Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

1.5 dCi 85cp Eco2 vs. 1.5 dCi 105cp Eco2 ?, Merita 800 eur in plus si 3-4 luni asteptare ?

alx
post 19 Jun 2007, 12:23
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




Nu este vorba de procentaj mare de aparitii de defecte. Personal cred ca este sub 10%.
Nici nu se pune problema de combustibil de tractor, in 10 km a crapat dupa ce ai pus asa ceva.
SI la benzina se mai strica dar nu costa 4k euro si se schimba in garantie fara probleme.

Intrebarea mea este: cum mai traiesti cu tine insuti cand se pune problema ca la o masina de ~14k euro, 2 ani si 28k km in care ai alimentat numai cu motorina Mol si OMV (import austria - premium diesel), nici macar o data de la alta benzinarie, ai mers frumos, nici prea prea nici foarte foarte, ai facut reviziile inainte de termen si ai pus ulei de foarte buna calitate, si ti se spune ca trebuie sa platesti 4000 de euro (14000 RON) pe reparatie sistem de injectie?!
Pune-te Silviu in situatia asta, te rog!


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
poseidon06
post 19 Jun 2007, 14:51
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 994
Joined: 11 February 07
From: Bucuresti




Se mai intampla sa nimeresti un lot de motorina proasta si de la OMV sau MOL. Eu am pus de doua ori de la Rompetrol, prima data doar 10 l si nu a avut nimic masina, a doua oara am facut plinul ca nu gasisem OMV si m-am trezit cu bucuria...Tocmai datorita calitatii motorinei, multi producatori nu aduc la noi anumite motoare (ex: 2.2 D-4D de 177 cai de la toyota nu se aduce tocmai din acest motiv).

Repet, la face-lift o parte din probleme au fost solutionate....deci sanse sunt sa patesti ceva de genul asta, dar mult mai mici. Si daca patesti, ai garantie, te duci si comentezi pana iti schimba. Renault isi asuma responsabilitatea deplina asupra problemelor ce pot aparea de la calitatea motorinei deoarece importa motorul la noi. Daca nu il importa si iti aduceai tu de afara masina noua si comentai ca ti-a picat un injector, atunci Renault ar fi raspuns ca e problema ta pt ca ei nu aduc dieselul tocmai din aceste cauze. Pare logic, nu? Il aduc, se intampla ceva, suporta consecintele producatorul.


--------------------
Opel Astra J 2.0 CDTI Cosmo 2012, AFL+Flexride
Megane II Sedan 1.6 16V 2004, Authentique
Ex Renault Megane II Hatch 1.9 Dci 2003, Expression, ESP;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yul
post 19 Jun 2007, 15:14
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 19 February 07




@poseidon
exact asta ar fi si abordarea mea:
cat timp ai contract, trebuie respectat. PUNCT!!!


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Europa - B 38 KVZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 19 Jun 2007, 15:54
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




totusi problemele cu motorina sunt si la alti producatori de diesele common-rail (includ si tdi-urile aici desi numai alea peste 3 l sunt). deci nu e caz de unicitate, adica sa apara numai la renault. toate dieselurile common-rail sunt sensibile la motorina. deh, performanta costa (ma refer, fata de dieselele clasice).

This post has been edited by mandelu: 19 Jun 2007, 15:55


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 19 Jun 2007, 16:00
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




Sunt probleme dar nu sunt/devin asa de grave ca la dci. Aici din cauza pompei de injectie trebuie inlocuit TOT SISTEMUL. Nu doar un injector sau doua.
Oricum eu m-am lins pe bot de dCi e acum incolo. Las' sa consume 12-13 si sa raman cu 4000 de euroi in buzunar.


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 19 Jun 2007, 22:21
Post #36


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




"Potential" sa se strice si "potentiali" 4000 eur in buzunarul tau. Cititi si voi titlul topicului si hai sa lasam discutia asta pentru alte topicuri...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yul
post 23 Jun 2007, 12:10
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 19 February 07




detalii despre motorul de 105 cp dci 1.5 :
http://www.planeterenault.com/car-4851-40-...05+ch+BVM6.html


--------------------
Dacia SuperNova 2002 Europa - B 38 KVZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 06:41
Dacia