Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

probleme caseta de directie

vladcj
post 15 Jul 2008, 13:06
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 15 July 08
From: cluj napoca




salutare! am si eu o mare nelamurire poate careva dintre voi imi poate explica.am un megane sedan 1,5dci din noiembrie 2006. momentan am cu el 42000 de km,dar la 30000 au cazut bieletele,in fine schimbate in garantie,ca mai apoi la 40000 sa constate ca s-a dus si caseta de directie schimband-o si pe asta.ideea e ca drumurile pe care circul sunt ok,raliuri nu fac cu ea si totusi mi se pare grav ca la 40000 sa schimb caseta.
ati mai avut careva asemenea probleme?si ce-i de facut?


--------------------
renault megane sedane 2006 1,5dci expression,85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 15 Jul 2008, 13:10
Post #2


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Hmmm....chiar asa sa fie? huh.gif
Daca e asa atunci faci exact ce ai facut tu, adica le schimbi in garantie. wink.gif

This post has been edited by Hackmikey: 15 Jul 2008, 13:12


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladcj
post 15 Jul 2008, 13:23
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 15 July 08
From: cluj napoca




biggrin.gif ok da luna viitoare gata garantia si caseta ii 1700 de ron plus manopera dupa spusele celor de la service.cam nasol zic eu daca trebe schimbata asa des!


--------------------
renault megane sedane 2006 1,5dci expression,85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 15 Jul 2008, 13:35
Post #4


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Atunci vinde masina si scapi de o grija wink.gif .


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 15 Jul 2008, 15:04
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




deobicei in service cand e de garantie iti doar daca e un sunet care face din cauza drumurilor. Vezi topicuri in care s-a schimbat coloana de directie ca se detensioneaza la viteze mici pe denivelari si cand a iesit cu ea din service dupa 50 de km iar facea la fel. Sa nu te mire daca in service vreodata o sa-ti spuna ca trebuie sa schimbi toata masina ca doar asa se rezolva problema smile.gif Nu e chiar asa, am coleg de service cu megane motorizare ca a dat doar ca e hatch si merge cu el ca nebunu ( i-a rectificat chiuloasa si i-a schimbat si garnitura de chiuloasa la 110.000 km, deci cam asa merge cu masina) si nu are nici o problema legata de directie.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladcj
post 15 Jul 2008, 15:36
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 15 July 08
From: cluj napoca




mersi ryk.e drept ca am o portiune de vreo 100 de m de drum nasol unde stau,dar atunci sa ma apuc sa-i dau span ca sa nu se detensioneze? blush.gif


--------------------
renault megane sedane 2006 1,5dci expression,85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 15 Jul 2008, 15:47
Post #7


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Nu-i da nici un span, mergi frumos cu ea laugh.gif .


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 16 Jul 2008, 00:05
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




mai omule, asa-s directiile electronice. Si la un punto la fel am vazut care l-am condus, mai tare sau mai incet tot se auzeau zgomote. cand auzi zgomote uite-te la capete de bara, bielete, flanse, amortizoare si sa te uiti la directie si caseta in mod exact atunci cand vezi ca o ia razna directia masinii, cand nu mai e precisa directia cu toate ca bieletele sunt noi noute.
Daca nu iti convine ca se detensioneaza i-ati o masina fara servo de loc si atunci o sa stai linistit. smile.gif
Nu te supara pe mine, dar am vazut ca lumea de pe aici de pe forum e prea sperioasa cand vine vorba de masina lor renault, in special megane. Costa 11.000 12.000 euro versiunea de baza, tu vrei sa o compari cu una care costa atat la mana a doua dupa 5-6 ani de utilizare?

This post has been edited by Ryk: 16 Jul 2008, 00:09


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 17 Jul 2008, 01:24
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




Dar cum au facut ei constatarea? Pe mine unu nu m-ar mira ca unu din mecanicii care a facut constatarea sa iti schimbe pe garantie caseta doar ca avea el nevoie de una si sa nu mai dea banii pe ea smile.gif Ca astia prin service-uri se scot de piese mereu, ba de la un client ba de la altul.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabelu
post 17 Jul 2008, 08:18
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 June 08
From: Iasi




Eu nu vad un lucru rau ca ti-au schimbat caseta... mai ales ca acum esti multumit din cate inteleg. Parerea mea e ca intradevar aveai probleme cu caseta din moment ce au hotarat sa ti-o schimbe in garantie... deobicei in garantie mecanicii lu peste iti zic ca masina e brici... asa ca ma indoiesc sa fi avut unu nevoie de caseta mai ales ca piesele stricate in per de garantie se trimit la renault inapoi pt a se observa defectul.... deci nu le ia mecanicul acasa

Eu ma duc luni pt aceeasi problema (simptomele de care ziceai si tu) dar abia merg la o constatare in service si sper sa ma rezolve.


--------------------
Renault Megane sedan Luxe privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladcj
post 17 Jul 2008, 10:18
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 15 July 08
From: cluj napoca




pt gabelu:depinde de cat sunt de seriosi.(sau meseriasi).la mine au venit 2 mecanici+seful de la garantii si m-au lasat si pe mine sa ma uit,in fine au tras ei pe acolo de roti,s-or uitat pe la bielete,la pipe si or hotarat ca-i caseta de bai.tot ce pot sa zic e ca au fost foarte promti in sensul ca nu au ezitat sau s-o dea in balarii ca-i una sau alta.chiar au fost interesati sa ma ajute,intr-o ora juma masina o fost gata.e drept ca le dau si eu totdeauna binecunoscuta spaga da asa si eu si ei suntem multumiti.stiu ca e greu de crezut dar mai sunt totui
si si oameni care sunt interesati sa ajute clientul,asa ca sfatul meu e sa incerci in mai multe service-uri poate dai si tu peste unii ok.
iti spun astea din proprie experienta deoarece la cj am fost tratat cu indiferenta si vrajeli,iar acum fac reviziile la 200 km de cj,e drept e cam departe,da is tratat cum trebe si iti spun sincer ca sunt foarte multumit.
sa ai bafta si stai pe capu lor pana iti rezolva problema!


--------------------
renault megane sedane 2006 1,5dci expression,85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 17 Jul 2008, 12:15
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




gabelu chiar sunt curios daca si la tine acelasi va fi verdictul. astept cu nerabdare raspunsul.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 17 Jul 2008, 12:16
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




Offtopic dar nu ma pot abtine: cat timp unii dau spaga in service-uri...sa nu va asteptati sa se schimbe ceva in comportamentul lor in relatia cu clientii!!! Mecanicii obisnuiti cu spaga se vor comporta tot timpul naspa pana primesc! Ceea ce duce la o tratare mai mult sau mai putin aleatoare a clientilor, desi toti ar trebui tratati egal.

nu ati platit destul pe masina cand ati cumparat-o? Mie nu mi se pare normal sa dai spaga, mecanicii aia sunt platiti pentru ce fac....Dar ma rog, asa e la noi la romani!

This post has been edited by ghertzoi: 17 Jul 2008, 12:25


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabelu
post 17 Jul 2008, 13:03
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 June 08
From: Iasi




din pacate eu fac parte din categ celor care ii ia la bani marunti.
ultima data m-am certat chiar cu sefu de service din cauza incompetentei lor ca mi-au facut unghiuri de 4 ori naspa si mi-au zis ca masina merge brici cu toate ca mai aveam si un amortizor indoit.

Acum cand ma duc daca zic ca masina asa tre sa faca ea ii pun sa imi dea in scris ca totul e ok si am plecat cu masina direct la rar ( am niste prieteni acolo ) si vedem noi daca le mai vine sa nu isi dea interesul.

Oricum le-am promis-o dupa faza cu unghiurile.


--------------------
Renault Megane sedan Luxe privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladcj
post 17 Jul 2008, 13:08
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 15 July 08
From: cluj napoca




de acord cu tine ghertzoi,da tu ai spus ca asa e in romania.decat sa ma duca cu presu cu tot felu de povesti si dupa ce iese din garantie sa o schimb pe bani,prefer spaga,desi sincer nici eu nu sunt de acord ,insa ma deranja si pretul acelei casete daca trebuia sa o platesc.(si eu zic ca nu-i deloc neglijabil).


--------------------
renault megane sedane 2006 1,5dci expression,85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 17 Jul 2008, 15:05
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




nu e deloc neglijabil pretul casetei, dar daca stai sa te gandesti cand iti cumperi o masina iti asumi toate aceste riscuri, fie ca e noua sau sh.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladcj
post 17 Jul 2008, 15:27
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 15 July 08
From: cluj napoca




eu zic ca mi-am asumat aceste riscuri.....dar am facut o comparatie cand mi-am luat meganu (gresita de altfel) cu clio-ul(1,4 16v 2003)a lui tata,care la 120000 merge perfect, nici o piesa schimbata,exceptand normal consumabilele (filtre,curele,placute).aia e o masina fiabila zic eu,in timp ce meganu...


--------------------
renault megane sedane 2006 1,5dci expression,85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 17 Jul 2008, 15:37
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




vladcj, sunt masini si masini. Vezi spre exemplu passatul model 2005, care l-am vazut tractat de o dacie smile.gif, ca le pica computerul de bord, mai ales iarna se alege prafu de el. Si in continuare lumea il cumpara si e multumita de el. O masina cu cat e mai simpla cu atat e mai fiabila, pt. ca atunci cand e compusa din 1001 piese se strica o piesa si gata nu mai merg celelalte 1000 fara ce-a 1001 piesa.

This post has been edited by Ryk: 17 Jul 2008, 15:38


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabelu
post 21 Jul 2008, 11:47
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 June 08
From: Iasi




QUOTE(Ryk @ 17 Jul 2008, 12:15)
gabelu chiar sunt curios daca si la tine acelasi va fi verdictul. astept cu nerabdare raspunsul.
*




Am fost dimineata in service
Dupa cearta de rigoare cu meseriasu care vrea sa imi explice ca asa tre sa mearga masina ajungem si la elevator (cu greu) si apare si verdictul

>>>> Bielete directie stanga dreapta au joc (sau rotule cum le zic ei).
Pe 4 aug ma duc sa le schimb. Ei ar fi vrut la rev de 30 k eventual sa mai ies si din garantie sa le platesc.
Sper sa se rez traba ... daca nu continui investigatiile.


Apropos meseriasu lu peste http://www.reno.ro/index.php?showuser=5983 sta si el pe forum reno.ro ... stia de ce am postat pe aici asa ca a venit cu texte pregatite sa ma vrajeasca.
Colegu cu caradasca ta de masina normal ca megane-ul ti se pare ca merge brici Vezi de traba ta ca e mai bine...

This post has been edited by gabelu: 21 Jul 2008, 11:59


--------------------
Renault Megane sedan Luxe privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladcj
post 21 Jul 2008, 23:02
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 15 July 08
From: cluj napoca




gabelu sa ma tii te rog la curent cu bieletele alea.is foarte curios daca scapi numa cu alea.am spus-o si inainte,exact asa au facut cu mine si tot n-am rezolvat nimic pana n-am schimbat caseta!
astept vesti in 4 august. bafta!


--------------------
renault megane sedane 2006 1,5dci expression,85cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 22 Jul 2008, 03:30
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




si eu sunt curios cum se va rezolva problema, desi eu cred si sper ca sunt doar bieletele.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabelu
post 22 Jul 2008, 18:34
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 19 June 08
From: Iasi




tre sa o rezolv
oricum ma preg sa dau un mail la vocea clientului in franta ca sa stie ce reprezentante au.


--------------------
Renault Megane sedan Luxe privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 23 Jul 2008, 02:08
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




astfel de mailuri ar trebuii date de fiecare in parte, binenteles cei care au avut neplaceri in service-urile renault.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 15:54
Dacia