Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cod culoare Renault 15

Daciuta
post 1 Sep 2022, 20:51
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 14 September 14
From: Dr.Tr.Severin




Salutare, dragi forumiști! Ma puteți ajuta, va rog, sa aflu codul de culoare al Renaultului meu 15? Ma gândeam ca poate găsesc codul de culoare în portbagaj, ca la Dacie, dar nu am văzut nimic inscripționat. Va mulțumesc anticipat!
https://imgur.com/a/6AHo2tK


--------------------
Dacia/Renault Destule 1972 - 2004 - MH XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 2 Sep 2022, 05:48
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Nu stiu la R15 nedumerire.gif dar la R19,21,25... placuta de identificare se afla in partea dreapta a motorului pe langa amortizor sau suport far (vezi doar un ex si atasat) si ar trebui sa contina si codul de culoare.

Attached thumbnail(s)
Placuta_IdentificareRxx.png ( Size: 238.75k ) Number of downloads: 46


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daciuta
post 2 Sep 2022, 13:09
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 14 September 14
From: Dr.Tr.Severin




QUOTE(Gil26 @ 2 Sep 2022, 06:48)
Nu stiu la R15  nedumerire.gif dar la R19,21,25... placuta de identificare se afla in partea dreapta a motorului pe langa amortizor sau suport far (vezi doar un ex si atasat) si ar trebui sa contina si codul de culoare.
*


Mulțumesc mult pentru răspuns! Din pacate pe plăcută ovala sunt trecute ziua si anul fabricației din ce am văzut. Iar legat de plăcută dreptungiulara... mașina e prea veche pentru a avea una, în schimb e cea clasica în forma de romb, dar nu cred ca îmi e de prea mare ajutor. Asta a și fost prima mea intenție, sa ma uit pe plăcute sa vad dacă găsesc ceva și m-am gândit ca sunt exact ca la Dacie pe semiaripa din dreapta.


--------------------
Dacia/Renault Destule 1972 - 2004 - MH XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 2 Sep 2022, 16:31
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




In mod normal codul de culoare trebuia sa fie pe placuta, dar masina fiind mai veche nu stiu ce sa zic...uite totusi cateva link-uri referitoare la codurile de culoare Renault (poate te ajuta si gasesti un cod):
Link coduri culoare Renault #1
Link coduri culoare Renault #2
Link coduri culoare Renault #3
Link coduri culoare Renault #4
deasemenea poti sa apelezi si la un magazin de vopsele auto, multe au programe speciale pentru coduri \marci auto, este mai usor de gasit cu codul dar cu ”putina bunavointa” pot cauta sau chiar pot incerca sa prepare ceva asemanator daca te duci cu masina sau o monstra (si eu am facut asta la o ”vechitura” acum multi ani, s-au chinuit vreo doua ore daca tin bine minte dar pana la urma au ”scos” foarte bine culoarea)....Bafta!


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 2 Sep 2022, 16:51
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Asta e un ou de rata, o culoare superba, era folosita pe daciile 1300 din primele serii... Oricum nu-ti foloseste codul acuma, iti trebuie un paletar cu nuante apropiate si alegi de acolo ca oricum va trebui vopsita integral.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daciuta
post 3 Sep 2022, 08:33
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 14 September 14
From: Dr.Tr.Severin




QUOTE(Gil26 @ 2 Sep 2022, 17:31)
In mod normal codul de culoare trebuia sa fie pe placuta, dar masina fiind mai veche nu stiu ce sa zic...uite totusi cateva link-uri referitoare la codurile de culoare Renault (poate te ajuta si gasesti un cod):
Link coduri culoare Renault #1
Link coduri culoare Renault #2
Link coduri culoare Renault #3
Link coduri culoare Renault #4
deasemenea poti sa apelezi si la un magazin de vopsele auto, multe au programe speciale pentru coduri \marci auto, este mai usor de gasit cu codul dar cu ”putina bunavointa” pot cauta sau chiar pot incerca sa prepare ceva asemanator daca te duci cu masina sau o monstra (si eu am facut asta la o ”vechitura” acum multi ani, s-au chinuit vreo doua ore daca tin bine minte dar pana la urma au ”scos” foarte bine culoarea)....Bafta!
*


Îți mulțumesc mult pentru link-uri! Cred ca am reușit sa găsesc culoarea: "Bleu Claire 456" . Iar când am dat search pe google am găsit site-ul renault1517.eu unde au poze cu toate codurile disponibile pe Renault 15 și 17. Poate ajuta pe cineva, scrie și unde se afla inscripționat codul de culoare, pe semiaripa din stânga.

http://renault1517.eu/amicale-r15r17/site/...%20couleur.html

QUOTE(traffictours @ 2 Sep 2022, 17:51)
Asta e un ou de rata, o culoare superba, era folosita pe daciile 1300 din primele serii... Oricum nu-ti foloseste codul acuma, iti trebuie un paletar cu nuante apropiate si alegi de acolo ca oricum va trebui vopsita integral.
*


Da, e ca un fel de ou de rață, doar ca la Dacia era verde, asta aduce mai mult a albastru ou de rata dacă îl pot numi asa. Oricum, este una dintre cele mai deosebite culori de pe 1300. Și legat de vopsirea integrala... parca nu as face-o totuși, nu mi se pare suficient de rea masina încât sa o vopsesc complet.


--------------------
Dacia/Renault Destule 1972 - 2004 - MH XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 3 Sep 2022, 08:45
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Depinde ce vrei sa faci cu aceasta masina, daca vrei sa o restaurezi, la vopsitorie integrala vei ajunge, o vad destul de afectata de rugina ceea ce e explicabil avand in vedere si vechimea, totul depinde de ce vei dori sa faci cu aceasta masina.


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 08:28
Dacia