Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

28 Pages « < 24 25 26 27 28 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Golf GTI, al treilea VW...nebunia e de mai multe feluri...

Agrig
post 4 Oct 2021, 19:04
Post #751


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Bun asa, am terminat pregatirile si pus pe Megmeet Pasa la teste.
Miine o sa am de sudat niste placi de 15mm sa fac o trecere peste un sant ce trebuie sa-l fac in curte, asta e, se lasa cu taiat betoane, trebe sa racordez si atelierul la incalzirea centrala a casei, o centrala independenta este aiurea.
Urmarea este ca trebuie bagata conducta de incalzire prin curte.
Asta este impricinatul, din pacate nu-i deloc potrivit pentru sudat acasa, scula este industriala si stie sa sudeze MIG insa stie foarte bine, la testul cu Co2 n-am avut nici un rateu de aprindere a arcului, la Speedtec 200C se mai intimpla.
E trifazic, e greu, drive cu 4 role extrem de silentios si merge doar cu bobina de 15Kg (D300), pentru D200 (5Kg) a trebuit sa-i fac adaptor insa e o placere sa-l folosesti.

IMG_0545.JPG ( Size: 206.52k ) Number of downloads: 840

IMG_0547.JPG ( Size: 261.44k ) Number of downloads: 842

Adaptorul:
IMG_0549.JPG ( Size: 203.41k ) Number of downloads: 827

Aici am incarcat o placa:
IMG_0544.JPG ( Size: 198.08k ) Number of downloads: 824


Acuma despre masti, astea sint ale mele, mai e si ESAB Origotech insa este in alta parte:


IMG_0548.JPG ( Size: 237.01k ) Number of downloads: 821


Daca le pun comparativ se simte ca pe sticla este mai clara imaginea in sensul ca vezi cu mai mare acuratete baia de sudura, totusi intre mastile mele si sticla diferenta este foarte mica si nu incurca la ochi.
Pentru asta insa trebuie tinut geamul curat, la ambele este in fapt valabil.
Miine trebuie sa termin placile de sudat, daca nu deranjez voi pune atunci ceva mai multe foto.
Info in plus despre aparat cred ca nu e cazul sa pun mai multe.

This post has been edited by Agrig: 4 Oct 2021, 19:21


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 4 Oct 2021, 21:55
Post #752


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




fain aparatul,imi place cum e lucrat,partile metalice care antreneaza si ghideaza sarma,modul de selectie...fain aparat,de fapt aia e o mica "masina de sudura" ,e mixat......fain !
despre masti.....nu zic nimic dar cumva tind spre aia rosie,ca sa nu ma deoache careva cand sudez radmasa.gif

Acuma on,cam asa arata ceea ce am facut in stanga dupa ce am vopsit si cam cum e in dreapta de fabrica....cumva astia foloseau la fabrica un fel de mastic care e identic la aspect/consistenta/culoare cu ceea ce acum numim noi kit montaj,se gaseste prin toate magazinele de bricolaj si e foarte ok la imbinari sudate in auto....eu,daca nu gasii mastic pensulabil sinto,am dat cu sika-flex 11fc+ negru,e imbatabil cam la orice ,chiar si la lipit parbrize,greu il mai dai jos,iti blestemi zilele radmasa.gif

Attached thumbnail(s)
IMG_20211004_183314.jpg ( Size: 140.32k ) Number of downloads: 130
IMG_20211004_183324.jpg ( Size: 146.49k ) Number of downloads: 134


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 4 Oct 2021, 22:40
Post #753


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Aparatul este industrial, singura problema mare este ca-i trifazic, ca pret versiunea simpla este sub Speedtec 200C insa Megmeet Pasa e pentru sudura sanatoasa nu pentru bricolaje, e de 300A ! biggrin.gif
Aici este familia:
https://www.suduratm.ro/catalog/aparate-de-...megmeet-1000041
Este extrem de fain facut si mai ales solid, are si fan on demand si in momentele in care n lucrezi nu-ti uruie in cap.
Masca aia rosie mai are si sticla mare si chiar ajuta asta ca nu totdeauna ai pozitie sa pui capul unde vrei, oricum eu cu alea pe cristale sint axat, sticla e de rezerva.
La sudura ma descurc binisor si la table subtiri, ma rog echipamentul ajuta cel mai mult insa la tinichigerie sint cam pe linga... sad.gif
Sika au si ceva poliuretan si nu-i asa scump ca 3M, nu stiu cit e de bun fata de 3M.

Azi am finalizat cele 2 placi de sudat.
Radacina si 2 cordoane pe o fata la 185A si Corgon in mod spray arc:
IMG_0553.JPG ( Size: 314.47k ) Number of downloads: 93

Cealalta fata doar un cordon dar la 205A, a mers mai bine, stropii au aparut deoarece tabla a fost zincata si prin curatire mecanica nu a iesit tot din sanfren.

IMG_0554.JPG ( Size: 326.35k ) Number of downloads: 110


This post has been edited by Agrig: 5 Oct 2021, 18:10


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 5 Oct 2021, 21:02
Post #754


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(Agrig @ 4 Oct 2021, 23:40)
Sika au si ceva poliuretan si nu-i asa scump ca 3M, nu stiu cit e de bun fata de 3M.

Azi am finalizat cele 2 placi de sudat.


IMG_0554.JPG ( Size: 326.35k ) Number of downloads: 110

*



de 3m a ramas numele uneori...sika e mult peste.....frumos sudeaza aparatul dar mana e totul up.gif ...eu nu am nici o treaba cu sudura profi,e un hobby,sudez garduri/masini/tevi ,ce prind.....
am scapat o scara de lemn grea peste o teava de juma de tol de gaz in ograda,a crapat langa cordon,cum dracu nu imi explic ,era sudata autogen,am refacut-o cu bazic,nici electrozi nu aveam,singura lucrare de raspundere,a iesit din prima,am testat-o cu spuma si cu lupa m-am uitat in ea,bineinteles ca am taiat gazu inainte radmasa.gif ...dar repet,e un hobby la mine,atat....

This post has been edited by sobolan: 5 Oct 2021, 21:05


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 5 Oct 2021, 21:43
Post #755


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Eu sint tot amator, am pus mina prima data pe electrod in clasa 7-a apoi am mai tot "lipit" una alta, in armata am facut un curs rapid la "locul de munca", parcul auto ca eram "mecanicu TR-ist" biggrin.gif prin 75 si dupa aia n-am mai pus mina pe sudura pina prin 2003 cind m-am trezit a n-are cine-mi suda o nenorocita de sapa rupta, eram la casa de vacanta si alta nu aveam, 3 zile a durat epopeea sudurii unei sape, dupa aia m-am dotat si bine am facut ca din cauza noului job trebuia sa ne ocupam si de astea la nivel local, dupa aia am continuat deoarece e tot mai greu sa gasesti pe cineva sa faca ceva si mai nou preturile la manopera sint simple, vrei o balustrada, perfect, te costa cit este materilaul, este de 10m ...ti-a pus Al de Sus mina-n cap!
Lincolnul Speedtec 200C a fost primul aparat adevarat dar l-am luat porceste insa si cu ceva noroc, vintul! am facut balustrada de la casa scarii afara cu electrod dar de prins in casa scarii am inceput cu electrodul, am deschis tot ce se putea deschide dar in ziua aia ioc vint, am ars 2 electrozi si a iesit un scandal monstru care s-a terminat cu : ia ce vrei da asa fum eu in casa nu mai vreau!!! si am luat ca-l ochisem demult!
biggrin.gif


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 6 Oct 2021, 07:14
Post #756


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.986
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Mă bag și eu ca musca-n lapte, la cafeaua de dimineata. Șobolan, eu stiam ca la gaze se foloseste teava trasa, nu sudată. Stiam gresit?


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Oct 2021, 08:07
Post #757


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai cred ca era imbinarea tevilor cu cotul sau a lungimilor, nu pe lungime.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 6 Oct 2021, 09:57
Post #758


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Imbinarile tevilor se sudeaza, cap la cap, coturile sint pe filet, teava este trasa nu sudata.
Sudura autogena e cu cintec, daca o face mesterul cu flacara carburanta nu neutra iasa un codron otelit ca gaia.
Cu electrodul totul tine de materialul de baza ca firul din el este fier moale cu foarte putin carbon la bazic.
Cind au pus la noi teava principala de distributie au sudat-o cu electrozi inox, E 347.

This post has been edited by Agrig: 6 Oct 2021, 09:58


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 Oct 2021, 20:07
Post #759


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(sobolan @ 4 Oct 2021, 22:55)
cam asa arata ceea ce am facut in stanga dupa ce am vopsit si cam cum e in dreapta de fabrica....cumva astia foloseau la fabrica un fel de mastic care e identic la aspect/consistenta/culoare cu ceea ce acum numim noi kit montaj,se gaseste prin toate magazinele de bricolaj si e foarte ok la imbinari sudate in auto....

Arata a mastic poliuretanic, cu de-asta mi-a dat si mie intre aripa si dublura (in zona canalului pt. capota), cand am schimbat aripa dr., e bun.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 8 Oct 2021, 20:47
Post #760


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(Victorine @ 6 Oct 2021, 08:14)
Mă bag și eu ca musca-n lapte, la cafeaua de dimineata. Șobolan, eu stiam ca la gaze se foloseste teava trasa, nu sudată. Stiam gresit?
*



trasa,asa e dar am lovit-o langa un cordon de imbinare si a crapat de langa cordon(sudura)....

QUOTE(einstein1984 @ 6 Oct 2021, 09:07)
pai cred ca era imbinarea tevilor cu cotul sau a lungimilor, nu pe lungime.
*



exact....

QUOTE(Agrig @ 6 Oct 2021, 10:57)

Cind au pus la noi teava principala de distributie au sudat-o cu electrozi inox, E 347.
*



tine de rupe,cu inox am sudat eu galeriile la megane,in ca,asta dupa ce le sudase un destept cu migul si au crapat pe langa....inoxul se aliaza frumos cam cu orice fieroaica....


QUOTE(maho @ 7 Oct 2021, 21:07)
Arata a mastic poliuretanic,
*



exact cam aia e,tine de rupe,am lipit un parbriz cu de ala la fostul golf,l-am dat si intre timp a luat pietre,etc si cand au vrut sa il schimbe au rupt aia nustiu cate zbire de otel si au injurat,s-au belit la maini etc.... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 9 Oct 2021, 21:37
Post #761


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(Agrig @ 5 Oct 2021, 21:43)
Lincolnul Speedtec 200C a fost primul aparat adevarat dar l-am luat porceste insa si cu ceva noroc, vintul! am facut balustrada de la casa scarii afara cu electrod dar de prins in casa scarii am inceput cu electrodul, am deschis tot ce se putea deschide dar in ziua aia ioc vint, am ars 2 electrozi si a iesit un scandal monstru care s-a terminat cu : ia ce vrei da asa fum eu in casa nu mai vreau!!! si am luat ca-l ochisem demult!
biggrin.gif
*



Si uite asa vine bumerangul si-ti da una dupa ceafa... radmasa.gif
Azi aveam de lucru prin atelier, ceva pensete pentru freza, de citeva luni ma tot hotarasc sa incep dar nu-i vreme.
Necazul este ca se baga florile in casa, masa este mare insa am lasat consolele mai lungi, acum vreo 2 ani cind am facut-o nu erau atitea flori, rama cadru din 20X40mm solida totusi acuma se cam flexaza consola, are cam 1m, masa are 6m lungime, acolo mai lucram eu iarna in coridor, urmarea...
- hai sudeaza 2 picioare la capatul mesei ca se flexeaza!
- pai sa vezi ca punem florile pe centru, inghesuim, facem ceva...
- n-au loc!
- o sa scot un fum de numa...
- PAI N-AI ZIS CA POTI SUDA IN CASA FARA SA AFUME CU LINCOLNUL???
radmasa.gif radmasa.gif
Ma rog, se poate daca masa nu era vopsita... asa pentru 15cm de cordon am stat 1h la sudat!
Deci grija mare ce motive invocati alta data...

This post has been edited by Agrig: 9 Oct 2021, 21:38


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 22 Nov 2021, 21:11
Post #762


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(Agrig @ 9 Oct 2021, 22:37)
Si uite asa vine bumerangul si-ti da una dupa ceafa... radmasa.gif
*



asta se intampla mereu......

In fine,am doua poze facute acum doua saptamani,e veche troaca dar arata a masina.....

Attached thumbnail(s)
IMG_20211005_132141.jpg ( Size: 2.76mb ) Number of downloads: 162
IMG_20211005_132206.jpg ( Size: 2.63mb ) Number of downloads: 191


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Nov 2021, 08:05
Post #763


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Arata bine!

This post has been edited by einstein1984: 23 Nov 2021, 11:08


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 23 Nov 2021, 09:55
Post #764


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.087
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Pare cam batuta de soare partea superioara a barei spate. In rest, arata misto.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 23 Nov 2021, 09:58
Post #765


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Aia voiam sa zic si eu, plasticul ala ar merita un dressing. Si carligul dat jos. Si folie spate+laterale, sa nu mai tii alea de panza. Si cam atat, ca nu avem poze si din interior biggrin.gif



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 23 Nov 2021, 10:34
Post #766


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Si niste jante, eventual cu ET mai mic.

Stickere cu "built, not bought" ma asteptam sa vad la vreun syncro de 800 de cai. tongue.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Nov 2021, 11:09
Post #767


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




"welded, not stamped" in cazul de fata


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 23 Nov 2021, 18:56
Post #768


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(einstein1984 @ 23 Nov 2021, 09:05)
Arata bine!
*



tnks !


QUOTE(maho @ 23 Nov 2021, 10:55)
Pare cam batuta de soare partea superioara a barei spate. In rest, arata misto.
*



este cam decolorat plasticul desi am ferit-o de soare mai mereu.....

QUOTE(Bicicleta galbena @ 23 Nov 2021, 10:58)
Aia voiam sa zic si eu, plasticul ala ar merita un dressing. Si carligul dat jos. Si folie spate+laterale, sa nu mai tii alea de panza. Si cam atat, ca nu avem poze si din interior  biggrin.gif
*



foarte corect,asta vroiam sa fac : sa pun folie pe lateralele spate si luneta,pentru plastic am descoperit ca vaselina siliconica face minuni si persista peste un an in conditii medii de intemperii....si motorina e ok dar nu tine mult.....
Carligul e westfalia ,e din epoca ei,e ceea ce trebuie mai ales cand tragi o rulota cu ea si trage,crede-ma,are putere dracu' 10561582.gif

QUOTE(MuciX @ 23 Nov 2021, 11:34)
Si niste jante, eventual cu ET mai mic.

Stickere cu "built, not bought" ma asteptam sa vad la vreun syncro de 800 de cai. tongue.gif
*



cu jantele.....citeste o pagina inapoi,nu mai vreau decat daca-s oem de golf 3 gti sau golf 4 (5x100).....am vazut un model interesant oem de golf 4,ar merge dar is pe 16,ma ia rar-ul la maciuca,au mai incercat odata dar nu au gasit nimic,au vazut tevile de frana de cupru si m-au felicitat,erau cam surprinsi....
built not bought....e ceva,e prima masina la care sudez asa mult,la care m-am implicat in asa stil,vorbim si de mecanica and other shitz.....

QUOTE(einstein1984 @ 23 Nov 2021, 12:09)
"welded, not stamped" in cazul de fata
*



asa e....

o sa revin cu poze cu interiorul....totul e oem,impecabil,fara tiganeli,o problema are,a cazut panza alba de pe copertina si am smuls-o....are aspect de masina militara daca ridici capul in sus laugh.gif laugh.gif laugh.gif ,se rezolva si asta la vara cand e cald dar totul functioneaza,trapa e beton pe doua pozitii,totul e functional,nu sunt probleme......

This post has been edited by sobolan: 23 Nov 2021, 18:56


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Muttley
post 23 Nov 2021, 19:01
Post #769


__________________


Group: Members
Posts: 12.998
Joined: 4 September 04
From: -




Mi se pare imens wheel to fender intr-a 2-a poza. Poate o fi din cauza terenului, ca i-ai facut poze prin transee. Dar daca asa e ea, eu as cauta arcuri lowering.
Jantele-s perfecte, offsetul perfect.


--------------------
Dacia 1310 TLX 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 23 Nov 2021, 20:42
Post #770


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




E cam inalta.are suspensii stock,erau noi ,montate in germania in 2015 marca kyb pe toate rotile(amortizor si arc)....eu ma bucur ca e semi-soft si nu imi e frica de gropile patriei mai ales ca am scut din plastic(de diesel) ,GTI-ul nu are scut,are doua deflectoare laterale in dreptul cutiei si curelelor....
Am un set de suspensii sport reglabile cu piulita sub taler Jom(parca),le-am avut pe golful gt verde 1.8 benzina darrrr parca mergi pe-o scandura,aveam parbrizul fisurat 20cm,intr-o luna s-a dus pana la capat,parca nu le-as pune...
cumva,asa vine ea,poza e luata de pe net...si poza cu scutul de diesel....
poze cu golful meu verde cu suspensii reglabile si cu golful gti(o poza de cand nu era finalizata,cu portiera de la sofer de pe un diesel alta culoare,n-am gasit una mai recenta) ...asta negru e mai inalt radmasa.gif

This post has been edited by sobolan: 23 Nov 2021, 20:46

Attached thumbnail(s)
2798_vw_passat_kryt_pod_motor_a_prevodovku_14_16_plech.jpg ( Size: 399.43k ) Number of downloads: 75
scut_motor_am_volkswagen_golf_3_1991_1999_diesel_b7275f0d69000d5aaf_480_360_2_95_1.jpg ( Size: 21.4k ) Number of downloads: 56
Imagine0752.jpg ( Size: 1.29mb ) Number of downloads: 53
Imagine0787.jpg ( Size: 1.45mb ) Number of downloads: 82
IMG_20190329_180916.jpg ( Size: 936.05k ) Number of downloads: 82


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Aug 2022, 21:38
Post #771


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




Va salut.....
bag un update:
tevile spate din cu,magistrala fata spate era din cupru de acum 2-3 ani,mai am una sngura din limitator dar trebuie dat jos esapapmentul,nasty job.....clipsurile de prindere s-au rupt,am legat si eu cum am putut cu coliere de plastic,am braduti de aia de la logan dar au gaura centrala pentru surub,nu ma risc sa gauresc puntea,niciodata...
Din tot ce e furtun de frana adica 6 buc am inlocuit 5 ,mai era unul dar nu l-am gasit,de doi ani nu am mai atins cutiile cu piese,acareturi....
Stationat de 2 ani au ruginit rau telescoapele,am zis sa le revopsesc(cu verdele de la dacie biggrin.gif ),is ok nu are rost sa iau altele,sunt KYB,totusi....am revopsit si arcurile.....au ruginit piulitele la pivoti,prezoanele s-au desfacut greu tare...jale mare cu masina care sta....si sta pe ciment totusi wacko.gif
Am vorbit la rar,vreau sa ii fac atestat de troaca interbelica radmasa.gif ,in 2023 ma ocup,nu mai e mult.

Ligheanul de vw fuge inca,dupa 4000 trage frumos,pentru o masina din 93 e ok cumva....uleiul din motor are doi ani si zero km,cred ca trebuie aruncat....

Loganul dci rezista eroic pe campii,la pescuit,prin namoale,are tevi de frana de aluminiu... radmasa.gif ,inafara de ambreiaj care trepida rau la plecarea de pe loc la 40000km(luk shit),o rola si un senzor din bara pe care le-am inlocuit e foarte ok,chiar nu ma asteptam la asta,are 60000km,e ok,nu merg numai cu el,mai merg si cu duba.....

This post has been edited by sobolan: 11 Aug 2022, 22:01

Attached thumbnail(s)
IMG_20220418_113028.jpg ( Size: 270.17k ) Number of downloads: 76
IMG_20220418_113013.jpg ( Size: 249.63k ) Number of downloads: 72
IMG_20220811_154302.jpg ( Size: 200.26k ) Number of downloads: 73
IMG_20220811_154307.jpg ( Size: 141.25k ) Number of downloads: 72
IMG_20220811_170312.jpg ( Size: 158.25k ) Number of downloads: 70
IMG_20220811_170318.jpg ( Size: 161.04k ) Number of downloads: 60
IMG_20220729_150945.jpg ( Size: 3.6mb ) Number of downloads: 51
IMG_20220729_190322.jpg ( Size: 242.18k ) Number of downloads: 50
IMG_20220729_140222.jpg ( Size: 210.42k ) Number of downloads: 46


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 11 Aug 2022, 21:57
Post #772


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Aluminiul nu e recomandat pentru circuitul de franare din cate stiu eu...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Aug 2022, 21:58
Post #773


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




o fi nu o fi...loganul meu asa are din fabrica,poate nu am vazut bine,maine iau un magnet si o pipai biggrin.gif ...au un aspect nichel-mat,cupru nu cred ca e.....maine edificam !

LE : nu am scris,tot caut un van vw T3 dar syncro,l-as face camper.....ce plm,vechiturile astea au pret de heroina pe olx wacko.gif

This post has been edited by sobolan: 11 Aug 2022, 22:01


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 11 Aug 2022, 22:19
Post #774


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Imi place. smile.gif


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 11 Aug 2022, 22:20
Post #775


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Din fabrica e fier, de aia si rugineste.
Se poate folosi cupru dar nu sunt sigur daca orice cupru e ok, sunt presiuni destul de mari acolo


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Aug 2022, 22:32
Post #776


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(Filip @ 11 Aug 2022, 23:19)
Imi place. smile.gif
*



tnks smile.gif

QUOTE(psychoo @ 11 Aug 2022, 23:20)
Din fabrica e fier, de aia si rugineste.
Se poate folosi cupru dar nu sunt sigur daca orice cupru e ok, sunt presiuni destul de mari acolo
*



am folosit tevi de cupru pentru circuite de franare(auto),se gasesc de cuparat ....ca si presiune cred ca 1000psi e max,cand calci frana de urgenta...tine cu succes wink.gif

This post has been edited by sobolan: 11 Aug 2022, 22:34


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 11 Aug 2022, 22:33
Post #777


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Cuprul e foarte ok, e mai ok decat otelul din fabrica daca nu faci off road cu masina. Tevile de otel rezista mai bine la socuri mecanice, dar ruginesc in timp. La laguna nu am avut probleme cu franele niciodata dar tevile originale din otel deja aveau urme de coroziune si preventiv am trecut la cupru la recomandarea unei persoane recomandate de Einstein1984 care s-a ocupat in mare parte de mecanica la Laguna. Si pe aceasta cale tin sa le multumesc amândurora.

This post has been edited by Filip: 11 Aug 2022, 22:35


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 11 Aug 2022, 22:34
Post #778


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Arcurile nu-s vopsite din fabrica, au un strat de cauciuc la exterior (sau poate tot o vopsea cauciucata, dar stratul este destul de gros).
Era bine daca le curatai bine de rugina, le dadeai un tratament si pe urma vopsea in mai multe straturi.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 11 Aug 2022, 22:37
Post #779


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(IRONICK @ 11 Aug 2022, 23:34)
Arcurile nu-s vopsite din fabrica, au un strat de cauciuc la exterior (sau poate tot o vopsea cauciucata, dar stratul este destul de gros).

asa este,e o vopsea cauciucata.le-am dat cu un grund negru din lidl la spray,vad eu cat rezista...la vw se mananca pana se rup,astea pareau ok....

Era bine daca le curatai bine de rugina, le dadeai un tratament si pe urma vopsea in mai multe straturi.

era,asa era corect.....dar,nu mai am timp ,rabdare si nici chef ueori de bibilit asa....ies mai ieftin cu o preche noi.....nu erau asa dar daca de doi ani sta asa au ajuns....

*




<span class='edit'>11 Aug 2022, 23:38:</span>
QUOTE(Filip @ 11 Aug 2022, 23:33)
Cuprul e foarte ok, e mai ok decat otelul din fabrica daca nu faci off road cu masina.
*



la dacia 1300 tineau si 30 de ani...dupa 90 le-au bulit cu tevi de otel.

This post has been edited by sobolan: 11 Aug 2022, 22:39


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Filip
post 11 Aug 2022, 23:23
Post #780


Forumist


Group: Members
Posts: 2.905
Joined: 23 July 09




Daca tevile de frana de otel sunt date cu "polyvinyl fluoride coating" - nu stiu cum se traduce in romana, nu-mi bat capul, cert e ca la servofrana si blocul de ABS sunt tevile cu verzuiala aia - daca era si pe sub burta masinii la fel - traiau bine merci pe masina 50 de ani de acum incolo tevile originale. Dar Renault a zis ca nu trebe. Doar la compartimentul motor. - la servo am in continuare tevile originale, posibil si pe la blocul ABS (adica asa am vazut, sigur si acolo sunt ramase tevile originale care sunt ok). Rugina incepuse la tevile de frana de otel originale mai spre puntea spate asa, pe unde sare zapada cu clorura de sodiu si unde nu sunt protejate deloc cu stratul ala minune. sleep.gif

This post has been edited by Filip: 11 Aug 2022, 23:30


--------------------
Renault Laguna 1 1.6 16v, Nubira 1.6 16v, Astra G 1.4 16v 1998 ,1999, 2006
Fara Dacie viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
28 Pages « < 24 25 26 27 28 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 23:53
Dacia