Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cresc salariile in industria software?

vv
post 3 Nov 2005, 14:38
Post #1


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




QUOTE(http://www.wall-street.ro/articol/IT-C-Tehnologie/7955/Cresc-salariile-in-industria-software/)

Cresc salariile in industria software

Jurnalul National, 03 Noiembrie 2005

Potrivit unui recent studiu al Asociatiei patronale a industriei de software si servicii, cresterea salariului in industria de software si servicii se va situa, in acest an, intre 15% si 20%.

Salariul brut mediu lunar in industria romaneasca de software si servicii IT a fost in 2004 de 385 de dolari, se arata in studiul ANIS. Aceasta medie se refera la ansamblul tuturor firmelor care formeaza sectorul CAEN 72 (informatica si activitati conexe).

MAI BINE

Imaginea se schimba radical daca se iau in considerare mediile pe subsectoare sau categorii reprezentative de firme grupate dupa marime sau profil de activitate. Astfel, media salariului brut pentru grupa CAEN 722 (produse si servicii software) a fost de 510 dolari, media pe primele firme in ordinea cifrei de afaceri a atins 700 dolari, iar pentru primele zece firme a atins 1.100 de dolari. In firmele software independente care fac outsourcing, salariul mediu s-a situat la peste 800 de dolari, in timp ce media salariului in filialele multinationalelor depaseste 2.200 de dolari, conform raportului prezentat.

CRESTERI ALE VENITURILOR.

Acelasi studiu arata cresteri mult mai pronuntate ale veniturilor, ale productivitatii sau ale profiturilor decat ale veniturilor salariale. Astfel, in 2004, angajatul "mediu" din firmele care dezvolta software a adus venituri de 28.500 de dolari pe an, a creat valoare adaugata de 19.200 de dolari si profituri de 7.750 de dolari, fiind platit cu un salariu brut de 6.150 de dolari.

Pentru 2005 si anii urmatori, studiul estimeaza mariri importante ale salariilor, alimentate de evolutiile pozitive ale pietei IT externe si interne, de extinderea investitiilor straine, dar si de dezechilibrul de pe piata muncii intre cererea in continua crestere si oferta care stagneaza.


Auziti, imi spune si mie cineva care sunt multinationalele alea? Ca eu nu le prea stiu....


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 3 Nov 2005, 15:32
Post #2


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.473
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(vv @ 3 Nov 2005, 15:38)
Auziti, imi spune si mie cineva care sunt multinationalele alea? Ca eu nu le prea stiu....
*


Nici eu. Ba chiar aud altceva, nu marire.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SUPERCAR
post 3 Nov 2005, 15:32
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 624
Joined: 6 June 05
From: Constanta




QUOTE(vv @ 3 Nov 2005, 14:38)
Auziti, imi spune si mie cineva care sunt multinationalele alea? Ca eu nu le prea stiu....
*


E vrajala...eu nu stiu nici o firma multinationala in industria de software care sa dea 2200$/luna salariu mediu.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dCI Martie 2007 Euro4 - 70CP@90CP - CT 82 PWR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 3 Nov 2005, 15:58
Post #4


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Supercar, n-ai de unde sa stii, atit timp cit salariile sunt confidentiale . Doar daca ai lucra la HR intr-una din asta, poate....
Daca tot "Top managementul" o fi strain si or avea de la 10-15.000 de para/luna, iti dai seama...ca se poate ajunge la 2200/mediu/luna. Atentie, sumele vehiculate sunt "brute".

Vv. Oracle ar fi una, dar nu stiu salariile, dar daca vrei ma interesez. smile.gif

This post has been edited by bomicabomic: 3 Nov 2005, 16:00


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fiorossu
post 3 Nov 2005, 16:18
Post #5


Membru iritant


Group: Members
Posts: 97
Joined: 19 August 05
From: Bucuresti-Berceni




Nu stiu cum puteau sa ajunga la mediile astea, pentru ca sunt mult mai multi cei "mici" in functie care nu sunt platiti regeste, cum se sugereaza in articol. Cel putin, din cate companii de soft stiu eu, regula este ca...cu cat mai mare compania, cu atat sunt oamenii mai exploatati (adica mai slab platiti) de parca ar plati onoarea de a lucra pentru respectiva companie sad.gif(


--------------------
Peugeot 406 2000 Hdi full options
Dacia 1310 TLS ... de maritat
Peugeot 406 din 2000 Hdi 138CP (Obdtuning) ... masina de zi cu zi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Devils
post 3 Nov 2005, 16:51
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 394
Joined: 20 April 04
From: Targu-Mures




QUOTE(Fiorossu @ 3 Nov 2005, 19:18)
Nu stiu cum puteau sa ajunga la mediile astea, pentru ca sunt mult mai multi cei "mici" in functie care nu sunt platiti regeste, cum se sugereaza in articol. Cel putin, din cate companii de soft stiu eu, regula este ca...cu cat mai mare compania, cu atat sunt oamenii mai exploatati (adica mai slab platiti) de parca ar plati onoarea de a lucra pentru respectiva companie sad.gif(
*



Nu neaparat, sunt cazuri si de genul ...firma cu ...fiti pe faza: 2 asociati, un angajat si un colaborator cu contract de prestari servicii care freaca menta toata ziua, si boul ala de angajat trage ca fraierul si ia un super salar de 600 RON net + bonuri... ete fericire 022.gif .
O sa spuneti... "pai de unde sa dea firma bani?". Ei firma desi e atat de mica ii merge chiar foarte bine....dar sa nu mai continui ca incep sa o iau ca pe ceva personal smile.gif.


--------------------
Audi - B4 - 1994 1.9 TDI Z1 90CP - MS 03 CNP
Cei care sunt buni FAC, ceilalti VORBESC despre asta.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bertro
post 3 Nov 2005, 16:57
Post #7


Membru dezmembrat


Group: Members
Posts: 592
Joined: 3 June 05
From: IASI, rumenia




e cam la vraja articolul. cica firma la care slugaresc eu e multinationala si as vrea io sa am un salariu macar apropiat de cei 2000$ de care palavragesc ei acolo. poate i-au intervievat numai pe directorii de la respectivele companii sau altii din "upper management".

cat despre cele care fac outsourcing, acolo ii cred. intr-adevar e munca pe rupte, dar si salarii pe masura. lucru datorat si faptului ca sunt putini angajati si directorul (care in multe cazuri e patronul afacerii) lucreaza cot la cot cu oamenii.

This post has been edited by bertro: 3 Nov 2005, 17:01


--------------------
DACIA Nova GT - xx xx XXX
posesor de DrACIA NOVA GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 3 Nov 2005, 17:28
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi






--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 3 Nov 2005, 21:43
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Eu cunosc 2 firme in Cluj in care programatorii cu experienta cel putin 3 ani primesc 1500-2000$..
Una este americana si vinde software bancar cealalta este japoneza si nu stiu ce soft produce..
Am un prieten care lucreaza la firma americana, mi-e si frica sa il mai intreb ce salar are - mi-e cam ciuda... smile.gif
De exemplu in iarna trecuta prietenu vine bronzat - fusese sa instaleze la o banca in nu-stiu-ce insule, unde a lucrat 2 zile, a asteptat inca 5 sa faca teste banca si sa vada ca totul e OK, in final a venit odihnit, bronzat, si cu vreo 700$ diurna in plus necheltuiti.
Af fi frumos sa castigam toti asa... smile.gif

This post has been edited by testike: 3 Nov 2005, 21:46


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vip3r
post 3 Nov 2005, 23:40
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 24 July 05




Omg , Sa tot traiesti asa .... rolleyes.gif


--------------------
una noua Fast ... - B-763987
Of All the things I lost , I miss My mind The Most ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 4 Nov 2005, 00:14
Post #11


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




@testike: Montran si Blue Edge cumva?


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 4 Nov 2005, 10:04
Post #12


-


Group: Members
Posts: 21.870
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(Evenimentul Zilei @ 04 Noiembrie 2005)
Mugur Isarescu: salariile se vor tripla

Salariile in Romania se vor tripla in urmatorii ani, a spus ieri guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, referindu-se la echivalentul remuneratiilor in euro. Acesta nu a dat detalii asupra motivelor cresterii, intrucat a dezvaluit aceasta informatie doar ca argument la faptul ca Romania nu s-a putut intelege cu FMI.

Veniturile romanilor urmeaza sa creasca in doi pana la sase ani

Salariile in Romania se vor tripla in urmatorii ani, a spus ieri guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, referindu-se la echivalentul remuneratiilor in euro. Acesta nu a dat detalii asupra motivelor cresterii, intrucat a dezvaluit aceasta informatie doar ca argument la faptul ca Romania nu s-a putut intelege cu FMI. „Reprezentantii FMI vedeau in politica salariala o ancora antiinflationista”, a declarat Isarescu in cadrul Formului Bancar organizat de Finmedia. „Noi suntem cu haturile in mana si nu putem sa inghetam salariile”, a precizat guvernatorul BNR.

UE, coridor de crestere

Factorii care determina aceste cresteri salariale sunt, conform analistilor economici, aprecierea leului in raport cu euro, cresterea economica si concurenta de pe piata fortei de munca. Fostul ministru al finantelor, Daniel Daianu, a explicat ca toate tarile care au aderat la Uniunea Europeana au intrat intr-un coridor de crestere a salariilor, intrucat „concurenta pe piata muncii exercita presiune in jos in anumite domenii pe pietele muncii occidentale si in sus pe pietele din Europa Centrala si de Est. Daca ai crestere economica durabila si apreciere a leului, ai inevitabil cresteri de salarii in euro”, a declarat fostul ministru Daianu. El estimeaza ca triplarea s-ar produce in doi pana la sase ani, in functie de domeniul de activitate.

Cresc si preturile

Pe de alta parte, aprecierea leului fata de euro va aduce, ca si pana acum, o crestere aparent mai consistenta decat cea reala. De exemplu, salariul mediu in euro s-a dublat in ultimii trei ani, desi cresterea reala este mai mica, ca urmare a inflatiei pe leu. In schimb, majorarile salariale date de cresterea economica se vor vedea in puterea de cumparare.

Cursul valutar ramane sub controlul BNR

Desi aprecierea euro inseamna salarii mai mari in moneda europeana pentru romani, Isarescu spune ca va controla in continuare cursul. „Politica monetara nu e de negociat, iar cursul de schimb nu poate fi lasat sa floteze total liber pentru ca banca centrala are responsabilitatea asigurarii stabilitatii financiare”, a anuntat guvernatorul.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lolek
post 4 Nov 2005, 10:46
Post #13


Ignorog


Group: Members
Posts: 93
Joined: 4 October 04




don bertro, ai mare dreptate. Singura problema e ca outsourcing-ul e pe duca, deci sugerez o matura de gandire asa mai a la longue, pe viitorii 2 sau 3 ani, cand sistemul asta se va cam stinge pe distinsele noastre plaiuri.

Pana una-alta e adevarat...pe outsourcing e munca dracu' si salarii mari, parerea mea (ca unul implicat in asa ceva) e ca tre tras cat se mai poate si facut un oaresce plan de viitor. Tocmai cresterea salariilor in IT (informatie cat se poate de valabila, cred eu) va aduce dupa sine niste mici sau ceva mai mari probleme...prevad niste sandramale inchise pe outsourcing si niste falimente pe mica industrie IT romaneasca.

asa ca pentru tabara optimista a stirii, be wise si profitati dupa cum se poate si cat se poate smile.gif

pe de alta parte...atata vreme cat inca e penurie de programatori si ingineri bine pregatiti, sunt totusi motive de optimism moderat la nivelul asta de non-management si middle management (schimbatul locului de munca nu e totusi o mare branza). Adevaratul horror, soc si groaza va fi in upper management and I'm sort of enjoying this smile.gif.

This post has been edited by Lolek: 4 Nov 2005, 10:54


--------------------
Dacia Pobeda - B-**-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stuiberv
post 7 Nov 2005, 11:41
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 246
Joined: 8 April 05
From: Iasi




Acum ca e oficial:
http://romania.amazon.com
Se primesc si CV-uri (sau cum se scrie corect).


--------------------
Papuci marimea 43 3 ani bocanci - is xx undoitrei
“All parts should go together without forcing. You must remember that the parts you
are reassembling were disassembled by you. Therefore, if you can’t get them
together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer.” — IBM
maintenance manual, 1925
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 15th May 2024 - 12:30
Dacia