Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

permis suspendat - depasire pe linie intrerupta, revenire pe linie continua

magic_trix
post 24 Jun 2009, 23:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 24 June 09




dupa 7 ani de soferie linistita, am avut si eu prima tangenta cu politia romana - si una extrem de neplacuta... astazi permisul meu este o hartie, o dovada care mai e valabila 14 zile dupa care ar trebuii sa stau rezerva o luna

ce s-a intamplat, o singura banda pe sens, linie intrerupta si un camion lent in fata mea, ma asigur si intru in depasire moment in care soferul camionul accelereaza usor, in timpul depasirii linia devine continua, reusesc sa il depasesc dar intru pe linie continua, oprit politia si luat permisul

urmeaza sa fac contestatie in primul rand pt ca ma consider nevinovat, in al 2 rand pt ca jobul nu-mi permite sa-mi pierd permisul acuma si 3 datorita politistului am sa citez cateva fraze sa vedeti cu cine am avut de a face: "eu trebuie azi sa iau 6 permise crezi ca am timp sa stau cu tine la povesti?!","ma daca nu semnezi am sa mai trec pe proces ca m-ai injurat si ca ai fost agresiv", "am om care imi vine martor pt. 500 de mii si sta unde ai facut depasirea", "voi astia din ... conduceti ca nebunii" (acesta fraza m-a convins ca trebuie sa fac contestatie) "am sa sun si la politia din .... sa aibe si aia grija de tine si sun si la astia la care lucrezi sa le zic ca te-am lasat fara permis", nu m-a lasat deloc sa vorbesc cu el si nici sa vorbesc cu soferul camionului, nu s-a prezentat, am fost tras pe drepta pe drum national (linie continua pe margini) in loc neamenajat fiind riscul sa fiu lovit de alti participanti la trafic, nu mi-a dat un exemplar al procesului verbal, regret ca nu am inregistrat un asfel de limbaj

in primul rand as vrea sa stiu si eu care este legislatia in aceasta situatie? ce parere aveti? vreo sugestie? sanse de reusita?

va multumesc pt atentie


--------------------
ford fiesta 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 24 Jun 2009, 23:41
Post #2


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Mie nu-mi vine sa cred ce citesc. blink.gif Cu toate ca si mie mi-a fost retinut permisul prin smenuirea radarului cu vreo 10-15 km/ora.

This post has been edited by logan1.5dci: 24 Jun 2009, 23:53


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 24 Jun 2009, 23:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




nu ti-a dat copie dupa PV desi ai semnat??
nu stiu unde s-a intamplat asta, dar sunati frate la politie cand se intampla asa ceva smile.gif) nu se gluma


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 25 Jun 2009, 00:01
Post #4


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Sanse ai 200% daca poti dovedi ce ai spus mai sus, cu toate ca daca stau sa ma gandesc bine. Daca dai de un judecator pe care il intereseaza numai fapta nu si conditiile si abuzurile si felul in care functioneaza politia romana, atunci ai sa pierzi.


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magic_trix
post 25 Jun 2009, 00:06
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 24 June 09




@logan tu nu crezi ce citesti, eu nu cred ce mi s-a intamplat, de ce pierd?
@Marian66 nu am semnat PV , dar am crezut ca trebuie sa mi-l dea si daca nu semnez, cum as putea sa semnez?! cand tu organ care trebuie sa reprezinti legea ma ameninti mai rau ca un camatar, se pare ca eu pana acuma nu am trait in adevarata romanie dar nu am facut nimic in viata mea sub amenintare, important e in viata chiar daca pierzi ceva - sa nu-ti pierzi demnitatea

This post has been edited by magic_trix: 25 Jun 2009, 00:06


--------------------
ford fiesta 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 25 Jun 2009, 00:10
Post #6


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Ai sa pierzi pentru ca judecatorul ala o sa vada un singur lucru, ca ai calcat dunga continua. Altceva nu o sa vada.
Si eu am plecat in instanta cu gandul ca adevarul este cea ce conteaza. M-am inselat.

This post has been edited by logan1.5dci: 25 Jun 2009, 00:14


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 25 Jun 2009, 00:13
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.587
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




Ai fost filmat? Fa-i plangere pentru abuz daca nu ai fost filmat smile.gif Si vino cu un martor care din intamplare era in masina(chit ca erai singur)


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magic_trix
post 25 Jun 2009, 00:22
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 24 June 09




eu chiar nu ma vad vinovat - locul in care s-a intamplat aceasta fapta este o sosea perfect dreapta cu o portiune sub 200 de metri de linie continua accea linie continua fiind pusa pt ca podul este usor ridicat dar care iti permite sa vezi masinile din sens opus, (rotile nu, dar partea superioara da), eu am inceput depasirea pe linia intrerupta si am revenit in primii 50 de metrii din linia continua si inainte de pod
@sorin1983 - nu am fost filmat

This post has been edited by magic_trix: 25 Jun 2009, 00:23


--------------------
ford fiesta 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 25 Jun 2009, 00:29
Post #9


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Mai practic ai intrat pe linia continua, ok, pe asta va bate moneda si judecatorul. Nu il va interesa de abuzurile si ce a incalcat politistul. Eu astfel de judecator am vazut. O sa-ti mai spuna si alti colegi ce au trecut prin instanta.

Asa ca, daca politistul ala nu are cu ce dovedi , pa . Sa scrie acasa nu PV-uri.
Ai inteles? Este scris vreun alt numar de masina? Adica ...in timp ce depasea camionul cu numarul....... .

Orice ar fi, contesta.

This post has been edited by logan1.5dci: 25 Jun 2009, 00:50


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 25 Jun 2009, 08:05
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Eu zic sa contesti.

Trebuie sa invoci faptul ca tu in momentul in care te-ai angajat in depasire, nu exista niciun risc rutier, astfel ca ai inceput manevra de depasire in conditii de legalitate. Datorita unui factor independent de tine (camionul care a inceput sa accelereze) ai fost nevoit sa-ti continui depasirea pe o portiune mai lunga de drum, in care a aparut si linia continua. Repliarea in spatele camionului nu se putea face in siguranta, astfel ai hotarat sa-ti continui depasirea.



--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 25 Jun 2009, 08:07
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(logan1.5dci @ 25 Jun 2009, 00:29)
Orice ar fi, contesta.

Ce anume? rolleyes.gif
Am inteles ca nu a semnat, respectiv nu i s-a inmanat PV.


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcss
post 25 Jun 2009, 08:16
Post #12


Born to Be Epic


Group: Members
Posts: 1.669
Joined: 24 August 07




QUOTE(sorin1983 @ 25 Jun 2009, 00:13)
Si vino cu un martor care din intamplare era in masina(chit ca erai singur)
*


Nu stiu... E oare OK o astfel de abordare?


--------------------
- - -
Mit der Dummheit kämpfen Götter selbst vergebens.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 25 Jun 2009, 09:35
Post #13


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Ai o dovada cu drept de circulatie.
Fugi repede la politia de care apartii si fa o plangere in care povestesti exact ce spui aici pe forum si accentuezi pe faptul ca NU TI S-A DAT O COPIE a procesului verbal. Mentioneaza acolo ca in baza dovezii eliberate (are regim special) se poate da de urma procesului verbal care nu ti s-a inmanat IN MOD ABUZIV.

Daca trec 15 zile de la PV, nu mai ai voie sa-l contesti. Daca nu-l ai, nu ai ce sa contesti. Daca exista, va intra in vigoare.

Asa ca ia-ti masuri sa poti demonstra ca ai vrut sa intri in posesia lui. In momentul asta nu ai nimic care sa justifice sau sa probeze o actiune in instanta.

Sincer, si mie mi se pare de domeniul SF modul de comportare al politaiului. In 14 ani toti cei care m-au oprit au fost impecabili.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 25 Jun 2009, 09:57
Post #14


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(logan1.5dci @ 25 Jun 2009, 00:10)
Ai sa pierzi pentru ca judecatorul ala o sa vada un singur lucru, ca ai calcat dunga continua. Altceva nu o sa vada.
Si eu am plecat in instanta cu gandul ca adevarul este cea ce conteaza. M-am inselat.
*



Pai ... adevarul aici este ca a depasit pe linia continua, a recunoscut chiar initiatorul!
Restul este caterinca!
Nu inteleg: "Si eu am plecat ... cu gandul ca adevarul este ceea ce conteaza conteaza" ! sleep.gif
Care adevar? Al nostru ... al lor ... ?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 25 Jun 2009, 10:20
Post #15


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Eu stiu ca daca ai facut o depasire pe linie intrerupta si in timpul depasirii linia a devenit continua ai voie sa te reintorci pe banda ta si nu e considerat contraventie.

This post has been edited by MuciX: 25 Jun 2009, 10:21


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 25 Jun 2009, 11:34
Post #16


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




@MuciX

N-am gasit unde scrie chestia asta...
In schimb am gasit art. 120 din Regulament, in special punctele h) si i):

Art. 120 (1)Se interzice depasirea vehiculelor:
a)in intersectii cu circulatia nedirijata;
b)in apropierea varfurilor de rampa, cand vizibilitatea este redusa sub 50 m;
c)in curbe si in orice alte locuri unde vizibilitatea este redusa sub 50 m;
d)pe pasaje denivelate, pe poduri, sub poduri si in tuneluri. Prin exceptie, pot fi depasite in aceste locuri vehiculele cu tractiune animala, motocicletele fara atas, mopedele si bicicletele, daca vizibilitatea asupra drumului este asigurata pe o distanta mai mare de 20 m, iar latimea drumului este de cel putin 7 m;
e)pe trecerile pentru pietoni semnalizate prin indicatoare si marcaje;
f)pe trecerile la nivel cu calea ferata curenta si la mai putin de 50 m inainte de acestea;
g)in dreptul statiei pentru tramvai, atunci cand acesta este oprit, iar statia nu este prevazuta cu refugiu pentru pietoni;
h)in zona de actiune a indicatorului "Depasirea interzisa";
i)cand pentru efectuarea manevrei se incalca marcajul continuu, simplu sau dublu, care desparte sensurile de mers, iar autovehiculul circula, chiar si partial, pe sensul opus, ori se incalca marcajul care delimiteaza spatiul de interzicere;
j)cand din sens opus se apropie un alt vehicul, iar conducatorul acestuia este obligat sa efectueze manevre de evitare a coliziunii;
k)pe sectorul de drum unde s-a format o coloana de vehicule in asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie.
(2)Se interzice depasirea coloanei oficiale.



@magic_trix
Depasirea a fost in mod clar neregulamentara, dar ai putea avea noroc de 'nulitatea' procesului verbal sau de ... ingaduinta judecatorului, desi eu nu m-as baza pe asta. Realitatea de pe teren e una, impreuna cu conditiile din acel moment, legea e o alta mancare de peste. Ai incalcat legea si ai fost prins, platesti.

In 90% din cazuri, sfarsitul liniei discontinue este insotit si de un indicator, (sau de marcajele alea cu sageti) asa ca in momentul inceperii depasirii se cam stie pana unde poate fi facuta. Argumentatia in instanta ar trebui sa fie "inexistenta faptei", dar si inexistenta asta trebuie dovedita. Altfel...e o cauza pierduta.

Nu politia trebuie sa dovedeasca vinovatia ta, ci tu trebuie sa dovedesti vinovatia politiei (cine prezinta instantei o cauza trebuie sa o dovedeasca). Cum faci asta, te priveste.

Daca retinerea permisului ramane definitiva, va trebui sa dai o testare de 15 intrebari. Daca nu promovezi, perioada de suspendare se prelungeste cu 30 zile.
In plus, vreo 3 ani trebuie sa ai mare grija cum conduci, pentru ca daca ti se mai retine o data in perioada asta nu vei putea beneficia de reducere.

Succes


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Jun 2009, 12:02
Post #17


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(magic_trix @ 25 Jun 2009, 01:22)
eu chiar nu ma vad vinovat - locul in care s-a intamplat aceasta fapta este o sosea perfect dreapta cu o portiune sub 200 de metri de linie continua accea linie continua fiind pusa pt ca podul este usor ridicat dar care iti permite sa vezi masinile din sens opus, (rotile nu, dar partea superioara da),
*

Si eu care credeam ca pe pod e interzisa depasirea (cf. art. 120 lit. d citat mai sus)...
Adica dunga nu era pentru ca lipsea vizibilitatea, ci pentru ca era pod, sa le spuna la soferii care cunosc mai putin legislatia ca pe pod e interzisa depasirea, plus ca sa defineasca lungimea zonei de interdictie.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 25 Jun 2009, 12:45
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(DannyY @ 25 Jun 2009, 09:35)
Daca trec 15 zile de la PV, nu mai ai voie sa-l contesti. Daca nu-l ai, nu ai ce sa contesti. Daca exista, va intra in vigoare.
Nu e chiar asa...termenul de 15 zile se calculeaza de la data inmanarii procesului verbal (in cazul de fata, data postei), nu de la data intocmirii. La Politie, in cel mai bun caz, va primi recomandarea sa mearga acasa si sa astepte primirea PV prin posta.
QUOTE(DannyY @ 25 Jun 2009, 09:35)
Sincer, si mie mi se pare de domeniul SF modul de comportare al politaiului. In 14 ani toti cei care m-au oprit au fost impecabili.
*

Subscriu, niciodata nu i-am vazut nepoliticosi...pare de domeniul SF sa fii abordat in acest fel de catre un politist.

This post has been edited by Madriann: 25 Jun 2009, 12:46


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 25 Jun 2009, 13:08
Post #19


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Asa este, 15 zile de la inmanare.

Dar nu scrie ca nu a semnat PV, ci ca nu l-a primit:
Citez:
"nu mi-a dat un exemplar al procesului verbal"
Daca nu l-a semnat, nu trebuia sa primeasca nimic.
Iar daca l-a semnat dar sustine ca nu l-a primit in copie... e cam naspa...cum dovedeste ca nu l-a pierdut?

Din exprimarea:
""ma daca nu semnezi am sa mai trec pe proces ca m-ai injurat si ca ai fost agresiv"
se intelege ca nu a avut intentia sa semneze, nu ca n-a semnat.

Poate ca autorul postului va clarifica aspectul asta.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 25 Jun 2009, 13:32
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(magic_trix @ 25 Jun 2009, 01:06)
@Marian66 nu am semnat PV , dar am crezut ca trebuie sa mi-l dea si daca nu semnez, cum as putea sa semnez?!
*



nu inteleg ce vrei sa spui cu "daca nu semnez, cum as putea sa semnez", dar daca nu ai semnat PV, nu primesti copia pe loc, o sa o primesti acasa, cat de curand. daca e cum ai zis tu, ai dreptate pe toate planurile, ca om, ca fiinta libera, ca ce vrei tu, dar daca nu semnezi, nu primesti copia! iti explic si de ce: toate termenele, pt contestatie, pt plata la jumate, pt executare, curg din momentul in care ai luat la cunostiinta. daca nu ai semnat ca ai luat la cunostiinta, ce acoperire are politia cand iti da amenda in lucru la administratia financiara ca neplatita? asa, nu semnezi, iti vine acasa,semnezi recomandata => ai luat la cunostiinta
semnatura aia de pe PV nu inseamna: "da, sunt vinovat, taiati-mi capul si dati cu sare peste!", inseamna ca ai citit ce a scris politistul acolo.
e de inteles ca din cauza situatiei, ca presupun ca erai extrem de revoltat, sa ti se fi parut ca rezolvi ceva asa, dar nu ai gandit limpede si ai gresit. cand o sa contesti amenda (ca presupun ca o sa o contesti, ca sa mai circuli si peste alea 15 zile, cat tine procesul macar), o sa te intrebe judecatorul "de ce nu ati semnat?". si o sa cantareasca foarte mult
subscriu la postul lui adrian, care are si el experienta cu politia/judecatoria
si eu am vazut politisti tarani si prost crescuti (aaaa, pt viteza v-am oprit domnu, aveati vitezaaaaaa!!!) , dar agresivi, niciodata.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 25 Jun 2009, 14:37
Post #21


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




ups...postul ala mi-a scapat....scuze adresate lui Madriann, care se pare ca l-a citit..

E cam aiurea....PV-ul nu l-ai semnat. Dar ai semnat de primire pentru dovada inlocuitoare...
Ai o problema in a justifica refuzul de a semna procesul verbal in conditiile in care e clar ca ai fost acolo (cealalta semnatura certifica asta).
Mai ai o problema (mult mai mare) in sensul ca dovada expira in 15 zile, indiferent daca ai copie dupa PVCC sau nu... iar daca n-ai aceasta copie, nu ai ce sa contesti in instanta. Daca nu contesti in instanta: nu iti primesti permisul inapoi pe perioada procesului. Asa ca peste 15 zile tragi pe dreapta.

Nenea politistul poate sa ti-o faca, daca vrea: intocmeste PVCC peste 30 zile (are dreptul), ti-l trimite in urmatoarele 6 luni (are dreptul), mai dureaza 2 zile pana il primesti, faci repede contestatia dar nu se stie cand va intra pe rol (minim 2-3 zile). Asa ca stai fara permis orice ai face.
Contestatia si procesul - daca mai vrei sa contesti dupa aceea - ar avea singurul avantaj ca ,in caz de castig, incidentul se radiaza din evidentele politiei si esti curat in urmatorii 3 ani. Daca pierzi, platesti amenda integral.
Ca sa nu platesti amenda...nu te duci la posta pentru recomandate in urmatoarele 7 luni. dar nu mai contesti nimic.

Acum...du-te la Politie si vezi cand se dau testarile de care ti-am spus mai sus, ca sa nu stai 2 luni pieton...si de acum incolo semneaza PV-ul, ca poti sa-l contesti dupa aceea.



--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 25 Jun 2009, 15:07
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(DannyY @ 25 Jun 2009, 14:37)
E cam aiurea....PV-ul nu l-ai semnat. Dar ai semnat de primire pentru dovada inlocuitoare...
Mai ai o problema (mult mai mare) in sensul ca dovada expira in 15 zile, indiferent daca ai copie dupa PVCC sau nu... iar daca n-ai aceasta copie, nu ai ce sa contesti in instanta. Daca nu contesti in instanta: nu iti primesti permisul inapoi pe perioada procesului. Asa ca peste 15 zile tragi pe dreapta.

popa.gif Mai clar de atat nu se poate!
QUOTE(DannyY @ 25 Jun 2009, 14:37)
Nenea politistul poate sa ti-o faca, daca vrea: intocmeste PVCC pana in 30 zile (are dreptul), ti-l trimite in urmatoarele 6 luni (are dreptul), mai dureaza 2 zile pana il primesti, faci repede contestatia dar nu se stie cand va intra pe rol (minim 2-3 zile). Asa ca stai fara permis orice ai face.
*


S-a aranjat...de numa numa! sad.gif
Acum...depinde unde l-a incadrat si cat e suspendarea...pentru 30 de zile, nu are cum sa dea testare...pentru 60...nu se merita.

LE: in primul post parca scrie de o luna. Ma doare capul cand ma gandesc la posibile "incurcaturi". wacko.gif

This post has been edited by Madriann: 25 Jun 2009, 15:09


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Jun 2009, 15:25
Post #23


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(DannyY @ 25 Jun 2009, 15:37)
Nenea politistul poate sa ti-o faca, daca vrea: intocmeste PVCC peste 30 zile (are dreptul), ti-l trimite in urmatoarele 6 luni (are dreptul),
*

Atata decat ca in OUG 2/2001 se spune complet invers: art. 13 - poate intocmi in 6 luni, art. 14 - poate comunica intr-o luna de la intocmirea PV-ului.
Daca i-l trimite in urmatoarele 6 luni si nu in 30 de zile, se poate sterge cu PV-ul direct la noada...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madriann
post 25 Jun 2009, 15:50
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




Nu cred ca are norocul asta...


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 26 Jun 2009, 08:59
Post #25


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(klaus @ 25 Jun 2009, 16:25)
Atata decat ca in OUG 2/2001 se spune complet invers: art. 13 - poate intocmi in 6 luni, art. 14 - poate comunica intr-o luna de la intocmirea PV-ului.
*



Mea culpa, asa este.
Nici nu mai conteaza ca trebuie sa evite oficiile postale tot 7 luni ( 6 + 1 in loc de 1 + 6)
Dar...cum zice nenea Iancu: "scrofulos la datorie"... m-a prins in offside si-i dau cezarului ce-i al cezarului.
In cazul de fata, pentru politai e chiar bine...poate sa stea relaxat 6 luni, rezultatul e garantat.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 26 Jun 2009, 09:10
Post #26


membru


Group: Members
Posts: 4.528
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Dannyy, tu nu prea intelegi, asa-i? PV-ul nu poate avea alta data inafara de cea in care s-a produs incalcarea, pentru ca magic_trix ARE deja adeverinta aia, care-i completata in baza PV-ului.
EDIT: o luna, nu 7.

This post has been edited by tatabobu: 26 Jun 2009, 09:11


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Jun 2009, 09:38
Post #27


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(DannyY @ 26 Jun 2009, 09:59)
Dar...cum zice nenea Iancu: "scrofulos la datorie"
*
Nu sunt scrufulos, insa tu esti un specimen extraordinar de periculos pe forumuri caci, sub aparenta cunoasterii subiectelor pe care le abordezi, de multe ori habar nu ai despre ce vorbesti dar lasi impresia ca stii foarte bine. Dupa care afirmatiile tale gresite complet raman pe internet si le gasesc altii la nevoie si le iau de bune, ca li se pare ca stii despre ce graiesti cu atata nonsalanta, mai ales daca nu te contrazice nimeni.
De altfel minciunile de tipul asta sunt cele mai perverse si mai greu de depistat, cand invelite intr-o poleiala de lucruri adevarate sunt introduse din cand in cand si nedevaruri greu de depistat daca nu se stie subiectul mai in profunzime. (tipul de literatura Dan Brown)
Nu ca tu ai spune minciuni, mai degraba eu cred ca e necunoastere cu un pic de dorinta de "poleiala" a propriei persoane, vorba lui Eminescu din Scrisoarea I.
QUOTE(tatabobu @ 26 Jun 2009, 10:10)
Dannyy, tu nu prea intelegi, asa-i?
*
Asa-i.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 26 Jun 2009, 10:48
Post #28


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




tatabobu

Dovada are inscrisa data in care s-a inmanat si expira la (data aia + 15 zile).
Procesul verbal nu a fost semnat de contravenient, nu stiu daca exista sau daca s-a intocmit sau daca a fost anulat... Nu stiu nimic despre el, decat ca magic_trix nu il are si nu poate dovedi nimic referitor la el. Pot sa consider orice varianta, inclusiv pe cea mai pesimista: PV nu (mai) exista.

Conform articolelor indicate de Klaus: politistul poate sa aplice sanctiunea (adica sa intocmeasca PVCC) in 6 luni de la constatarea contraventiei, ca APLICAREA sa nu se prescrie. Sanctiunea se comunica la max. 30 zile de la aplicare, ca EXECUTAREA sa nu se prescrie.

Mie-mi ies tot 7 luni, oricum as calcula

Nu am gasit nicaieri vreo referire la faptul ca data procesului verbal coincide cu data dovezii. Nu sunt sigur, dar cred ca se poate da o dovada inlocuitoare chiar fara sa existe o contraventie (preschimbarea permisului de conducere, de exemplu)

Ce anume nu inteleg eu dar intelegi tu mai bine? Unde scrie ca PV trebuie sa aiba data contraventiei? Nu ai primit niciodata un PVCC de radar fix la 4-5 luni de cand ai fost filmat? Eu da.
Data contraventiei<=Data intocmirii<=data comunicarii. Sunt 3 date aproape INDEPENDENTE una de cealalta, singura restrictie fiind ordinea lor. In majoritatea cazurilor sunt identice.

Ca sa nu crezi ca spun prostii, da click pe linkul de mai jos si citeste articolele cu ochii tai:

http://www.avocatnet.ro/content/articles/i...27.04.2007.html

Dupa aceea, arata-mi calculul tau din care sa rezulte maxim 1 luna.

Citez: "nu prea intelegi, asa-i?" Mai gandeste-te.

Chiar daca ar fi o luna termenul... omul nu cred ca va reusi sa-si recupereze -temporar - permisul inainte de a sta cel putin 3 saptamani pe tusa. Ideea principala din toata tevatura asta era ca "procesul verbal trebuie semnat si luat de la agent, altfel apar tot felul de necazuri neprevazute". Restul sunt doar argumente pentru ideea asta principala.

Chiar daca politistul greseste total, e incompetentul nr. 1 si nu intocmeste deloc PVCC, magic_trix tot ramane pieton, pentru simplul fapt ca nu are permisul in buzunar, iar dovada expira fara ca el sa poata face ceva.


Klaus
Nu am citit nimic de Dan Brown si nici nu mi-am planificat asta in viitorul apropiat.
Si nu sunt detinatorul adevarurilor absolute, ca altii. Ce zici tu acolo despre mine (si despre altii, prin alte posturi) sunt pareri personale si speculatii, ar trebui si dovedite, dar nu suntem la judecata, asa ca...aia e. Poate ai dreptate, poate nu...
Ca ti se pare tie ca eu sunt intr-un fel sau altul... pe cuvant ca nu-mi pasa. Esti liber sa gandesti ce doresti. La fel ca noi toti ceilalti. Ai gasit de ce sa te legi - am inversat termenele la 2 articole si de aici...o intreaga teorie. Foarte bine. Doar ca vii pe urma si esti de acord cu tatabobu acolo unde el e clar ca n-are dreptate... oops... adevarul absolut e putin zdruncinat...dar sunt convins ca vei gasi tu ceva si la chestia asta.


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 26 Jun 2009, 11:08
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Asta cu "nu dai 7 luni pe la Posta" e o idee proasta, dupa cum am mai explicat si cu alte ocazii.
Pierzi posibilitatea de a face contestatie si ai sa te trezesti cu amenda la Primarie.
Exista 3 metode de instiintare a contravenientului asupra intocmirii P.V.: inmanarea pe loc, pe baza semnaturii la "Am luat la cunostinta", comunicarea prin Posta cu confirmare de primire si afisarea la domiciliu.
In ceea ce priveste ultima modalitate sa nu crezi ca o sa vina politistul sa bata la tine la usa. Gaseste un martor care semneaza pe PV de afisare si gata.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 26 Jun 2009, 11:16
Post #30


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




N-am zis nici un moment ca ar fi o idee buna.

Iar la faza cu "gaseste un martor" nu m-am gandit, dar e perfect plauzibila. Partea frumoasa e ca nici nu stii ca ai fost anuntat... biggrin.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 21:18
Dacia