Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

23 Pages « < 7 8 9 10 11 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Inmatriculare Masina Noua, Inclusiv Logan!

CristinelM
post 1 Jun 2005, 19:01
Post #241


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 28 February 05
From: Bucuresti




QUOTE(RTZone @ 1 Jun 2005, 14:13)
Cam aceeasi intrebare dar putin inversata:Din B dar masina a venit cu nr prov de AG.Pot sa le depun la Udriste?....
*




Hmm.. si eu vreau sa stiu De fapt toti cei care am luat de la Floreasca cred ca am vrea sa stim... Am sa intreb la Udriste vineri cand ma duc dupa numere, ieri cand am depus actele eram prea entuziasmat ca sa mai intreb. Daca stie cineva pana atunci poate ne lumineaza


--------------------
Dacia Logan - B- -MHL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RTZone
post 2 Jun 2005, 11:19
Post #242


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 11 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(CristinelM @ 1 Jun 2005, 19:01)
Hmm.. si eu vreau sa stiu De fapt toti cei care am luat de la Floreasca cred ca am vrea sa stim... Am sa intreb la Udriste vineri cand ma duc dupa numere, ieri cand am depus actele eram prea entuziasmat ca sa mai intreb. Daca stie cineva pana atunci poate ne lumineaza
*



Te-ai prins.Floreasca scrie pe mine.Spunea cineva pe aici ca s'ar da nr la dealer inapoi contra cost.Dar n'a pomenit de Floreasca.Deci toate cu nr de AG din B sunt masini livrate de Fl ?


--------------------
Logan Ambiance - B-OO-NDD


" Magarul când îmbatrâneste nu ajunge neaparat mai marele grajdului! "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Guardy
post 2 Jun 2005, 11:32
Post #243


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 April 05




QUOTE(RTZone @ 2 Jun 2005, 11:19)
Te-ai prins.Floreasca scrie pe mine.Spunea cineva pe aici ca s'ar da nr la dealer inapoi contra cost.Dar n'a pomenit de Floreasca.Deci toate cu nr de AG din B sunt masini livrate de Fl ?
*


Mie cei de la Dacoserv mi-au spus ca nu-mi dau ei banii pe numere.


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007 - PH-24 gga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
delya
post 2 Jun 2005, 15:09
Post #244


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 11 April 05
From: Bucuresti




HAi ca va lamuresc eu. Am fost azi la Floreasca si mi-am ridicat masina. Am intrebat de numerele rosii si consilierul de vanzari a zis ca ei nu le primesc inapoi, la Udriste nu le primesc, ar trebui sa le ducem la politie la Mioveni...asa ca sa le aruncam ca nu avem ce face.Sorry!


--------------------
Dacia Berlina si Logan - B45... si B25...
"Din faptele oamenilor se poate vedea ce gandesc iar din parerile lor se poate spune dinainte ce vor face." Goethe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Guardy
post 2 Jun 2005, 15:14
Post #245


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 19 April 05




QUOTE(delya @ 2 Jun 2005, 15:09)
HAi ca va lamuresc eu. Am fost azi la Floreasca si mi-am ridicat masina. Am intrebat de numerele rosii si consilierul de vanzari a zis ca ei nu le primesc inapoi, la Udriste nu le primesc, ar trebui sa le ducem la politie la Mioveni...asa ca sa le aruncam ca nu avem ce face.Sorry!
*


Nu le primesc la Udriste?? De unde stii?


--------------------
Renault Clio 3 Dynamique 2007 - PH-24 gga
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 2 Jun 2005, 15:15
Post #246


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(delya @ 2 Jun 2005, 15:09)
HAi ca va lamuresc eu. Am fost azi la Floreasca si mi-am ridicat masina. Am intrebat de numerele rosii si consilierul de vanzari a zis ca ei nu le primesc inapoi, la Udriste nu le primesc, ar trebui sa le ducem la politie la Mioveni...asa ca sa le aruncam ca nu avem ce face.Sorry!
*



la udriste sunt obligati sa le primeasca si sa dea o parte din bani inapoi!!!!...cu o conditie, sa mai fie valabila perioada pentru care au fost acordate... adica sa nu fi expirat cele 30 de zile... evident se dau inapoi doar cele de bucuresti...daca sunt de AG se dau inapoi la politia din Pitesti!

in reteaua daewoo se primesc inapoi chiar de catre dealeri... mai ales ca nu se plateste pentru ele ci intra, de rugla, in bonusul oferit de dealeri....


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
delya
post 2 Jun 2005, 15:25
Post #247


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 11 April 05
From: Bucuresti




Pai si eu ce-am spus? Da, la Udriste nu primesc numerele care incep cu AG , ci numai cele de Bucuresti. Ar trebui mers pana la Pitesti ca sa le predam si sa primim niste bani pe ele.De unde stiu? Am spus: am intrebat la Floreasca. Este valabil pentru cei care isi iau masinile de la Floreasca Vanzari Speciale , ca acolo masinile vin cu numere de Arges.


--------------------
Dacia Berlina si Logan - B45... si B25...
"Din faptele oamenilor se poate vedea ce gandesc iar din parerile lor se poate spune dinainte ce vor face." Goethe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dme
post 2 Jun 2005, 15:45
Post #248


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Nu este adevarat. Si eu am avut nr rosii de AG, le-a primit la Udriste fara nici un comentariu. Si sincer nici nu mi-am pus problema asta, m-am asezat la coada direct. Singura diferenta a fost ca aceste nr. de AG le-a pus separat nenea de la ghiseu, intr-un alt teanc. Mergeti la ghiseu si va da banii (o parte de fapt)


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GABI_
post 2 Jun 2005, 16:22
Post #249


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 4 January 05
From: Bucuresti




confirm si eu.
nr. de AG. se dau inapoi la Udriste. biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 1,5 dci 100 CP 2006 CE - B 71
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RTZone
post 2 Jun 2005, 16:37
Post #250


Membru incepator


Group: Members
Posts: 62
Joined: 11 April 05
From: Bucuresti




Bineeee!M'am calmat.Deci sa tabaram la udriste sa le restituim.Dar.In afara de nr si fituica aia mai trebuie ceva de firma(leasing),stampile de ex sau mai stiu eu ce imputernicire,?


--------------------
Logan Ambiance - B-OO-NDD


" Magarul când îmbatrâneste nu ajunge neaparat mai marele grajdului! "
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danieldinescu
post 3 Jun 2005, 14:52
Post #251


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 1 June 05




[FONT=Arial]
QUOTE(Valentine @ 26 Nov 2004, 08:10)
Esti sigur de asta?
*



Salut!
Este cineva care si-a inmatriculat masina in Bacau ? As dori sa stiu pe unde trebuie umblat si in ce ordine. Multumesc.


--------------------
Dacia Logan - BC-78-DDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 8 Jun 2005, 17:52
Post #252


-


Group: Members
Posts: 21.970
Joined: 19 April 05
From: Romania




Poate sa imi explice si mie cineva procedura de inmatriculare pentru leasing (persoana fizica) ?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosminb
post 16 Jun 2005, 09:28
Post #253


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 22 November 04




Modificare la Udriste.
Taxa pentru numere la rand se plateste inainte de depunerea actelor.
In momentul in care platiti aflati si ce numere veti avea.


--------------------
Logan Laureate 1.4 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 16 Jun 2005, 09:34
Post #254


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




@ironiqsquad - este extrem de simplu. O inmatriculeaza ei tu doar te duci si-ti iei masina de la dealer (unde platesti tu numerele provizorii) si cam peste 14-20 de zile) te vor chema la sediul firmei de leasing sa-ti dea numerele definitive (pe perioada leasingului) si sa-ti ia numerele provizorii (nu mai vezi nici un ban inapoi biggrin.gif ).
Stai calm ca-ti fac ei toata treaba ...


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JORJ
post 30 Jun 2005, 13:35
Post #255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 4 January 05




Din info de aici, pentru Bucuresti inmatricularea ar fi in patru pasi:
1. folie secretizare RAR Grivita
2. Udriste completat formulare ( fisa de inmatriculare )
3. Mers la circa financiara pentru luare in evidenta si stampile pe fisa de inmatriculare
4. Mers din nou la Udriste pentru depunere dosar complet si toate celelalte

Se poate scuti un drum si unul din pasi (pasul 2) daca o sa observati ca pe Grivita, vis-a-vis de RAR exista un birou de acte auto unde puteti completa fara probleme o fisa de inmatriculare fara sa mai fie nevoie de un drum in plus la Udriste.De acolo puteti merge direct la fisc pentru stampilici. Eu unul am avut ghinionul sa remarc personal ca biroul ala de acte auto nu lucreaza in zilele de 29 si 30 iunie,asa ca o sa trebuiasca sa merg pana la Udriste pentru fiosa de inmatriculare. Am insa un coleg a facut asa si a scutit un drum si a fost foarte multumit de cum a fost indrumat de fatuca de la biroul ala.

QUOTE(gsteph @ 25 Apr 2005, 13:43)
... in particlar pentru sectorul 6 - langa directia cu pricina gasiti tot: fisa de inmatriculare, dactilografie, xerox, CEC, etc. numai cererea de inmatriculare sa o aveti.
...
*



Spune-ne te rog la care directie te referi pentru sectorul 6 unde se poate completa si fisa de inmatriculare? Tpoate stii cumva strada sau alt indiciu despre adresa.
Multumesc.

This post has been edited by JORJ: 30 Jun 2005, 13:52


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 Perla - B -XX - XXX
Nu dau flashuri
Daca vreau sa depasesc semnalizez si astept
Nu claxonez decat daca e absolut necesar
Folosesc proiectoarele doar cand e ceata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
JORJ
post 30 Jun 2005, 13:48
Post #256


Membru autentic


Group: Members
Posts: 292
Joined: 4 January 05




stergeti va rog -

- am editat mesajul de mai sus -

This post has been edited by JORJ: 30 Jun 2005, 13:52


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.4 Perla - B -XX - XXX
Nu dau flashuri
Daca vreau sa depasesc semnalizez si astept
Nu claxonez decat daca e absolut necesar
Folosesc proiectoarele doar cand e ceata
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentine
post 2 Jul 2005, 14:34
Post #257


Old Timer


Group: Members
Posts: 1.074
Joined: 20 September 03
From: California




QUOTE(JORJ @ 30 Jun 2005, 14:35)
Din info de aici, pentru Bucuresti inmatricularea ar fi in patru pasi:
1. folie secretizare RAR Grivita
2. Udriste completat formulare ( fisa de inmatriculare )
3. Mers la circa financiara pentru luare in evidenta si stampile pe fisa de inmatriculare
4. Mers din nou la Udriste pentru depunere dosar complet si toate celelalte
*

Sa inteleg ca asta este rezumatul la primul post din topic? unsure.gif


--------------------
Ford Focus 2009
Hi, I'm a signature virus. Please replace your old signature with this signature and help me take over the world of signatures.

Atentie, atentie, si iar atentie!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sionut
post 6 Jul 2005, 18:18
Post #258


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 6 July 05




Am incercat sa downloadez fisierul "cerere auto.pdf" dar se pare ca link-ul nu merge... Valentine, poti sa verifici, te rog ?

Multumesc mult pentru acest tutorial ! Inca nu mi-a venit masina, insa ma pregatesc smile.gif


--------------------
Dacia Logan Preference 1.6 - asd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 7 Jul 2005, 11:21
Post #259


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




La RAR iti trebuie decat carte de identitate si copia acesteia .
Taxa e de 101 500 lei vechi.

Nu se intra cu masina si parcati unde puteti.Daca vreti sa intoarceti aveti rabdare ca semaforul funtioneaza..decat ca culoarea rosu tine o vesnicie biggrin.gif

Restul va tin la curent pe parcurs!


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lecar
post 7 Jul 2005, 11:32
Post #260


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 10 June 05
From: Leeds, UK




OFFTOPIC: "decat"="numai"? In sensul ca vreau sa stiu ce inseamna in limba romana " La RAR iti trebuie decat carte de identitate si copia acesteia".

Ma gandesc ca ar trebui sa fie ori " La RAR NU iti trebuie DECAT carte de identitate si copia acesteia", ori " La RAR iti trebuie NUMAI carte de identitate si copia acesteia".


--------------------
Fiat Coupe 16v Turbo 195CP - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 8 Jul 2005, 01:20
Post #261


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




QUOTE(JORJ @ 30 Jun 2005, 14:35)
Se poate scuti un drum (...) daca o sa observati ca pe Grivita, vis-a-vis de RAR  exista un birou de acte auto unde puteti completa fara probleme o fisa de inmatriculare fara sa mai fie nevoie de un drum in plus la Udriste.
*



multumesc mult pentru informatie jorj.
nu numai ca m-a scutit de un drum biroul respectiv dar sunt si adevarati profesionisti. in 5 min m-au pregatit cu toate actele pentru circa financiara si politie. le-au pus pana si in ordinea in care trebuiesc prezentate ! am terminat totul intr-o singura dupa-amiaza (RAR,ACTE,CF,CEC,UDRISTE...)

au si site la www.inmatriculariauto.ro



--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 10 Jul 2005, 12:55
Post #262


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Da dle Lecar aveti dreptate.
La RAR nu iti trebuie decat carte de identitate si copia acesteia .

La Udriste am fost sambata pe la 8 si 20 la coada si la 9:30 plecam!!!Cu actele depuse ptr inmatriculare+schimbare permis!!!

Si da ghiseul 6 merge mai repede ca este pe colt si multa lume face coada ptr 7 si daca esti destept si te pui acolo termini muuuuult mai repede!!!!

PS:Pentru cei care poate au numere rezervate si nu sunt pe numele lor ca eu era s-o patesc.Trebuie facuta cerere de cel c are v-a rezervat numerele ca va cedeaza numerele si apoi in audienta martea la comandant!!!-just in case ca sa stie lumea!!!

Eu am avut super bafta am intalnit 2 oameni super draguti si s-a rezolvat repede!!!

PS2:Numerele de inmatriculare acum vad ca le dau baietii in 3 zile(lucratoare)mie nu mi-a venit sa cred!!!!


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 11 Jul 2005, 13:09
Post #263


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Stie cineva vreo firma de inmatriculari auto ? Am auzit ca sunt firme care se ocupa de acte si drumuri. Stiti vreuna prin Bucuresti ? A lucrat cineva cu asa ceva ?
Am o cunostiinta care si-a inmatriculat masina, cu tot ce inseamna asta, cu cei de la IPSO din Otopeni in schimbul a 30 euro (pe factura) la care s-au adaugat taxele aferente pe care le platesti oricum.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 12 Jul 2005, 18:35
Post #264


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




În C-ta totul dureaza cam 1,5 h cu tot cu mers la RAR astfel:
---Se merge la RAR( la iesire din oras spre Valu lui Traian )si se secretizeaza cartea de identitate contra a 99.000 lei,nu e coada dimineata
----Se merge la un birou cu tipizate si se completeaza fisa de înmatriculare (langa RAR e unul ok) contra a 50.000 lei
-----Se merge la fiscul de pe raza domiciliului proprietarului si se plateste taxa de
înmatriculare care este 490.000lei,vizandu-se fisa de inmatriculare ca ai platit impozitul daca e cazul(la mine s-a echivalat de la dacia veche)
-----Se plateste la CEC taxa de talon de 290.000 lei
----- Se xeroxeaza cartea de identitate,buletinul,asigurarea,facturile de la dealer
si se merge la Înmatriculari auto langa spitalul militar în corpul D de cladire si se da comanda de numere la rand cu 240.000 lei sau preferentiale cu 490.000 lei
------La alt ghiseu alaturat se depun toate copiile +cartea de identitate în original
------ Numerele provizorii se preiau tot aici contra a 240.000 lei daca mai este valabila autorizatia provizorie
Daca te misti cu masina repede dureaza 1,5 h pt. ca dimineata nu sunt cozi si dureaza 4 zile pana îti elibereaza noul talon cu numerele noi
Succes


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carman
post 14 Jul 2005, 01:09
Post #265


Membru


Group: Members
Posts: 159
Joined: 9 May 05




confirm si eu durata mult mai scurta de eliberare a numerelor - 3 zile.

vladimir,
un pic mai sus daca citesti...


--------------------
◊ ◊ - ◊
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lexy
post 16 Jul 2005, 17:07
Post #266


Just ME


Group: Members
Posts: 531
Joined: 9 December 04
From: Bucuresti




Atentie pentru cei cu masina straina le trebuie declaratia vamala-copie legalizata..mie tipul care mi-a luat actele nu mi-a zis absolut nimic si m-am trezit cand m-am dus sa-mi iau actele ca masina nu era inmatriculata sad.gif ..era datoria celui de la ghiseu sa verifice dar deh asta e macar sa stie lumea de acum inainte...eu am dus-o azi si au zis sa vin luni dupa numere.


..concluzia :numerele's facute toate si ei le aduc de undeva.


--------------------
Toyota Corolla 1,6 VVTI / SOL - B-01-LEXY
Good girls go to heaven.Bad ones go to hell.
And girls with fast cars go anywhere they want.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 20 Jul 2005, 12:15
Post #267


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




o intrebare...cand mergeti la RAR pt folia de secretizare, in afara de aia va mai scrie si altceva pe CIV? e undeva pe pag 3 o rubrica in care zice ca masina este ok sa circule pe drumurile publicesau ceva de genul asta,trebuia si aia completata de ei?merci


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 20 Jul 2005, 21:52
Post #268


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Felicitari Valentine pentru ideea deschiderii acestui topic !
Multumesc popiTM pentru descrierea procedurii de inmatriculare pentru timisoreni !

M-ati ajutat teribil de mult ! Astazi am terminat in aproximativ doua ore si jumatate cu toate actele.

In continuare doresc sa aduc la zi cu cateva completari procedura pentru
TIMISOARA

Fiindca textul postat de popiTM este foarte precis, voi face doar adnotari pe marginea lui.


"Sunt aproape de finalizarea procedurii de inmatriculare in Timisoara, facuta direct, fara firme de intermediere. Mai jos sunt etapele pe care le-am parcurs, cu costurile (in timp si lei) si hartiile necesare/obtinute:

1. Luat CI masina de la dealer, cu "RAR-ul facut" = 100.000 lei. mie mi-au cerut 200.000 leisad.gif

2. Politie (Circumvalatiunii, et. 2) (15 min.)
- obtinut fisa inmatriculare dactilografiata dupa CI (30.000 lei) + cerere inmatriculare (gratis) fisa de inmatriculare se dactilografiaza la o firma de intermedieri auto, de pilda jos in curtea politiei. Tot de aici obtinem si cererea tip pentru inmatriculare (pe mine m-a costat 15.000 lei)

3. Primarie
* Inmatriculari auto -- camera 24 (nu am prins coada); acte necesare:
- dosar plic (cumparat de la poarta = 5.000 lei),
- copie xerox buletin
- factura fiscala (original si copie legalizata - obtinuta de la dealer),copia facturii este de fapt o copie xerox pe care dealerul,in cazul meu AutoEuropa, scrie ca este conform cu originalul si pune stampila firmei
- declaratie de inscriere tip - obtinuta si completata pe loc,
- fisa inmatriculare [fisa se inapoiaza cu coltul dreapta sus completat si stampilat, pentru a fi dusa la politie (la fel si copia facturii fiscale)[/b]
de la camera 24 mai obtinem o hartie numita "proces verbal de stabilire a taxei" pe care o pastram (nu trebuie la politie)
* Trezorerie -- vis-a-vis de camera 24 (2 min.)
- platit taxa inmatriculare = 488.000 lei eu a trebuit sa platesc aceasta taxa la camera 26
* Impozite (15 min. coada)
- platit impozit pe 3/4 an = 167.000 lei (parca, nu-mi mai amintesc sigur... era in jur de 220.000 lei pe tot anul) Da, impozitul pe tot anul este 220.000 lei pentru Logan de 1,4, eu inmatriculand masina in iulie am platit ceva mai putin de jumatate. Impozitul nu trebuie platit in ziua in care se face inmatricularea. Se poate plati ulterior. La politie nu ni se cere dovada ca am platit impozitul. Daca totusi doriti sa platiti impozitul (eu l-am platit ca sa nu mai fac inca un drum) plata se face tot la camera 26

4. CEC (cel mai aproape de primarie = in centru, langa McDonalds)
- platit taxa certificat auto = 290.000 lei ( aprox. 20-30 min. coada)cand am ajuns eu la CEC nu le mergeau calculatoarele, asa ca am fost nevoit sa merg la BCR, filiala Bastion, (cladirea vechii banci Bancorex) intre P-ta Sf. Gheorghe si P-ta Libertatii.

5. Politie (20 min., la concurenta cu firmele de inmatriculare )
- carte identitate masina + copie Atentie ! Copia trebuie sa fie fata/verso, desi pe o parte nu scrie nimic
- carte identitate (buletin) proprietar + copie
- fisa de inmatriculare vizata la primarie si semnata
- cerere inmatriculare completata si semnata
- chitantele CEC+trezorerie pentru taxe
- copie RCA se copiaza hartia mica a asigurarii RCA, adica nu contractul format A4
- copie factura fiscala masina
- platit numere (la rand: 240.000 lei / preferentiale 490.000 lei)chitanta ca am platit cei 240.000 lei este singurul document cu care am plecat de la politie, cu aceasta chitanta voi merge sa ridic talonul
- termen eliberare: 4 zile la rand / 5 zile (max. o sapt.) la preferentiale - inca nu le-am ridicat eu am platit 240.000 lei, adica am ales varianta numere la rand. La politie mi-au spus ca in acest caz totul dureaza 3 zile lucratoare


Cost total: 1.570.000 lei (sper sa nu fi uitat nimic...). Cost total maxim 1.400.000 lei adica 140 RON

La dealer (AutoEuropa) mi-a cerut 2.500.000 lei pt. inmatriculare (preferentiale), precizandu-mi ca 600.000 lei din acestia e comisionul lor. Mi s-a parut exagerat atunci, dar acum cand ma uit la cat mi-a iesit in final constat ca ar iesi de fapt aproape 1 milion in plus -- mi se pare aberant...

Dealer-ul mi-a spus ca pot aduce numerele rosii in termen de max. doua sapt. dupa ce expira ca sa primesc banii pe ele (parca 250.000)."

Iar acum la sfarsit va voi posta orarul de lucru cu publicul la camera 24 primarie:
L = 8-12
M = 8-12; 15-17
M = 8-12
J = 8-12; 15-17
V = Transferuri auto + probleme de arhiva

Si programul primirii de acte pentru inmatriculare la politie:
L = 9-14
M = 14-19
M = 9-14
J = 14-19
V = 9-14

Succes !


This post has been edited by bendix: 20 Jul 2005, 23:01


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 21 Jul 2005, 11:46
Post #269


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




La minunata politie Piatra Neamt functioneaza un sigur ghiseu. Programul afisat este 9-11.30, dar deschid pe la 8.15 - 8.20. Asa ca scularea o data cu gainile si fuga la coada. Cine nu e la coada pana la ora 9.00 n-are nici o sansa sa ajunga la ghiseu in aceeasi zi, asa ca trebuie mers la RAR si financiar in ziua precedenta, inclusiv platit la CEC pentru certificat de inmatriculare.

Eu am luat masina prin credit, asa ca pe factura scria: platit acum 190 mil., platit in avans 130 mil., suma totala 320 mil. si poftim masina. La ghiseu m-au trimis la plimbare, ca sa le aduc amandoua facturile (asa ziceau ei)... Asa ca m-am dus acasa dupa chitanta de la banca pentru avans (factura e una singura).


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 21 Jul 2005, 12:26
Post #270


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




thecagero,
Eu i-as intreba pe aia de la politie daca au auzit de monitorul oficial nr. 1009 din 21.11.2004 in care apare un "Program de măsuri pentru combaterea birocrației în activitatea de relații cu publicul" si care face niste mentiuni extrem de interesante asupra programului de lucru cu publicu, ca de ex:
QUOTE
a) programul de lucru cu publicul se stabilește astfel ca în zilele lucrătoare să se asigure accesul cetățenilor între orele 9,00 și 17,00 și în cel puțin 3 zile pe săptămână, între orele 9,00 și 19,00, iar sâmbăta, cel puțin între orele 9,00 și 14,00. Programul de lucru cu publicul se afișează la loc vizibil


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
23 Pages « < 7 8 9 10 11 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st June 2024 - 21:20
Dacia