Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cum pot verifica daca functioneaza sondele ?

freedy
post 31 Jan 2007, 09:28
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 14 December 06




Vreau sa verific sonda de temperatura a apei, sonda de aer si ce se mai poate masura. Cine stie ce fel de "sonda" e aceea ce se afla sub galeria de admisie in dreptul cilindrului 2(cred ca e cu un fir si la mine nu e legata nicaeri).Apropo,dar fisele de bujii ce rezistenta trebuie sa aiba pentru a fii sigur ca sunt bune.Fisa centrala imi arata o rezistenta de ordinul M-ohm si nu K-ohm ca la celelalte(cu o diferenta destul de mare intre una si cealalta).


--------------------
Renault 25 1986 GTX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R20
post 31 Jan 2007, 13:53
Post #2


R20 (prima mea masina)


Group: Members
Posts: 253
Joined: 22 September 06
From: Bucuresti




Sonda de sub galeria admisiei, de obicei, este sonda de "detonare".
Fisele de bujii au "rezistente" variate, in functie de modelul acestora. Exista situatii in care nu le poti masura rezistenta cu un tester obisnuit. Tehnologia si teoria ma depasesc. Am avut niste fise Bosh (grafit fragmentat- Ec802) care functionau perfect, sfidand toate legile cunoscute de mine si de catre colegii mei.
Sonda de aer n-o poti verifica - decat daca cunosti specificatiile producatorului si dispui de un un tester pt. diagnoza.
Degeaba-ti verifici sondele - fara tester esti "mort". Tester-ul te ajuta sa calibrezi E.C.U-ul pentru situatia sondelor din "camp".
Acelasi fenomen apare si-n cazul in care inlocuiesti sondele. Calculatorul fiind batran, exista sansa ca interfata de I/O sa fie decalibrata - caz in care - chiar daca sondele sunt noi, acestea sunt interpretate gresit(ca fiind eronate).
Sfatul meu este sa va adresati unor electricieni/electronisti pasionati.
Motoarele de 2.2, indiferent de ijectie, trebuie sa cosume in jur de 12-13% "in oras" si 7-8% in afara. Daca nu va-ncadrati in acesti parametri, inseamna ca aveti o problema.


--------------------
R25GTX/R25 Baccara 1985/1990 Masini din vremea cand firma Renault se respecta.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 31 Jan 2007, 14:05
Post #3


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Daca are un singur fir, nu cred ca e sonda de detonatii, cred ca este sonda de presiune minima de ulei. (la mine, 0.28b)


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 17th May 2024 - 01:18
Dacia