Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Instalatie faza scurta TOPITA, Numai stanga - Need help

SANDRINO
post 11 Jun 2007, 09:26
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Am constatat simbata ca nu imi functioneaza faza scurta pe partea stanga. La schimbarea becului am vazut ca atat mufa cat si izolatia firelor sun topite, iar dupa schimbare nu functioneaza. La ultima revizie am specificat ca s-au ars 4 becuri de faza scurta in decurs de 1 luna numai pe stanga, dar nu s-a luat nici o masura ( nici macar verificare, argumentand ca s-au ars de la "gropi si drumuri proaste" ). Am utilizat numai becuri h7 normale de 55W philips, osram si mai nou no-name (satul de sute de mii aruncati saptamanal pe becuri ).

Se rezolva reparatia instalatiei pe garantie ??? Sunt obligati sa imi rezolve problema in regim de urgenta ( fara programare) ?Nu as vrea sa fiu dus de nas cu faze de genul : ati mers prea mult cu luminile aprinse, nu ati folosit becuri agreate de producator, e.t.c. Nu exista nici o interventie (sau modificare) la instalatia electrica a masinii . Stie cineva daca exista vre-un defect de fabricatie in acest sens ? Macar sa stiu sa ma duc pregatit peste ei . post-336-1110552439.gif


PS: oricum mi-am mai luat 2 extinctoare la masina !!! icon_mrgreen.gif



--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 11 Jun 2007, 10:43
Post #2


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




E bine ca inainte sa le schimbi din nou sa inlocuiesti firele afectate, sa ai grija sa fie bine izolate si sa nu mai dea la masa (ceea ce probabil s-a intamplat inainte). Dupa ce le-ai montat, aprinde-le si verifica daca au luminozitatea constanta (sa nu clipeasca, palpaie, etc), inclusiv cateva priviri si mirosuri sub capota, in dreptul farului cu pricina. Daca ai eliminat cu bine cauza, nu are ce sa se mai intample. Daca nu, nu o lasa asa si cauta pe fir unde e in neregula. Un scurt la masina poate aduce mari probleme si sper din tot sufletul sa nu fi nevoit sa utilizezi stingatoarele de care vorbeai.

Multa bafta!

P.S. - Sigurantele ce spun? S-au ars pana acum?


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 11 Jun 2007, 10:56
Post #3


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Daca poti, ar fi foarte utile (pentru noi) ceva foto cu mufa/firele topite.
Eu cred ca va trebui schimbata acea mufa, temperatura mare care a topit ansamblul a afectat si lamela elastica care strange contactul si vei avea din nou probleme.
Cu garantia nu stiu ce sa spun, poate ai avea o sansa, daca ai facut ultima schimbare de bec la service si ai hartii ca ai facut-o la ei.
Oricum, invatatura este ca, atunci cand se ard repetat becurile de faza scurta, trebuie verificata mufa, contactele, eventual folosit ceva spray contact cu protectie, nu numai schimbate becurile.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 11 Jun 2007, 11:09
Post #4


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Esti in garantie? Du-te peste ei!! Lasa improvizatiile si bricolarile! Sa puna mana sa inlocuiasca cablajul! Pune un bec original acolo cand te duci peste ei si nu pleca pana nu inlocuiesc cablajul. Refuza - OPC!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SANDRINO
post 11 Jun 2007, 11:20
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(OVIDIUS @ 11 Jun 2007, 10:43)
...................

P.S. - Sigurantele ce spun? S-au ars pana acum?
*




Sigurantele din interior sunt OK, dar din cate stiu eu sigurantele de pe faruri sunt undeva sub capota unde sunt si niste relee. Cel putin asa mi-a spus cineva de la service si mi-a recomandat sa nu umblu acolo.


QUOTE(adi_ar @ 11 Jun 2007, 10:56)
Daca poti, ar fi foarte utile (pentru noi) ceva foto cu mufa/firele topite.
Eu cred ca va trebui schimbata acea mufa, temperatura mare care a topit ansamblul a afectat si lamela elastica care strange contactul si vei avea din nou probleme.
Cu garantia nu stiu ce sa spun, poate ai avea o sansa, daca ai facut ultima schimbare de bec la service si ai hartii ca ai facut-o la ei.
Oricum, invatatura este ca, atunci cand se ard repetat becurile de faza scurta, trebuie verificata mufa, contactele, eventual folosit ceva spray contact cu protectie, nu numai schimbate becurile.
*



In limita timpului disponibil o sa incerc sa fac o poza cu telefonul, cat despre hartii nu am de unde pentru ca ultima oara cand am schimbat becul era 11 noaptea pe A1 si eram la vre-o 80 km de bucuresti. Oricum, nu cred ca schimbarea unui bec necesita interventie in service. Pe ultima hartie de la service scrie negru pe alb: "arde becuri pe faza scurta", nu a fost facuta nici o verificare, iar pe factura nu sunt taxat pentru aceasta verificare - de unde si dovada ca nu s-a facut . La cum merg treburile la mai toate service-urile RENO ma programeaza la schimbat bec in cel putin 1 saptamana, iar talonul il ia nea politaiul in 5 minute + amenda.



--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ktmbull
post 11 Jun 2007, 11:29
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 546
Joined: 6 August 05
From: Bucuresti




Du-te dupa ora 18-19 la Meridian Vest, de obicei e liber atunci si baietii lucreaza pana pe la 22. Le arati garantia, le explici buba, calm fara tipete si zbierete si te rezolva.

cheers.gif



--------------------
Renault Megane Sedan(2.1), 1.6 16v, Confort Expression+Clima, 2005.
+2 roti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 11 Jun 2007, 11:33
Post #7


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Hartia aia cu "arde becuri ... " poate fi salvarea!
Du-te peste ei si ameninta-i cu OPC, VC (Vocea Consumatorului, sa n-avem vorbe! smile.gif ), tribunal, bombe, ce vrei tu, sa-ti schimbe in garantie mufa si cablajul.
In manual scrie

Cablaj.jpg ( Size: 21.6k ) Number of downloads: 314


asa ca la ei trebuie sa faci lucrarea oricum, numai sa ti-o faca pe garantie!

PS. Calm, fara tipete are dreptate ktmbull, dar ferm wink.gif !


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 11 Jun 2007, 11:36
Post #8


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ai grija! Inlocuire, nu reparatie!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SANDRINO
post 11 Jun 2007, 11:44
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




adi_ar e vorba de becul h7 de pe faza scurta si nu de cel de la proiectoare (nici macar nu am ). Nu am manualul la mine sa vad ce scrie de becul de faza scurta, dar banuiesc ca ceva asemanator. Daca nu vor sa rezolve problema ma duc la noapte pe A2 20 km si chem Renault asistenta icon_mrgreen.gif

R19/16v : sunt de acord cu tine ca ar trebui inlocuita, dar nu stiu cat de complexa este lucrarea , iar eu nu le las masina in service ca o gasesc mai Auth Pack decat este acum - cine stie ce mai dispare din "standard"

12 Jun 2007, 07:33:
revin cu noutati. Dupa lungi asteptari in service s-au decis ca nu se face reparatie la instalatia electrica si ca se va inlocui tot farul , fiind si acesta afectat ( capacul negru din spatele becului era putin topit). Totul pe garantie !!! 124.gif

This post has been edited by SANDRINO: 12 Jun 2007, 07:33


--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 Jun 2007, 08:09
Post #10


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Prin imaginea trimisa nu m-am referit la proiector ci la avertisment, am trimis toata pagina ca sa vezi de unde este decupajul.
Respectivul avertismnet legat de interventia la instalatia electrica este general si numai intamplator pe pagina cu proiectorul.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SANDRINO
post 14 Jun 2007, 12:15
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Adi_ar scuze in acest sens, nu intelesesem.

Specific Renault : am fost aseara la service pentru schimbare de far. Dupa ceva astepatri intra masina in service, se aduna baietii sa demonteze si surpriza: farul era de Phase 1 . Concluzie: bani consumati pe motorina, timp pierdut si nimic rezolvat. Sper ca maine sa fie ultima vizita la service pt aceasta problema. Nu dau numele service-ului ca nu are importanta. Problema este la RRO care nu a stiut ce tip de far sa trimita pentru masinuta din semnatura !!!


--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 14 Jun 2007, 12:26
Post #12


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Ma bucur ca ai reusit sa-i convingi!
Inteleg ca de fapt nu numai cablajul (cu soclu) se schimba ci tot farul?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 14 Jun 2007, 12:59
Post #13


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




cu insalatia electrica nu e de joaca. risc mare de incendiu.
io eram deja cu OPC-ul pe capu' lor. trebuie sa invatam ( si aia din service tre' sa invete) ca atunci cand e vorba de siguranta, banii si timpul nostru, vrajeli a la RR nu merg. nu sintem abonati la service si nu tre' sa tocim anvelopele pe drum toata ziua, ptr orice rahatel de problema. sa rezolve cum trebuie de la bun inceput. ca d-aia are masina garantie. sa schimbe instalatia electrica, farul, sau ce-o trebui schimbat. nu sa schimbe niste becuri si sa astepte sa iasa masina din garantie, ca sa se spele pe cap de problema.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SANDRINO
post 14 Jun 2007, 15:11
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(adi_ar @ 14 Jun 2007, 12:26)
Ma bucur ca ai reusit sa-i convingi!
Inteleg ca de fapt nu numai cablajul (cu soclu) se schimba ci tot farul?
*




Tot farul, ca din cate am vazut in far intra o mufa cu mai multi pini, iar de acolo pleaca mai multe "mate" catre faza scurta, lunga si semnalizare. Cablajul pentru faza scurta era topit. Norocul meu ca doar atat si nu s-a intins si dupa mufa principala care alimenteaza farul. Pai era putin topit si capacul din spatele becului de faza Sc. si cred ca din cauza asta.


--------------------
RENAULT Kadjar Intens 1.3 140 EDC GPF - 2019 - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_vcn
post 24 Apr 2008, 08:06
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 10 January 08




Si eu sunt satul de schimbat becuri pe faza scurta. Pana acum am schimbat dat banutzi pe 5 becuri Philips H7/s Nightguide : 3 le-am schimbat pe dreapta si 2 pe stanga. Cand le-am zis " Dom'le m'am saturat tot sa ma duc sa cumpar atatea becuri.." scuzele au fost ceva de genu de am ramas si masca : ori merg pe linia de tramvai ( nu vad legatura), ori de la gropi ..ori sunt proaste...adik wtf...


--------------------
Renault Megane 2006 Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 15:19
Dacia