Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Logo Portiere, Logo Portiere

evghe
post 14 Nov 2016, 12:30
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 November 16




salut..as vrea sa montez si eu niste logo pe led in portiere ca sa lumineze atunci cand se deschide usa..as vrea sa stiu daca a facut cineva asa ceva si daca da care naiba sunt firele pe care trebuiesc legate logo-urile..as vrea sa le leg la lampa de plafoniera pe punctul acela care cand deschizi usa se aprinde lampa si cand inchizi se inchide si lampa . astept comentarii ms


--------------------
renault twingo 1999 - DJ23EVG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
evghe
post 19 Nov 2016, 09:48
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 1 November 16




salut baieti , am reusit sa montez logo-urile in portiere si am zis ca sa va impartasesc si voua experienta ca sa nu va loviti de aceleasi probleme ca si mine.. primele probleme au fost bineinteles montajul, deoarece am tot intrebat in stanga si in dreapte si toti s-a dat loviti , renuntasem intr-un final la ideea de a mi le monta singursi decisesem sa merg la un electrician auto ...pana cand din greseala l-am intrebat pe unu , ba cum sa leg si eu logo-urile astea ca nu mai pot...si mi-a zis ba..sa le legi la plafoniera ca asa am facut si eu ...zis si facut....primul pas ..aveti nevoie de o sarma neagra cam de 1 mm grosime pentru a trage firele de la plafoniera prin stalpii masinii. 2 aveti nevoie de niste fire subtiri pentru a face legaturile de la plafoniera pana in portiere ( faceto voi calculele cam cati metri ) eu am bagat mai mult ca nu stiam exact cat. excesul de cablu l-am introdus in stalpi.se da plafoniera jos ( se scoate lampa alba prin tragere dinspre plafosn spre parbriz ,tragi putin mai tare ca nu are ce sa se rupa. apoi invelisul se trage din partea dreapta in jos putin mai tare si in scurt deoarece are mufa conectoare la placa cu inchidere centralizata si celelalte chestii), se dau parasolarele( deoarece exista o gaura accesibila pentru a putea trage frumos firele) , se da protectia din dreptul oglinzilor ( prin tragere de sus ca e pe clips), apoi sertarul care mascheaza sigurantele in stanga in dreapta e putin mai dificil dar nu e greu. de prefereat este sa scoate intrerupatoarele din stalpii portierelor ca sa puteri prinde sarma neagra de tragere a cablurilor ( acele intrerupatoare se scot cu o surubelnita dreapta de vreo 6-7 mm latime si o surubelnita stea subtire pentru a scoate acel contact format din 2 parti)bun..dupa ce am tras firele ( eu am pus fre din acelea de boxe ca nu am gasit de unde sa i.au), le-am cositorit le-am dat cu banda izolierasi le-am legat la plafoniera. nefiind marcata plafoniera nu stiam care e plusul si minusul ...acum cand le-am legat nu se aprindeau deorece inversasem firele .asa ca acum cred ca plusul este in partea dreapta a becului. FOARTE IMPORTANT DE STIUT eu m-am legat de lamele becului din lampa pentru ca sunt atatea circuite acolo si e greu de stiut de un incepator care ce si cum. cam atat despre fire . FOARTE IMPORTANT DE STIU ESTE . desfacet fetzele portierelor si coborati geamul in usa si apoi vedeti cum puneti logo , deoarece eu l-am montat fara sa fac treaba asta si cand coboram geamul nu se cobora de tot pentru ca lovea in logo, si am fost nevoit sa dau 2 gauri in portiera. deci ATENTIE,. Acestea fiind daca aveti nevoie de alte detalii scrieti ceva..eu va multumesc pentru ca ati avut rabdare sa cititi neatentia mea. va atasez si o poza . sper sa va placa...e de caterinca..dar la asa masina ce as vrea.......ah toata treaba a cam durat 5 ore...dar satisfactia e imensa, abia astepti seara

This post has been edited by evghe: 19 Nov 2016, 09:49

Attached thumbnail(s)
IMG_20161118_172535.jpg ( Size: 2.46mb ) Number of downloads: 200


--------------------
renault twingo 1999 - DJ23EVG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 09:59
Dacia