Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

intervale oficiale schimbare filtre

Columb23
post 29 May 2008, 08:18
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 9 July 04




Sal,

As vrea sa stiu si eu intervalele oficiale de shimbare a urmatoarelor filtre pt. un megane 1 1.6 16v:


- filtu aer
- filtru benzina
- filtru ulei
- filtru polen (cu AC)

eu le-am schimbat pe toate odata cu schimbul de ulei acu 10.000km.
acu tb sa schimb uleiul si vreau sa stiu daca mai schimb ceva...

scuze daca s-a mai discutat, dar n-am gasit.

thx.


--------------------
Renault Megane 2001 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
INFANTERIST
post 30 May 2008, 09:16
Post #2


-


Group: Members
Posts: 146
Joined: 20 January 08
From: Romania




nu cred ca conteaza "intervalu oficial" ci intervalu "romanesc"
si hai sa detaliem problema:

1 - ca sa respecti intervalu oficial tre sa folosesti in primul rand piese oficiale (originale)
2 - ca sa respecti intervalu oficial tre sa mergi acolo in tarile unde s-au facut testele oficiale (in romania nu cred ca sau facut)
3 - aerul la moi cred ca e mult mai plin de praf cel putin in zona de campie, la munte e mai bine
4 - benzina clar nu se compara cu cea din ocident (cei care au fost pot sa confirme)
5 - filtru de ulei se schimba impreuna cu uleiu
6 - nu cred ca e o diferenta intre "filtru de polen (cu AC)" si "filtru aer" cerd ca sunt unul si acelasi
7 - ulei se schimba in functie de stilu de mers (sportiv sau normal), zona (in oras in afara), uzura motorului, calitatea uleiului

concluzie

a schimba TATE aceste consumabile la 10.000km cred ca este ok, cred ca unele din ele in functie de situatie ar putea sa tina mai mult dar eu nu vreau sa risc
e mult mai ieftin sa previ decat sa repari (ma refer la motor)


--------------------
MEGANE 1400 TCE BREAK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
John1
post 30 May 2008, 11:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 21 October 05




Intervalele "oficiale" de schimbare ale filtrelor, pentru Romania, le gasesti in cartea de revizii si intretinere a masinii, acolo fiind trecute toate operatiile de intretinere si reviziile pe care ar trebui sa le execute posesorul si la cati km. Toate filtrele ar trebui sa se schimbe la fiecare 15000 km sau la un an. Daca vrei sa "previ" eventualele probleme, poti sa le schimbi si la intervale mai mici daca nu ai probleme cu costurile.


--------------------
Renault Megane Classic 2002
1,6-16v, 79kW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georginho
post 30 May 2008, 19:01
Post #4


Inventiv


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 6 July 07




QUOTE(John1 @ 30 May 2008, 11:49)
Intervalele "oficiale" de schimbare ale filtrelor, pentru Romania, le gasesti in cartea de revizii si intretinere a masinii, acolo fiind trecute toate operatiile de intretinere si reviziile pe care ar trebui sa le execute posesorul si la cati km. Toate filtrele ar trebui sa se schimbe la fiecare 15000 km sau la un an. Daca vrei sa "previ" eventualele probleme, poti sa le schimbi si la intervale mai mici daca nu ai probleme cu costurile.
*




Mare eroare! Daca masina merge 2000 Km/an, tu schimbi toate filtrele inclusiv uleiul?


--------------------
*** *** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
John1
post 2 Jun 2008, 09:00
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 21 October 05




Aici vorbeam de ceea ce recomanda firma Renault in cartea de intretinere, fiind una din conditiile de pastrare a garantiei, care o fi aceea, normala sau extinsa. Dupa perioada de garantie fiecare face ceea ce vrea cu masina lui, dar e bine sa se aiba in vedere faptul ca uleiul isi pierde proprietatile de lubrefiere in timp, de aici si recomandarea Renault. Tu, daca de exemplu mergi 2000 km pe an, poti sa schimbi uleiul si filtrele dupa 7 ani si jumatate!


--------------------
Renault Megane Classic 2002
1,6-16v, 79kW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
INFANTERIST
post 3 Jun 2008, 07:30
Post #6


-


Group: Members
Posts: 146
Joined: 20 January 08
From: Romania




worship.gif
va rog sa ma scuzati punctul 6 este o mare prostie


--------------------
MEGANE 1400 TCE BREAK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 01:13
Dacia