Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Hârâit rotire volan spre dreapta, stând pe loc, Megane 3 2011 TCe 130

silviumc
post 31 Mar 2024, 14:32
Post #1


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




De vreo săptămână a început să se audă un hârâit, mai ales când rotesc volanul către dreapta, cu mașina staționând. În mers nu se aude. Nu reușesc să-mi dau seama dacă e din interior, de pe la volan (așa pare, mai degrabă) sau din afară. Nu sunt păcănituri, ci un zgomot continuu de frecvență joasă, ca și cum se freacă o garnitură de cauciuc pe ceva sau se întinde.

O căutare pe Google zice că trebuie schimbat lichidul de la pompa de servodirecție. Dar e electrică, nu are lichid. E posibil să tragă să moară? Dacă e de la asta, atunci e normal că se aude de la volan, că e sub el.

Am mai găsit informații despre o problemă legată de niște fire care se freacă de ceva la servodirecție și e posibil să se defecteze. Dar e vorba de primele exemplare de M3, iar mașina mea e fabricată la sfârșitul lui 2010, deci s-ar putea să se fi corectat deja. Oricum, dacă era să fie asta, nu cred că țineau mai mult de 10 ani și să înceapă abia acum să facă zgomot.

În afară de hârâit nu am sesizat vreo problemă.

Am făcut și un filmuleț de 1 minut. Hârâitul se distinge cu volumul sunetului dat tare: YouTube

Ce credeți?

Mulțumesc frumos


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 07:47
Dacia