Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

senzatie nesiguranta, parca sunt in aer...

B_37_DEE
post 9 Jul 2008, 09:18
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 26 June 07
From: Bucuresti




salutare...aseara am venit de la mare pe A2...am avut o mare neplacere...parca ar fi batut vantul cu 200km/h si masinamergea in zig zag dar de unde afara calm si pace imi da o senzatie de nesiguranta si asta doar la o viteza de 110-120km/h ce parere aveti de la ce ar putea fi?oare de la anvelope?...masina este un megane 2 an 2004 1.6 16v sedane


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 1.6 16V/Kangoo 4x4 2004 1.6 16v /Laguna2.2 2006 1.9dci Lux Privilege/
https://www.facebook.com/servicediagnozaro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bluemagic
post 9 Jul 2008, 09:25
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 16 January 08




la fel mi se intampla si mie cand bate vantul lateral, dar eu am dat vine pe PDG dry.gif


--------------------
renault megane 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 9 Jul 2008, 11:16
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




@bluemagic, vezi ca @B_37_DEE a scris ca "...parca ar fi batut vantul... dar de unde afara calm si pace..."
Asta inseamna, roti dezechilibrate, sau uzura la articulatii/directie, sau geometrie dereglata.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 9 Jul 2008, 11:39
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Un astfel de sentiment de nesiguranta, la viteze ridicate, un amic de al meu a patit, la megane II din 2003 hatch. S-a dovedit dupa cautari a fi caseta de directie. A schimbat-o si totul e in regula.
Dar pana a schimba o caseta de directie verifica intai joc la roti/articulatie, presiune in roti, etc.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 9 Jul 2008, 11:45
Post #5


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Anvelopele cum sunt? Au acelasi grad de uzura pe punti? Acelasi profil? Aceeasi presiune?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 9 Jul 2008, 11:48
Post #6


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




eh....cj98czh cam are dreptate...trebuie luat in calcul aspectul asta...Anvelope calumea si jante care nu sunt strambe plus presiune corecta= mers super... wink.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 9 Jul 2008, 11:53
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




si totusi daca senzatia de zbor apare de fapt la hopuri/intrari pe pod atunci e normala, nu ai nimic la masina. La denivelari cu 120km/h e normal sa simti ca "zbori"

http://www.reno.ro/Autostrada-Soarelui-t11...0-p1448061.html

This post has been edited by ghertzoi: 9 Jul 2008, 12:10


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 9 Jul 2008, 13:56
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Incearca sa verifici presiunea in pneuri, sa fie pe fata 2.2 si pe spate 2.0

Senzatia de zbor se poate datora si drumului, nu neaparat masinii. Daca nu intampini alte probleme la tinuta de drum (nu sta in curbe, ii fuge spatele, trage stanga/dreapta) nu cred sa fie vreo problema la masina. Poate esti tu mai sensibil, sau ai vrea sa fi lipit de asfalt.

Senzatia asta de zbor, s-a manifestat si inainte de drumul acest pe A2, ulterior s-a intamplat ceva si ai "capatat" acest sentiment ?


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_37_DEE
post 9 Jul 2008, 15:38
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 26 June 07
From: Bucuresti




singurul lucru care il are masina este flansa amortizor partea dreapta care trebuie schimbata dar se aude doar la brachat roti si coborat borduri sau ceva de genu....in rest rotile perfect echilibrate am facut presiunea inainte sa plec acum nu stiu cat de bine le a mers ceasul la "baieti"ca odata m-am trezit cu 2.5 in roti si eu i am zis sa bage 2.2 ....plus ca la dus nu am simtit nici un fel de simptoma masina mergea perfect si am ajuns si la viteza de 180 la ora pt ca a trebuit sa efectuez o depasire de mai multe camioane si veneau baietii cu BMW si "Mertzane"si ma impingeau de la spate dar cand am venit spre bucuresti senzatie foarte urata mai multe de 130 ciudat,,,,,o fii asfaltul mai prost la intoarcere:-??


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 1.6 16V/Kangoo 4x4 2004 1.6 16v /Laguna2.2 2006 1.9dci Lux Privilege/
https://www.facebook.com/servicediagnozaro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 9 Jul 2008, 18:05
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




Pana sa dai vina pe caseta (f.putin probabil), trebuie sa incerci sa vezi daca se mai repeta si pe alte drumuri sau nu ... posibil ai luat o groapa sau bordura mai tare, la mare? ... unsure.gif

... Altfel pentru a elimina unele cauze mai probabile trebuie sa faci:

... test de amortizoare si verificat sa nu fie diferente stg dr mai mari de 20% sau eficacitate amortizor sub 50% ...
... apoi fisa de verificare si reglaj geometrie directie, unde sa nu ai diferente stg dr mai mari de 1 grad ... (astfel verifica si daca n-ai joc in pivot sau cap bara) ...
... masina are vreo 100000 km?... poate fi o cauza (si cea mai probabila!), bara de stabilizare (antiruliu) ... <obosita, nu poate fixa suficient roata pe neuniformitatile drumului, mai ales la viteze mai mari!...astfel spatiul parcurs de roata motoare fata in tractiune difera "subtil", de unde si senzatia de zig-zag > ...

This post has been edited by TRANCA: 9 Jul 2008, 18:06


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_37_DEE
post 9 Jul 2008, 20:09
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 26 June 07
From: Bucuresti




TRANA unde as putea sa fac testul de amortizoare??la mare masina a stat precizez ca mmasina are 57000 km masina tocmai a luat itp ul la renault fara interventie
chiar asa de "nesimtiti" sa fie nici macar sa zica??


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 1.6 16V/Kangoo 4x4 2004 1.6 16v /Laguna2.2 2006 1.9dci Lux Privilege/
https://www.facebook.com/servicediagnozaro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 10 Jul 2008, 10:43
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




... la ITP limita de pericol admisa pentru amortizor este de 20% ... si nici nu intra in sarcina lor reglajul directiei (fiind doar la cerere sau simptomatica client), ci numai verificarea jocurilor care trebuie sa fie intr-o anumita limita ... bine ca nu te-au pus sa mai cheltuiesti mai degraba!...

... test amortizoare si de directie fac foarte multe service-uri, vezi cu "Search" ce gasesti ... tine mai mult de profesionalismul lor cum interpreteaza rezultatele; si sa-ti dea fisa de verificare obligatoriu ...

... in principiu nu este o problema majora ceea ce ai sesizat, poti merge inca mult-mult timp !!! ... mai inainte verifica si pe alte drumuri daca mai patesti acelasi lucru...inclusiv reverifica (vara se verifica mai des chiar presiunea in roti, la doua saptamani in principiu!) si la alte manometre presiunile in rotile din fata in special, eventual inverseaza anvelopele sau fa rotatia lor pe masina...

O cauza "teoretica"!... poate erai "mai greu" la intoarcere de la mare!!! ... radmasa.gif

... si inca ceva: nu-i obligatoriu daca face la 120km/h, sa fie si la 180km/h acelasi fenomen!... sau invers "daca nu facea la 180km/h, nu inseamna ca nu facea totusi si la 120 km/h"!!!...Banuiesc totusi o usoara dezumflare a rotii dreapta fata...Mergi fara grija!

This post has been edited by TRANCA: 10 Jul 2008, 10:59


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Jul 2008, 11:07
Post #13


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Limita admisa la ITP pt. amortizor este 40%...sub aceasta valoare amortizor este praf si masina respinsa...

Problema asemanatoare ca tine cu mersul in zigzag pe drum si senzatie de nesiguranta am avut la R25 unde aveam amortizoare sport puse noi...deci era exclus aceste capitol...si erau de vina anvelopele...le-am schimbat si de atunci nu am mai avut treaba...

La tine anvelopele sunt cele originale...adica au 57.000 km?

This post has been edited by cj98czh: 10 Jul 2008, 11:08


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_37_DEE
post 10 Jul 2008, 13:46
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 26 June 07
From: Bucuresti




presiunea din roata dreapta fata cred ca este mai mica dar cum am mai zis nici un manonetru nu seamna cu celalalt sper sa fie doar de la presiune

cj98czh anvelopele sunt bridgestone b390 originale poate si din cauza ca sunt uzate rezerva este nou nouta nu a fost folosita niciodata vreau sa mai iau un cauciuc identic sa le pun pe fata sa vedem daca este aceasi simptoma


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 1.6 16V/Kangoo 4x4 2004 1.6 16v /Laguna2.2 2006 1.9dci Lux Privilege/
https://www.facebook.com/servicediagnozaro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 10 Jul 2008, 15:03
Post #15


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




De obicei senzatia de nesiguranta la drum drept e data de discrepantele dintre roti, fie ele chestii mai complicate gen amortizoare, jante stricate, etc.. sau chestii simple, gen presiunea in pneuri.

Eu unul iti recomand sa te duci la un OMV si sa-ti faci presiunea. Pune 2,2 pe fata si 2,0 pe spate indiferent de ce aveai inainte, si da o tura, vezi daca nu cumva se schimba totul. Vei fi surprins cate se pot schimba dupa o operatiune atat de simpla.

Daca inca ai probleme, treci pe la Autosoft (sau ceva asemanator, dar sa aiba echipament sanatos nu orice porcarie de cartier) si verifica-ti anvelopele si jantele, daca o anvelopa e mai uzata ca alta sau o janta putin deformata din nou iti pot face probleme.

Daca pana aici e ok inseamna ca nu e de la roti si trebuie sa te duci pe la service sa vezi daca ai amortizoare duse sau mai stiu eu ce alte piese. Aici e urat sa ajungi, ca e costisitor, dar macar un diagnostic sa primesti sa stii cat ai de scos din buzunar.



--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 10 Jul 2008, 15:08
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




numai sa ai grija cand reglezi presiunea ca rotile sa nu fie incinse (dupa un drum lung sau stat in soare puternic), pentru ca presiunile indicate difera, de preferabil ai putea seara la o temperatura moderata.

L.E. eu am avut recent senzatia de instabilitate in curbe, parca se inclina/lua curbele ciudat. Bineinteles ca am verificat presiunea si pe o diagonala a masinii aveam 1.9 pe fata si 1.7 pe spate. am reglat presiunea si acum merge f. bine.

This post has been edited by ghertzoi: 10 Jul 2008, 15:12


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
B_37_DEE
post 10 Jul 2008, 20:54
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 772
Joined: 26 June 07
From: Bucuresti




o sa ma duc sa fac din nou presiunea am verificat presiune astazi am manometru digital pe fata era stanga 2.0bar dreapta 2.05bar iar pe spate 1.90 bar stanga si dreapta 1.50 bar repet am facut presiunea inainte sa plec din bucuresti spre constanta cred ca mai bine imi cumpar eu un compresor ca astia de la vulcanizare sunt varza odata m-am trezit cu 2.5 pe fata si pe spate la fel cu toate ca eu le am spus 2.2 fata si 2.0 spate deh"traim in romania"


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 1.6 16V/Kangoo 4x4 2004 1.6 16v /Laguna2.2 2006 1.9dci Lux Privilege/
https://www.facebook.com/servicediagnozaro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 11 Jul 2008, 17:20
Post #18


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Eu am compresor in masina dar sincer nu-l folosesc aproape niciodata, ci mai verific la omv din cand in cand...


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 11 Jul 2008, 17:27
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




@alex: Esti fan omv? wink.gif
Compresor de masina am avut si eu dar in afara de mingea de fotbal nu putea sa umfle nimic!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 14:48
Dacia