Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

178 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

IT&C intrebari si raspunsuri, calculatoare, retele, internet

PhilipMorris
post 25 Jul 2009, 16:56
Post #151


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Pe ramul original scrie "replace with HP parts". Normal ca am luat kingstoane, sunt si mai ieftine si mai fiabile decat hp-ul lor. Se pare ca daca nu pui produse HP poti pierde garantia, chiar daca sunt user accessible. Spun se pare, pentru ca depinde de ce impresie le faci cand iti preiau produsul inapoi. smile.gif

This post has been edited by PhilipMorris: 25 Jul 2009, 17:04


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 25 Jul 2009, 21:35
Post #152


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




de ce nu reusesc sa ma conectez wireless cu un laptop acer si windows xp la Mc Donalds?

trebuie ceva setari pe conexiune? in afara de IP automat ...

vede retele, o vede pe MCD si cand ii dau conexiune se straduie vreo 2 min si nu reuseste

heeeeeeeeeeelp



--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 26 Jul 2009, 11:25
Post #153


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Ce mesaj ai cand nu poate? Poate fi semnalul foarte slab, alt motiv nu vad care e. Reuseai inainte?


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 26 Jul 2009, 13:26
Post #154


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




nu reuseam ... am fost "virgin" dpdv wireless pana azi dimineata

acum am reusit; de ce nu puteam inainte nu stiu dar e posibil sa fi fost semnalul prost (incercam din masina aceasta fiind langa McD) - o linie!

am intrat inautru, semnal maxim, nu a avrut sa se conecteze initial dar am incercat "Repair" connection etc. si a functionat!

sper sa fie la fel de usor si in alte lucuri cu "free" - intentionez sa calatoresc prin europa si as vrea ca din loc in loc sa-l mai pot folosi caci am inteles ca p-acolo e free mai peste tot


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolverine
post 26 Jul 2009, 18:56
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.085
Joined: 6 September 07
From: Galati




Ptr a accesa access point-ul de la MC trebuie sa iti faci un user si o parola la prima connectare. Apoi nu ar trebui sa ai probleme.
Semnalul de afara este f slab, incat sa beneficiezi doar din interior.
Mare grija si la firewall daca il activat.


--------------------
Renault MB II.2 2006/1.6 16V 110CP/Expresion Audio Conenction Box/Folie/ va urma....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 26 Jul 2009, 20:54
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




salut,

am si eu o rugaminte catre cei care se pricep in retelistica,vreau sa setez o retea wireless si nu reusesc.

ideea este urmatoarea: pana acum o saptamana imi mergea reteaua, o aveam de cam 1 an si deodata a picat, nu mai merge deloc.
de la firma de net aveam 2 ip-uri, mentionez ca in casa sunt 2 calc desktop si un laptop, eu vreau wifi pentru laptop si celelalte sa mearga cu conexiune cu fir.

am un switch si router si venea cablu de net in switch si in cele doua calc si apoi in router si mergea wifi, acum nu mai merge. am ot vorbit cu aia la firma de net si am ramas cu un singur ip si acum am scos switch-ul din uz, folosesc doar routerul si merg desktopurile dar wifi nu mai merge. am incercat sa bag cd de la router sa-l reconfigurez dar nu mai vede nici routerul.

intrebari: cd de la router unde trebuie bagat, in laptop sau in celalalt pt configurare? e router linksys
apoi ce trebuie facut sa mearga reteaua? de explicat mai indetaliat ca nu prea ma pricep.

acum cand bag cd de la router in calc imi zice ca nu il vede dar ledurile la el sunt aprinse....


rog sfaturi ca nu stiu ce sa-i fac si nici nu am un prieten sa vina sa mi-l faca


multumesc,


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 26 Jul 2009, 21:36
Post #157


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




In cazul tau cd-ul de configurare il bagi in desktop, pt ca wireless-ul nu iti merge. Dupa care, pentru a te conecta la el, introduci in browser ip-ul lui. Pentru Linksys, cred ca este 192.168.1.1.
Acolo ai diferite setari.
Pentru inceput asigurate ca amandoua, si routerul si laptopul folosesc dhcp. Laptopul gaseste reteaua cand dai refresh network list?


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 26 Jul 2009, 21:52
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




am bagat cd in desktop si nu mai merge http ul ala, imi zice ca nu vede routerul....nu stiu de ce sau ce sa-i fac


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 26 Jul 2009, 22:07
Post #159


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




E de munca... smile.gif Inteleg ca te poti conecta la net. Nu stiu daca prin router sau direct. Oricum, routerul trebuie sa fie conectat la net cand bagi cd-ul, ca sa iti dai seama daca merge sau nu.
Tu acu esti conectat la net prin router sau direct?


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 26 Jul 2009, 22:12
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




iti dau id meu sa vb mai bine
dipro2000
sunt online acum


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 26 Jul 2009, 22:13
Post #161


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Eu zic sa citesti user guideul routerului ca sigur te invata ala absolut tot ce ai de facut.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolverine
post 27 Jul 2009, 07:49
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.085
Joined: 6 September 07
From: Galati




Cel mai simplu daca nu vrei NAT, firewall si restu configurate, reseteaza-l la setarile din fabrica si apoi reconfigureazal cu quicksetup, in 3 min esti cu net la toate 3 tongue.gif .


--------------------
Renault MB II.2 2006/1.6 16V 110CP/Expresion Audio Conenction Box/Folie/ va urma....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_tavi
post 27 Jul 2009, 08:08
Post #163


Membru


Group: Members
Posts: 406
Joined: 10 April 08
From: Timisoara




1. Faci un reset pentru 30 de secunde (butonul din spatele routerului, folosesti un pix sau ceva cu varf mai ascutit). Asta ar trebui sa iti aduca Linksysul la setarile de fabrica.
2. Iei un cablu cu care te conectezi direct cu desktopul la router. (Ai grija sa nu ai IP fix la calculator. Trebuie sa fii pus pe DHCP)
3. Deschizi Explorer sau Mozilla. Scrii in AddressBar 192.168.1.1
4. Pentru Login lasi liber, la Password pui admin. Acum ar trebui sa fii conectat
5. Pentru securizarea wirelessului:
http://technicallyeasy.net/2009/02/securin...ireless-router/
sau
http://www.mandladventures.com/2007/04/21/...reless-network/

Bafta!

This post has been edited by the_tavi: 27 Jul 2009, 08:09


--------------------
Opel Signum 2.0 T Suzuki SV650 -
Being dead right doesn't make you any less dead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolverine
post 27 Jul 2009, 08:34
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.085
Joined: 6 September 07
From: Galati




O intrebare de AD:

Am un domeniu si un subdomeniu, am transferat de pe DC de domeniu Domain Naming Master pe DC din child-domain, totul a fost ok. Acum cand vreau sa revin sa-l pun din nou pe DC din parent domain imi zice ca nu am destule drepturi.

Any ideea?


--------------------
Renault MB II.2 2006/1.6 16V 110CP/Expresion Audio Conenction Box/Folie/ va urma....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
the_tavi
post 27 Jul 2009, 08:53
Post #165


Membru


Group: Members
Posts: 406
Joined: 10 April 08
From: Timisoara




Sorry, dar pe mine m-ai pierdut cu Active Directory... smile.gif


--------------------
Opel Signum 2.0 T Suzuki SV650 -
Being dead right doesn't make you any less dead!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolverine
post 27 Jul 2009, 09:07
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.085
Joined: 6 September 07
From: Galati




Am rezolvat nu eram Enterprise admin.


--------------------
Renault MB II.2 2006/1.6 16V 110CP/Expresion Audio Conenction Box/Folie/ va urma....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeu_4u_sweety
post 27 Jul 2009, 22:26
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 793
Joined: 7 December 07




va salut, poate ma ajuta si pe mine cineva biggrin.gif
am luat si eu windows 7 de pe un torent, pe care l am gasit cel mai comentat si mai apreciat...
l-am bagat pe dvd, bootez si la un moment dat imi da eroarea din poza atasata...
m au sfatuit unii sa-l instalez direct din windows doar sa trec in safe mode...insa acelasi rezultat.
spre mirarea mea am mai incercat dvd ul si pe alt sistem si la fel a dat aceeasi eroare.

Attached thumbnail(s)
Untitled.jpg ( Size: 49.6k ) Number of downloads: 254


--------------------
BMW 318 1998/touring/M43
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 27 Jul 2009, 22:34
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Asta inseamna ca exista o eroare la despachetarea fisierelor arhivate, deci fie versiunea descarcata nu e completa, fie fisierele arhiva contin erori.Solutia - fie descarci legal de la Microsoft - mai e o versiune RC disponibila pana pe 22.10, fie cauti alta sursa.

This post has been edited by pcs: 28 Jul 2009, 07:46


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 28 Jul 2009, 06:31
Post #169


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Trebuie sa-mi cumpar un desktop (da ciudat, in ziua de azi lumea-si ia laptop biggrin.gif ) pe care o sa-l folosesc in principal la internet(5-6 ferestre cu java - firefox), 1 office 2007, 1 winamp, 1 yahoo messenger, windows XP SP3. Cam astea ar fi in principal, nu-mi permit sa se blocheze nici macar 1 secunda.
Momentan fac acelasi lucru de pe un laptop Acer cu procesor AMD Turion 64 x2 1,9 GHZ cu 2GB DDR. Asta merge greu uneori, dar cred ca din cauza ca se incalzeste dupa cateva ore de utilizare.

O alta cerinta ( nu obligatorie daca diferenta de bani e mare) e sa fie in stare sa faca play la filme HD 1080P.

Ma intereseaza in principal ce procesor, placa de baza, placa video si cati rami si de care?
Multumiri anticipate!

PS: Stie careva cum "instalez" niste harti pe un GPS Garmin?

This post has been edited by St: 28 Jul 2009, 06:31


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 28 Jul 2009, 07:58
Post #170


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Depinde de cati bani ai alocati... O configuratie de bun simt, care sa iti fie utila macar 5 ani rolleyes.gif ar trebui sa contina un procesor clasa P7 ( Nehalem parca ), minim 2 G, preferabil 4-8 G de RAM DDR 3, o placa de baza cu FSB pe la 1 G. hard SATA de 250 G, placa video compatibila direct x 10 cu 512 M, sunet 5.1. Ideal ar fi sa ai si o unitate de blue ray, dar in acest moment sunt exagerat de scumpe. In rest - carcasa cu sursa de 500 W, ( atentie mare la sistemele de racire ), tuner TV - daca mai incape in bani ( cel mai bun raport calitate / pret il au in acest moment Leadtek ) si, evident, un monitor de calitate.


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 28 Jul 2009, 08:06
Post #171


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Pentru configuratia aia nu are nevoie de sursa de 500W.

Claculezi aici - http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp - de cat ai nevoie. Pentru eficienta optima consumul maxim al echipamentului trebuie sa fine intre 80% si 85% din puterea oferita de sursa.

St zi ce buget ai.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 28 Jul 2009, 08:13
Post #172


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Bugetul nu e important, dau cat e nevoie sa mearga pentru ce am zis mai sus. Ma intereseaza 2 configuratii(2 optiuni de PC-uri, o sa o aleg pe cea care merita banii, daca diferenta intre cea slaba si cea puternica e mare renunt), una care sa stie doar partea cu web-ul si mess...etc si a doua care sa stie si ce-a de-a doua, cu filmele HD 1080p.

@pcs Nu il tin eu 5 ani, si cat il tin 2-3 ani o sa-l folosesc exclusiv la ce am scris mai sus.

This post has been edited by St: 28 Jul 2009, 09:43


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 28 Jul 2009, 15:10
Post #173


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




deci fara succes intentia si stradania mea si a unui coleg de forum sa setam un router linksys wrt54gs......
inca mai lucrez la el dar oricum ii dau tot nu vrea si pace, parca necuratu si-a bagat coada.

asadar apelez la cineva care a mai configurat un astfel de model de router si daca ar fi din buc ar fi excelent, deci cum se face?
smile.gif


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 28 Jul 2009, 15:49
Post #174


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Eu am wrt54gl acasa. Daca vrei iti pot trimite configuratia mea si o bagi la tine.
Ce net ai?

This post has been edited by St: 28 Jul 2009, 15:49


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 28 Jul 2009, 16:39
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




am net de la airbites...nu stiu la ce te referi
da-mi id de mess sau intra pe al meu sa vorbim mai in detaliu ca la mine e de munca nu gluma


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 28 Jul 2009, 16:45
Post #176


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Pentru filme Full HD (1920x1080) am nevoie de vre-o placa video puternica? Sau merge si una on-board?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 28 Jul 2009, 17:40
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Nu prea cred ca una on-board are performante bune. Daca insa vrei rezolutia asta, fii foarte atent la monitor ( asta daca nu folosesti un televizor full HD pe post de monitor )


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 28 Jul 2009, 18:59
Post #178


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Folosesc televizorul. Oricum monitorul va fi de 20'' sau 22''.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 29 Jul 2009, 12:50
Post #179


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




Cam toate placile video moderne, fie ele intergrate sau nu, ating rezolutia asta. Mai complicat este cand vine vorba de jocuri, atunci trebuie sa incepi calcule cu foaia de matematica in fata smile.gif


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 29 Jul 2009, 14:24
Post #180


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Ov @ 29 Jul 2009, 10:10)
iti ajung 100 de cai ca sa prinzi 200 wink.gif
*



Stiu ca ating rezolutia asta, dar ma gandeam sa n-am probleme si sa scadeze sau mai stiu eu ce.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
178 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 13:13
Dacia