Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bascalia firmelor internationale in Romania. De ce?

Radu718
post 13 May 2004, 14:48
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Am tot pomenit mereu lucrul asta. Pentru inceput sa dau cateva exemple, dupa care vom incerca sa gasim cauzele care genereaza aceasta situatie. Nu spun ca dincolo (adica in Europa) nu ar exista rebuturi,etc. dar sunt cazuri singulare, marginale si nicidecum care tind sa se generalizeze, ajungand sa ne bucuram atunci cand "nimerim" un produs bun din punct de vedere calitativ. Primul exemplu, care ne doare pe toti ar fii Renault. Nu vreau sa intru in detalii aici, simpla lecturare a topicurilor este de ajuns. Hai sa mai dau cateva exemple: asa zisele firme de renume de carburanti, dar care cumpara benzina tot de la rafinariile romanesti. Supermarketuri care vand carne stricata, bauturi racoritoare diluate, bere fara nici o legatura cu cea din afara si cu apa luata din cimitire, hoteluri cu servicii execrabile si cu tarife duble fata de Europa, banci cu renume mondial unde functionarii te scuipa plictisiti, magazine de haine de "firma" care sunt luate de la solduri cu 1$ sacul si aici sunt vandute pe bani frumosi, societati de asigurari care iti rad in nas cand trebuie sa te despagubeasca. Exemplele sunt numeroase si nu mi-am permis sa dau nume. Daca administratorii sunt de acord, as putea sa dau si exemple concrete, dar nu asta e important.
Important este de ce se intampla toate astea. Eu cred ca exista 2 cauze : a) obiectiva-puterea slaba de cumparare a romanilor, care conduce la produse ieftine si deci si la calitate de 2 lei. De ce masinile noastre sunt facute in Turcia? Ca sa fie ieftine. De ce sunt ieftine? Ca sa le cumpere romanul. De ce se strica? Ca sunt facute in Turcia. Evident , aici vorbim de lucruri la nivel statistic, si nu marginal. Aici, la punctul a, as vrea sa dau un contraexemplu: litoralul romanesc. Toate mizeriile de pe litoralul nostru se intampla fiindca, orice servicii de mizerie ti-ar oferi, tot va fii ocupat la capacitate maxima. Este un paradox din punct de vedere economic, dar explicat de genele noastre de tigani. Adica: De ce este litoralul nostru plin? Fiindca acolo venim sa ne aratam fitele, masinile, spartul banilor in discoteca, dansul fetelor pe masa s.a.m.d. Lucrurile aste a nu se pot intampla dincolo , din simplu motiv ca toata lumea are tot ce-i trebuie si deci nu prea are cu ce sa se laude in fata celuilalt. Hai ca aici am deviat..
cool.gif cauza subiectiva: filsofia de pierzator/las/pacalit si lipsa unui spirit civic al poporului roman care nu este evidentiata de mine, ci de istoria milenara pe plaiurile mioritice. Aceasta se aplica si la o scara redusa, in speta aici, la ce ne doare pe noi: nu-i pot da in judecata...ee, lasa ca o rezolv eu cumva....eu am "nimerit" masina buna,deci nu ma intereseaza...Acum in paranteza fie spus, ce spirit civic vrei sa ai de la o populatie indobitocita de manele, telenovele, televiziuni "private". Gata.


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 13 May 2004, 16:31
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




As adauga, ca nu numai Romania este singura tara in aceasta situatie. Este o intreaga categorie: tarile sarace, sau cele in dezvoltare.
Legat de Renault, cred ca si in Ungaria aceeasi categorie de masini ajung. Mai mult, este acolo pe forum o Doamna la care i-au schimbat masina cu totul in garantie, atatea probleme a avut (bine, dupa 8 luni de circoteca).

Si eu mai stiu exemple: televizorul Sony Vega din RO are alta componente decat cea care se vinde in Germania.

Un inginer auto mi-a povestit odata ca sunt mai multe nivele de categorii: noi probabil suntem in cea mai joasa, dar parca italienii, francezii tot nu primesc acel "top" ca si elvetienii sau nemtii.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 13 May 2004, 16:41
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Cred ca la noi se muleaza cel mai bine...Vezi tu, noi suntem hoti ca am trait in Balcani si asta este... facem afaceri dupa principiul "Tu furi de la mine, eu fur de la tine"...Caraghios este alt lucru: pana si aici suntem de kaka...Strainii care vin in Romania, dupa o scurta perioada de acomodare/buimaceala, se prind imediat de mersul lucrurilor si, mai mult, ajung sa ne dea lectii pana si in domeniul nostru preferat.As avea atatea intamplari de povestit: atat spre sefii mei , cat si ai prietenei mele sunt straini din tari civilizate...(sper sa nu citeasca pe aici, ca am imbulinat-o)...Tot felul de combinatii, cu firme capusa de la firma-mama, smenuri etc... Deci, aceleasi persoane, acolo sunt ingeri , iar aici draci...Ciudat, nu?


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 14 May 2004, 00:07
Post #4


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




io am descoperit pe pielea mea ca in romania este ca in toate celelalte tari. numai ca acolo ai mai multi bani daca muncesti mult (aici si cu munca...).

mi-am luat un laptop dell din america. nou, de la ei direct nu prin dealer.
laptopul e super, raportul pret/performante este printre cele mai bune, dar are un bug pe care il au toate din serie. Dell nu face nimic. nici pentru americani, nici pentru restu lumii. in america a mai schimbat cate un laptop cu alta serie, dar cu un sictir groaznic. as putea sa zis ca daca dadeam de 3 ori mai mult si imi luam ibm era bugfree si customer service mai prietenos. dar nu cred asta.

deci nu trebuie sa fi roman sau sa sti unde este romania ca sa te comporti ca noi.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 14 May 2004, 11:06
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Revenind putin la reno romania avem poate exemplul cel mai clar pentru noi de firma straina adaptata la realitatile noastre. Au avut sansa ca in momentul cresterii serioase a ponderii masinilor noi din import sa produca si sa poata oferii exact ceea ce piata cerea. Dupa cativa ani in care si-au consolidat pozitia pe piata de lider, a inceput sa le surada ideea de monopol- piata este oarecum formata si implicit vanzarile lor. Si am ajuns ca de la clientul nostru stapanul nostru sa infruntam o optica 180 de grade schimbata prin care sa consideram nu stiu ce privilegiu daca garantia este aplicata cum trebuie.


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 14 May 2004, 14:11
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Ase e Cata: poate la ei nu se mai aplica regulile a si b si puntem introduce si punctul c)MONOPOLUL. Intr-adevar, nu este un monopol in adevaratul sens al cuvantului , dar , asa cum ai spus, de la R la ceilalti este o cale uriasa (ca vanzari, ma refer). Au stiut cum sa speculeze , iar asocierea cu Dacia nu a facut decat sa le intareasca aceasta pozitie. Oricine, in pozitia de monopol, face absolut ce vrea. Sa luam exemplul monopolului politic (nu dam nume, dar se sti ela cine ne referim): fac absolut ce vor, se pisa pe lege, tupeul nesimtit nu mai are margini, furatul se face pe fata, fara nici o jena. De ce? Fiindca sunt monopol. (la fel ca la reno, este o comparatie deplasata, dar de la ei la urmaritori este cale lunga)


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 14 May 2004, 16:59
Post #7


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Nu ca nu a fi de acord cu cele enuntate de voi... DAR, de vina suntem si noi posesorii de Renault. Eu, dupa vizita de ieri la Serus, pot spune ca sunt multumit de serviciile Renault, insa trebuie sa mentionez ca aceasta multumire a venit dupa niste lupte purtate cu dealerii si cu RR. Concret ... atita timp cit va veti multumii cu ideea ca serviciile sunt proaste, ca nu aveti ce face in privinta asta, si atunci hai sa ne plingem ... sunteti 100% romani... si sa nu aveti vreodata pretentia ca cineva sa vina si sa rezolve problemele de buna voie. Eu unul am inteles ca economia e o jungla, la fel ca si toate lucrurile de pe lumea asta, si ca sa obtii ceva trebuie in primul rind sa ceri ... In alta ordine de idei, inainte de a-ti exprima ideea ca produsele si serviciile Renault sunt proaste ...trebuie sa luati in calcul si faptul ca ...da ..."asa e toate"... adica si la VW(grupu' VAG) si la Hyundai si la BMW si chiar si la Mercedes sunt exact aceleasi probleme (poate de alta natura, insa tot legate de subiect) si si ascolo sunt oameni nemultumiti, si acolo lucreaza tot Romani care fac aceleasi manevre ... De ce ? ... Ptr. ca se poate ...
In momentul in care iti stii toate drepturile, insa si obligatiile, pe care, de altfel, trebuia sa le stii foarte bine la momentul semnarii contractului de cumparare/leasing (ati stiut cu totii in ce v-ati bagat, nu va obligat nimeni sa luati masina asta)... atunci nu ai de facut decit sa te duci
si sa ti le ceri...
Eu mi-am obtinut fiecare piesa pe garantie, si in timp util ... si asta pentru ca m-am agitat. Am fost tratat cu respect , pentru ca am fost la rindu-mi repectuos. Cind am fost luat la misto', si plimbat de colo colo : am schimbat foaia si am apelat cu incredere la scara ierarhica ...
Cu riscu' de a fi primu' pe lista neagra a acestui forum ... permiteti-mi sa va acuz de non-combat !!! :wink: :wink: :wink:


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 16 May 2004, 22:00
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




domne nu e chiar non combatr ! insasi existenta forumului e o cale de informare pt multi ! iar daca vom face si o organizatie de profil , si zic io ca ar trebui , atunci probabil ca vom deveni un ghimpe in coasta lor ! hai sa vedem... dorule cu ce ziceai ca ai contribuit tu mancalas.....


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 16 May 2004, 23:48
Post #9


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Ce-ai ma ti-e foame ?... minca-l-ai...
Adica ?!... :shock:


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 17 May 2004, 07:25
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Road, chiar asa trebuie sa fie normal : non-combat. De ce? Fiindca sunt client si le-am dat bani. Eu trebuie sa fiu stapanul lor, cunform zicalei care este demult perimata. Daca as fii primit masina moca as fii inteles, dar eu am dat niste bani (si inca pe toti, nu rate/leasing). Nu-mi cer nici un drept, singurul lucru pe care il cer este sa-si respecte obligatiile minimale. Deci, teoretic, conform manualelor de economie, nu ai dreptate. Practic, asa e trebuie sa te lupti! Ciudat, nu? Tot noi dam banii, tot noi ne si luptam! Si acum hai sa va povestec o intamplare haioasa:
Vineri, am plecat la mine cu 200.000 lei, stiind ca trebuie sa iau salariul pe card la HVB. (de obicei nu fac prostia asta , dar s-a intamplat). Masina am lasat-o in parcarea Dali, de langa Eva (care este cu plata). A fost ziua unui coleg, a trebuit sa-i luam un cadou si am ramas fara nici un ban. Dar stateam linistit, doar trebuia sa luam salariul. Si chiar asa s-a intamplat: s-au virat banii pe card, multi dintre colegi scaotandu-si banii in pauza de masa. Se termina programul , ma duc pe Magheru sa-mi scot si eu banii. Primul ATM : mesaj "fonduri insuficiente", al doilea la fel, al treilea la fel. Incepusem sa transpir: nu aveam cum sa ajung acasa, fiindca nu-mi puteam lua masina din parcare de la Eva. Sun la HVB, cum spui si tu Road, respectuos. Imi confirma ca intr-adevar am bani pe card, dar e o mica "disfunctionalitate", care se va rezolva in cateva minute. Astept ca tuta in fata ATM-ului 15 min. Sun din nou: acelasi raspuns de kakat. Ii explic respectuos ca nu ma deranjeaza daca este vreo problema, dar trebuie sa ia o decizie clara: ori mai astept un pic, ori pleca acasa cu un Taxi. Imi spune ca se va rezolva in cateva minute. Mai astept ca aurolacul inca 15 minute. Nimic. Sun din nou si incep sa injur. De data asta imi raspunde un baietel ca trebuie sa ma car acasa, ca mai dureaza. Ma duc la paracare si ma umilesc la tantia aia de acolo, explicandu-i situatia. A fost intelegatoare si m-a lasat sa-mi iau masina, in schimbul buletinului.Buun. Am uitat sa va spun, ca in afara de serviciul asta, mai am si o colaborare intr-un alt loc, iar vineri trebuia sa ajung la ora 17. Am ajund pe 18.30; evident nu am mai facut nimic, toata lume plecase. Se pare ca o sa se lase si cu un mic scandal (oricum nu pot sa le zic adevarul, fiindca ar crede ca rad de ei). Totodata prietena mea pleca sambata in strainatate, deci trebuia sa o iau se la serviciu sa mergem sa facem mici cumparaturi. Am intarziat ceva, nu asta a fost problema, dar cu ce bani???? In fine pe la ora 19.00 am mai incercat odata cardul si mergea de data asta. Nu mai intru in detalii: De ce trebuie sa dsipuna altii de banii mei? Cu ce am gresit aici? A contat oare ca am fost respectuos? De ce toti operatorii astia , in locul unor politeturi siropoase si fara continut, nu sunt in stare sa ia o decizie?? Oare nu este ilegal ca altii au dispus de banii mei (in speta HVB, din cate stiu eu titularul contului este D.Radu si nu HVB). Sper sa nu va fii plictisit...Numai bine.


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 20:27
Dacia