Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Apa in masina, Cand ploua se umple masina de apa

marius80_eugen
post 15 Apr 2015, 21:03
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(adytym @ 15 Apr 2015, 14:14)
daca vrei sa pui plasa te sfatuiesc sa cauti ceva metalica , ca cea de tantari ce este pe la geamuri capata un miros ciudat de la mizeria combinata cu apa si vei avea surprize .
*


Pai eu vreau sa pun plasa neagra , de tantari deasupra la tot , lipita peste tot cu silicon negru de acvarii rezistent UV si garantat 10 ani . Nu are ce combinatie cu apa sa aiba decat sa pot sa treaca ceva picaturi prin ea , in rest mizeria va fi suflata si luata cu mana de pe ea , nu va ramane nimic pe ea . In starea actuala , daca suflu mizeria de la stergatoare se baga la aeroterma , daca mai suflu o data o parte intra in interior (deci dau din lac in put) si o parte se duce pe motor , ceea ce iar nu vreau .
Scopul este de a nu permite frunzelor sau bucatilor din acestea sa ajunga in compartimentul aerotermei , unde pot bloca acele scurgeri . Am observat ca este de ajuns o singura furtuna , ca toata mizeria de pe jos (frunze , pietricele , praf si noroi , pene , bucatele mici de hartie/carton ... ) sa ajunga exact pe parbriz/stergatoare si in acel loc de unde vor fi impinse de apa exact in compartimentul cu cele 4 aerisiri pluviale care se blocheaza atat de usor .
Poti sa incerci si la spalatorie sa mai bage ceva presiune exact acolo ca sa curete noroiul, DAR problema este ca au presiunea prea mare si daca nu aveai probleme pana atunci cu apa , poti avea probleme din acel moment, cedand vreo bucata de mastic/burete de pe undeva ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiucna
post 15 Apr 2015, 21:18
Post #32


Private User


Group: Members
Posts: 377
Joined: 31 October 10




Marius dute in targ vitan sau la un magazin de piese auto si cumpara -Plasa aluminiu tuning pentru grila, spoilere fata, spoilere spate, interior, praguri, etc. Mie asta mi-a recomandat un electrician de la Renault sa pun la un megane 2 dupa ce mi-a curatat ventilatorul care facea zgomot datorita unei frunze uscate.


--------------------
Renault Megane Coupe 2011
Dulce pomum quum abest custos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 16 Apr 2015, 11:55
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(knebel_be @ 15 Apr 2015, 20:53)
pt Laurentziu83 Nu inteleg un Lucru si anume ( Un Destept intelege, iar un Prost, cauta nod in papura ).

Eu mia-m expus parerea, deoarece daca masina e Second ( ca in foarte multe situatii ) si pana sa ajunga la actualul posesor, poate s-a umblat la Macara Geam si nu s-a lipit bine acea Protectie.
La acest lucru m-am referit, nu la stergatoare si alte Motorase
*


Eu am inteles ca, in 99% din cazuri, apa ajunge la picioarele pasagerului in urma infundarii scurgerilor pluviale de la stergatoare, n-am mai stat sa caut masinii nod in papura.
Daca aveam apa in portiera, in portbagaj sau mai stiu eu unde, investigam in consecinta. Dar, daca nu am, nu ma apuc sa demontez aiurea; exista riscul sa rup ceva si chiar sa am probleme ulterior.

In mecanica, exista o regula de aur: daca merge, nu repara !


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 25 Jun 2015, 22:31
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




În această seară (pe o ploaie torențială) am observat că picură foarte ușor... pe la mânerul de susținere de pe cupolă (pasager). N-am mai avut asemenea probleme, e posibil să fie o problemă de etanșare la barele transversale? (că prin altă parte nu văd pe unde ar putea intra apa)


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coktavi
post 1 Jul 2015, 16:45
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 16 June 14




Salutare,

La acele scurgeri pluviale de sub grila de la stergatoare , am constatat ca au un fel de capac de caucuic flexibil si pe dr si pe stg in spatele crenajului spate de la roata fata , care sub greutatea apei ar trebui sa se deschida.

Dupa opinia mea acel cauciuc obtureaza fluxul direct de apa cand ploua si favorizeaza acumularea incet dar sigur de praf si alte minuni. In timp se formeaza un dop de toata frumusetea acolo.

Asta este parerea mea. Ce rol au capacele alea acolo, nu pot spune acum . Eu am demontat acele capace pentru a lasa apa sa curga fara bariera. Voi vedea in timp daca voi avea probleme cu scurgerile. Acum nu am .

Alta poveste dar oarecum similar. Am patit cu o alta masina pe conducta de evacuare apa condens a/c Avea aproximativ acelasi sistem la capatul conductei . Cum am "deschis" capatul conductei a curs apa destul de multicica fara sa fi mers a/c-ul si am scapat de mirosul "greu" din instalatia de ventilatie.

Daca ajuta pe cineva cu ceva , ok.

Spor la toate.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 1.5 dci 110 EDC - YY-XX-ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 1 Jul 2015, 21:44
Post #36


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




alea au rolul sa blocheze apa sa inunde compartimentele respective atunci cand intrai intr o balta/apa mai mare/adanca... referitor la capacelul de la aer, asta este o problema cunoscuta si la megane 2. In timp se infunda scurgerea din cauza acelui opritor. Oricum cred ca asta este problema in patria noastra plina de praf. In alte parti, cred ca rata de infundare pentru toate furtunele de scurgere este mult mai mica.


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusM23
post 15 Mar 2024, 13:28
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 19 May 23




Salut,

Am nevoie de o parere referitoare la patrunderea apei in habitaclu.
Daca las masina parcata inclinat ( 2 roti pe borura de ex ) pe partea pasagerului imi patrunde apa in intarior si se scurge in tavita de depozitare de sub pres.
Am atasat si poze in care se vede ca apa se scurge din exterior trecand de chederul usii.
Nu imi dau seama daca traseul apei este obturat in vreun fel, sau este doar vina unui cheder slabit.

Multumesc.

Attached thumbnail(s)
20240314_192948.jpg ( Size: 4.56mb ) Number of downloads: 53
20240314_192944.jpg ( Size: 5.29mb ) Number of downloads: 52


--------------------
Renault Megane 2010 prefacelift
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Mar 2024, 14:16
Post #38


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ai scurgerea din partea inferioara a usii obturata, se adua apa in usa si iese pe la difuzor sau o alta gaura.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusM23
post 15 Mar 2024, 15:07
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 19 May 23




Salut,

Multumesc pentru raspuns. Nu am vazut sa aibe gauri de scurgere sub usa dar o sa ma interesez exact unde sunt sa vad cum pot curata.

Stima.


--------------------
Renault Megane 2010 prefacelift
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Mar 2024, 15:54
Post #40


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




daca geamul urca si coboara intra apa in usa, nu are cum altfel . Si daca intra, trebuie sa si iasa.
https://haynes.com/en-gb/tips-tutorials/how...filiate&irgwc=1

Gaurile sunt jos de tot unde e sertizata fata de usa pe cheson. Chederul il vezi daca e rupt sau intarit.

This post has been edited by einstein1984: 15 Mar 2024, 15:57


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MariusM23
post 15 Mar 2024, 16:37
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 19 May 23




Multumesc frumos.

O sa incerc sa desfund gaurile cu o sarma.


--------------------
Renault Megane 2010 prefacelift
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 07:50
Dacia