Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages « < 2 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Lacul Morii si Chiajna, Cateva vorbe si mai multe poze

dizzy
post 20 Apr 2023, 13:07
Post #91


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




De ce nu stai lângă serviciu? Pt ca... esti sărac, de cele mai multe ori.
Naveta îți permite să lucrezi intr- o zona unde nu îți permiți sa locuiești.
Probabil în timp, citește ani, vor alege sa stea in Chiajna sau alte sate și să lucreze în Piperaland.
Cum nu se vor face linii de transport noi, stateti la coada.
Cum nu rezolvi problema transportului, nici nu te dezvolți.

This post has been edited by dizzy: 20 Apr 2023, 13:40


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Apr 2023, 14:04
Post #92


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.924
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Unul care sta in militari si-ar permite sa dstea si langa serviciu in colentina, dar poate nu vrea. Nu te muti cu locuinta cum te muti cu serviciul. Aia de lucreaza in pipera pot sa se mute in voluntari, e mai aproape . Sau spre ploiesti.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 20 Apr 2023, 14:54
Post #93


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Depinde de multi factori mutatul asta:
Unde lucreaza nefasta/sotul, daca mai are rate la apartament, daca ii place sau nu zona, departarea de parinti, caconteaza cand iti mai cresti un copchil-doi, nu-i asa facila mutarea; eu nu m-as muta langa serviciu, imi place mai putin de zona Baneasa decat de ideile unor coforumisti;


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 20 Apr 2023, 15:18
Post #94


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.924
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ABsolut de acord. La mine s-a mutat biroul si fara sa schimb firma de vreo 3 ori.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 20 Apr 2023, 15:49
Post #95


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(dizzy @ 20 Apr 2023, 14:07)
De ce nu stai lângă serviciu? Pt ca... esti sărac,  de cele mai multe ori.
Naveta îți permite să lucrezi intr- o zona unde nu îți permiți sa locuiești.
.....
*


Da' sa dai copilul la scoala de linga casa se poate?
Sau tot de saracie trebuie sa-l cari cu masina in fiecare zi?


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 20 Apr 2023, 16:13
Post #96


-


Group: Members
Posts: 21.854
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(dizzy @ 19 Apr 2023, 06:25)
Întâmplarea face sa am o colega de locuiește în Chiajna.
În fiecare dimineață trebuie sa își aducă copii la grădiniță so școală în București.
Pentru ca nu ii convine calitatea slaba a scolii din Chiajna.
*


Deci de vina pentru calitatea invatamantului din Chiajna este tot Nicusor, nu primarul PSD din Chiajna.
Oricum, majoritatea ii duc degeaba la alte scoli.

QUOTE(miki @ 19 Apr 2023, 08:51)
Problema colegei este ca nu-i convine gradinita / scoala nu ca nu ar exista
Asta problema o poate rezolva primarul din Chiajna
PS Sint curios pe baza carei legi are copii inscrisi la gradinita/ scoala in bucuresti daca ea are domiciliul in chiajna.... (exceptind cazul in care ii are inscrisi la privat)
Aici ar trebui pedepsiti aia de au acceptat asa ceva.
*


Normal ca traficul din capitala este futat de turismul scolar.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 20 Apr 2023, 19:39
Post #97


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(miki @ 20 Apr 2023, 16:49)
Da' sa dai copilul la scoala de linga casa se poate?
Sau tot de saracie trebuie sa-l  cari cu masina in fiecare zi?
*


Se poate, desigur. Dar nu-i treaba ta unde alege fiecare sa isi dea copilul la scoala.
Dar se poate și sa- i dai la scoala de lângă maica- ta, sa aibă cine sa ia copilul la 12 de la scoala.
Se poate și sa- ți vezi de treaba ta și sa lași omul în pace sa facă ce considera.
Acuma gara, ați găsit încă o scuza... turismul școlar.
Bravo!
Dacă ai impresia ca locuitorii din Chiajna sunt toti miliardari, cam greșești.


This post has been edited by dizzy: 20 Apr 2023, 19:54


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 21 Apr 2023, 06:58
Post #98


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.924
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Pai in vacantele scolare traficul in bukres e mai ok totusi

https://economedia.ro/drumuri-radiale-bucur...ml#.ZEIXonZByUk Nu s eface strapungere lacul morii chiajna, dar se fac alte drumuri radiale


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 21 Apr 2023, 15:32
Post #99


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(dizzy @ 20 Apr 2023, 20:39)
Se poate, desigur. Dar nu-i treaba ta unde alege fiecare sa isi dea copilul la scoala.

*


Normal ca nu e treaba mea!
Doar constat ca s-ar mai reduce traficul daca nu ar fi copii de dus la scoala.
Si ca daca alega sa-i plimbe cu masina - cind ar avea alte posibilitati, isi merita soarta- orele de stat in masina
Atit... Si lumea sa nu uite ca "traficul sintem noi"


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 23 Apr 2023, 22:06
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.990
Joined: 29 May 06




QUOTE(tatabobu @ 20 Apr 2023, 02:04)
Peste lac. Ti-am mai zis asta, da' n-o vezi 04.gif


Misto asta. Am aratat deja [postat harta si masuratorarea] la distanta minima intre malurile lacului Morii este de aprox. 1 km. Si am spus, pentru comparatie ca noul pod peste Dunare de la Braila are aprox. 2 km.

Asadar, te rog pe tine sa imi spui exact ce nu vad, adica exact cum ar trece acel pod peste lac si apoi cum ar ajunge la A1. Asta avand in vedere toate constructiile care exista in zona [le vezi pe Google Maps, varianta satelit].

Astept cu interes raspunsul tau. Daca se poate si o estimare de costuri ...

QUOTE(tatabobu @ 20 Apr 2023, 02:04)
De unde zici tu ca o sa apara cerere in plus pentru tranzitat Maniu cel putin egala cu cat ar atrage acea alta strada. Asta nu inteleg, si asta nu explici.


Din tot ce s-a intamplat pana acum peste tot in lume referitor la "inducem demand", incepand cu anii '70.
Ti-am dat deja exemplu DN 1, bucata Piata Presei - iesirea din Otopeni spre Ploiesti [latit la 3 benzi si ulterior dotat cu pasaje sub si supra terane]. Te-am intrebat clar, cu subiect si predicat: a scazut aglomeratia de acolo?
Ti-am mai spus ca 5000 [cinci mii] Lei pentru o masina este accesibil multor oameni. Si ca statul nu poate nicaieri in lume, nu doar in RO, sa tina pasul cu posibilitatea oamenilor de a-si cumpara si folosi masinile.
Dar e ok, poti visa in continuare ca odata finalizata "penetratia" Ciurea va scadea aglomeratia pe I. Maniu. Si pe DN1 a scazut dupa latirea la 3 benzi.


<span class='edit'>24 Apr 2023, 00:12:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 20 Apr 2023, 08:59)
oare pista aia de biciclete de pe calea victoriei de ce nu e sufocata de induced demand cand ploua?


Pista de la Calea Victoriei este o picatura in ocean. Am tot spus aici pe forum: este nevoie de sute de km de piste de biciclete in Bucuresti ca intr-adevar bicicleta [si trotineta, rolele, etc] sa conteze ca transport alternativ.

Vezi cati km de pista de bicicleta au orasele din Europa civilizata si apoi poti face comparatia cu Bucurestiul. Poti incepe cu Berlinul.

Partea buna este ca pista respectiva s-a prelungit pana in Grozavesti. Partea prosta este ca alte piste de bicicleta nu prea mai exista in Bucuresti. De exemplu piste care sa face legatura intre centrul si periferie [exceptie Grozavesti, care nu este tocmai periferie].


<span class='edit'>24 Apr 2023, 00:16:</span>
QUOTE(einstein1984 @ 21 Apr 2023, 08:58)
https://economedia.ro/drumuri-radiale-bucur...ml#.ZEIXonZByUk   Nu s eface strapungere lacul morii chiajna, dar se fac alte drumuri radiale


Partea buna, in teorie, din link-ul de mai sus:

"Drumurile vor avea profil 2Ś2, piste de biciclete, trotuare și zonă mediană cu 8 metri lățime pentru dezvoltarea ulterioară."

Vedem ce va fi si in practica, vedem daca vor fi pe bune piste si cei 8 m latime.

In rest, daca va fi doar pentru masini, nu se va rezolva nimic.

<span class='edit'>24 Apr 2023, 00:23:</span>
QUOTE(miki @ 21 Apr 2023, 17:32)
Si ca daca alega sa-i plimbe cu masina - cind ar avea alte posibilitati, isi merita soarta- orele de stat in masina


Tocmai asta este problema, pentru ca in momentul asta nu prea exista posibilitati de transport public pentru cei care stau in localitatile dormitor din jurul Bucurestiului, indiferent ca vorbim despre Chiajna sau Corbeanca.
Vad ca in Corbeanca autobuzul 441 trece odata la 30 de minute. Cum ar putea ca doua autobuze pe ora sa poate prelua mii de oameni care stau in zona respectiva insa lucreaza in Bucuresti.

QUOTE(miki @ 21 Apr 2023, 17:32)
Atit... Si lumea sa nu uite ca "traficul sintem noi"


Nu-i adevarat. Traficul este totdeauna ceilalti, nu noi. Sa se inghesuie altii cu toti ghertoii in transportul public, nu io.

This post has been edited by gibonu: 23 Apr 2023, 23:25


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 24 Apr 2023, 07:09
Post #101


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.924
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Eu cred ca nici alea 2 autobuze pe ora nu sunt pline, poate ma poti contrazice.... sau daca sunt, ca nu se valideaza 100 de bilete/abonamente. Povestea un coleg acre a fost sef de autobaza prin anii 90 ca la un moment dat au vrut sa scaoata autobuzele din glina, ca nu composat nimeni vreun bilet sau nu lua abonament pe ele. Au blocat tiganii autobuzele la capat, amenintau sa ii bata pe soferi, Au negociata cu bulibasa un nr minim de abonamente pe linia aia in fiecare luna ca sa le pastreze.

This post has been edited by einstein1984: 24 Apr 2023, 10:38


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 24 Apr 2023, 10:29
Post #102


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Da miki, traficul suntem noi; Dar nu "Ne plimbam" de placere, ca placere de condus nu mai e de prin anii 2000; Adica, asa ca sa ma explic:
- In primul rand - sa existe transport in comun; Daca tot citam din stiutori ale transportului in comun, sa citam si aia cu first mile, last mile, as zice chiar ca ar trebui sa fie la mai putin de 10minute de mers pe jos acces la transportul in comun; Sa te duca unde ai nevoie; Degeaba ma ia tramvaiul din fata blocului, daca nu ajunge nici un mijloc de transport unde am eu treaba;
- Sa aiba un program clar : Daca nu te poti baza pe transportul in comun - iti iei masina si te duci unde ai treaba; fac o paranteza aici: In tarile cu apa calda, dau de exemplu Viena aici, ai tramvaie de prin anii '60, sa zic contemporane cam cu V3A-urile noastre; Nu merg cu 100 km/h , nici nu au linie separata pe peste tot; totusi, au in fiecare statie un orar scris pe o nenorocita de hartie, bagata intr-un avizier; sa-mi sug ciorapii de nu respecta la minut traseul ala; scrie ca vine la 10.05 si pleaca la 10.07 , poti sa fi sigur ca asa e; Scrie ca ultima cursa e la 23.30, atunci e ultima cursa, nu stai ca boul sa astepti zdrangavaiul care nu mai vine;
Nu-mi spune ca asta NU se poate implementa cu costuri ZERO, ca nu te cred! Da, ca asta sa functioneze, trebuie sa-i footi pe aia care merg pe linia de tramvai, care blocheaza sina, care parcheaza in statia de autobuz, dar pentru aia ai oricand acoperire legala, trebuie doar sa-si faca militia datoria;
- Sa fie civilizat: Adica sa nu fie aglomerat tip sardina, sa nu existe cersetori, sa nu existe ciorditori de buzunare;
- Peste tot in lume unde civilizat transportul; public, s-a aplicat cu succes, metoda batul si morcovul; Ai transport public pana acolo, nu-ti mai lua masina; cu masina faci o ora si te costa parcarea 10 EURO, cu transportul public faci 45 minute si te costa 2 EURO; Daca la noi te costa cu masina 5 EURO si ajungi in o ora jumate iar cu transportul public nu poti ajunge deloc sau in 3 ore, ce alegi?

Bicicleta e o solutie pentru cei cu o conditie fizica bunicica , cu conditia sa ai piste separate complet de traficul rutier; Pista de pe Victoriei este un exemplu foarte bun; Adica pt a alege bicicleta trebuie sa nu fie o distanta mai mica sau egala cu cat poti pedala si sa NU fie sport extrem; In momentul asta, mersul cu copiii dimineata pe bicla pana la scoala de la mai mult de 1500m, e periculos; Adica as vrea sa cam ajung intreg la destinatie, nu doar sa fie o bucata sigura pe drum si apoi Zeii cu mila lor; Si asta ti-o zice unu care merge prin trafic de prin clasa a 7-a, cu ceva mii de km pe bicla;

Despre turismul scolar, in unele cazuri chiar sunt tampiti parintii; stiu un caz in care parintii stateau in chirie in Colentina, ducea el copilul in Berceni la scoala de vis- a vis de ma-sa ei, apoi se ducea in Mogosoaia la serviciu; La intoarcere- traseul invers; dar aia-s prosti, n-ai ce face;

This post has been edited by dizzy: 24 Apr 2023, 10:37


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 24 Apr 2023, 22:21
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.990
Joined: 29 May 06




QUOTE(einstein1984 @ 24 Apr 2023, 09:09)
Eu cred ca nici alea 2 autobuze pe ora nu sunt pline,


La doua autobuze pe ora cine sa se inghesuie ca sa le foloseasca?

Nu vreau sa fiu inteleg gresit. Autobuzele care merg in toate localitatile din Ilfov sunt un salt civilizational imens comparativ cu cosgiugele pe roti care erau microbuzele de acum ceva ani. Insa ideea a fi ca acele autobuze sa se opreasca la intrarea in oras si de acolo calatoria sa fie continuata ideal cu tramvaiul sau metroul [cu conditia extinderii retelelor].

Daca se doreste, control se poate face. Oprit autobuzul intre statii, urcat controlorii si politie / jandami langa autobuz in caz ca face vreunul scandal. Am prins treaba asta de multe ori inainte de 2018 cand mergeam cu 182, care era oprit pe bd. Lacul Tei.



This post has been edited by gibonu: 24 Apr 2023, 22:28


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Apr 2023, 09:12
Post #104


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.924
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




pai si in ce lume maresti frecventa unor autobuze care nu sunt inca pline? Sau vrei sa induci o cerere?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 25 Apr 2023, 11:03
Post #105


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu inteleg ca oricunde locuiesti (Chiajna, Chitila, Cernica, Ciolpani, Corbeanca) toti copiii trebuie dusi cu masina la Piata Unirii la scoala.

Stiu si eu caz de familie care si-a dorit o casa in comuna Berceni, a facut-o, dar cand drumurile de 1 ora si jumatate pana la Scoala 45/Lic. Caragiale i-au secat, au vandut-o si s-au mutat intr-un apartament pe Sos. Sisesti.

PS: fiecare face ce si cum vrea, pe mine nu ma deranjeaza deloc traficul in Bucuresti (pentru ca in 99% din timp imi fac programul si drumurile sa-l evit), si nu fac morala nimanui, pentru ca, desi am scoala efectiv lipita de bloc, imi duc copilul in alta parte.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 25 Apr 2023, 12:11
Post #106


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.924
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Aia din corbeanca isi mai duc copii si la liceul francez ca e mai aproape smile.gif
Lacul morii vad ca are max 7 m adancime, deci poate merge un pod cu piloni direct pe fundul lacului.

This post has been edited by einstein1984: 25 Apr 2023, 12:13


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 25 Apr 2023, 13:06
Post #107


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Se poate si pe mal, si prin lac, se "poate" multe, dar auzi ca-i induced demand si nu vrea asta;
Sa mearga cu trenul care nu exista, cu autobuzele care nu este, cu bicicleta printre haitele de caini;
Greu sa rezolvi o probleme pe care nici nu incerci sa o rezolvi, nici sa o intelegei; mai bine le zici ca e vina lor;

This post has been edited by dizzy: 25 Apr 2023, 13:11


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 26 Apr 2023, 16:14
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 360
Joined: 31 March 11





Solutii exista dar nici conducatorii capitalei si nici locuitorii nu doresc cu adevarat rezolvarea problemei.
Fiecare se complace cu situatia actuala si se plange la infinit.

Este lucrul clasic facut de romani in Romania smile.gif si nici nu ar avea cum sa fie altfel daca percepi capitala ca esenta unei tari

Liber la dat cu pietre ... imi asum lapidarea



--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Apr 2023, 16:19
Post #109


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.924
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Asta lipsea, inca un ardelean ofticat ca nu e capitala la el....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 Apr 2023, 08:36
Post #110


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




pai primarul e un ardelean , presedintele e un ardelean, plm, atat s-a putut!
N-auzi ca facem induced demand, stati naibii acasa pe ajutor social!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 27 Apr 2023, 16:58
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 360
Joined: 31 March 11





Am scapat ieftin smile.gif 'decat 2 pietre' in 24 de ore

Sunt fericit ca nu e capitala la mine !

Mai torn si niste gaz suplimentar ... nu sunt ardelean, sunt de fapt moldovean stabilit in Ardeal. Acum chiar ca e liber la dat cu pietre !

Aveti dreptate ca este necesara o schimbare la nivelul conducerii, dar schimbarea mai vine si din jos in sus !
Pana cand lumea nu va accepta ca exista si alte moduri de transport URBAN in afara masinii personale se poate face si mama autostrazilor urbane ca problema tot nu va disparea.
In tara noastra masina inca este vazuta ca un simbol de bunastare si lumea ar face orice numai sa nu renunte la ea indiferent cat timp sau bani costa acest lucru.



--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 27 Apr 2023, 18:07
Post #112


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Jupane, asta nu e piatra, e aproape mângâiere.
La tine fiind ce oraș misterios?
Ca poate am mai ajuns vreunii și putem emite o părere.
Vreun Sebeș? Vreun Bârlad? Iași? Suceava?
Hai, pe concret, dacă vrei sa ajungi din Balta Alba la Spitalul de Urgenta, la ora 2.00 dimineața, cum ajungi? Sau chiar la ora 24?
Sau de la o Cola, cu prietenii?

This post has been edited by dizzy: 27 Apr 2023, 18:09


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 27 Apr 2023, 19:05
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 360
Joined: 31 March 11





Distanta este 8.3 km
- daca esti bolnav si trebuie sa mergi la spital la 2 dimineata suni la 112 si ajungi cu salvarea cu sirenele pornite in vreo 20 de minute
- daca lucrezi la spital si te intorci acasa atunci mergi cu masina, la ora aia nu cred ca e traficul de varf
- daca te duci la o Cola mergi cu bicicleta aprox 30 de minute
- daca te intorci de la 10 beri cu prietenii, iei taxi sau mergi pe jos pana te dezbeti, vreo 2 ore. Daca ai sotie te ajuta miscarea sa fii mai prezentabil cand dai ochii cu ea dupa bere smile.gif
- daca trebuie sa faci traseul acesta in timpul zilei poti folosi bicicleta sau o trotineta electrica. Va dura aproximativ 30-35 de minute.

Cu bicicleta iti faci si minimul de mișcare zilnica recomandat, fara probleme.

La inceput drumul cu bicicleta va fi mai greu, dar dupa cateva zile iti vei optimiza traseul, vei identifica zonele cu trafic periculos si zonele care te incetinesc.
Dupa ce iti faci un traseu cunoscut cu bicicleta si rutina de transport iti este pusa la punct, vei incepe sa zambesti cand vezi soferii stand bara la bara si blestemandu-si zilele.

Naveta mea personala a fost 4.5 km dus, 4.5 km intors. Cu o bicicleta entry level din Decathlon dura in medie 20 de min in fiecare sens, fara sa transpir si cu evitarea zonelor cu trafic periculos.

Colegi cu bicicleta cu asistenta electrica sau trotinete fac navete de aproximativ 7 km per sens.

Tu cum vezi concret ?





--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Apr 2023, 07:46
Post #114


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Ai pista de bicla in orasul ala necunoscut ? O sa-i zic Barlad, ca nu stiu care e exact!
Dacă nu , e aproape sport sângeros deci nu, mulțumesc.
De-asemenea, aspirator de gaze de eșapament nu e chiar plăcerea mea zilnica.

This post has been edited by dizzy: 28 Apr 2023, 08:24


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Apr 2023, 08:12
Post #115


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.924
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Eu concret vad ca mai si ploua, e frig si atunci nu sunt ciclisti, poate doar 3 indieni d ela glovo. In zilele alea lucreaza de acasa cilcistii, sau vin cu masina cum fac colegii mei?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 28 Apr 2023, 10:13
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 360
Joined: 31 March 11





Exista echipamente la Decathlon ptr orice situatie meteo

Eu am aparatori lungi la bicicleta. 80 de ron de pe net
Pe vreme ploioasă o jacheta impermeabila face treaba in majoritatea situațiilor. Eu am un fas de ploaie pe care il tin pliat in borseta bicicletei tot timpul. A fost vreo 50 de ron

Manusi, pantofi sport si pantaloni pentru vreme rece gasesti zeci de sortimente pentru toate gusturile si buzunarele

Exista si vreme extremă cand nu ai ce face indiferent de echipament.
Exista cumulat maxim 2 luni pe an in care este aproape imposibil ciclismul in siguranță

Dar in celelalte 10 luni merita incercat






--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 28 Apr 2023, 10:15
Post #117


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




OK boomer!
La Decathlon ala din Barlad exista si pista de biciclete?

This post has been edited by dizzy: 28 Apr 2023, 10:16


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 28 Apr 2023, 11:13
Post #118


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




Pai asa cum daca se face podu pest elacul morii or s acircule masini p-acolo
la fel si cu biclele... daca se fac piste or sa apara si alea
sau macar benzi dedicate STB si bicle - exclus orice fel de autoturism ( taxi sau uber,,,)
poate ma repet dar cea mai mare distractie a mea este cind sta cite un uberist in spatele meu pe banda aia rezervata


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Apr 2023, 12:10
Post #119


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.924
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Lasa partea cu "exista", ca asa exista si metrou si autobuz si tot cu masina merge lumea.
Eu merg cu tramvaiul la birou, si vad destui ciclisti cand e frumos, dar mai niciunul cand e vreme urata.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 28 Apr 2023, 13:42
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 360
Joined: 31 March 11




@ boomer dizzy - traseul meu de naveta este format din 3.5 km drum public și aprox 1 km pista de biciclete
@ einstein - spun "s'egzista" smile.gif ca informatie pentru colegii care nu au sau nu au incercat echipament dedicat, face o diferență palpabilă la confort

Vorbesc din experiența personală a mersului cu bicicleta prin oras, concret in tot felul de condiții meteo

Nu zic ca este totul lapte si miere, dar merita incercat

This post has been edited by stolniceanulucian: 28 Apr 2023, 13:45


--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages « < 2 3 4 5 6 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 09:12
Dacia