Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme directie, Volanul se mișcă stânga dreapta in mers

audiofilu'
post 27 Jan 2023, 08:44
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Ba conteaza, nu degeaba in serviceurile care se respecta dar mai ales la prima montare, sunt aparate care strang automat si la cuplul recomandat toate suruburile odata.
Am spus ca am mai patit asta, venit de la vulcanizare cu vibratii usoare apoi slabit si strans la mana, nu a mai vibrat deloc.

Bine, nu vreau sa fiu mai catolic decat papa insa este posibil orice. Cu toate astea, jantele "cele rele" de pe spate au poposit pe fata si iata ca nu mai vibreaza.
Oricare varianta poate fi corecta: anvelopa defecta, janta stramba, strangere aiurea etc.

Ca sa elimin dilema, ar trebui sa mut din nou spatele pe fata, sa revin la situatia initiala si sa strang eu rotile; daca si asa face inseamna ca una dintre roti are buba (janta sau anvelopa). Nu am chef de asa ceva acum, bine ca nu mai face, o sa descopar eu cand schimb cu anvelopele de vara.

This post has been edited by audiofilu': 27 Jan 2023, 08:48


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Jan 2023, 10:11
Post #32


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




eu aparat din ala cu 4/5 capete de insurubare nu am vazut decat in uzina. Unde e vorba de timp... In service exista o ordine de strangere recomandata, se incepe de jos etc. La vulcanizarile de la noi orice e posibil insa.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 27 Jan 2023, 10:31
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Un destept a pus piulita in pistol, nu s-a aplecat suficient si a "dat de sus", oblic si a reusit sa barbiereasca filetul. Noroc de faptul ca aveam piulite de rezerva (la un 4x4). A trebuit sa cosmetizez putin filetul de pe fuzeta dar a mers. Sunt patit si nimeni nu strange corect (din cei pe care i-am intalnit).
Asta poate fi o indicatie pentru cei care mai au situatii din astea, de vibratii "din senin", incercati o remontare corecta in regie proprie...

Si o sa fiu mult mai atent la replicile de genul: avem cel mai bun aparat, este recent calibrat, mecanicul nostru a facut cursuri 4 luni, nimeni nu a venit sa ne reproseze ceva pana acum, avem experienta de peste 20 de ani...

This post has been edited by audiofilu': 27 Jan 2023, 10:34


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:27
Dacia