Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

reconditionare dacia 1300 (1971) sau renault 12

sobolan
post 30 Aug 2010, 08:48
Post #31


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




motorul daciei mele "este in toate mintile lui"(deabia l-am reparat-am topic la jurnal de bord)pe cand ala din 72 cine stie cat a mers si cu ce ulei si cati au jaraghit masina aia....eu cred ca tu nu stii ce vorbesti...inafara de faptul ca "a fost odata" dar nu mai este,ce e asa de special ? radmasa.gif

This post has been edited by sobolan: 30 Aug 2010, 08:49


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 30 Aug 2010, 08:51
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




E raritate,ce nu pricepi?!! sleep.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 30 Aug 2010, 12:31
Post #33


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Motor de dacie veche vs motor de dacie si mai veche, epic battle. Motorul cred ca ar merge pastrat, macar sa restaurezi masina cu ceva aparte.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 30 Aug 2010, 14:12
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




Pune mana intr-o zi tu si tatal tau si duceti masina la remat , sau daca nu tai-o bucati cu flexul si termii cu ea , asa cum a facut eu cu cea din 1984 . In maxim 2 ore termini de taiat nu e mare lucru . La noi la tara mai vin ,, cetatenii de culoare" cu pirandele lor si colecteaza fier vechi bucata cu bucata . Pe a mea la ei am dat-o taiata . smile.gif


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 30 Aug 2010, 20:41
Post #35


Forumist


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 23 July 09




Ce oameni cruzi sunteti. Eu nici n-am avut inima sa mai vizitez remat-ul sa vad daca au taiat aia sau nu Dacia 1300 a bunicului. Avea radiator de cupru nou, din 2000 (doar 10 ani), avea rezervor nou de 2 ani, mai avea alternator si alte piese noi (dar ce-am putut sa trec pe AUV am trecut), aveam tapiterie noua, aveam cutie in 5 trepte de pe o dacie din 1997, pusa in 2005, dar ATENTIE!!!!! Nu pusa asa direct pe masina. CI desfacuta de mecanici si inlocuit pinioanele uzate. PRACTIC ERA CA NOUA! Si timoneria era noua, practic intra in viteze ca o masina noua, nici nu se compara cu AUV, era super-precisa timoneria. Si... si acum bestiile cred ca au pus Gheara si au zdrobit-o! sad.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_2300
post 30 Aug 2010, 20:55
Post #36


Banned


Group: Members
Posts: 5.050
Joined: 5 May 06
From: București




QUOTE(RAZVAN FDC @ 28 Aug 2010, 13:46)
Bun las ca vedem noi cine mananca prajitura  dry.gif
*


Tu ai idee despre ce prajitura vorbesc astia ?! radmasa.gif


--------------------
Opel Astra J - 2016 - Diesel inside.
My friends, it has often been said that I like war. Friends, I love war!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 30 Aug 2010, 21:08
Post #37


Forumist


Group: Members
Posts: 2.906
Joined: 23 July 09




Eheee taica! Am avut 2 saptamani de glorie, ultimele 2 saptamani din clasa a 12-a, cand ma duceam la liceu cand cu 1300-le lui bunicu` cand cu Dacia 1310 AUV. Viata nene, eram respectat de colegi, aveam 2 masini. Nu cred ca mai apuc eu vremuri ca alea. Pe urma am inceput sa resimt criza... si am dat la remat pe Maricica. sad.gif

Deci voi va dati seama ce "fluturi in stomac" aveam eu ca pusti la 18 ani, inca la liceu, avand frumusetile astea de masini in posesie??!!?!? Sa merg la liceu o zi cu una, o zi cu alta? Voi va dati seama ce aroganta (CA MAI STATEAM SI LA 2 STATII DE TRAMVAI DE LICEU). Era ceva incredibil. Acum sunt un ratat la 19 ani, ce va trebui sa-si inghete anul 1 la facultate si sa se apuce serios de lucru, ca sa nu vanda si a 2-a masina. sad.gif

Ce face criza din om! mellow.gif

This post has been edited by Filip: 30 Aug 2010, 21:15

Attached thumbnail(s)
01062009151.jpg ( Size: 218.69k ) Number of downloads: 1135


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 30 Aug 2010, 22:46
Post #38


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




QUOTE(SorinCT @ 30 Aug 2010, 12:31)
Motor de dacie veche vs motor de dacie si mai veche, epic battle. Motorul cred ca ar merge pastrat, macar sa restaurezi masina cu ceva aparte.
*




Asta ziceam si eu .....e un "touch" necesar pentru o frantuzoaica .


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 30 Aug 2010, 23:15
Post #39


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(cosmin_2300 @ 30 Aug 2010, 21:55)
Tu ai idee despre ce prajitura vorbesc astia ?!  radmasa.gif
*



isi da el seama mai incolo radmasa.gif

ON acuma sincer....decat un motor frantuzesc facut praf mai bine unul romanesc da' bun....
gandeste logic varu' vallyyy...cand te apuci sa faci un motor verifici arbore,pistoane,camasi,rampa,tacheti si tije,etc....daca arborele e deja la r1(il faci la 2 dar e cam compromis) sau r2 e de aruncat deci s-a dus o piesa frantuzeasca...buuun...tachetii si tijele sigur le arunci si una cate una si ramane doar blocul frantuzesc....restul e romanesc...logic,nu ? deci ce ai obtinut ? un motor romanesc cu bloc frantuzesc....afara-i vopsit gardu' si inauntru-i leopardul radmasa.gif ...mai bine cauti un motoras bun la remat si ai rezolvat dilema fara multa bataie de cap si nervi...

This post has been edited by sobolan: 30 Aug 2010, 23:15


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Richelieu
post 30 Aug 2010, 23:37
Post #40


altă scursură umană


Group: Members
Posts: 312
Joined: 22 July 10
From: Scursureștii de Pădure




Ma tem ca reconditionare inseamna altceva decat ce descrie sobolan.


--------------------
0.00 % :((
Teacher's, e valabil citatul filozofului Marty! Ia incet sa nu te ineci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 30 Aug 2010, 23:49
Post #41


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




inseamna ca te temi de adevar....respecte !!!


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 31 Aug 2010, 07:04
Post #42


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Filip, lasa-ne, iti bati destul joc de baiatul asta.
Lasa-l, te rog!
Nu are nici un sens sa repari gramada asta de rugina.
Cumpara si tu o carte de programare invata si apuca-te de munca.
Pana la 18-19 ani vei strange bani de o masina decenta.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 31 Aug 2010, 11:25
Post #43


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




QUOTE(Filip @ 30 Aug 2010, 21:08)
Eheee taica! Am avut 2 saptamani de glorie, ultimele 2 saptamani din clasa a 12-a, cand ma duceam la liceu cand cu 1300-le lui bunicu` cand cu Dacia 1310 AUV. Viata nene, eram respectat de colegi, aveam 2 masini. Nu cred ca mai apuc eu vremuri ca alea. Pe urma am inceput sa resimt criza... si am dat la remat pe Maricica. sad.gif

Deci voi va dati seama ce "fluturi in stomac" aveam eu ca pusti la 18 ani, inca la liceu, avand frumusetile astea de masini in posesie??!!?!? Sa merg la liceu o zi cu una, o zi cu alta? Voi va dati seama ce aroganta (CA MAI STATEAM SI LA 2 STATII DE TRAMVAI DE LICEU). Era ceva incredibil. Acum sunt un ratat la 19 ani, ce va trebui sa-si inghete anul 1 la facultate si sa se apuce serios de lucru, ca sa nu vanda si a 2-a masina. sad.gif

Ce face criza din om!  mellow.gif
*


Mă, ăsta-i pe bune? blink.gif blink.gif


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 31 Aug 2010, 11:39
Post #44


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




radmasa.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 31 Aug 2010, 12:00
Post #45


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




Da, e in mod oficial lacusta devoratoare de topicuri si generatoare de flame-uri pe daciaclub.
Dati-i reporturi, macar umpleti-i de mesaje pe admini si moderatori, parerea mea.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 31 Aug 2010, 12:42
Post #46


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




QUOTE(sobolan @ 30 Aug 2010, 23:15)
isi da el seama mai incolo  radmasa.gif

ON acuma sincer....decat un motor frantuzesc facut praf mai bine unul romanesc da' bun....
gandeste logic varu' vallyyy...cand te apuci sa faci un motor verifici arbore,pistoane,camasi,rampa,tacheti si tije,etc....daca arborele e deja la r1(il faci la 2 dar e cam compromis) sau r2 e de aruncat deci s-a dus o piesa frantuzeasca...buuun...tachetii si tijele sigur le arunci si una cate una si ramane doar blocul frantuzesc....restul e romanesc...logic,nu ? deci  ce ai obtinut ? un motor romanesc cu bloc frantuzesc....afara-i vopsit gardu' si inauntru-i leopardul radmasa.gif ...mai bine cauti un motoras bun la remat si ai rezolvat dilema fara multa bataie de cap si nervi...
*






QUOTE(Richelieu @ 30 Aug 2010, 23:37)
Ma tem ca reconditionare inseamna altceva decat ce descrie sobolan.
*




Lasa-l in pace ! ....cred le-ar sta frumos frantuzelor lui Danut cu motor romanesc pe care scrie anul (sub galerie) masina din 70 si blocul motor din '87 wub.gif .....ar face-o de retromobil .....De ce set romanesc ,crezi ca Borgo nu se mai gaseste sau cum ?Cu bani si pasiune se face motorul aproape de originalitate ,il faci intr-un procent mare frantuzesc ...Blocul reprezinta si el o parte principala .....intreaba-l mai bine pe Danut care e diferenta dintre unul romanesc si celalalt frantuzesc .Inca ceva este ca Dacia ta este mai buna ca una frantuzeasca ? si cutia ta de 5 trepte este mai fiabila decat una cu 4 trepte frantuzeasca ?

Da-mi voie sa-ti spun ca te contrazici singur :

QUOTE(sobolan @ 30 Aug 2010, 23:15)
deci  ce ai obtinut ? un motor romanesc cu bloc frantuzesc....afara-i vopsit gardu' si inauntru-i leopardul radmasa.gif ..
*




QUOTE(sobolan @ 30 Aug 2010, 23:15)
mai bine cauti un motoras bun la remat si ai rezolvat dilema fara multa bataie de cap si nervi...
*



Tu il sfatuiesti sa caute in remat altul decat sa-l faca pe al lui (fie el si cu set romanesc)


Locul masinii sale clar este la REMAT si motorul ar trebuii oprit si tot ce mai are frantuzesc pe ea .....daca nu sa le dea si pe astea vorba lu' varu sobolan si sa cumpere apoi la sume triple wub.gif de la bursa alte piese frantuzesti pentru masina ce ar vrea sa o reconditioneze

This post has been edited by vallyyy: 31 Aug 2010, 12:50


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maskatu
post 31 Aug 2010, 12:47
Post #47


..


Group: Moderatori
Posts: 13.966
Joined: 2 July 08
From: zuzu




QUOTE(Filip @ 30 Aug 2010, 22:08)
Eheee taica! Am avut 2 saptamani de glorie, ultimele 2 saptamani din clasa a 12-a, cand ma duceam la liceu cand cu 1300-le lui bunicu` cand cu Dacia 1310 AUV. Viata nene, eram respectat de colegi, aveam 2 masini. Nu cred ca mai apuc eu vremuri ca alea. Pe urma am inceput sa resimt criza... si am dat la remat pe Maricica. sad.gif

...............
*


white_flag.gif


--------------------
. . . - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 31 Aug 2010, 21:16
Post #48


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(Muttley @ 31 Aug 2010, 13:00)
Da, e in mod oficial lacusta devoratoare de topicuri si generatoare de flame-uri pe daciaclub.
....
*



Tare de tot.... biggrin.gif

Filip,nene,nu-s in masura sa iti dau sfaturi dar daca citesti ce scriu eu aici te sfatuiesc sa devii mai "matur" macar un pic...

QUOTE(vallyyy @ 31 Aug 2010, 13:42)
Lasa-l in pace ! ....cred le-ar sta frumos frantuzelor lui Danut cu motor romanesc pe care scrie anul (sub galerie) masina din 70 si blocul motor din '87  wub.gif .....ar face-o de retromobil .....
*



Eu cred ca tu faci parte din alt film...Vorbesti de altii,de ce au facut altii da' tu nustiu daca ai restaurat vreodata o masina sa stii cum e...Eu doar am incercat si incerc s-o intretin pe a mea si tot nu termin,vezi ca am aici un jurnal de bord cam "stufos",ca sa zic asa....Nu ma laud cu nimic dar ar fi cazul sa nu mai aberezi,asa mi se cam pare ca faci...Daca tot spui ca stii iti zic eu ca set Borgo am vazut,am montat dar sa stii ca nu se mai gaseste nicaieri,poate are cineva unul uitat prin magazie si nu ii trebuie si il vinde....Si asa pentru memoria mea cam alterata cred ca am facut vreo 6 motoare de dacie+altele diverse parca vreo 2 macar si pe parcurs m-am mai bagat si la oleaca de tinichigerie,am dat si cu pistolul pe o masina,odata.....

Eu,personal, imi cer scuze lui Razvan Fdc ca i-am cam mazgalit topicul contrazicandu-ma cu tine,si imi cer scuze si de la tine mai Vallyyy daca consideri ca pe undeva te-am jicnit cu ceva....Personal nu am nimic cu nimeni si aici pe topicul asta daca mai postez o s-o fac doar ON !

This post has been edited by sobolan: 31 Aug 2010, 21:20


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Richelieu
post 31 Aug 2010, 21:35
Post #49


altă scursură umană


Group: Members
Posts: 312
Joined: 22 July 10
From: Scursureștii de Pădure




sobolane, nu te inflama! Baiatul asta vrea o reconditionare, iar tu ii spui cum sa faca o reparatie. Hai sa ramanem on-topic si sa discutam despre reconditionare, chiar daca aceasta este extrem de scumpa. Inteleg ca la masina si bugetul tau s-a pretat mai bine reparatia. Insa nu prea are rost o reconditionare costisitoare pentru o masina de 12 ani, dar pentru o masina de peste 30 ani lucrurile se schimba radical. Din pacate initiatorul topicului nu are in acest moment ce sa reconditioneze si nici resursele financiare necesare. De aceea i s-a recomandat sa recupereze de pe epava asta piesele frantuzesti bune cu care ar putea sa reconditioneze o alta masina peste ceva timp. Mai bine l-am ajuta sa inteleaga ce implica o reconditionare!


--------------------
0.00 % :((
Teacher's, e valabil citatul filozofului Marty! Ia incet sa nu te ineci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 31 Aug 2010, 21:41
Post #50


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




are timp singur sa inteleaga asta...are si "material" la dispozitie...Daca aia era masina mea pleca din curte in secunda 1 ...a mea a fost de doua ori pe punctul de a fugi la remat.... radmasa.gif

PS Lenin a spus odata "cititi si iar cititi"....


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Richelieu
post 31 Aug 2010, 21:44
Post #51


altă scursură umană


Group: Members
Posts: 312
Joined: 22 July 10
From: Scursureștii de Pădure




QUOTE(sobolan @ 31 Aug 2010, 22:41)
PS Lenin a spus odata "cititi si iar cititi"....
*


Mai baga o fisa si incearca iar! Poate iese "Invatati! Invatati! Invatati" cool.gif


--------------------
0.00 % :((
Teacher's, e valabil citatul filozofului Marty! Ia incet sa nu te ineci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 31 Aug 2010, 21:52
Post #52


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




dah,am scris mai sus ca am memoria alterata radmasa.gif

CITITI,CITITI SI IAR CITITI....mai exact,valabil si ce ai scris tu mai sus...hai sa incetam cu OFF...


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 31 Aug 2010, 22:35
Post #53


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




QUOTE(Filip @ 30 Aug 2010, 22:08)
... avand frumusetile astea de masini in posesie??!!?!? Sa merg la liceu o zi cu una, o zi cu alta? Voi va dati seama ce aroganta
*


Mda, si toate bunaciunile din liceu cadeau cu craci'n sus cand te vedeau.
Baga si continuarea, in topicurile despre sex. blush.gif


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 31 Aug 2010, 22:50
Post #54


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




radmasa.gif ...cand vedeau Dacia se udau instantaneu ... biggrin.gif
Filip esti un criminal,frate.... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

This post has been edited by sobolan: 31 Aug 2010, 22:51


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 31 Aug 2010, 23:15
Post #55


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




QUOTE(Richelieu @ 31 Aug 2010, 21:35)
sobolane, nu te inflama! Baiatul asta vrea o reconditionare, iar tu ii spui cum sa faca o reparatie. Hai sa ramanem on-topic si sa discutam despre reconditionare, chiar daca aceasta este extrem de scumpa. Inteleg ca la masina si bugetul tau s-a pretat mai bine reparatia. Insa nu prea are rost o reconditionare costisitoare pentru o masina de 12 ani, dar pentru o masina de peste 30 ani lucrurile se schimba radical. Din pacate initiatorul topicului nu are in acest moment ce sa reconditioneze si nici resursele financiare necesare. De aceea i s-a recomandat sa recupereze de pe epava asta piesele frantuzesti bune cu care ar putea sa reconditioneze o alta masina peste ceva timp. Mai bine l-am ajuta sa inteleaga ce implica o reconditionare!
*






Bine zis Richelieu ! El nu intelege ca piesele frantuzesti sunt rare si trebuiesc oprite ,in special ce are RAZVAN FDC pe aia din '71 ,ar pierde daca le-ar da la remat ca apoi sa le cumpere de la bursa la suprapret ....Nu o considera ca o ofensa sobolane dar nu trebuie sa reconditionez vreo dacie ca sa stiu ce e frantuzesc pe ea si Borgo cauta pe siteuri din afara ,nu din tara si mai citeste jurnalele de bord (ale frantuzoaicelor)inclusiv topicul "frantuzoaica" si vezi ce cautare si ce preturi au piesele frantuzesti ..... Nu-i mai recomanda sa dea motorul la tocat cand asa ceva nu va mai gasii pentru urmatoarea masina la care vrea reconditionare !

This post has been edited by vallyyy: 1 Sep 2010, 12:35


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Richelieu
post 1 Sep 2010, 10:24
Post #56


altă scursură umană


Group: Members
Posts: 312
Joined: 22 July 10
From: Scursureștii de Pădure




Iti iei o mare teapa daca duci motorul ala la remat!


--------------------
0.00 % :((
Teacher's, e valabil citatul filozofului Marty! Ia incet sa nu te ineci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Richelieu
post 1 Sep 2010, 10:46
Post #57


altă scursură umană


Group: Members
Posts: 312
Joined: 22 July 10
From: Scursureștii de Pădure




Pai ce sa fie de facut? Nu te lacomesti la vaucher si salvezi de pe ea tot ce este OK, iar restul le tai cu flexul asa cum ti s-a mai spus.


--------------------
0.00 % :((
Teacher's, e valabil citatul filozofului Marty! Ia incet sa nu te ineci!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 1 Sep 2010, 11:08
Post #58


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




Iti recomand intai sa iei masina (fie ea si romaneasca) sa faci transplantul de motor(pui motorul asta pe aia "noua" si motorul aleia pe asta cazuta) si apoi sa incerci sa o duci la Remat .....daca nu iei alta masina acum nu gasesc alta metoda decat de a cumpara un motor din remat pentru transplant si a o duce la remat sau opresti motorul ,pui flexul pe ea si o dai la fiare


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 1 Sep 2010, 12:28
Post #59


__________________


Group: Members
Posts: 13.006
Joined: 4 September 04
From: -




1) piese pentru repararea motorului de Dacie / Renault de 1289cmc se gasesc pe toate drumurile, noi, fabricate in ce tari cu apa calda vreti voi;

2) la Remat poti vorbi dinainte sa duci masina completa, cu motor cu tot ca sa-i faca receptia, si stabilesti cu ei sa te intorci ulterior sa iei motorul inapoi de pe ea. Daca nu reusesti, recurgi la variantele propuse de colegii de mai sus.

1 Sep 2010, 13:30:
QUOTE(RAZVAN FDC @ 1 Sep 2010, 13:02)
Am nevoie de niste bani in plus ca tre' sa vina golfuletul.......
*


Scuze, imi retrag orice sfat pe care ti l-am dat in topicul asta.
Esti un copil sucit si neconstant, iar in cazul de fata asta nu-i neaparat un lucru rau smile.gif

This post has been edited by Muttley: 1 Sep 2010, 12:30


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallyyy
post 1 Sep 2010, 12:32
Post #60


Dacia Clubber


Group: Members
Posts: 2.385
Joined: 13 December 07
From: Pitesti




Stii cu cat se vinde un voucher ....am vazut si la 8 milioane excl.gif ....am vazut ieri in Mioveni 1kg/fier - 80 de bani ......deci daca dai dacia la fiare ai lua in jur de 5-6 milioane,fara motor
Daca totusi vrei sa o dai pentru voucher pastreaza motorul si pune unul dus pe ea si ii pansonezi seria ta. Alta cale ar fi : imprieteneste-te cu aia de la remat si poate ai vreo sansa sa-ti redobandesti motorul contracost desigur

This post has been edited by vallyyy: 1 Sep 2010, 12:33


--------------------
Dacia 1300 Fost dacist
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 08:19
Dacia