Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Anvelope / Cauciucuri Tigar, a folosit cineva, merita investitia ?

VyRuZ
post 11 Dec 2010, 18:25
Post #91


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Te duci, dar ai șanse mai mari să eviți/oprești decât dacă ai gume de iarnă. Adică distanța de frânare e net mai scurtă. Vezi că-s teste pe YouTube.


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 11 Dec 2010, 18:31
Post #92


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




depinde foarte mult si de presiune... anul trecut imi facusera o presiune la clio de nu mai intra nici abs-ul si la prima frana era sa iau volanul in dinti.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 12 Dec 2010, 21:02
Post #93


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Adică... mică?


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sq2
post 13 Dec 2010, 16:30
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 27 November 09




Influenteaza si presiunea, nu trebuie sa fie mai mare decat cea recomandata de producator.
daca rotile sunt mai putin umflate, o sa ai o sansa sa iesi din zapada wink.gif


--------------------
Renault Megane 2008
Renault Megane Sedan 2.2, 1.5 Dci, 82Cp, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iiulian2000
post 14 Dec 2010, 11:34
Post #95


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 27 May 09




QUOTE(iiulian2000 @ 13 Oct 2010, 20:34)
Salutari,

astazi mi-am montat si eu pe masina cauciucuri Tigar Winter1 205/55 R16 M+S 91H.
Voi reveni cu feedback la prima zapada  unsure.gif
*




Si cum am dat de zapada si gheat din plin revin cu impresii. Cauciucurile se comporta foarte bine. Pana acum am avut ocazia sa am montate pe masini mai multe tipuri ( producatori si modele diferite ), si din acest motiv le-as compara cu cele de la Firestone. Per total sunt multumit de ele ( gheata - se franeaza destul de bine; zapada - fac priza si nu patineaza; drum uscat/umed - fara zgomot la rulare si nu pun probleme nici la viteze mari 130-170).

This post has been edited by iiulian2000: 14 Dec 2010, 11:36


--------------------
Renault Megane II 2007 Sedane Luxury Privilege 1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axe
post 19 Dec 2010, 07:47
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.669
Joined: 24 February 08




Ati tot scris aici inainte de zapezi si acum nu mai zice nimeni nimic !


--------------------
Renault Megane 1.5dci, 2013, 90CP inca vii...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulllyyy
post 19 Dec 2010, 09:58
Post #97


Membru


Group: Members
Posts: 291
Joined: 18 December 07
From: buc




Am avut si iarna trecuta anvelopele tigar si s-au comportat destul de bine .Pe zapada merg super , pe gheata normal ca aluneca , dar nu asa rau ca cele de vara.Cu toate ca multi mi-au zis ca o sa creasca consumul pentru ca e o dimensiune mai mare , eu am observat ca a scazut consumul.


--------------------
vw UP 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
freikorps
post 5 Feb 2011, 14:58
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 7 February 09




Pe zapada tin bine drumul. Si, ca idee, Michelin le fabrica si in Romania, sub marca Kleber, tot lowcost. Pot sa va asigur ca n-am ramas blocat niciodata din cauza cauciucurilor si a fost(inca mai este) zapada!
Si am circulat zilnic pe mizeriile de drumuri de pe care se pretinde ca s-a indepartat zapada.
Pe gheata e ca pe gheata, dar n-am avut probleme cu caucicurile Tigar.
Sunt sigure daca ai destula minte sa adaptezi viteza de deplasare la conditiile de drum si/sau de trafic.
Marca de cauciuc nu valoreaza nici doi bani daca deplasarea se face cu viteza neadecvata suprafetei pe care se ruleaza.
Restul vorbelor despre performanta/marca indiferent de drum/viteza, sunt teribilisme ale unora care nu-si dau seama ce baftosi sunt ca au scapat intregi, ori povesti "pescaresti".

This post has been edited by cj98czh: 5 Feb 2011, 17:01


--------------------
Renault Clio II 00/1.2RN-8v<->01/1.5dCi 65CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdriaC
post 8 Feb 2011, 01:41
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 3 February 11




orice spune orisicine, nu poti compara niciodata un caucuic premium cu un low cost. si nu e chestie de brand sau renume, ci de logica.
un cauciuc de renume are la baza o cercetare, o investitie MARE in materii prime de calitate cat mai inalta, fonduri mari pentru testare si dezvoltare.
o anvelopa low cost nu beneficiaza nciodata de un asemnea buget pt conceperea produsului efectiv, ca atare nu are cum sa se ridice vreodata la performantele unui cauciuc mai scump.
plus, produsele premium in general sunt garantate de catre producatori aproximativ 40.000 – 50.000 km, in conditii normale de rulare. cele mai ieftine nu depasesc 35.000 km.

orice vine sa imi spuna ca poti compara un tigar de iarna cu un Nokian (Care a inventat anvelopele de iarna cam prin 1930 si detine si recordul de viteza pe gheata) sau cu un Goodyear ( ok ok, astia au inventat si primul rpezervativ biggrin.gif) ori Dunlop, pot sa ii spun pofta buna la mancat .... castane.

si nu trebuie sa fii expert sau mare inginer, ci doar sa ai nitica logica sa poti face o deductie de acest tip si sa citesti 2-3 idei ici colo.



--------------------
Renault Megan 2 - B 77 ABO
ii sustin pe Omuletii Verzi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 8 Feb 2011, 01:50
Post #100


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




QUOTE(AdriaC @ 8 Feb 2011, 01:41)
un cauciuc de renume are la baza o cercetare, o investitie MARE in materii prime de calitate cat mai inalta, fonduri mari pentru testare si dezvoltare.
o anvelopa low cost nu beneficiaza nciodata de un asemnea buget pt conceperea produsului efectiv, ca atare nu are cum sa se ridice vreodata la performantele unui cauciuc mai scump.
*


Adevarat ce spui, dar mai este posibil si ca o anvelopa low-cost sa aiba solutiile tehnologice mai vechi care erau si alea bune dar acum sunt ieftine pentru ca sunt depasite. Comparativ cu cele mai noi or fi nasoale insa nu inseamna ca nu isi fac treaba.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 8 Feb 2011, 18:07
Post #101


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




QUOTE(AdriaC @ 8 Feb 2011, 01:41)
orice spune orisicine, nu poti compara niciodata un caucuic premium cu un low cost.
*


Ba poți, în mod sigur. Bineînțeles, nu poți avea pretenția ca un low-cost ordinar să se comporte la fel de bine ca un cauciuc de renume, însă când vine vorba despre low-cost-urile unor firme mai importante, precum Michelin, acestea nu-s chiar cu atât de mult mai proaste decât leader-ul firmei-mamă încât să merite să cumperi leader-ul pt. o diferență de preț de aproape 100% față de low-cost.
Aș vrea să mai menționez că, după cum se știe, uneori puterea brand-ului scumpește automat un produs, uneori chiar foarte mult, fără ca acest produs să fie întotdeauna unul genial. Deci o parte din banii pe care îi dai pe un cauciuc premium îi plătești doar pt. renumele firmei scrisă pe el, nu neapărat pt. performanțe.

Ca să dau și un exemplu, iarna asta am avut și încă am pe mașină niște Kormoranuri Snowpro b2. Sunt low-cost-urile unei firme mai importante. Pot să te asigur că s-au comportat exemplar, chiar și pe gheață. Sigur, nu am căutat-o cu lumânarea și nici nu am avut de evitat situații grave, însă în opinia mea nu ar fi meritat diferența de 200 de Lei/cauciuc pt. niște WinterSport 3D de aceeași dimensiune.

Nu vreau să fiu înțeles greșit, dacă m-aș îneca în bani mi-aș cumpăra și eu doar mărci premium, însă consider în continuare că dacă ești umpic mai strâns la pungă, nu merită diferența pt. mărcile premium, când vine vorba de cauciucuri, decât dacă transporți des copii, dacă mergi neglijent sau dacă merci frecvent în zone cu risc mare de accidente. Un low-cost BUN e suficient.
Documentarea în vederea achiziționării unui asemenea low-cost se face lesne pe net.

This post has been edited by VyRuZ: 8 Feb 2011, 18:09


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costistv
post 8 Feb 2011, 18:52
Post #102


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 8 December 06
From: radauti, suceava




salutam

si marcile consacrate au low-cost-urile lor

eu nu cred ca m. energy saver (Anvelopa care va ajuta sa faceti economii și care respecta mediul inconjurator) dispune de accesi cercetare ca m. pilot sport cup+(Este anvelopa de referinta in circuit pentru Porsche si BMW M)

sau P Cinturato p4 (Safe, environmentally friendly and offering cost savings for drivers of city cars and compact cars) are guma de calitatea lui P. Zero Corsa System (The tyre with the racing soul, developed for road supesport cars destined for the track)

deci, e important si bugetl care-l ai, si ce stil de condus abordezi si in functie de acestea iei un low cost de firma sau un top low-cost sau un premium de firm

dar, cred ca cel mai bun sofer nu e ala care a condus mult, nici ala care prevenit un dezastru, nici cel ce are reflexe de felina, sau vrun cauciuc minune etc , ci cel care ajunge in fiecare zi la familia lui, integ.

conduceti bine!
cu respect




--------------------
renault megane II 2008, berlina, 1,6/ 16v, k4m-d8, 82kw - SV08TLH
...cel mai frumos albastru...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 9 Feb 2011, 11:14
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




Sunt si eu utilizator de Tigar Winter 1 205/55/16.Aceasta a fost(este) a doua iarna de utilizare.Prima iarna au fost pe un Seat Leon 1p iar anul acesta le-am pus pe Megane.
Le-am cumparat noi in 2009 si recunosc ca m-am uitat si la pret(eu folosesc masina in preponderenta intraurban).Insa din ce imi aduc eu aminte nu erau chiar cele mai gioarse, erau si mai ieftine:Wanli,Nankang,Linglong si alte chinezarii.
In aprox 15.000 km rulati(cumulati) singurul lucru pe care pot sa-l reprosez este zgomotul ridicat la rulare(poate sunt eu mai sensibil la urechi, de vara am Good Year Eagle f1 205/55/zr16).Si va rog sa ma credeti chiar am circulat si la tara pe tot felul de drumuri, iar zapada si gheata nu au creat probleme.Nu zic ca sunt super anvelope, dar daca conduci chibzuit(cum de altfel ar trebui sa facem toti,indiferent ca avem esp sau mama marcilor de anvelope) iesi cu ele din iarna.
respecte


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 10 Feb 2011, 19:02
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(dadoshel @ 9 Feb 2011, 12:14)
Insa din ce imi aduc eu aminte nu erau chiar cele mai gioarse, erau si mai ieftine:Wanli,Nankang,Linglong si alte chinezarii.


Bine de stiut: Nankang sunt din Taiwan si nu sunt chiar asa gioarse cum cred multi...nu pot fi puse alaturi de Linglong sau Wanli decat poate dpdv al pretului. Nu sunt niste premiumuri dar bat multe low-costuri europene. Probabil ca sunt number one la raportul calitate/pret pe piata anvelopelor.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdriaC
post 15 Feb 2011, 21:19
Post #105


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 3 February 11




uof uof, lasati naibii chinezariile astea mai, ca nu e de gluma.
azi ma uitam la semafor la un nenica cu o masina de pste 40.000 euro si care nu s-a indurat sa dea 500 pe anvelope bune.
pe langa ca nu e "sanatos" e chair de 2 bani rau de tot la o scumpete de masina sa iti pui niste porcarii.
Ma rog, am mai auzit viteji d'astia cum era ala de statea prin drumul taberei la garsoniera si avea Bentley.
Fix ca o oaie beata, ca altfel nu pot sa ii zic unuia de era la AutoZone cu un BMW seria 5 si se chitrosa la 70 ron pe cauciuc.
Penal, zau asa!

ok, suntem amarati, e criza, e cum vreti voi, dar stiti vorba aia cu sunt prea saraca sa imi permit un lucru ieftin?
fix asa judec si eu, decat sa dau la 2 ani bani pe "opinci" ieftine, mai bine dau o data la 4 ani si merg cu ceva misto, nu cu chinezarii


--------------------
Renault Megan 2 - B 77 ABO
ii sustin pe Omuletii Verzi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cread
post 15 Feb 2011, 22:30
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




QUOTE(AdriaC @ 15 Feb 2011, 22:19)
fix asa judec si eu, decat sa dau la 2 ani bani pe "opinci" ieftine, mai bine dau o data la 4 ani si merg cu ceva misto, nu cu chinezarii
*


Nu ma vei convinge niciodata ca alea misto in anul 3-4 vor fi mai bune decat opincile mele riken sau michelin energy saver luate noi . Este doar parerea mea . Toata lumea cauta tot ce e mai scump , mai performant , mai si mai , si noi avem motoare de 1,5dci care nu vor folosi anvelopele alea la adevarata lor valoare,facem 1000km pe luna, mai mult prin oras etc. ca si cum ai incalta un fotbalist din liga 2-a cu ghetele lui Messi [baietii stiu la ce ma refer].

This post has been edited by cread: 15 Feb 2011, 22:37


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 15 Feb 2011, 22:34
Post #107


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




eu nu regret ca am luat anvelope mai performante, m-au scos din spanacuri grele. Au meritat pana la ultimul banut si cand o sa vina momentul sa le schimb voi merge pe cel putin unele la fel de performante.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 15 Feb 2011, 22:47
Post #108


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(cread @ 15 Feb 2011, 22:30)
si noi avem motoare de 1,5dci care nu vor folosi anvelopele alea la adevarata lor valoare
*


eu zic ca nu este asa.De ce? unele de iarna bune franeaza mai bine decat unele de iarna proaste plus ca te scot din unele locuri unde gumele made in china nu te pot scoate, plus manevrabilitate.La fel si cu cele de vara. Poti sa previi un accident daca ai gume bune.Nu trebuie sa ai masina de sute de cai pt a avea gume bune. Am zis si eu o parere. La gume nu ma zgarcesc deloc .Primacy hp vara si iarna Dunlop.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 16 Feb 2011, 02:23
Post #109


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Cred că se creează o oarecare confuzie aici. Mihai, nu zice nimeni că și-ar lua chinezării proaste. Este pur și simplu vorba despre low-cost-urile unor companii mai mari, precum Semperit, Kleber, Tigar, Kormoran ș.a.m.d.

Eu pot să-ți spun că am mers iarna asta cu: Vredestein SnowTrac 3 (DOT 2010), Dunlop WinterSport M2 (DOT 2007), Hankook W440 (DOT 2008), Hankook W400 (DOT 2008), Kormoran SnowPro b2 (DOT 2010) și Dunlop WinterSport 3D. Concluzia trasă: Hankook-urile-s nașpa rău pe asfalt ud. În rest, eu nu am reușit să observ vreo diferență între aceste gume enumerate mai sus. În condițiile astea, nu aș scoate din buzunar încă 200 de RON/anvelopă ca să-mi iau WinterSport 3D, rămân la Kormoran.

AdriaC, iartă-mi curiozitatea, dar tu vorbești din spusele celor de la service, sau chiar ai tras tu la limită de diverse mărci/tipuri de anvelope astfel încât să recomanzi cu fermitate anvelopele scumpe? smile.gif Nu de alta, dar la gume nu prea e cum e la pantofi: iei d-ăia de 100 de Lei, le cade talpa, iei d-ăia de 200, te țin un an. Aici e vorba despre diferențe de performanță pe care le simți doar când forțezi mașina la limită și așa mai departe, iar diferențele alea, repet, când vorbim de două cauciucuri de la firme OK, nu-s chiar de la cer la pământ.
Ca să sumarizez, tu ia-ți ce vrei, este treaba ta, dreptul tău, dar nu lăsa lumea să creadă că dacă-și pune WinterSport în loc de Tigar poate să-i frângă gâtul mașinii cum vrea fără să moară. smile.gif Orice ai face, mai ales iarna, cele mai bune anvelope sunt alea cu care circuli preventiv.


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 16 Feb 2011, 08:08
Post #110


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




Pe topicul cu anvelope de iarna clio am pus dupa revelion un filmulet cand urcam o panta si unde majoritatea au spus ca nu era mare lucru smile.gif.

Weekendul trecut am fost iar pe acolo numai ca nu m-am mai dus cu ambele masini a venit altcineva cu un C4 si niste anvelope de iarna ( nu m-am uitat la nume, doar la profilul anvelopei ). Desi nu era la fel de nasol ca de revelion nu a reusit sa urce nici dupa 10 incercari si nu era problema de sofer, pur si simplu nu putea smile.gif.

Intr-un final s-a dat la o parte si am urcat si eu din prima incercare chiar biggrin.gif.

Diferente sunt, dar cel mai mult ma bucur cand ma salveaza dintr-o curba abordata incorect si imi dau pana si eu seama ca fusesem la un pas de o prostie. Atunci imi dau seama cel mai mult ca si-au facut banii. Chiar daca sunt 200ron in plus/anvelopa e vorba de viata mea si mai ales a celor din masina.. ca sa nu mai vorbim de cei din jur.

Si cel putin in privinta mea, nu pun problema doar de momentul in care ies din oras pentru ca mi s-au intamplat destule si in oras, o data fiind martora chiar mama care a ramas fara grai pentru o clipa dupa ce am reusit sa evit un taximetrist. Fusese atat de rau incat la urmatorul semafor a facut plecaciuni si a fost apostrofat chiar de un alt coleg de-al lui. wink.gif

This post has been edited by rtBK: 16 Feb 2011, 08:14


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdriaC
post 15 Mar 2011, 10:42
Post #111


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 3 February 11




ma iertati va rog pt intarizerea cu care raspund

1 - cread - stim cine e messi. eu de fel tin cu liverpool si nu prea ratez niciun meci. deci las-o jos cu "baietii stiu" poate vii joi in pub sa canti cu noi YNWA wink.gif

2 - VyRuZ - mai da, am tras de ele si nu numai cu masina, am avut o tinerete zbuciumata sa zicem (acum sunt femeie la ceasea mea, sssst) si am mers si pe 2 roti, nu doar pe 4.
pe 2 roti nu as merge in viata mea decat cu dunlop (desi multi se impaca bine si cu michelin, insa pe circuit, dar si pe strada mie mi-a fost mult mai bine cu dunlop)

la auto am incercat pe pielea mea cateva marci de anvelope la hungaroring (suzuki school + inca 2 masini) si pe panonniaring o masina si 3 moto si in poligonul de 4x4 de la tarlungeni (e pe langa brasov)

personal as merge asa
4x4 bf goodrich
tursim - dunlop / nokian

cat despre service-uri, am vazut ca zicea cineva ceva de autosoft aici. hai sa va zic ce a patit barbata'miu: ia masina de la revizie de la dealerul lui. dealer-ul l-a anuntat ca i-a facut xxxx opreatiuni, printre care si o roluire la 2 jante ca daduse cu o parte intr-un canal meserias.
pleaca cu masina sa isi puna caucioacele noi la autosoft si ghici ce? vine "meseriasu" si ii zice domnu aveti x milioane manopera in plus ca aveati si jantele strambe si le-am facut noi.

1 - pretul cat casa
2 - nu ai dreptul sa faci o operatiune pana nu iti da ok-ul clientul
3 - jantele erau ok, faza era ca aia sunt platit la cata manopera fac si oamenii baga din top la lcienti manopera inexistenta, sa mai faca si ei un ban.
rezultat: nu mai ducem masinile la ei in vecii vecilor. sunt altii mult mai buni decat ei si care nu isi bat joc de oameni in halul asta.


LE - uite de curnad pirelli se dadea mare la Geneva ca detine recordul de viteza pe gheata. acum iar i-a pocnit scandinavu

scuze pt link, insa merita filmuletul
http://www.facebook.com/video/video.php?v=...021357&comments

This post has been edited by AdriaC: 15 Mar 2011, 10:46


--------------------
Renault Megan 2 - B 77 ABO
ii sustin pe Omuletii Verzi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cread
post 16 Mar 2011, 08:19
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




Ia-ti mai ce-ti place ,ca daca le schimbi la 4 ani se merita sa fie cat de scumpe ,,,

This post has been edited by cread: 16 Mar 2011, 08:41


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VyRuZ
post 17 Mar 2011, 16:08
Post #113


Chauffeur du Renault


Group: Members
Posts: 1.099
Joined: 3 December 09
From: București




Am înțeles, AdriaC. Atunci permite-mi să-ți prezint scuzele mele pentru limbajul ceva mai dur de mai sus.
Eu nu m-am dat cu moto și nici nu cred că o să o fac. Stau mai prost la capitolul "limite" (dacă mi se dă nas) și motorul din câte judec eu este foarte disponibil când vine vorba de închis ochii forevăr. Așa, în conservă, de bine de rău mai am o șansă. În plus, având putere net mai mică la dispoziție, și tentația de a călca accelerația la fund scade direct proporțional. smile.gif Deci despre motoare nu mă pot pronunța.
Despre anvelopele de mașină îmi mențin însă părerea: fabricant bun ori firmă-mamă bună, condus lejer. Iei versiunile de top (indice de viteză ZRY) dacă știi ce faci și mai ales dacă ai unde să te dai în siguranță, fără să perlicitezi viețile altora.
Ca idee finală, am făcut vreo 3000 de Km iarna asta cu Kormoranele și nu am avut nici măcar un incident, cât de mic. Evident, când e vorba de oraș, repet, merg în limitele legale și respect marcaje & distanța legală.
La 4x4 am înțeles că mai nou se poartă varianta cauciucuri reșapate și cu model așa cum dorește clientul. smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.2 Coupe, 1.5 dCI, 63 KW, 09/2007 - B-***-**F
If it ain't broke, don't fix it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdriaC
post 18 Mar 2011, 11:12
Post #114


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 3 February 11




la moto sa stii ca daca esti om cu mintea la cap, nu faci tampenii. am mesr atatia ani si mi-am luat 2 cazautir pe strada, una din vina mea, unda din vina altuia, dar sa stii ca asa cum orice padure are uscaturile ei, asa si moticiclistii ca si conducatorii auto au teribilistii lor.

acum, legat de anvelope, da, eu una merge mereu pe calitate si nu fac rabat, pt ca in situatii limita (mai ales cand dai gaura in podea la o frana sa aveiti un bou) te vor ajuta increidbil de mult. da, day by day, la job si indarat, mergand cu 30 in trafic e ok daca ai nevlope in stare buna, dar nu mergi zilnic numai cu 30 km / ora


resapatele sunt cea mai josnica si periculoasa legere. si uite si de ce:

anvelopele resapate se fabrica unind (lipind) o anvelopa veche si o banda de rualre noua. Daca ne permiteti comparatia, este ca si cand unei perechi de pantofi uzate ii schimbati numai talpa.

Diferenta de pret intre o anvelopa noua si una resapata este perfect justificabila, avand in vedere ca produsul resapat inglobeaza costuri foarte mici de materie prima si tehnologie, principalele elemente de cost fiind cele de colectare, logistice si de distributie. Isi gaseste insa, diferenta de pret, acoperire si in numarul de kilometri pe care ii putem face cu o anvelopa resapata? Din nou, parerea noasa este ca nu, si ca elementul pret trebuie privit calitativ si nu cantitativ.

Anvelopele resapate sunt mai grele decat unele noi pentru ca banda de rulare noua, care urmeaza sa fie lipita pe corpul anvelopei vechi, este mai groasa si se adauga materialele adezive.

1. In primul rand pentru ca avem diferente de compozitie a materialelor dar si date diferite de fabricatie pentru cele 2 parti componente: banda de rulare noua si vechea anvelopa peste care va fi lipita. Mai mult de atat, daca pneul peste care se suprapune noua banda de rulare este vechi, acesta va pierde proprietatile cauciucului original si lipirea noii benzi de rulare va fi defectuoasa
2. In cazul anvelopelor resapate sunt sanse foarte mari ca banda de rulare sa aiba diferite defecte, cum ar fi scapari de aer sau o distribuire neuniforma a cauciucului pe suprafata acesteia, ceea ce are ca efect o echilibrare dificila sau gresita a anvelopei.
3. De cele mai multe ori si mai ales in cazul folosirii anveloplor resapate pe sectoare de drum off road (in conditii extreme), banda de rulare nou aplicata pe baza veche incepe sa se desprinda. Motivul? Cauciucul nou din care se fabrica banda de rulare nu face suficient “priza” cu cauciul vechi care si-a priedut in timp proprietatile.
4. Datorita benzii de rulare refacute si a surplusului de adezivi folositi la lipirea acesteia pe baza veche, anvelopele resapate sunt mult mai grele decat cele nou construite. O anvelopa resapata este mai grea decat o anvelopa noua cu cel putin 4 kg (ambele avand aceeasi dimensiune). In cazul folosirii acestora, cel mai mult are de suferit ansamblul de directie al masinii.
5. Sunt foarte greu de echilibrat datorita noii benzi de rulare compusa din cantitati de cauciuc distribuite neuniform pe lungimeai ei. Ansamblul anvelopa/janta nu va descrie o miscare perfect circular si fara abateri laterale in cazul echilibrarii. Asfel, pentru corectarea acestei miscari se va folosi o cantitate foarte mare de plumbi care vor ingreuna si mai mult rotile masinii.
6. Bineinteles ca nu mai este cazul sa mentionam cresterea consumului de combustibil si solicitarea suplimentara a motorului atat la plecarea de pe loc, cat si in timpul mersului.
7. In cazul masinilor 4x4 folosite pe traseu off road, problemele apar mult mai repede (dupa utilizarea anvelopelor cateva mii de km - aprox. 4000-5000 km.


si sa stii ca mai am de zis legat de tampeniile astea de resapate, dar nu vreau sa te plictisesc


--------------------
Renault Megan 2 - B 77 ABO
ii sustin pe Omuletii Verzi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 18 Mar 2011, 11:23
Post #115


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




Ai mers vreodata cu anvelope resapate?ca stim daca vorbesti din folclor sau din experienta.

This post has been edited by gotty: 18 Mar 2011, 11:28


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdriaC
post 1 Apr 2011, 09:31
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 3 February 11




gotty - scuze, nu am vazut decat abia acum emsajul tau.
la moto NU AI VOIE (legea) sa mergi cu resapate.
la auto eu personal nu am mers, insa am vazut destul busuri si camioane cu explozii la roti, iar apoi vezi banda de rulare desprinsa de restul.

din folclor nu prea vorbes,c pt cap ur si simplu nu imi place. insa pe parcursul vietii am avut sansa sa cunosc niste experti in domenii diferite, cum sunt si echipa de la dunlop, ori cei de la suzuki. si gandesc eu in mintea mea ca dupa cate accidente am vazut si cate benzi de rulare despinse gasesti si azi pe marginea soselei, e cma greu sa spu ica sunt bune resapatele, nu?
evident ca fiecare e liber sa cumpere ce vrea, insa eu una pt siguranta mea si pt performante bune nu aleg decat ce este mai bun, pt ca in timp am simtit pe pielea mea diferenta.

see ya!


--------------------
Renault Megan 2 - B 77 ABO
ii sustin pe Omuletii Verzi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 1 Apr 2011, 09:44
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




asta cu anvelopele de camioane e tot din popor. acele explozii de care zici tu sunt datorate unei presiuni prea mici plus greutate in exces...



--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cread
post 1 Apr 2011, 13:21
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 29 April 09




QUOTE(b76bgaarh @ 1 Apr 2011, 10:44)
asta cu anvelopele de camioane e tot din popor. acele explozii de care zici tu sunt datorate unei presiuni prea mici plus greutate in exces...
*


+ sute de mii de km,,,,


--------------------
renault Megane 2 Grandtour . 2004 1,5 dci 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 4 Apr 2011, 14:22
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Poate sa fie si nou-nout, daca pui prea multa greutate pe ele se supraincalzesc, dupa cateva sute de km de mers asa sunt deja coapte si boom...


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 4 Apr 2011, 15:53
Post #120


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




adriac, tu ce preferi? o anvelopa resapata cum trebuie sau o anvelopa fabricata in romania unde nu se respecta reteta originala?

oricum am o mica banuiala ca multe anvelope din comert, ma refer in special la cele din cora dedeman si alte magazine de genul asta, sunt resapatate si nimeni n-are nici un stres. acum a venit la moda MARAGONI care chiar fac niste anvelope aratoase laugh.gif

This post has been edited by rtBK: 4 Apr 2011, 15:57


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:45
Dacia