Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

pastrare rca dupa schimbare nr de inmatriculare

mar10may
post 1 Oct 2008, 20:14
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 347
Joined: 20 February 08
From: slobozia




am inteles ca poti pastra asigurarea rca daca schimbi nr de inmatriculare.aveti idee ce acte trebuiesc facute la politie pt a face acest lucru?


--------------------
dacia 1310 berlina 2000 - IL17EDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
noo_yd
post 2 Oct 2008, 07:16
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 457
Joined: 14 May 08




eu cand am inscris masina pe numele meu avea RCA tot anul si mi-a zis aia care face actele ptr dosarul care il depui la politie ca trebuie alt RCA si am facut altul .....cred ca nu poti sa pastrezi RCA-ul


--------------------
dacia logan laureate 2007 - OT-23-XXX
Cu cat cauti sa placi la toata lumea, cu atat esti in primejdie sa nu fii respectat de nimeni
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 2 Oct 2008, 15:17
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




mar10may, sa inteleg ca aveai RCA valabil pe numele tau pt o masina inmatriculata, apoi ai schimbat numarul masinii si vrei sa operezi modificarea si in polita RCA?
pentru asta nu ai treaba cu politia, ci cu firma de asigurari la care ai RCA. te duci la ei si (cel mai probabil) o sa trebuiasca sa faci un nou RCA si sa depui o cerere de restituire a contravalorii vechii polite RCA pt perioada "neconsumata".
altfel spus, daca polita era pe 1 an si mai era valabila 3 luni cand ai facut "manevra", depui cerere sa-ti restituie 1/4 din valoarea ei.
iti spun cei de la asigurari ce acte iti trebuie (dovada ca s-a schimbat numarul, de exemplu)
e posibil ca totul sa se rezolve si mai simplu, cu un simplu act aditional la polita, dar depinde de asigurator daca face asa ceva sau prefera prima varianta

@noo_yd : trebuie RCA pe numele tau. cel de la care ai cumparat masina poate recupera contravaloarea perioadei neconsumate din RCA. ai mai sus procedura. in principiu, lui ii trebuie actul de V/C sa dovedeasca faptul ca nu mai detine masina.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mar10may
post 2 Oct 2008, 20:44
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 347
Joined: 20 February 08
From: slobozia




QUOTE(noo_yd @ 2 Oct 2008, 07:16)
eu cand am inscris masina pe numele meu avea RCA tot anul si mi-a zis aia care face actele ptr dosarul care il depui la politie ca trebuie alt RCA si am facut altul .....cred ca nu poti sa pastrezi RCA-ul
*




QUOTE(Smiley @ 2 Oct 2008, 15:17)
mar10may, sa inteleg ca aveai RCA valabil pe numele tau pt o masina inmatriculata, apoi ai schimbat numarul masinii si vrei sa operezi modificarea si in polita RCA?
pentru asta nu ai treaba cu politia, ci cu firma de asigurari la care ai RCA. te duci la ei si (cel mai probabil) o sa trebuiasca sa faci un nou RCA si sa depui o cerere de restituire a contravalorii vechii polite RCA pt perioada "neconsumata".
altfel spus, daca polita era pe 1 an si mai era valabila 3 luni cand ai facut "manevra", depui cerere sa-ti restituie 1/4 din valoarea ei.
iti spun cei de la asigurari ce acte iti trebuie (dovada ca s-a schimbat numarul, de exemplu)
e posibil ca totul sa se rezolve si mai simplu, cu un simplu act aditional la polita, dar depinde de asigurator daca face asa ceva sau prefera prima varianta

@noo_yd :  trebuie RCA pe numele tau. cel de la care ai cumparat masina poate recupera contravaloarea perioadei neconsumate din RCA. ai mai sus procedura. in principiu, lui ii trebuie actul de V/C sa dovedeasca faptul ca nu mai detine masina.
*


nu se schimba decat nr de inmatriculare,proprietarul ramane acelasi.decat schimb numarul cu unul preferential.


--------------------
dacia 1310 berlina 2000 - IL17EDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teodorciurea
post 11 Oct 2008, 13:33
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 8 May 08
From: Braila




din cate stiu, se poate anula intr un fel rca-ul, si sa primesti banii pe lunile ce au ramas, si apoi iti faci alt rca, cu ce numere, sau la ce firma doresti..


--------------------
Renault Clio RENAULT Clio 2008 - B85KGR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 22nd May 2024 - 07:27
Dacia