Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Reclamatie la Renault Franta prim mail - HELP !!

Valix
post 16 Mar 2004, 08:50
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Fratilor, f***-i in gura de francezi jegosi! Dupa cum v-am zis, cand am fost la Serus cu zdranganitul geamurilor, concluzia a fost ca de vina sunt chederele exterioare, ca urmare trebuie schimbate. Au facut baietii constatarea si au dat mail la francezi. Ieri, dupa aproape 9 zile, francezii trimit fax in Rom, ca mai au nevoie de argumente care sa justifice inlocuirea chederelor!!!!!!! Pai f***-i in gura, daca ceream cutie de viteze ce faceau? Negociam juma de an? Vreau sa-mi dati si mie, va rog, o adresa de mail unde sa le dau un mesaj pe limba lor, ai drak ei de japite. PLEASE HELP!! Am intrat pe renault.com, dar nu ma bunghesc. Are rost sa le dau mail, sau ma lupt cu morile de vant?


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 19 Mar 2004, 08:41
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Oare nu e cumva teapa de la Serus? Mie imi suna a minciuna sa-i suni pe aia din Franta, mai ales pt.cheder? Aaaaaaaaa, ziceam daca trebuia sa-ti inlocuiasca masina, dar nu pt. un amarat de cheder, hac, parerea mea...Mie mi-au spus ca-mi inlocuiesc tot ambreiajul (care costa mult mai mult decat un cheder) si a doua zi m-au sunta sa-mi spuna ca e totul ok si m-au programat....


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 19 Mar 2004, 10:02
Post #3


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




In general orice service iti face o schimbare pe garantie, la o lista de defectiuni acceptate si cunoscute de Renault FR si comunicate la toate reprezentantele lor nationale.
In cazul in care apare ceva ce nu se afla in aceasta lista, ei trebuie sa comunice tipul de defect, modelul masini...etc, pentru ca el sa fie luat in considerare de producator, atat pentru acceptare pe garantie cat si pentru remedierea unei astfel de defectiuni pe serie de produs.
In concluzie cred ca nu este o teapa, desi, unele chestiuni de genul asta se pot stabili chiar de reprezentanta Renault din tara respectiva, evident dupa o prealabila comunicare catre firma mama.
Cum se spuse mai sus, cutia de viteze, si problemele ei, sunt cunoscute si acceptate de Renault si le da pe o lista de defecte acceptate de service pe garantie fara cracnire. Daca in schim defectul este nou, sau statistic foarte ra, pot chiar sa ceara aprobare pentru o astfel de inlocuire.
Ma tem ca asta cu chederele este total atipica, pentru ca eu am 3 clio II symbol si nici unul nu are o astfel de buba...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 19 Mar 2004, 11:32
Post #4


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




cererea nu se face in franta ci se face la renault romania care este "suveran".
tot ce inseamna schimb pe garantie se accepta de reno romania.

la scenic au schimbat cardanul dupa ce masina a iesit din garantie, serus a platit manopera cum vine vorba si RR a dat piesa. in discutiile preliminare nici nu a intrat reno franta.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:45
Dacia