Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Suspensie Sport pentru Laguna 3

digioptic
post 10 Jul 2016, 19:28
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Colegu' mars, nu era mai simplu sa mai pui 5k peste 10k si scapai de alergatura si batai de cap ? tongue.gif

Dar na, daca ai vrut matale masina cu doua pedale... biggrin.gif

Ca o recomandare, arcurile originale, cel putin asa e la a mea, sunt cam tari. Nu stiu in ce stare erau astea de le schimbi, dar cauta unele mai moi. La fel si amortizoarele, banuiesc ca le schimbi si pe alea, daca tot faci geometrie si alte demontari la suspensie. Altfel se cam simte la rinichi... Masina e perfecta pe drumurile de "afara". Dar pe la noi, e mult prea rigida.


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 10 Jul 2016, 20:19
Post #32


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Nope, o vreau ca din fabrica. Geometria n-are nicio treaba, demontarea amortizoarelor nu afecteaza convergenta, singura reglabila.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 10 Jul 2016, 21:38
Post #33


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Arcurile la renault ( cel putin pe care le-am avut si inca le mai am) nu sunt tari, cele de pe RS'uri sunt (foarte), pentru cine a avut ocazia sa meraga cu unul are cumva termeni de comparatie. Simtul de "tarie" vine din tipul de suspensie si felul cum este facuta "mai putina amortizare la socuri ca ne costa mult cauciucul si piesele in plus". As fi pus mai mult cauciuc sau ceva bucse cu ceva lichid pe acolo daca era sa fie ceva misto. Daca compari cursa si balansul cu arcuri putin spre tari se va observa asta. Impresia de arcuri tari vine din faptul ca se transmite prea mult socul in caroserie, direct in metal. Ce este de apreciat este ca stii clar cand rulezi pe drumuri intradevar nasoale si poti menaja suspensia cu reducerea vitezei.

This post has been edited by andreist: 10 Jul 2016, 21:40


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 01:20
Dacia