Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Un cauciuc de vara si unul de iarna

Costexus
post 9 Jan 2006, 08:41
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 November 05




Ieri am facut-o de oaie. Am strambat o janta. Pana o schimb pe casco sau o indrept, merg cu roata de rezerva. Printr-o poveste care e prea lunga sa o prezint acum, roata de rezerva consta tot intr-o janta din aliaj si un cauciuc de iarna Pirelli 185/55/R15.
Acum intrebarea mea: e vreo problema daca merg cu 3 anvelope de vara Continental (alea standard de 185/55/R15) si una de iarna Pirelli (185/55/R15)
Multumesc.

P.S.: Aveti grija cum mergeti de la Eroilor spre Izvor. Intre podul Hasdeu si podul Izvor, pe banda a 3-a e un capac de canal in jurul caruia e o mare groapa. El e vinovatul pt cele intamplate.(Nu eram singurul care schimba roata)


--------------------
Renault Clio Bicorp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siporazvan
post 9 Jan 2006, 08:52
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 3 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(Costexus @ Jan 9 2006, 08:41 AM)
P.S.: Aveti grija cum mergeti de la Eroilor spre Izvor. Intre podul Hasdeu si podul Izvor, pe banda a 3-a e un capac de canal in jurul caruia e o mare groapa. El e vinovatul pt cele intamplate.(Nu eram singurul care schimba roata)

Chiar azi cand veneam la serviciu, intre cele 2 poduri, l-am vazut pe unu oprit cu avariile aprinse si nu stiam ce s-a inamplat. Acum m-am lamurit. Saracu de el sad.gif !


--------------------
renault symbol 1.5dci 82c.p. 2005 Dynamique
Dacă crezi că educația este scumpă așteaptă să vezi cât te va costa ignoranța ta
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 9 Jan 2006, 09:03
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




Costexus Posted on Jan 9 2006, 09:41 AM
QUOTE
Acum intrebarea mea: e vreo problema daca merg cu 3 anvelope de vara Continental (alea standard de 185/55/R15) si una de iarna Pirelli (185/55/R15)

Cind?Iarna sau vara?
Ce cauciucuri sint celelalte trei acum pe masina?Da mai multe detalii ca se te putem sfatui.


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costexus
post 9 Jan 2006, 09:12
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 November 05




@pablo: Iarna, adica pana cand voi schimba sau repara janta indoita

Celelalte 3 sunt Continental EcoContact (cam asa ceva parca) 185/55/R15, anvelopele care vin standard cu jantele de aliaj.
Roata schimbata e dreapta fata.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 9 Jan 2006, 09:44
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




Deci tu aveai patru cauciucuri de vara pe masina,ai fost nevoit sa schimbi unul si l-ai schimbat cu rezerva care e cauciuc de iarna.
Fiind si pe fata in dreapta cea de iarna ai o problema:cauciucul de iarna va avea o alta aderenta fata de cel de vara din stinga pe zapada/polei/gheata.De circulat poti circula linistit dar mare atentie la plecatul de pe loc si cum abordezi curbele.
Ar fi mai indicat sa-ti pui inca un cauciuc de iarna si pe stinga fata (macar).

PS:Continental de pe bicorp nu sint de incredere iarna.Ai sanse mari sa derapezi sau sa te chinui sa pleci de pe loc cu ele.


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 9 Jan 2006, 10:42
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Daca cumpararea inca unui pneu de iarna nu intra in calcul, atunci pune-l pe ala de iarna pe spate. Altfel, pe fata vei avea aderenta buna pe o roata si proasta pe alta, si datorita diferentialului vei avea sanse mari ca roata cu pneu de vara sa se invirta in gol cind pleci de pe loc. Pe puntea motoare trebuie sa ai fie aderenta buna la ambele roti (cazul ideal), fie aderenta slaba la ambele roti. Aderenta buna pe una si slaba pe alta e problem. smile.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octav_
post 9 Jan 2006, 10:50
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 846
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




QUOTE
P.S.: Aveti grija cum mergeti de la Eroilor spre Izvor. Intre podul Hasdeu si podul Izvor, pe banda a 3-a e un capac de canal in jurul caruia e o mare groapa. El e vinovatul pt cele intamplate.(Nu eram singurul care schimba roata)


Am trecut si eu azi pe la Izvor. Am citit topicul de dimineata si am fost atent, mergand pe banda din mijloc. (mersi Costexus). Prin stanga, m-a devansat un matiz, iar cand a vazut craterul a tras brusc de volan spre dreapta si era aproape sa ma acroseze...
Asa ca, va sfatuiesc sa nu mergeti pe banda de langa Dambovita...


--------------------
Clio RS 197 2009
2.0 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costexus
post 9 Jan 2006, 12:48
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 November 05




Pai eu aveam masina in dreapta si n-am avut cum sa evit. Puteam sa franez tare dar exista riscul sa intre ala din spate. De ieri tot stau si ma gandesc ce as fi putut face.

This post has been edited by Costexus: 9 Jan 2006, 12:48


--------------------
Renault Clio Bicorp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
st0rm3ru
post 9 Jan 2006, 13:32
Post #9


god of the hell fire


Group: Members
Posts: 175
Joined: 14 December 05
From: Bucharest, .ro




acum imi aduc aminte ca sambata seara am vazut si eu 2 masini oprite la izvor pe banda aia pentru stanga... una schimba un cauciuc. ar trebui sa facem un topic legat de gropi si lucrari la carosabil!


--------------------
Renault Clio Symbol 2002 1.4 8v - Expression
Trance eXcess! :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipa
post 13 Jan 2006, 20:08
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 5 January 06




Ba da aia de la primarie nu au Renault ca sa citeasca aici ca multi isi bushesc masinile ???
de parca ar fi singurul crater din Bucuresti....
Oricum toti tragem focu la oala noastra asa ca pe langa bucuria de a cumpara o masina automat ne resemnam cu gropile !
ce se mai stie de cei de la Antena 1 cu "Adopta o groapa" ???
imi pare rau frate de janta ta dar bine ca ai casco....tongue.gif


--------------------
renault clio symbol 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_o
post 13 Jan 2006, 20:30
Post #11


om ca, din pacate, din ce in ce mai putini


Group: Members
Posts: 3.940
Joined: 23 May 03
From: Bucuresti




Nu inteleg de ce sa tii roata cu cauciucul de iarna pe fata. Nu ar fi mai simplu sa pui rotile de pe spate pe fata (stanga spate in drepta fata si drepta spate in stanga fata) si rotile de pe fata pe spate? ca daca ai pe spate cauciucuri "nepereche" e mai putin problematic decat daca le-ai avea pe fata.


--------------------
Dacia SLZ 1.4 / Break CL
E bine sa fii multumit cu ceea ce ai, dar nu si de ceea ce esti (Sir James MacKintosh)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costexus
post 13 Jan 2006, 21:50
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 4 November 05




Pai pana la urma asta o sa fac. Pus rotile de pe spate, pe fata (diagonala)
Oricum idiotii aia au asfaltat pana la urma in jurul canalului (dupa 6 zile)
Intre timp mi-am indreptat janta la Auto-Soft (Fundeni), dar cand au umflat cauciucul am descoperit ca are galma asa ca o sa il tin drept roata de rezerva.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th June 2024 - 01:23
Dacia