Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bani suplimentari la CASCO ?

r@d00
post 26 Jun 2006, 11:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 17 May 05




Saptamana trecuta (19 iunie) mi-am prelungit asigurarea CASCO la masina, cea veche urmand sa implineasca 1 an pe 23 iunie 2006 (operatiunea am facut-o prin intermediul aceluiasi broker prin care am facut anul trecut asigurarea).

Am platit conform ofertei de mai jos, varianta integrala cu reducere 5%, deci 686 euro:

ALLIANZ:
Suma asigurata: 14.626 euro
Coef. de prima: 4,94%
Prima anuala: 723 euro
Modalitati de plata: integral cu o reducere de 5%, 2 rate semestriale, 4 rate trimestriale

Mentionez ca acum 1 an am dat pe masina noua 16.251 euro.

Si acum, surpriza: astazi (23 iunie) primesc un telefon de la broker in care ma anunta ca mai am de platit o diferenta pana la 745 euro (deci inca 59 euro)!!! Asta pentru ca Allianz i-a spus ca nu a introdus nu stiu ce majorare. Pana acum nu am avut nici un fel de incident cu masina, nu mi-e clar la ce majorare se refera.

Asta e situatia - ce ma sfatuiti? Pana la urma cred ca o sa platesc diferenta, ca sa nu ma complic (masina e luata cu credit, asigurarea e cesionata la banca, nu vreau sa apara ceva in neregula) dar, vi se pare normal? Exista vreo alta posibilitate? Mie in tot cazul nu mi se pare normal sa fii anuntat una, sa platesti, iar apoi (dupa ce oricum nu mai poti pleca la o alta societate in caz ca esti nemultumit de pret) sa fii anuntat ca mai trebuie sa platesti diferente. Pai asa, daca ma anunta ca mai trebuie inca 1000 euro, ce faceam?

Multumesc,
Radu



--------------------
Megane Estate 1.5 dCi 82 - 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 26 Jun 2006, 12:00
Post #2


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Din cifrele prezentate de tine, banuiesc ca agentul tau a omis in calculul initial din acest an sa iti considere si o majorare de 8% pe care Allianz o aplica la prima casco pentru masinile cu o valoare de nou mai mare de 15.000 euro (aceasta majorare exista si se aplica de multi ani). Cand a depus polita in Allianz, cei de acolo au observat omisiunea si i-au solicitat sa corecteze, ceea ce a si facut. Daca polita era acceptata asa (fara ca cineva sa observe omisiunea) riscai ca la prima dauna sa iti conditioneze despagubirea integrala de plata acestei majorari.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 26 Jun 2006, 13:05
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




eu nu inteleg totusi o faza...... cand semnezi un contract.... datele din acel contract sunt batute in cuie .. cumva ... nu ??? de ce modifica astia "parametrii" contractului asa cum vor ei ???


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r@d00
post 26 Jun 2006, 14:28
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 17 May 05




QUOTE(Tudor @ 26 Jun 2006, 13:00)
o majorare de 8% pe care Allianz o aplica la prima casco pentru masinile cu o valoare de nou mai mare de 15.000 euro


Multumesc mult pentru lamurire. Imi aduc aminte ca anul trecut am platit o majorare pentru ca masina a fost mai scumpa de 15.000 euro (nu stiam ca e 8%). Dar acum masina valoreaza mai putin de 15.000 euro dry.gif . Conteaza numai valoarea de nou, nu cea actualizata? Adica si cand masina o sa valoreze 2.000 euro tot o sa platesc majorarea de > 15.000 euro? rolleyes.gif


--------------------
Megane Estate 1.5 dCi 82 - 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 26 Jun 2006, 15:24
Post #5


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Da, pentru ca logica acestei majorari este urmatoarea: practica a demonstrat ca la majoritatea producatorilor auto, piesele sunt cu 20 - 50% mai scumpe la modelele care noi au costat peste 15.000 euro, decat cele similare (de multe ori aproape identice), de la acelasi producator, care sunt montate pe masini "ieftine". Daca esti curios intreaba la orice dealer Renault cat costa o macara electrica pt Clio si cat costa una similara pt Megane (cred ca observi ca vorbim de modele apropiate, nu am fortat nota cu o comparatie Clio - VelSatis) si ai sa vezi despre ce diferente este vorba.

NoDacia: in acest caz este greseala agentului, cel de la primire polite din Allianz a observat-o si a cerut agentului sa o corecteze. Obligatia agentului este sa merga la client si sa modifice polita, daca clientul este de acord. Daca clientul nu este de acord, polita se reziliaza si clientul isi primeste banii inapoi. Procedura este valabila si la ceilalti asiguratori.


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r@d00
post 26 Jun 2006, 17:26
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 17 May 05




Multumesc @Tudor; maine ma duc sa dau banii cu inima impacata biggrin.gif


--------------------
Megane Estate 1.5 dCi 82 - 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 31st May 2024 - 05:37
Dacia