Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

acordare prioritate pietoni, strada cu mai multe benzi pe sens

vic24
post 30 Dec 2011, 07:35
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




eu stiu ca daca o strada are mai multe benzi pe sens, nu esti obligat sa acorzi prioritate pietonilor care se angajeaza in traversare prin partea sensului opus, pana ce acestia ajung la axul drumului. unui cunoscut i s-a luat permisul pentru o fapta ca asta, motivatia politistului fiind ca se aplica numai daca intre sensuri exista un scuar. eu nu am gasit prevederea asta, poate nu am cautat atent. cum este de fapt ?


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 30 Dec 2011, 08:48
Post #2


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Depinde ce scrie in procesul-verbal, adica temeiul sanctiunii. Daca exista martori, "cunoscutul" poate contesta procesul-verbal, cu referire la art.100. Atat OUG195/2002 cat si ROUG prevede acordarea de prioritate pietonilor aflati pe acelasi sens de mers, fara referire la conditia existentei unui scuar ori refugiu.
QUOTE(OUG195/2002 art.100)
(2) Amenda contravențională prevăzută la alin.(1) se aplică și conducătorului de autovehicul sau tramvai care săvârșește o faptă pentru care se aplică 3 puncte de penalizare, conform art.108 alin.(1) lit.B).
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:
a) depășirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea roșie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferată;
b) neacordarea priorității de trecere pietonilor angajați în traversarea regulamentară a drumului public prin locurile special amenajate și semnalizate, aflați pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului


This post has been edited by adi_ar: 30 Dec 2011, 08:50


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 30 Dec 2011, 12:01
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




mda, habar nu am ce scrie in p.v. dar citatul tau vad ca sugereaza ca nici macar pe drumurile cu o banda pe sens nu acorzi prioritate pietonilor ce traverseaza din cealalta parte ?!
ps - cunoscutul, nu trebuie pus intre ghilimele. as fi spus "eu" daca eram in cauza.


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 30 Dec 2011, 13:12
Post #4


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Cate benzi erau pe sens pe strada unde s-a intamplat ?


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 30 Dec 2011, 14:25
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




doua benzi pe sens. in bucuresti pe nu stiu ce bulevard.

This post has been edited by vic24: 30 Dec 2011, 14:26


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 30 Dec 2011, 18:17
Post #6


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Ce tampenie ... dupa ce lege da Garcea amenda si ridica permise ? Eu zic sa depuna contestatie amicul tau


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tribunul
post 30 Dec 2011, 18:23
Post #7


Sunt inofensiv, dar gandul meu e criminal


Group: Members
Posts: 3.024
Joined: 19 July 05
From: Micul Paris




QUOTE(vic24 @ 30 Dec 2011, 08:35)
motivatia politistului fiind ca se aplica numai daca intre sensuri exista un scuar


SCUÁR, scuaruri, s. n. Mică grădină publică aflată de obicei la o încrucișare de străzi sau în mijlocul unei piețe.

REFÚGIU, refugii, s. n. 1. Faptul de a se refugia; timp petrecut ca refugiat într-un anumit loc. 2. Loc de scăpare, de adăpostire în fața unei primejdii sau a unei neplăceri; adăpost, azil. ♦ Fig. Consolare, alinare, mângâiere. ♦ Platformă ridicată și amenajată ca un trotuar, pe partea carosabilă a căilor de circulație cu trafic intens sau în mijlocul unei piețe, pentru a ușura reglementarea circulației, traversarea străzii, urcarea sau coborârea din vehiculele de transport în comun etc. – Din fr. refuge, lat. refugium.


--------------------
Renault "Megane" Scenic 2 2007
"Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai."
"Consumul exagerat de mitocanie si neam prost dauneaza grav sanatatii ..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 30 Dec 2011, 19:02
Post #8


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Sanctiune aiurea. Ce ne facem pe Magheru, cu 4 benzi pe sens? Astept 5 minute pana vine batranica de pe celalalt trotuar? Opresc motorul, ma dau jos, mai sterg un geam, mai verific rotile...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 31 Dec 2011, 06:49
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




@tribunul - da, refugiu. nu mai stiu cine a denaturat (garcea/alex/eu) si s-a preluat
@OVIDIUS - nu mai e cazul. mie mi-a povestit acu o saptamana in masina (la remarca mea: mai dar ce mai inviti pietonii sa traverseze) cum ca a stat asta vara o luna fara permis si a platit si amenda pentru fapta despre care v-am spus. deci e inchis cazul. ramane insa intrebarea daca legislatia prevede ceva de genul...


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 1 Jan 2012, 16:17
Post #10


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




QUOTE(vic24 @ 30 Dec 2011, 08:35)
eu nu am gasit prevederea asta, poate nu am cautat atent.
*


Se pare ca e asa cum ai gasit tu: nu mai exista "circumstante atenuante". Sunt zece benzi pe sens? Nu conteaza daca pietonul este sau nu pe sensul tau de mers, sau ca este refugiu la mijoc. Opresti si punct.


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 1 Jan 2012, 16:39
Post #11


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.088
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Poate vi se-ntampla si voua chestia asta: cand sunt pieton ii injur pe unii soferi, zic: "da-l...sa opreasca, ca-s pe trecere". Cand conduc, ii injur la greu pe pietonii care se baga fara sa se asigure, ca ei sunt pe trecere...de fiecare data, CEILALTI sunt oaia neagra. mad.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 2 Jan 2012, 15:24
Post #12


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




cool.gif neacordarea priorității de trecere pietonilor angajați în traversarea regulamentară a drumului public prin locurile special amenajate și semnalizate, aflați pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului.

Mi se pare limpede, daca nu e pe sensul meu, imi vad de drum.


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 2 Jan 2012, 18:29
Post #13


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Te-as ruga sa indici articolul din ultima republicare...


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 2 Jan 2012, 19:11
Post #14


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(OVIDIUS @ 2 Jan 2012, 15:24)
cool.gif neacordarea priorității de trecere pietonilor angajați în traversarea regulamentară a drumului public prin locurile special amenajate și semnalizate, aflați pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului.

Mi se pare limpede, daca nu e pe sensul meu, imi vad de drum.
*



Mie nu mi se pare asa limpede, vezi ca te face Garcea la faza asta si ti-o iei. Daca sensul tau de mers e unul singur pe drum atunci esti obligat sa acorzi prioritate si pietonilor DE PE CELALALT SENS:

Reguli de circulatie
SECTIUNEA a 3-a
Reguli pentru circulatia vehiculelor
€ 10. Alte obligatii si interdictii pentru conducatorii de autovehicule si tramvaie

7. Sa acorde prioritate pietonilor angajati în traversarea drumurilor publice, pe trecerile marcate sau semnalizate cu indicator. Atunci când drumul este prevazut cu cel putin doua benzi de circulatie pe sens, conducatorul de autovehicul sau tramvaie trebuie sa acorde prioritate de trecere pietonilor angajati în traversare pe sensul lui de mers.

Deci in primul caz = drum cu 1 banda pe sens, esti obligat sa dai prioritate la tot ce misca pe TOATA zebra, nu numai pe sensul tau.

This post has been edited by Tamango: 2 Jan 2012, 19:14


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vic24
post 2 Jan 2012, 20:13
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 14 April 08




exact asta imi amintesc si eu de la scoala !!! intrebarea este: mai este in vigoare in ACEASTA forma ???

This post has been edited by vic24: 2 Jan 2012, 20:15


--------------------
Dacia Sandero 1.4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSting
post 2 Jan 2012, 20:27
Post #16


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




Raspuns pt MAHO: Daca sunt pieton fac tot posibilul sa nu ma arunc pe trecere sa stiu ce inseamna sa fii la volan si sa trebuiasca sa trantesti piciorul in frana ca iti sare un pieton in fata. Iar daca sunt la volan nu prea am, nici eu nici alti de ales trebuie sa acordam prioritate pietonilor dar totusi nu sunt de acord cu cei care trec pe trecere de parca masinile sunt facute din burete si nu-te pot omora asa cum nu sunt de acord nici cu cei care blocheaza trotuarele si rampile pt carucioare cu masinile de parca ei sunt cei mai importanti si le este lene sa mai caute 5 minute loc in alta parte, indiferent cat te grabesti nu ai voie atat moral cat si etic sa-ne sfidam intrenoi si sa parcam,circulam cum vrem noi de parca suntem stapanii atat a soselelor cat si a trotuarelor.
Iar legat de traversarea pe trecere: Nici eu nu am gasit in lege un articol explicativ si eu sincer din ce m0am documentat si pe net si pe la Politisti am inteles ca, cand pietonul se angajeaza in traversarea strazi pe trecere de pietoni sau pe la o inetrsectie semaforizata pt pietoni autoturismele ar avea obligatia sa opreasca pt a ceda trecerea pietonului.


--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Jan 2012, 20:59
Post #17


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(OVIDIUS @ 2 Jan 2012, 16:24)
cool.gif neacordarea priorității de trecere pietonilor angajați în traversarea regulamentară a drumului public prin locurile special amenajate și semnalizate, aflați pe sensul de deplasare a autovehiculului sau tramvaiului.

Mi se pare limpede, daca nu e pe sensul meu, imi vad de drum.
*



Si ce te faci cand un pas face diferenta intre sensul tau si celalalt? Imagineaza-ti un drum cu doua benzi pe sens, si o trecere de pietoni, pietonul e la un pas de mijloc, mai are un pas si il calci, ce faci dupa ce-l calci il mai iei si la bataie ca si-a permis sa intre pe sensul tau ?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
afh
post 2 Jan 2012, 21:20
Post #18


!!!!


Group: Members
Posts: 142
Joined: 11 November 04




art. 100 alin. (3) lit. cool.gif. văd că n-a mai fost modificat de la republicare:
cool.gif neacordarea priorității de trecere pietonilor angajați în traversarea regulamentară a drumului public prin locurile special amenajate și semnalizate, AFLATȚI PE SENSUL DE DEPLASARE A AUTOVEHICULULUI SAU TRAMVAIULUI.

http://moficial.ro/2006/0670.pdf


--------------------
toyota corolla sedan 2010
nu face niciodată ceva pentru prima oară!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 3 Jan 2012, 11:52
Post #19


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(argon @ 2 Jan 2012, 20:59)
Si ce te faci cand un pas face diferenta intre sensul tau si celalalt?  Imagineaza-ti un drum cu doua benzi pe sens, si o trecere de pietoni, pietonul e la un pas de mijloc, mai are un pas si il calci, ce faci dupa ce-l calci il mai iei si la bataie ca si-a permis sa intre pe sensul tau ?
*



Iti dai seama ca n-o sa ma joc cu permisul atunci cand pietonul mai are un pas si intra pe sensul meu de mers, eventual si cu masina de politie la 2 pasi asteptand sa vada ce fac....


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 11:52
Dacia