Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Luft între planetara și cutia de viteze, Luft între planetara și cutia de viteze

georgylyk
post 9 Feb 2024, 12:46
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 21 January 19




Buna ziua,
Întrebare pentru posesorii de Renault Megane 1, 1.6 benzina.
Am schimbat planetara pe stânga. După montajul planetarei noi , a rămas un luft la partea de sus , între "inelul" ce presează burduful planetarei și cutia de viteze.
Am incercat sa montez doar "inelul" respectiv fara planetara și fără burduf ,dar tot rămâne luftul respectiv.
Din păcate nu am avut inspirația sa verific înainte să demontez planetara veche daca tot la fel se îmbinau cele 2 elemente.
Rugămintea ar fi daca vre-un posesor ar putea verifica daca îmbinarea planetarei și a cutiei este identita și la ei. Se poate vedea pe la compartimentul motor , pe lângă recipientul de lichid de frana.
In ideea in care montajul meu este deficitar , din punctul vostru de vedere sunt șanse să pierd uleiul din cutie pe la luftul respectiv. Mă gândesc că burduful ce vine in "inel" are rolul de a sigila și nu permite uleiului să iasă .
Atașat regăsiți poze in cazul in care explicația mea a fost prea necoreenta wink.gif .


Attached thumbnail(s)
IMG_20231229_WA0021.jpg ( Size: 301.21k ) Number of downloads: 62
IMG_20231229_WA0020.jpg ( Size: 300.86k ) Number of downloads: 64


--------------------
Renault Megane 2003 Megane 1 Classic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TR90DCC
post 9 Feb 2024, 14:31
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 21 March 18




Planetara intra in cutia de viteze si etanseaza printr-un simering.Ceea ce se vede in fotografie pare sa fie un inel metalic care se prinde in 3 suruburi pe cutia de viteze si care apropie burduful planetarei de cutie,pentru a usura treaba simeringului.E posibil sa fie putin deformat,sa se fi bagat surubelnita acolo pentru a departa planetara.Am atasat o fotografie pentru a fi cat mai concludent

Attached thumbnail(s)
planetara_renault_megane_1.jpg ( Size: 48.19k ) Number of downloads: 46


--------------------
Renault Megane Sedan IV 2018 Business 1.2 TCe Gris Titanium - TR 90 DCC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:38
Dacia