Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane3, Hai la drive-test!

IRONICK
post 27 Apr 2009, 15:07
Post #61


-


Group: Members
Posts: 21.854
Joined: 19 April 05
From: Romania




Pai la 100km nu este zgomot aerodinamic. Poate tu te referi la zgomot de rulare ... ce provine de la suspensie/cauciucuri


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hotshoted
post 27 Apr 2009, 15:53
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 27 April 09




Interesant cum sare subiectivismul din multi de pe forum, multumesc pentru raspunsurile la obiect din partea celor care le-au dat.

Nu sunt un expert in masini, si nu sunt dealer VW asa cum zic unii:), se poate vedea ca am alta masina in semnatura decat VW, pe care nu am adus-o in discutie, pentru a fi cat mai obiectiv.

Pur si simplu am testat masina asta si am intrat pe forum sa imi dau cu parerea si sa ascult si alte pareri.

Daca am gresit/exagerat cu ceva imi cer scuze - am uitat sa pun ghilimelele la" hot hatch" asa este, masina evident nu este un hot hatch dar era o aluzie la cat de agresiv arata si cat de incet se misca, in conditiile in care am facut drive test cu cel mai puternic motor disponibil. Nimeni nu ma poate contrazice ca lipsa unui motor mai puternic este un minus al acestei masini.

Inainte sa imi cumpar o masina , ma interesez intai de partile negative si iau in calcul si parerile de pe formuri /site-uri

Partile pozitive sunt cele care ies din campaniile publicitare, din subiectivismul fanilor marcii si sunt superficiale de multe ori.

Ar trebui sa renuntam la complexu asta de "masina mea e cea mai buna"- nu iese nimic constructiv din asta !



--------------------
Opel Astra H 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 27 Apr 2009, 16:00
Post #63


-


Group: Members
Posts: 21.854
Joined: 19 April 05
From: Romania




Si ti-ai ales asa tocmai forumul reno ...
De ce nu exista user hotshoted si pe alte forumuri? De ce ti-ai schimbat semnatura cu o marca care crezi tu ca ne face trecem peste un dealer vw?
Vrajeala! Userul, masina din semnatura, tot.

Referitor la "masina mea e cea mai buna", nu a pomenit nimeni de asa ceva aici. Este doar in mintea ta de dealer ...

This post has been edited by IRONICK: 27 Apr 2009, 16:05


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 27 Apr 2009, 19:28
Post #64


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




QUOTE(IRONICK @ 27 Apr 2009, 16:07)
Pai la 100km nu este zgomot aerodinamic. Poate tu te referi la zgomot de rulare ... ce provine de la suspensie/cauciucuri
*



Nu stiu, dar m-a frapat, ma asteptam sa fie un pic mai liniste. Ma rog, poate mi s-a parut, oricum muzica rezolva multe;) Mai problematica mi se pare faza cu bordul, mai exact la designul din dreptul picioarelor pasagerului.

PS: sa nu ma intelegi gresit. Masina asta e dupa mine pur si simplu WOW!!! Doar ca nu poate fi perfecta, ca nici una nu e. Si micile astea minusuri discutate aici fac mai mult decat toate osanalele din lume. Iar aceste discutii dovedesc ca, desi fani Reno (sau nu), nu avem rombul tatuat pe creier si putem sa admitem minusurile unei masini.


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razor
post 27 Apr 2009, 20:49
Post #65


Doc


Group: Members
Posts: 530
Joined: 25 January 07
From: Timisoara




Astazi am fost si eu in Megane 3, iar impresia generala care mi-a lasat-o este: cost reduction. Se vede ca finisajele nu mai sunt aceleasi si ca unii ar zice de calitatea interiorului care este mai buna... eu am perceput-o mai slaba decat la varianta anterioara. Adevarat este ca inca n-am dat o tura deoarece am ajuns destul de tarziu in showroom, dar maine dau o tura cu ea. Cu toate aceste, am senzatia ca usile se inchid mai bine, in sensul ca sunetul de inchidere e mai plin.

La capitolul motorizari nimic nou, deci aici n-am nimic de comentat, decat ca la toate motorizarile este o cutie cu 6 trepte.

Pozitia de condus mi se pare un mare pas inainte fata de vechea generatie, cel putin pentru mine, in sensul ca e ai posibilitatea sa lasi scaunul mult mai jos.

Ergonomia interioara mi se pare cat de cat ok, cred ca tuturor le va lipsi frana de mana in forma M2, asta daca nu se opteaza pentru un EPB (Electronic Park Brake).

Spatiul interior mi se pare aproximativ identic cu cel al fostei generatii, portbagajul pare un pic mai mare.

Din punct de vedere al designului exterior mi se pare mult "indulcita" fata de vechea generatie care avea o nota distinctiva in materie de design. Si noua generatie are totusi un look tipic Renault, dar parca it's not the same...

Maine sper sa ajung sa fac un drive-test si sa adaug impresiile despre tinuta de drum si eventualii greierasi.

This post has been edited by Razor: 28 Apr 2009, 08:22


--------------------
VW / Honda Passat 2.0 TDi / CBR 600RR 2010 Highline / 2008
Inteligenta artificiala nu se compara cu prostia naturala
And God said: Ride hard, I've got your back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mardeias
post 28 Apr 2009, 14:17
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 20 October 05
From: Bucuresti




Am testat si eu astazi Megane 3 HB 1.6 110CP. Ca si calitate a materialelor e clar inferioara poate e si din cauza ca am avut cea mai slab echipata varianta...dar totusi plasticul ala era ceva gen vechiul logan..desi, de ce sa nu recunosc, ca si aspect per total arata bine. Mi-a placut introducerea acelor sageti care sa te anunte cand sa schimbi viteza pentru a avea un consum optim. Am aflat apoi ca si pe laguna este dar e interesant oricum..pana acum am vazut asta la toyota si mi s-a parut o idee stralucita. Vad ca nu a observat nimeni lumina de pe plafon care mie cel putin mi s-a parut ingrozitoare. Si cel mai important parca nu mai e antifonata. Eu cu diesel parca nu aud asa zgomotele de la motor. de la 2k rpm se aude...acum nu zic ca nu este un sunet frumos. Dar parca la viteza mare sa se auda asa nu e tocmai placut...cel putin pentru mine. Avand in vedere ca este proiectata pentru confort din cate stiu eu.


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 dci 2006 Expression + optiuni
Renault Megane Estate 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hotshoted
post 28 Apr 2009, 15:58
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 27 April 09




QUOTE(IRONICK @ 27 Apr 2009, 16:00)
Si ti-ai ales asa tocmai forumul reno ...
De ce nu exista user hotshoted si pe alte forumuri? De ce ti-ai schimbat semnatura cu o marca care crezi tu ca ne face trecem peste un dealer vw?
Vrajeala! Userul, masina din semnatura, tot.

Referitor la "masina mea e cea mai buna", nu a pomenit nimeni de asa ceva aici. Este doar in mintea ta de dealer ...
*




Ironick fac pariu ca esti un fan al teoriilor conspiratiei. Ma deranjaza faptul ca ma confunzi cu un dealer atata timp cat am o problema personala cu oamenii care lucreaza la reprezentantele auto.

Referitor la ce ai zis nu ai cautat destul de bine

uite-te aici: http://www.astraforum.ro/forums/p/8329/41518.aspx

Daca nu e de ajuns pentru tine, ne putem vedea la urmatoarea intalnire a posesorilor renault, in cazul in care nu arunci cu pietre in mine ca sunt posesorul altei masini.

This post has been edited by hotshoted: 28 Apr 2009, 16:04


--------------------
Opel Astra H 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_s
post 28 Apr 2009, 18:00
Post #68


.


Group: Members
Posts: 305
Joined: 2 July 04
From: .




Prietene, chiar nu conteaza astea dar tu ai facut acolo niste afirmatii

eu am testat motoru ala de 130 pe m2 intradevar nu-ti da sutul in fund pe care-l tdi-ul de 130 la 2000 ture, dar pana la senzatie de 90 cp e distanta mare, asa de mare ca incepe lumea sa se intrebe daca nu cumva esti dilar de vw de vreme ce recomanzi sciroco


--------------------
. . . - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 28 Apr 2009, 18:04
Post #69


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Alo! Despre MIII, daca se poate!

@razor
QUOTE
in sensul ca sunetul de inchidere e mai plin

Efectul chederelor dintre usi!!! Mi-ar trebui si mie dar inca nu stiu de unde sa la iau.
In ansamblu, pana aici vad ca ai (printre putinii) aceeasi parere cu mine referitor la finisajul interior. Mie mi s-a parut ca ar fi un "concept" in lucru.

Despre zgomote, "greierasi", insonorizare nu am ce spune in sens negativ si ma mir de unele aprecieri.
Un amanunt oarecum ciudat ar fi ca desi volanul a fost imbracat in piele, capul schimbatorului nu era!!! huh.gif S-o fi "lipit" asa repede de vreo mana sau avea "picioruse" in loc de "greierasi"? icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buiacka
post 28 Apr 2009, 19:40
Post #70


Membru


Group: Members
Posts: 67
Joined: 3 September 07




M-am dat si eu o tura cu M3 1.6 16v.
Faptul ca are 6 trepte, cred eu, e un lucru bun. Cum a 6-a e pentru croaziera, cu celelalte 5 au "scurtat" un pic cutia de viteze si parca e un pic mai bine la demaraj.
Cel putin asa mi s-a parut mie. Inca de la M2 ar fi trebuit inca o treapta.
Cu 150 km/h in treapta a 6-a chiar se simte bine.
Cu bordul asta dintr-o singura bucata au mai redus din liota de greieri, lacuste si carabusi. Pentru asta le dau un + dar numai sa nu apara din alte parti wacko.gif
Un - (minus) pentru ca nu va mai fi asa usor de intervenit daca trebuie schimbat vre-un "beculet " daca se arde, la clima, la ceasurile din bord, etc.
Alt lucru bun, au scos acel plastic negru dintre usi, la mine s-a matuit de la praf, intemperii si arata destul de urat.

Per total mi-a lasat o impresie buna dar nu intr-atat incat sa ma faca sa o cumpar. Cel putin acum.



--------------------
Renault Megane Bicorp 2006/1.4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 28 Apr 2009, 21:45
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Mers si eu azi cu Megane III,1.6 16V.Cat timp am asteptat masina de drive-test m-am urcat in show-room intr-o alta masina.Ce pot spune,ca design nu ma da pe spate,in interior se vede/simte o evolutie a materialelor fata de M2,cum este si normal de altfel.Dupa ce mi-am aranjat o pozitie de condus,m-am urcat in spate si am remarcat spatiul destul de mic.Mentionez ca am 1,83 inaltime.Am remarcat schimbarea manetelor pentru reglajul scaunului si spatarului acestuia.Faptul ca pentru reglajul inainte/inapoi au pus fierul acela ca la Logan cred ca este o cauza a reducerii costurilor.Am apasat peste tot bordul,nu se auzeau zgomote mari,doar un zgomot caruia nu stiu cum sa-i spun,ce vine de la imbinarea bordului(partea moale)cu partile pe care vine clima bizonala si cd-player-ul.De asemenea m-am urcat si in coupe.Interiorul la fel.La amandoua mi-a placut pozitia joasa a scaunului.Nu am avut probleme cu cotiera,insa cam mica este inauntru.

Dupa drive-test:place pozitia la condus,place cum trage motorul,as putea spune chiar,ca trage mai bine la turatii joase decat pe M2,treptele de viteza,1 si2 sunt scurte,insa asta place.Am mai remarcat coltul taiat la pedala de frana.Iara mi-a placut directia,mai tare ca la M2,franele nu mai au "brutalitatea" celor de pe M2.
Mai am o constatare,si rog pe altii sa-si dea cu parerea:dupa vreo 2800 de ture motorul se aude cam tare.Pare placut,insa la drum lung nu prea mi-ar placea.
Si un mare minus din parte mea il are din cauza ambreiajului:moale si nu e ca la M2,sa aiba un punct unde sa sti ca tine.Mie imi aduce aminte de cel dupa Logan 1.4.

In concluzie,parerea mea,imi place interiorul,insa la exterior nu ma atrage.Asta ca sa nu spun altceva.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razor
post 28 Apr 2009, 22:24
Post #72


Doc


Group: Members
Posts: 530
Joined: 25 January 07
From: Timisoara




Am fost astazi la drive test cu Megane 3, motorizarea 1.9 130CP Privilege. Prima dezamagire am avut-o cu ambreiajul destul de moale, dar probabil e o chestie de obisnuinta si pentru traficul aglomerat poate ar fi mai bun.
Fiind o masina inca nerodata, nu am putut sa-mi dau seama de eficienta franelor chit ca am apelat intr-o situatie la forta lor, unde fata de M2, mi se par mai putin eficiente.
Motorizarea e veche, deci n-am sa detaliez despre motorizare.
Nivelul de insonorizare mi s-a parut slabut, zgomotul motorului fiind prezent in habitaclu inca de la turatii joase.
Pare o masina inchegata mai bine decat M2 chit ca n-am prea avut ocazia sa merg pe drum mai rau ca sa iasa la iveala ceata de greierasi, asta in ipoteza ca exista.
Astazi am stat cu un prieten si ne-am uitat mai atent la masina si clar este sub M2 ca si atentie la detaliu. In multe locuri pare ca a intervenit mult prea mult politica de reducere a costurilor. Un exemplu ar fi lufturile prea mari intre componentele caroseriei. De calitatea slaba a plasticelor folosite nu mai discut pentru ca este evidenta.
La capitolul design nu mai impresioneaza prin extravaganta M2, e mult mai comuna in forme avand unele mici scapari in design, de exemplu inaltimea botului care pare a fi de la un mini SUV.
Cu toate acestea M3 are unele imbunatatiri fata de M2 desi per ansamblu nu impresioneaza in maniera predecesorului.


--------------------
VW / Honda Passat 2.0 TDi / CBR 600RR 2010 Highline / 2008
Inteligenta artificiala nu se compara cu prostia naturala
And God said: Ride hard, I've got your back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Etherfast
post 28 Apr 2009, 22:57
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 13 March 08
From: Bucharest, RO




Am fost și eu la test vineri dimineață la Auto Marcus. Am condus 1.6 16V 110CP, iar eu fiind posesor de Megane 2, pot spune că m-au uimit multe dintre feature-urile noi.

+ direcția
+ designul exterior
+ oglinzile retrovizoare imense comparativ cu M2
+ frânele - Pentru frână serioasă trebuia să apeși serios pe pedală
+ feeling
+ turbo mai OK decât la M2 (pare mai înfiptă), deși turbolag-ul e încă prezent.
+ handsfree bluetooth incorporat și ieșire USB la radio

- sistemul de poziționare al scaunelor, care la M2 era destul de bine plasat și util. Acum e "ca la Dacie"
- cotiera față neajustabilă
- cotiera spate inexistentă
- spațiul îngust în spate (asta e, e hatchback)

Oricum, n-au fost suficiente argumente negative să mă convingă, așa că începând de azi sunt posesorul unui 1.5 dCi 105CP smile.gif


--------------------
Renault Megane 3 Hatchback 2009, 1,5dCi 105CP Dynamique - B-31-ETH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 28 Apr 2009, 23:01
Post #74


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




daca ai condus 1.6 16v la test, turbolagul e prezent cam pe toata plaja de turatii.

Sa o stapanesti sanatos!


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 28 Apr 2009, 23:07
Post #75


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(Catalinmodena @ 28 Apr 2009, 22:45)
rog pe altii sa-si dea cu parerea:dupa vreo 2800 de ture motorul se aude cam tare.Pare placut,insa la drum lung nu prea mi-ar placea.
*



Da.da....la drum lung este mai silentios 1.4 care cate ture are la 150???Si ce zgomot scoate?ti-as face cadou un aparat care masoara zgomotul..dar nu prea am bani.. sad.gif

QUOTE(Razor @ 28 Apr 2009, 23:24)
Nivelul de insonorizare mi s-a parut slabut, zgomotul motorului fiind prezent in habitaclu inca de la turatii joase.
*



Nivelul de insonorizare este peste M2...probabil ca ai comparat cu 1.6-le din semnatura...la relanti este mai silentios al tau..la 100 km/h este alta treaba...altfel ''auzi'' denivelarile..gropile in m3...unde se vede o imbunatatire...iar motorul de 1.9 este mult mai silentios la viteze mari decat un 1.6...din cauza treptei 6...si a unei insonorizari mult mai bune decat la m2....bine...eu banuiesc ca ati comparat cu ce aveti...nu cu un phaeton.. tongue.gif Nu vreau sa par un Modus si sa laud m3...dar mie chiar mi se pare un progres avand in vedere insonorizarea....oricum nu as cumpara masina asta.. smile.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 29 Apr 2009, 06:15
Post #76


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




@ Razor:
Repeta testul! Cred ca ai avut o zi proasta sau ti-au dat un "fake"! smile.gif

Nu prea inteleg ce tot ii dati inainte cu "frane brutale" referitor la MII. La mine n-au fost si nu sunt brutale. As zice ca sunt exact ca la MIII dar cu o cursa ceva mai lunga (neesential).


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 29 Apr 2009, 07:48
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(Etherfast @ 28 Apr 2009, 22:57)
Am fost și eu la test vineri dimineață la Auto Marcus. Am condus 1.6 16V 110CP, iar eu fiind posesor de Megane 2, pot spune că m-au uimit multe dintre feature-urile noi.

+ direcția
+ designul exterior
+ oglinzile retrovizoare imense comparativ cu M2
+ frânele - Pentru frână serioasă trebuia să apeși serios pe pedală
+ feeling
+ turbo mai OK decât la M2 (pare mai înfiptă), deși turbolag-ul e încă prezent.
+ handsfree bluetooth incorporat și ieșire USB la radio

- sistemul de poziționare al scaunelor, care la M2 era destul de bine plasat și util. Acum e "ca la Dacie"
- cotiera față neajustabilă
- cotiera spate inexistentă
- spațiul îngust în spate (asta e, e hatchback)

Oricum, n-au fost suficiente argumente negative să mă convingă, așa că începând de azi sunt posesorul unui 1.5 dCi 105CP smile.gif
*


fain... faci un jurnal de bord pe aria dedicata? tongue.gif happy.gif


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 29 Apr 2009, 09:00
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




mHY da tu de unde stii cum se aude un 1,6 16v pe megane 2 si pe megane 3????

lasai pe cei care au asa ceva in curte sa isi dea cu parerea... si da in acceleratii puternice peste 3500 - 4000 de ture...motorul pe megane 3 este mai zgomotos decat cel pe megane2.....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 29 Apr 2009, 09:01
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




pe scurt: am condus-o si eu . varianta 3 usi, motor 1.6.

+ directie, frane, materiale interioare, amortizor la capota

- lipsesc buzunarele in usi, cotiera mica, frana de mana conventionala, lipsa manerelor metalice in exterior, lipsa capacelor motor


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 Apr 2009, 09:02
Post #80


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Dar la ce-ti trebuia frana de mana conventionala? blink.gif


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 29 Apr 2009, 09:07
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Ultimele zile si ultimele postari sunt hotaratoare pentru cine e interesat de Megane 3!
Nu intelegi absolut nimic din pagini! radmasa.gif radmasa.gif
Ba ca e buna, ba ca nu!
Materiale bune, postul urmator, materiale proaste! biggrin.gif
Excelent!
Cel mai bine, cel care vrea Megane 3 sa se duca de capul lui la dealer si sa se convinga pe pielea lui!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Apr 2009, 09:21
Post #82


-


Group: Members
Posts: 21.854
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(chris_t @ 27 Apr 2009, 20:28)
PS: sa nu ma intelegi gresit.
Nu te inteleg gresit. Nu am mers cu masina echipata cu motor diesel si incercam sa vad sursa zgomotului. Ca si mie mi s-a parut zgomotul de rulare destul de mare. Ma gandeam ca poate este si ceva specific la diesel.

This post has been edited by IRONICK: 29 Apr 2009, 09:26


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_t
post 29 Apr 2009, 09:31
Post #83


trepadus clasic


Group: Members
Posts: 309
Joined: 19 August 04
From: Baia Mare




Nu e motorul, aveam putine ture cand am remarcat zgomotul la rulare mai pronuntat. Motorul nu mi s-a parut zgomotos nici cand l-am dus in 3k rpm biggrin.gif.

A, un plus de care uitasem: cutie scurta si schimbator precis. La un mom dat se uita urat la mine tipul de la Reno:D


--------------------
Renault Megane Estate 2017 ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinake
post 29 Apr 2009, 09:31
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 30 August 07




Salut,

Am fost si eu duminica 26 apr la un drive test cu MIII. Era varianta 1.6 16v. Detin M2 - 1.6 16 V

Nu sunt un as in domeniu dotari-review-uri, dar va spun exact impresiile unui om obisnuit. Inainte de toate tin sa mentionez ca nu sunt un vitezoman ci mai degraba un demaraj-tozan (na ca am inventat un cuvant nou).. adica imi place sa merg infipt, in ture multe si nu m-am plans niciodata de consum, pentru ca "ii dau"

Sa revenim la MIII - nu pot sa spun decat ca imi place la nebunie cum arata, insa nu poate depasi pe scara mea valorica a frumusetii M2-ul, de care sunt indragostit ca in prima zi smile.gif

Am testat masina la Serus, cei de pe soseaua de centura, asa ca am putut sa merg destul de mult pe centura, cu diferite viteze si turatii. M-am limitat sa ii dau mai mult de 4500 de ture ca mi-era mila.. avea doar 300 km rulati masinuta.. Mi-a placut foarte mult cutia cu 6 trepte, mi s-a parut interesant indicatorul de schimbat vitezele, desi l-am ignorat cu brio de fiecare data, mi s-a parut mai zgomotoasa decat M2-ul meu, si nu ma refer la motor, ci fix la cum se auzeau de tare masinile care treceau pe langa mine, din sens opus. Parea ca am geamul deschis, sau unul mai subtire.. nu stiu sa descriu senzatia, asta am simtit. Nu mi-a placut ca nu a avut un motor mai mare, mai puternic, dar probabil ca vor veni in curand si alte motorizari, nu mi-au placut reglajele scaunului. Frana mi s-a parut altfel decat la M2, nu stiu daca mai bine sau mai rau, eu m-am obisnuit cu a mea si imi place foarte mult. Ambreiajul are si el alt feeling, parca mai bine.

Per total, o masina foarte reusita, dar cu motorizarile actuale nu s-ar justifica absolut deloc sa trec de la M2 la M3.

O sapt usoara in continuare!
Alin

This post has been edited by alinake: 29 Apr 2009, 09:33


--------------------
Renault Megane II Bicorp 1.6 16v Nov 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 29 Apr 2009, 10:03
Post #85


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(b76bgaarh @ 29 Apr 2009, 10:00)
mHY da tu de unde stii cum se aude un 1,6 16v pe megane 2 si pe megane 3????
*



Am mers cam 600 km cu un m2 1.6 si cam 30 km cu un 1.6 m3 icon_mrgreen.gif Multumit? Mie mi se pare mult mai silentios M3...nu numai la zgomotul produs de motor dar si la zgomotul de rulare...bineee...una era noua si alta avea 30.000 km...si 1.9 este mai silentios la m3 decat la m2...mie asa mi sa parut...iarrr la relanti este normal sa fie mai silentios 1.6 de pe m2 decat 1.9 de pe ambele variante..m2..m3..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 29 Apr 2009, 10:10
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




QUOTE(IRONICK @ 29 Apr 2009, 10:09)
Pai este simplu ... aia care au M2 se compatimesc ca a lor este mai buna decat M3.
*




Eu unul nu ma compatimesc, cred ca Megane 3 este mult peste 2 in multe privinte dar sunt totusi si cateva lucruri care ar putea fi considerate drept involutie:
- designul exterior - masina arata bine insa nu mai "socheaza" asa cum a facut-o generatia anterioara. S-a adoptat un design clasic, cuminte, banal chiar.
- in general, materialele folosite in interior sunt mult mai bune insa panourile usilor si spoturile de lectura par din alt film. Tot la interior, scaunele sunt mai bine profilate insa arata... nu stiu cum...
- spatiul interior este mai mic;
- manetele de la reglajele scaunelor... wtf?
- cotiera este inutilizabila, are doar rol estetic;
- maneta franei de mana e clar o involutie, pozitionarea ei este aiurea. Probabil persoanele mai subtirele nu resimt acest lucru insa la cele 120+ kg ale mele e destul de incomod;
- spatiile de depozitare din portiere imi par extrem de utile, nu inteleg de ce au renuntat la ele;
- cu privire la antifonare nu ma pronunt, eu am benzina si am testat un dizelache.
In concluzie, nu-s de vina strugurii acri, recunosc ca in momentul de fata nu-mi permit sa schimb masina insa daca acest lucru se va intampla vreodata, cred ca ma voi orienta spre Laguna.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 29 Apr 2009, 10:11
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




"MHY",nu cred ca isi au locul ironiile.Am spus doar ca dupa o anumita turatie zgomotul resimtit in habitaclu este destul de mare.Ca se aude motorul sau evacuarea,nu stiu ce sa spun,desi inclin acum mai mult spre evacuare.Daca vrei o comparatie cu 1.4 16V o facem,insa nu-i vad rostul.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 29 Apr 2009, 10:17
Post #88


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Nu am vrut sa fiu ironic...am mers si eu cu 1.4 si imi da in permanenta senzatia de motor turat...si m-am gandit ca tu ai facut o comparatie a nivelului de zgomot intre 1.4 si 1.9 la anumite viteze...de ex la 140 km/h care este mai silentios in opinia ta? si tot asa pana la 180.....


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 29 Apr 2009, 15:00
Post #89


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




Am remarcat la coupe o prindere in 5 prezoane a jantelor, dar mi-a scapat la hatch...a vazut cineva daca e la fel?


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 29 Apr 2009, 15:07
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




colega vrei sa patrezi jantele de la hatchul tau si la megane 3????

este la fel.....

29 Apr 2009, 15:07:
colega vrei sa patrezi jantele de la hatchul tau si la megane 3????

este la fel.....

This post has been edited by b76bgaarh: 29 Apr 2009, 15:07


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 12:24
Dacia