor!


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drachenblut
post 6 Feb 2013, 11:46
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 9 April 12
From: Bucharest




geamurile nu le-am deschis cam vreo 3 -5 zile tocmai ca sa nu se dezlipeasca.

temperaturile erau destul de scazute afara in acea perioada. da probabil ca asa o sa fac, eventual o sa studiez si chederul ca masina a fost reparata la IPSO si nu mi-au lasat o impresie prea buna (gen reparat proiector cu folie de alimente pe post de reflector)


--------------------
Renault Megane 2007 - B - 32 - MYN
manager cu adaosuri - 78kW si greierii aferenti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danio70
post 6 Feb 2013, 13:41
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 14 August 12




eu mi am pus in august solarzone.deci...asteapta pana in aprilie-mai ca sa iti pui folie care sa dureze cat de cat.conteaza f mult temperatura la care este aplicata.

This post has been edited by danio70: 6 Feb 2013, 13:41


--------------------
renault megane2 megane megane 2 /2006 - 07 bv 007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypry Brasov
post 11 Mar 2013, 19:53
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 725
Joined: 4 January 13




Eu am pus folia in decembrie !nu am probleme deloc cu ea!


--------------------
DACIA Duster 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumus
post 11 Mar 2013, 20:10
Post #7


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




la toate cele 3 masini detinute in timp , sa nimerit sa pun folia iarna, no problem.

This post has been edited by mumus: 11 Mar 2013, 20:10


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
01zack
post 11 Mar 2013, 22:29
Post #8


mi-au furat sigla, las' ca am la avatar


Group: Members
Posts: 158
Joined: 16 April 10




Data viitoare pune folie pe tot geamu. Cu timpul de la inchis-deschis la cele pe fata unde este uzura mai mare o sa se deslipeasca cate un colt.
Varianta doi este sa le ionizezi, acum depinde motivul tau pentru care le doresti "negre"


--------------------
Renault Megane sedan 2.1 2005 1.6 16v Expresion - B 46 si ceva . . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 11 Mar 2013, 22:48
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




Eu le-am pus cu geamul pe masina...nu eram nebun sa demontez usile. Am 4 ani si nu s-a dezlipit nimic la mine...
Probabil conteaza meseriasul, conteaza folia, conteaza temperatura...

Probabil la tine n-a fost curatat geamul cum trebuie, dar majoritatea pun folii fara sa dea geamul jos. Din toti care-i stiu, un singur tip a patit ca tine la o octavia 2..in rest n-au treaba.


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pheephee_11
post 11 Mar 2013, 23:32
Post #10


pe aici si eu


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 August 10
From: bucuresti




si mie mi-au montat foliile fara sa demonteze geamurile si n-am nicio treaba. ba chiar geamul de la sofer a fost scos pentru a se schimba mecanismul de inchidere/deschidere...


--------------------
Renault Megane 2.1 1.6 16V 2004
Ford Mondeo mk4 2.0tdci 2008

unde vedeti ma atata ceata?!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drachenblut
post 12 Mar 2013, 06:24
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 9 April 12
From: Bucharest




deja se cojeste in mai multe colturi, o sa contactez meseriasul ca sa rectifice asta sau merg in alta parte si incerc din nou... culm ea este ca pe cealalta masina facuta la el nu s-a intamplat asta deloc


--------------------
Renault Megane 2007 - B - 32 - MYN
manager cu adaosuri - 78kW si greierii aferenti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian92
post 12 Mar 2013, 13:02
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 12 July 12
From: Bucuresti




nu conteaza cand pui foliia nu exista sa se intample accidente din cauza temperaturii de afara,folia pusa fara a se da geamul jos nu este prea indicat ,cel putin eu am sesizat ca nu este treaba buna,la ambele masini am pus folia la un tip care a dat geam cu geam jos(exclus luneta) si nu am nici un fel de problema! e si normal sa apara asta deoarece daca folia era pusa pe tot geamul nu avea cum sa se dezlipeasca s-au nu a facut tipul treaba buna!!!


--------------------
Renault ,Ford Megan2 bicorp /Mondeo Limusin 2003/2001 - ph 57 Mad/ph 12 Guk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 12 Mar 2013, 13:26
Post #13


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




N.am auzit pe nimeni sa demonteze geamul ca sa monteze folie... wacko.gif am montat pe masina de servici fara sa.mi demonteze geamurile, fata+spate si n.am nicio problema... si nu ezit nicio secunda sa folosesc orice geam... mai ales cele fata. wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pheephee_11
post 12 Mar 2013, 18:39
Post #14


pe aici si eu


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 August 10
From: bucuresti




@solidconvert: exista si varianta asta intr'adevar... dar sincer nu'i vad rostul...

apropo de topic si de pus folia pe tot geamul: in marginea de sus mie mi'au lasat 3mm sa zic, probabil sa nu o dezlipeasca chederul sus... iar jos probabil "cheia" e bagarea foliei mai mult sub cheder...


--------------------
Renault Megane 2.1 1.6 16V 2004
Ford Mondeo mk4 2.0tdci 2008

unde vedeti ma atata ceata?!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian92
post 13 Mar 2013, 10:59
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 12 July 12
From: Bucuresti




pai hai sa iti spun eu de ce nu se prefera demontarea geamului,pentru ca e mai mult de munca;) nimeni nu o sa iti dea geamu jos cand au preturi de 200 ron;) eu am pus pe masinile mele la un singur atelier unde la toate masinile se dau geamurile jos;) Atunci cand iti da geamu jos iti curata si chederul de la geam sa nu zgarie folia etc;) intereseazate pe la firme cu state vechi in asta!!!


--------------------
Renault ,Ford Megan2 bicorp /Mondeo Limusin 2003/2001 - ph 57 Mad/ph 12 Guk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumus
post 13 Mar 2013, 16:59
Post #16


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




la 3 masini am pus folie.La toate o ok. La toate sa montat direct.la ultimile 2 nici fetele de usa nu sau dat jos. Si sunt intacte.


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drachenblut
post 16 Sep 2013, 05:41
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 9 April 12
From: Bucharest




concluzia cred ca o sa fie schimbarea foliei cu Llumar. momentan am suntek si dupa ce am vazut cateva masini facute cu Llumar, am ajuns la concluzia ca nu trebuia sa ma zgarcesc si sa merg la un service ca lumea.

This post has been edited by drachenblut: 16 Sep 2013, 05:42


--------------------
Renault Megane 2007 - B - 32 - MYN
manager cu adaosuri - 78kW si greierii aferenti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu_45
post 16 Sep 2013, 11:54
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 5 December 12




am si eu o intrebare...:sunt chiar asa de bune (utile) foliile acestea...?? nu sint deajuns geamurile cu tenta verzuie...???!!! ..si cam cit costa punerea foliilor pe un sedan...???


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.6 16v dec 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drachenblut
post 16 Sep 2013, 11:59
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 9 April 12
From: Bucharest




pe mine m-a costat cam 300 de lei folie suntek pe toata masina.

de utila este utila din punctul meu de vedere. vara asta chiar s-a simtit diferenta.

mie mi-a placut si aspectul care il da precum si faptul ca pot sa mai las cate una alta in spate fara sa imi fac griji. doar sa nu fie vreun curios care sa sparga geamul doar asa de chestie sa fie sigur ca nu pierde nimic de valoare smile.gif


--------------------
Renault Megane 2007 - B - 32 - MYN
manager cu adaosuri - 78kW si greierii aferenti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu_45
post 16 Sep 2013, 12:28
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 221
Joined: 5 December 12




pretul nu ar fi unul ft mare,din ce am mai citit pe forum se pun folii cu grad de transparenta diferite fata-spate...? nu m-a prea interesat subiectul insa incerc sa pun la meganel-ul meu cit mai multe....si poate voi pune si folie...aaa si va mai intreb :depinde culoarea foliei de culoarea masinii???(a nea e bleo crepuscule 472)...sunt probleme cu politia..?? stima NICU...

16 Sep 2013, 13:31:
pretul nu ar fi unul ft mare,din ce am mai citit pe forum se pun folii cu grad de transparenta diferite fata-spate...? nu m-a prea interesat subiectul insa incerc sa pun la meganel-ul meu cit mai multe....si poate voi pune si folie...aaa si va mai intreb :depinde culoarea foliei de culoarea masinii???(a nea e bleo crepuscule 472)...sunt probleme cu politia..?? stima NICU...(am auzit parca ...de asta in legatura cu foliile...)..

This post has been edited by nicu_45: 16 Sep 2013, 12:31


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.6 16v dec 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tip
post 16 Sep 2013, 12:52
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 3 November 11
From: Iasi




Ca sa fie treaba ok si folia pusa cum trebuie (aici depinde si de cine o monteaza) majoritatea service-urilor care se ocupa cu asa ceva, dau geamul jos.

@drachenblut: folia Suntek din cate stiu eu e fabricata in SUA, acuma na, am auzit si pareri pro dar si contra despre ea. Tu cand ai fost si ai montat-o, nu ti-au dat si garantie ? Daca ti-au dat, si problema e intr-adevar cum ai spus tu, ar trebui sa ti-o schimbe fara nicio problema.

@nicu_45: Da, sunt transparente diferite. Pe fata nu ai voie mai mult de 70 %, iar pe spate iti poti pune cat vrei, pana la 5 % inclusiv. Cu politia e cu dus-intors, daca nu ai pe fata folie foarte inchisa de obicei nu se iau de ea, depinde si de politist. Eu personal am folie Llumar, fata-spate, 50 % fata si 5 % spate. O recomand chiar daca e putin mai scumpa, e de calitate.


--------------------
Renault Megane 1.4 TCe 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drachenblut
post 16 Sep 2013, 12:56
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 9 April 12
From: Bucharest




@tip - acelasi baiat a pus si pe laguna parintilor si nu sunt probleme, deci nu stiu ce sa spun.

in schimb anul viitor vreau si eu llumar pe ea pusa pe tot geamul in ceva service mai profi.

una peste alta este o modificare ok, mai ales daca ai probleme cu soarele.


--------------------
Renault Megane 2007 - B - 32 - MYN
manager cu adaosuri - 78kW si greierii aferenti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loutza
post 19 Sep 2013, 12:55
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 15 June 07




Eu am pus pe un megane 2.2 folie llumar 85% transparenta fata si 35% transparenta spate. Mi-au demontat geamurile fata/spate, le-au spalat bine, au lipit folia si au pus geamul la uscat langa 2 radiatoare mari. dupa uscare au retusat folia de pe marginea geamului si au montat geamurile pe masina. Nu se vede ca exista folie pe fata si pe spate arata ca geamurile de fabrica(VW/Audi). Timp de lucru 2 ore.
Am avut un megane 2.1, am montat aceeasi folie si aceeasi tehnica in 2006 si arata impecabil si acum. Nu s-a dezlipit, nu s-a decolorat si nu s-a zgariat.
Dupa ce i-am vazut pe baieti cum pun folie consider ca nu poti obtine aceeasi calitate daca nu dai geamul jos, mai ales ca geamurile la megane 2 nu se demonteaza asa greu.


--------------------
Renault Megane 2007 - xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 6 Mar 2015, 19:27
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




Aceeasi problema cu agatatul am avut o si eu la geamul stanga fata, folie solar, sa decupat coltul desprins, insa asta e nimic pe langa surpriza de azi in urma unui radar era prezent si rarul care a pus un aparat pe geam care a constatatat ca folia mea nu are 73% cat stiam si scria in certificat ci 49% asa ca m am procopsit cu 9 puncte amenda si certificatl ridicat. Fratilor eu am documente, is de buna credinta ca firma a pus ce au scris cum sa platesc eu, sec mergeti sa va dea banii de amenda adic 430 in 48 ore, pai si cum, ala nu raspunde pentru deranjul meu? In fine mi sa aacrit, cum sa pui ceva si sa eliberezi act pe alceva.

This post has been edited by valikris2002: 6 Mar 2015, 19:29


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drachenblut
post 9 Mar 2015, 06:39
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 9 April 12
From: Bucharest




In 2014 am pus folie din nou pe toata masina, cam aceiasi bani si scrie pe ea Llumar. Asta pentru ca, intre timp, ce aveam eu pe masina se facuse verde si foarte ciudata.

De atunci alta viata, sta bine si mi-au dat si ceva hartie pe care se specifica si autorizatie de la R.A.R pentru montarea de folie.

Pare ok si sper sa fie totul pe bune. Dar macar din punct de vedere "tehnic" m-am linistit.

Si cu ocazia asta am dat si peste un service care nu stramba din nas cand vede romburi la verificari.


--------------------
Renault Megane 2007 - B - 32 - MYN
manager cu adaosuri - 78kW si greierii aferenti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 9 Mar 2015, 15:38
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




Am dat azi folia jos, verificat geamul de megan II are opacitatea 71% deci nu mai poti pune nici o folie pe el, maximul dat prin lege e de 70%. Cei care dau autorizatie pe fata nu respecta lege singurii care sunt pagubiti sunt clienti, megan II are deja maximul de opacitate, cica ar fi o folie de 95% luminozitate, practic retine doar razele uv insa la megan ar intra sub cei 70%


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 20 Mar 2015, 14:53
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




Am fost si la rar pentru verificare folie, aici alte surprize. Pentru geamurile laterale si luneta se verifica timbru de pe gean sa fie conform cu ce e scris pe certificatul de conformitate, sa fie aplicat intre folie si geam, certificat care trebuie sa aiba toate rubricile completate cu nume societate, numar autorizatie rar pentru societate, denumire folie cu numar autorizatie rar pentru folie, transparenta si geamul pe care este montat. Semnatura, stampila firma, reprezentant firma, data si locul de montaj. Eu avand timbru de la solar care e oval d nu inginer cerea unul dreptunghiular, zic domne ala e la folia lumar, nu aveam timbru pe fiecare geam din spate doar pe geamurile mici si puse pe folie nu intre geam si folie. Cei care pun folie si aplica acel timbru pe care scrie numele societatii si nr autorizatie rar trebuie sa si detina acea autorizatie, eu pe lista de la rar nu am gasit firma care e trecuta pe timbru de la solar, practic sunt doar 3 firme pe neamt care chiar au autorizatie restul nu stiu cum obtin acel timbru cu numele lor pe el.
Sau faptul ca solar are autorizatie de la rar le da dreptul sa puna toti acea folie? Insa legea spune ca trebuie pusa doar intr un atelier autorizat rar, lucru care se plateste si nu putin.

This post has been edited by valikris2002: 20 Mar 2015, 14:57


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pheephee_11
post 23 Mar 2015, 22:44
Post #28


pe aici si eu


Group: Members
Posts: 509
Joined: 25 August 10
From: bucuresti




valikris2002 ti-ai raspuns singur la problema... ei ti-au pus ce folie le-ai cerut, nu au aparat de masura sa "vada" cumva geamul tau mai are si el un grad de opacitate...

ei iti pun ce le ceri... mie de ex mi-au dat autorizatie rar pt spate, iar pt fata mi-au dat... o chestie smile.gif)

sincer sincer... daca tu le ceri sa-ti puna 100% opacitate pe parbriz ei vor face asta. nu e nimic ilegal in ce fac ei. orice modificare facuta intr-un service autorizat e perfect legala, e treaba ta ce faci dupa ce masina iese pe poarta...


--------------------
Renault Megane 2.1 1.6 16V 2004
Ford Mondeo mk4 2.0tdci 2008

unde vedeti ma atata ceata?!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 23 Mar 2015, 23:22
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




Atata timp cat el zice ca are folie de 85% , 95% si o pune pe masina are si aparat trebuia sa verifice daca respecta limita maxima de 70%. Problema mai grava e ca am aflat ca nici autorizatie rar de montat folia nu are, pe acel certificat de conformitate de la solar trebuia sa treaca numarul autorizatiei si nu are am vazut ulterior. Singura mea solutie e sa il reclam la opc sa imi dea banii inapoi. Deci pe astia cu folia nu ii verifica nimeni, cei de la solar de ce ii dau timbre cu numele firmei lui daca nu are autorizatie sa monteze. Cineva e veriga slaba, daca te uiti pe sait la rar sunt putine firme autorizate, da e plin targul de timbre cu firme care au montat folie


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 06:41
Dacia