Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

30 Pages « < 26 27 28 29 30 > 
Closed TopicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

"Corabia" mea...., de la Nissan la Logan

kossak
post 28 Feb 2019, 00:19
Post #811


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Nu e neaparat vorba de bani, mai degraba e vorba de a gasi oameni meseriasi. Am urmarit topicul lui MuciX cu ursuletul si am vazut ce inseamna sa faci asa ceva in RO ( nu ca m-as fi asteptat la atceva).
In plus la asa o masina veche si rara e nevoie de atentie deosebita. ( pt chestii gen demontare piese, sa nu rupi clipsuri sau alte piese care probabil nu se mai gasesc etc).

Uite cum am patit si cu Loganul. A fost doar o simpla revopsire si putina munca de tinichigerie. Am mers pe recomandare si totusi o iesit o treaba asa si-asa. Cand mergi cu o masina vintage altele-s si pretentiile. In fine, om trai si om vedea.

This post has been edited by kossak: 28 Feb 2019, 00:29


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 28 Feb 2019, 08:42
Post #812


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.121
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Îmi place cum se aude motorul 'corabiei', gen așa ca o voce de fumător.... smile.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Feb 2019, 09:27
Post #813


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Treaba cu ITP valabil era doar cand o duci pentru tichet rabla. Ce sa zic, pacat de ea. Poate vin zile mai insorite. Altii moare si-asa n-are. smile.gif

Daca totusi nu te induri de ea. Cauta-i un sopron undeva, apuca-te si da tu atent si negrabil toate piesele jos. Fa poze, marcheaza-le bine, cauta piesele care trebuie inlocuite, etc. Pune caroseria in sopron pentru conservare. Va veni si un tinichigiu priceput, sau poate inveti tu pe ea. Daca masina aia te invata sa sudezi cu riscul ca ea din cauza stangaciei tale ea sa moara in 5 ani, atunci si-a facut datoria. Cu timpul o sa o pui la loc. Asta daca iti face placere asa ceva. Daca nu, pune-o pe OLX. Orice pret luat acum e mai bun decat ce va trebui sa platesti sa o cari de acolo pe platforma dupa ce va incepe sa cada caroseria.

Pe mine ma uimeste cat de usor pare sa se miste dupa atatia ani.

This post has been edited by MuciX: 28 Feb 2019, 09:37


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 28 Feb 2019, 11:30
Post #814


membru


Group: Members
Posts: 4.534
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(MuciX @ 28 Feb 2019, 09:27)
. Daca nu, pune-o pe OLX. Orice pret luat acum e mai bun decat ce va trebui sa platesti sa o cari de acolo pe platforma dupa ce va incepe sa cada caroseria.
*



Aprob chestia asta cu doua maini, sunt deja patit cu doua masini.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 28 Feb 2019, 11:40
Post #815


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Mie chiar mi se pare ca s-ar putea salva. Si motorul ala suna chiar bestial, se tureaza frumos. Daca e cum zici ca nu se gasesc piese, poate doar sa aduci din Japonia, atunci da, e nasoala treaba. La remat sa o dai pentru tichet mai merita, ca doar asa, la fier vechi, nu iei pe ea nici 500 de lei cred.
E genu' de masina de "cruise" asa, cu care nu ti-ar fi rusine pe strada nici in 10 ani, daca ar fi pusa la punct.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Feb 2019, 11:57
Post #816


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Personal, daca nu are rugina si probleme mecanice de nevazut in clip, nici nu vad de la ce sa fie salvata. Pare o masina ok.
Bucse noi, frane, schimb de lichide si pusa la drum. Iar astea, cu inca 2 prieteni si cateva beri se fac in 2-3 week-end-uri. Anvelope, o geometrie roti nu sunt o avere. Un semnal, un far, se mai gasesc noi, sau NOS, chiar daca nu la pret de logan.
O curatare profi (nu mi-as bate capul, e migala si nevoie de produse bune) eventual doar la interior, daca vrei sa pastrezi patina timpului si basta.


This post has been edited by MuciX: 28 Feb 2019, 11:59


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 28 Feb 2019, 12:27
Post #817


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Ca sa fiu foarte sincer cu voi ar prefera sa mi-o ia cineva pasionat. Eu sunt un biet corporatist cu program 9-18 smile.gif)
Stiu, sunt scuze, daca mi-as dori cu adevarat sa fac ceva in privinta ei sigur as reusi.
Pe vremea cand am folosit-o categoric nu mi-am permis o masina, daramite una asa mai "speciala". Din pacate si timing-ul a fost cam prost, daca o mai tineam 1 an cu siguranta aveam posibilitatea s-o pun la punct asa cum scrie la carte.

Acu ceva vreme m-am uitat putin pe net sa vad daca mai gasesc piese. Am gasit, dar e greoi. In UK am gasit faruri noi AM cu vreo 50 de lire bucata. Am gasit inclusiv alternator ( ca si ala e stricat). Oricum cea mai buna varianta ar fi o masina donatoare. Culmea, inca imi amintesc de toate defectele pe care le are.


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Feb 2019, 13:03
Post #818


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Pai ce mai stai? Pune un anunt, vezi ce iei pe ea. Roaga omul sa te dea o tura cand e gata si mergi inainte. Fiare vor mai fi, daca vrei. smile.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 28 Feb 2019, 13:36
Post #819


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.732
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Acum daca toti aveti o parere pentru Kossak, am si eu... biggrin.gif
Din pacate Nissanul asta e cea mai neinspirata alegere pentru restaurare, in special la noi. De ce? (evident dupa parerea mea)
Este rara, deci nu gasesti nici pini de plastic pentru ea.
Este o masina banala, fara veleitati de masina cult vreodata in urmatoares suta de ani. Da, puteti sa ziceti ca englezii restaureaza si Ford Anglia si Morris Minor, dar la aia e cu totul alta cultura automobilistica, la noi nu cred ca vom depasi faza de "ai masina veche bah, du-o la Remat".

Si mie imi plac masinile vechi dar daca ar fi sa investesc o caruta de bani si mii de ore de munca as face-o pentru o masina care merita cu adevarat. Kossak poate sa fie legat emotional de ea, eu sunt mai obiectiv... biggrin.gif
Mucix totusi a restaurat un BMW ursulet care a cu totul altceva, este popular printre entuziasti, alta politica de piese a constructorului, fac inca si altii piese, valoarea masinii este in continua crestere, au ajuns sa se vanda la preturi maricele etc. Si tot a avut o gramada de probleme.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Feb 2019, 13:39
Post #820


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(YRX @ 28 Feb 2019, 12:36)
alta politica de piese a constructorului, fac inca si altii piese
*


Da, de cand au introdus serviciu de uzina pentru restaurare masini, "au disparut" piese rare si brusc nu mai sunt disponibile. smile.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 28 Feb 2019, 13:45
Post #821


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Sa nu ajungi sa regreti ca nu mai este, cum am regretat si eu Dacia. In anii de vaporeala puteam sa sacrific 3-4000 de dolari sa o pun la punct, daca o mai aveam. Atunci am considerat ca nu se mai poate face nimic, desi ulterior am vazut masini mult mai distruse aduse la stadiu de bijuterie, cu investiiile de rigoare. Si acum mai visez nopatea ca merg cu ea. smile.gif

Deja ma gandesc serios sa nu mai repet greseala cu Cielo-ul pe care il "pedaleaza" si acum mama, desi a inceput si ala sa infloreasca peste tot, motorul si cutia sunt impecabile, abia acum se apropie de 200k toate astea cu ambreiaj original si daca tii cont ca mama nu prea le are, ma mira ca n-a picat macar ambreiajul in atatia km.

Doar ca la Cielo mai e de asteptat pana sa-l pot face istoric, daca e legea cu 30 de ani, abia prin 2025 s-ar putea. blush.gif Pana atunci sa vedem ce mama dracu' taxe mai baga astia, ca asta e si grija maica-mii, ca vor baga astia taxa anuala de poluare, si un non-euro probabil se va incadra la o suma mai mare decat face masina. Dar ii pregatesc sopronu' de la tara si o bag in conservare daca se intampla asta. radmasa.gif


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 28 Feb 2019, 13:53
Post #822


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.732
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(MuciX @ 28 Feb 2019, 14:39)
Da, de cand au introdus serviciu de uzina pentru restaurare masini, "au disparut" piese rare si brusc nu mai sunt disponibile. smile.gif
*



Te pricepi mult mai bine ca mine, eu am o idee de outsider. Dar parca am vazut mai multi ursuleti la dezmembrat decat Nissan Laurel si pe catalogul Bosch inca e selectabil ca masina... biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Feb 2019, 14:09
Post #823


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Uof... asa e, ma pricep mai bine. Nu spun asta din aroganta, spun doar ca stiu ce ursuleti au ajuns la dezmembrat - aia care sunt absolut praf, aia care au fost ciopartiti in 2006 cand totul era luat din NFS Underground, care nu au mai vazut o curatare interior de pe vremea lui Basescu, etc.
Mai stiu si ca pe vremea lui Basescu erau categorii de piese aruncate pur si simplu pentru ca nu le voia nimeni, iar acum se plange dupa ele. Aici imi amintesc spre exemplu de izolatiile de pe "peretele de foc", pe care nu le-am gasit nici batut in dezmembrari, dar care, din fericire, inca se mai gaseau noi, la modicul pret de ~1500 lei. Pentru niste bucati de bitum, practic.

Unul dintre factorii care cresc valoarea (sau mai degraba costurile) unei masini vechi este stadiile de nepasare prin care a trecut modelul de-a lungul timpului. Asta face ca anumite elemente sa se fi prapadit din nepasarea celor care le-au avut in mana. Iar cum una dintre glumele preferate ale celor care au E30 este aceea ca acest model a fost facut ca sa ii dea baietii "in gura", sa stea minute in sir pe limitatorul de turatii si sa faca cercuri, iti dai seama cat de greu este sa gasesti piese bune, daramite un "survivor car".
La noi cred ca 5% dintre cei care si-au luat ursulet l-au luat din alte motive decat liniute, gogosele, V8 swap, turbo upgrade, sau sex_spec_show_car.

Ca sa ating si subiectul "valoarea lui Laurel", ea nu e data neaparat de cererea de pe piata, cat de gadileala pe care o simte posesorul atunci cand se plimba cu ea. Iar masina aia chiar a fost facuta avand confortul drept scop. Un diesel automat, cu suspensii moi, pentru drumuri lungi, care nu se caliceste la combustibil. Perfect pentru un week-end linistit cu soare.

This post has been edited by MuciX: 28 Feb 2019, 14:15


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 28 Feb 2019, 14:14
Post #824


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.446
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Sunt relativ putine masini care odata restaurate depasesc valoarea masinii + cea a restaurarii si cu siguranta nu este cazul aici. O masina de genul asta o restaurezi din simpla pasiune, pe care o ai sau nu.

La cum arata masina eu cred ca se poate aduce relativ usor si repede in punctul in care ar putea obtine atestatul de vehicul istoric, singura problema pe care o vad in acest moment fiind lipsa unui spatiu de conservare corespunzator.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 28 Feb 2019, 14:46
Post #825


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Exact. Daca o restaurezi, o faci pentru tine, ca iti va face tie placere sa mergi cu ea. Ma gandesc ca daca o poti incadra la vehicul istoric si scapi de corvoada impozitului exagerat, presupun ca daca te bagi si intr-un club cu ea si la RCA ai niste preturi mai ok. Clar nu zice nimeni sa faci asta ca vei lua vreodata ceva bani pe ea, sau ca vei scoate investitia.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 28 Feb 2019, 15:54
Post #826


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




V-am citit raspunsurile si sunt de acord cu ce ati zis fiecare.
Categoric Laurel-ul asta nu o sa ajunga niciodata o masina de colectie cautata. Nu a fost niciodata un model bine vandul in Europa si drept urmare nici nu e cunoscut.
Tin minte cat de greu am gasit informatii despre el pe vremea cand inca-l foloseam. Cu greu am dat de un forum din state dedicat modelelor Nissan Diesel. La ei s-a comercializat la inceputul anilor '80 un Nissan Maxima Diesel ( de fapt era cu Bluebird cu partea frontala mai lunga, ca sa incapa motoarele in 6 cilindri) cu motorul asta din Laurel (LD28). Acolo am gasit informatii foarte utile legate de intretinere probleme etc.

Daca m-as apuca totusi sa-l restaurez as fi cumva "alone in the wilderness". Nu exista un grup de pasionati al acestui model. Nu as avea cu cine sa ma consult, ar fi totul pe cont propriu. Bineinteles exista comunitati online. Am activat putin pe forumul celor de japanesenostalgiccar.com, acolo am dat de oameni de prin Noua Zeelanda care cunosc bine generatia asta de Laurel ( la ei s-a vandul si oficial dar a fost si grey import).

Avand in vedere ca piesele se gasesc din ce in ce mai greu, as putea s-o tin maxim ca masina de weekend/plimbari ocazionale.
Dar aici intervine problema spatiului. Masina momentan e la 160 de km de Cluj. Ar fi cam greu sa fac drumul asta in mod regulat doar ca sa lucrez la ea. Aici in Cluj din pacate nu am spatiu pentru ea. Daca as sta la casa, ar fi altceva.

Valoare sentimentala trebuie sa recunosc ca are. Ca orice prima masina probabil. Am fost foarte atasat de ea, mi-a placut din copilarie de cand tata a avut una din generatia anterioara. Ca mic copil in anii '90 care a crescut printre Dacii si ARO-uri Nissan-ul m-a fascinat. Interiorul, beculetele, felul in care rula etc.
E un cruiser excelent, foarte confortabil, bine antifonat, e o masina care te relaxeaza.
Am incercat sa ma detasez de ea imediat dupa ce am lasat-o acasa, motiv pentru care nici nu m-am urcat in ea, am evitat sa ma apropii de ea.
Poate o sa radeti dar periodic mai visez ca o conduc. Asta dupa 7 ani de cand am renuntat la ea. Va zic foarte sincer ca daca nu era situatia pieselor si al impozitului cu siguranta n-o lasam, o aduceam usor in stare buna. Acuma, dupa atatia ani de cand sta ar fi de lucru la ea, ar trebui revizuit practic tot. Ramane de vazut care va fi soarta ei.

This post has been edited by kossak: 28 Feb 2019, 16:27


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Feb 2019, 15:57
Post #827


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Uite un om mai inteligent decât mine smile.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 28 Feb 2019, 16:20
Post #828


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Recunosc ca sunt idealist si cam perfectionist. De aceea sunt de parere ca la noi in tara e foarte greu cu astfel de hobby-uri/pasiuni. Cum zicea YRX, la noi nu exista cultura automobilistica. Mucix, ti-am urmarit cu atentie jurnalul ursuletului. Am vazut exact ce inseamna sa te inhami la noi intr-un proiect de restaurare si sincer m-a intristat dar in acealasi timp mi-a confirmat ceea ce credeam.

De ani de zile caut un service decent in care sa-mi duc cu incredere Loganul. Si inca nu l-am gasit. Sa nu mai zic de partea de revopsire care trebuia sa fie floare la ureche si a fost facuta asa si-asa. Pune in peisajul asta o masina veche si ateapta-te sa fi tratat corespunzator. Am dus loganul pt o curatare interioara si l-am recuparat cu bordul zgariat. Sa patesc asta cu Nissanul cred ca as pica intr-o mica drepresie. Cred ca intelegi unde bat.

Compara asta cu ce vezi in alte tari mai rasarite, unde exista service-uri specializate pe masini vintage, cluburi dedicate anumitor marci, care te ajuta cu piese de schimb, owners club-uri cu oameni pasionati care se ajuta intre ei, etc.

E ok, avem si noi clubul dacia pe care-l urmaresc cu mare drag de atatia ani. E adevarat ca postez rar, dar totusi il urmaresc si mi-e foarte drag smile.gif


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 28 Feb 2019, 16:23
Post #829


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Acum intrebarea este: cat ai fi dispus sa bagi in ea? Dupa cum a zis Ov s-ar putea aduce relativ usor la stadiul in care sa o poti atesta ca vehicul istoric. Si apoi din cate stiu, nu mai platesti impozit si rovinieta. Cum a stat ani de zile pe pamant la tara, cred ca ii poti gasi si un loc in suprateran in Cluj. Desi odata ce o pui la punct o sa vrei sa o tii pe asta in locul protejat de sub pamant. smile.gif
Eu te cred ca visezi ca o conduci, dupa cum spuneam, eu m-am visat si recent la volanul Daciei care-i la Remat de vreo noua ani. Si Dacia nu e nici vreun cruiser, nici macar nu prea a fost prima masina, primii doi ani si ceva am condus Cielo-ul, Dacia fiind cu rotile pe janta in parcarea blocului biggrin.gif
Dar ramai asa cu amintiri, pana mea, de cate ori ma uit la pozele din 2007 cand am mers prin tara cu ea, imi trezeste asa o nostalgie... img_1194.jpg ( Size: 1003.23k ) Number of downloads: 315


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 28 Feb 2019, 16:48
Post #830


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.732
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Cred ca toti avem vreo masina care ne-au marcat copilaria / tineretea si am visa la un proiect de restaurare apoi cruisin' inspre apus cu mana pe geam ... biggrin.gif

Voi v-ati uitat pe la emisiunile de restaurari auto? De pilda Car SOS.
Au o intreaga industrie de ateliere specializate, mecanica, tapiserie, producatori de elemente de caroserie in serie limitata, replici de materiale textile, cromare, sablare etc. Aici nici sa refiletezi o gaura nu mai gasesti, poate prin orasele mici din tara a mai ramas cate un mester, dar in Bucuresti, la chirile aste pe spatii, nu au cum sa supravietuiasca asemenea ateliere.
Fara aceasta industrie de suport e aproape imposibil sa duci la bun sfarsit un proiect de restaurare, chiar daca te pricepi si faci cu mana ta. Poti sa le ai cu mecanica dar sa nu stii tinichigerie, poti sa fii vopsitor dar sa nu faci tapiserie etc. Vreau sa zic sa ai rezultate foarte bune si in bugete rezonabile.
E un cerc vicios care nu da semne sa se rupa, oamenii caseaza masinile vechi si mesterii si producatorii de piese n-au de lucru si pleaca la cules de capsuni. Daca nici pentru Dacia nu mai gasesti in tara piese e grav.
Jay Leno spunea despre posesorii de Aston Martin din Anglia ca merg cu masinile, le uzeaza, le reconditioneaza, merg din nou si asa se pastreaza mesterii, producatorii de piese si furnizorii. Spre deosebire de americani care le duc cu tirul la show-uri si nu fac nici un km cu ele.

Am citit toate jurnalele de restaurari, de la Dacii pana la Renaulturile lui Turbodxman si Fauacht-ul unui tip ( imi scapa numele) care s-a suparat si a plecat. Mi-au placut si respect oamenii care s-au apucat de asa ceva, visez si eu vremea cand ma voi apuca si eu de masina visurilor, sau poate cand o sa-l ajut pe fi-miu sa-si faca "ursuletul" visurilor lui, daca nu m-o lua artroza si cardiopatia ... biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 28 Feb 2019, 17:05
Post #831


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Sunt foarte de acord cu tot ce ai scris mai sus.
Tin minte un episod cand incepea sa-mi faca figuri cutia automata. Am decis ca ar fi bine sa schimb uleiul din ea. Am mers la un service, le-am zis ce vreau. Dupa ce am plecat ma suna nu exista buson si nu stiu ce sa-i faca. Le zic sa dea jos capacul de sub cutie si sa scoata pe acolo uleiul. Dupa ce am recuperat masina am descoperit ca nu pusesera ulei suficient si l-am completat eu. Mai tarziu am decis sa schimb eu personal tot uleiul. Am facut research pe internet, am vazut ca se poate scoate uleiul pe la furtunul de retur de la radioatorul de ulei. Turnat ulei nou pe la joja, recuparat pe la furtun cu motorul pornit. Repetata operatiunea asta pana ies toti cei 8 litri. Prin capacul in sub cutie ies doar vreo 3 litri.

Apoi a inceput sa smuceasca si sa schimbe foarte greu din treapta intai in treapta doi. Iar au urmat ore multe de research pe internet, studiat diagrame de vacum, inercat sa inteleg ce rol are regulatorul de vacum, aflat ca pompa de vacum se afla pe alternator. Gasit cu greu modelul de cutie automata de pe masina, gasit care sunt problemele tipice care apar la ea. O gramada de lectura. Si nici macar nu era vorba de o problema reala, de convertizor de cuplu sau de ambreiaje din cutie. Genul asta de lucruri consider ca e greu sa le rezolvi la noi.

This post has been edited by kossak: 28 Feb 2019, 17:12


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 28 Feb 2019, 17:45
Post #832


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.728
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Cu riscul de a-i supara pe unii dintre voi, imi permit sa-i adresez autorului o intrebare, de al carui raspuns depinde intreaga soarta a unui posibil proiect de restaurare a Nissan-ului...de cand nu s-a mai platit impozit la masina asta? Ca, pentru a putea face orice demers de scutire de la impozit pe temei de masina istorica, e nevoie ca masina in cauza sa fie cu impozitele la zi la momentul in care se solicita aceasta scutire. La care se adauga restul de costuri legate de restaurarea efectiva, care s-ar putea sa fie mai mici decat impozitul si dobanzile...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 28 Feb 2019, 17:56
Post #833


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Masina presupun ca a fost radiata la un moment dat. Dar nu cred ca e imposibil de reinmatriculat, odata pusa la punct.


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 28 Feb 2019, 18:13
Post #834


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.446
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




Problema e ca la reinmatriculare (chiar daca o faci vehicul istoric) vei fi pus sa platesti impozitul si pe perioada in care a fost radiata. Dar se poate ocoli chestia asta de exemplu prin inmatriculare in alta tara mai la sud biggrin.gif (dar si in cazul asta apar ceva cheltuieli suplimentare, platforma, acte, etc)

This post has been edited by Ov: 28 Feb 2019, 18:13


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 28 Feb 2019, 18:15
Post #835


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.728
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Depinde pentru ce motiv a fost radiata masina. Ca sa se poata repune pe rol, se platesc impozitele la zi.

28 Feb 2019, 18:18:
@ Ov - Teoretic, s-ar putea face asta, desi e cam ciudat sa te duci sa arati ca ai cumparat de la un bulgar o masina care a fost a ta inainte de a o vinde unui bulgar...si s-ar putea sa considere baietii de la fisc ca ai facut asta doar ca sa nu platesti impozitele din urma...

This post has been edited by b06fcn: 28 Feb 2019, 18:18


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 28 Feb 2019, 18:44
Post #836


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




QUOTE(Ov @ 28 Feb 2019, 18:13)
Problema e ca la reinmatriculare (chiar daca o faci vehicul istoric) vei fi pus sa platesti impozitul si pe perioada in care a fost radiata. Dar se poate ocoli chestia asta de exemplu prin inmatriculare in alta tara mai la sud biggrin.gif (dar si in cazul asta apar ceva cheltuieli suplimentare, platforma, acte, etc)
*



Care e logica pentru care aceste autoritati inteligente te pun sa faci asta? Eu inteleg sa platesti impozit daca masina merge pe strazi publice, e parcata pe o strada publica, etc. Dar daca tu o scoti, un an, doi ani, cinci ani si sta la tine in curte, curte pentru care platesti impozit, care e logica pentru care cand vrei sa o scoti iar pe strada tre sa platesti din urma? Eu te cred ca e asa, dar nu inteleg de ce e asa...
Iar faza cu Bulgaria cum e? O inmatriculezi acolo doar ca sa te intorci iar cu ea la noi si apoi nu mai platesti?
Romania nene...


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 28 Feb 2019, 19:01
Post #837


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.732
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Nici mie nu mi se pare normal sa platesti impozit retroactiv, dar s-ar putea sa aiba dreptate baietii, e impozit pe detinere ( proprietate) nu pe circulatie. Nasol!


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 28 Feb 2019, 19:13
Post #838


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Pai atunci de ce nu te pune sa platesti cat o tii in curte cu gaini in ea, de exemplu? Sau in hambar... Ca tot o detii. Cum o dai, tot nu are logica sistemul asta. Ma rog, ca sa nu mai zic ca nu are logica faptu' ca te impoziteaza de te omoara la niste motoare antice care n-au nici 100 de cai... Impozitarea asta in functie de cmc e oricum idioata.

This post has been edited by Merced: 28 Feb 2019, 19:13


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kossak
post 28 Feb 2019, 19:15
Post #839


Membru autentic


Group: Members
Posts: 745
Joined: 27 May 08
From: Cluj-Napoca




Masina a fost radiata candva prin 2013 parca. Nu am studiat legislatia dar daca intr-adevar e adevarata faza cu impozitul retroactiv...avand in vedere ca e 2000 de lei pe ani, categoric nu merita efortul, cu atat mai mult pentru motive sentimentale smile.gif)


--------------------
Honda Civic 1.8 Sport, ex Dacia Logan 1.4 Laureate
"Whenever you find yourself on the side of the majority, it is time to pause and reflect"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Merced
post 28 Feb 2019, 22:25
Post #840


No fear. No limit. No equal.


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 24 June 07




Ti-am mai frunzarit putin jurnalul iar aici arata super bine masina.

Ajungand la final, inteleg si de ce ai renuntat la el, pe langa impozit, multe mici probleme, mestereala. Alternatorul in ziua de azi s-ar putea reconditiona, dar atunci poate n-aveai unde.
E in natura omului sa uite cu timpu' chestiile nasoale si sa-si aminteasca doar lucrurile bune. Cum si eu imi amintesc de drumuri frumoase cu Dacia, dar uit cand ramaneam la fiecare ger fara frane, sau cand trebuia sa desfac cate un tambur in mijlocul iernii ca imi ramaneau sabotii lipiti de el...
Sau ca aveam mainile unui mecanic de pe vremuri, mai mereu mesterind la ceva, cu ajutorul informatiilor de pe forumu' asta, de ajunsesem sa apeleze la mine prieteni de-ai altor prieteni sa mai reglez una-alta, desi scapasem deja de Dacie de ceva vreme.
D-asta sunt bune si jurnalele astea, te mai uiti, mai vezi, ce ai patit, ce nervi ti-a facut, si iti bagi mintile in cap. L-am recitit recent si pe al meu de la Peugeot, si am ajuns la concluzia ca m-a mancat rau in fund atunci cu masina aia. Dar cumva de masina aia nu-mi amintesc decat putin, si mai mult partiele rele. Ca am ramas fara servofrana fix cand o luasem, ca mi-a mancat ficatii improvizatia de la rezervor care baga aer in motorina daca nu mergeai cu 40 de litri mereu in rezervor, ca atingeam cu toba aproape oriunde era un damb, tot din cauza ca era o improvizatie de toba de Dacie pe acolo. Vreo doua amintiri frumoase de cand am fost pe la munte cu ea, una din ture fiind la o intalnire cu forumistii de pe aici. Atunci tin minte ca am depasit pe coborare tot Transfagarasanul desi frana era tot fara servo si abia se apasa. unsure.gif Dar nu pot sa zic ca m-am gandit vreodata ca am gresit cand l-am vandut, desi ala era destul de ok, adica era restaurabil, mult mai restaurabil decat Dacia pe care o regret...

DSC_0153.JPG ( Size: 4.48mb ) Number of downloads: 239


--------------------
Ford Ka 2012 1.2 benzina 69 cai Titanium
it's a kind of peace.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 Pages « < 26 27 28 29 30 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 7th May 2024 - 18:52
Dacia