Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Injectia delphi ma scoate din minti!, Probleme injectoare,cauza pompa.

Daniel194
post 31 Jan 2018, 12:44
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 29 May 15




Buna ziua,detin un clio cu motor 1.5 dci 48kw/65 cp din 2003,incerc sa elimin cauza acelui span care cauzeaza defectarea injectoarelor,indiferent de benzinarie de unde alimentez am ajuns sa schimb diuzele de retur precum consumabilele!Am schimbat pompa,a mers bine un timp dupa care iar a inceput vechea poveste din cate am inteles aceasta pompa parca este facuta sa strice injectia am inteles ca sunt pompe de inalte bosh,sau cel putin injectoare bosh,dar nu stiu daca se potrivesc pentru norma de poluare E3,din cate am vazut pe net sunt pentru e5. excl.gif


--------------------
renault hatchback 2003 clio 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 31 Jan 2018, 12:52
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.857
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu poti sa pui injectoare bosch pe motorul tau ... injectoarele sunt pilotate de un calculator .. este o treaba complexa acolo ...

Tu ai probleme pentru ca recondtionarea injectoarelor se face prost sau cu piese de proasta calitate ...

This post has been edited by cj98czh: 31 Jan 2018, 12:53


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniellu
post 31 Jan 2018, 13:31
Post #3


acum E 91- M47 120kw


Group: Members
Posts: 870
Joined: 30 October 07




Dupa urmatoarea reparatie sa pui ulei amestec 2T in motorina si poate scapi de probleme. Pompa face span ce ajunge in supapele de retur ale injectoarelor. Nu spun ca scapi definitiv si irevocabil dar macar mai lungesti boala.
La kangoo-ul din semnatura am 267000 si nu am probleme. Dar este 2012 si am inteles ca la modelul asta problema injectiei s-a rezolvat. Doar motorina de brand (de la la un singur brand) si filtru motorina original Renault (care are sau n-are importanta). La Ford pun ulei 2T in motorina. Tot Delphi din primele generatii piezo, desi masina asta este pe final de serie de fabricatie si cica ar fi rezolvat din problemele initiale.
Solutia - supape noi si ulei amestec in motorina : 1oo ml ulei/ 20 litri carburant. Filtru motorina Renault sau Delphi.


--------------------
ex Mondeo TDCi(2006) ;Doblo 1.3 90 MJet (2016); Aprilia Pegaso 650GA; ex. Kangoo dci 2012;ex.Laguna 2.0s RTI (1995). - nr. de Bacau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 31 Jan 2018, 13:37
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Am citit undeva pe net un tutorial la un nene care se ocupa cu reparatia injectoarelor si a pompelor de injectie si cica spanul ala e produs de fapt de pompa de joasa presiune din pompa de injectie, zicea ca in pompa de inalta ar fi si pompa de joasa. El a rezolvat problema prin eliminarea acelei pompe de joasa cu implementarea unei pompe direct in rezervor.

Era vorba tot de injectie delphi.

This post has been edited by xmisterx: 31 Jan 2018, 13:39


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daniel194
post 31 Jan 2018, 14:31
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 29 May 15




Pai supape am luat numai de origine cu acel cod la sfarsit 621c,filtru de motorina tot original cu senzor de apa!!.Am vazut si eu videoul acela cu solan dar nu am vazut sa revina cu un video ca si functioneaza acea inventie!!!Cat la problema care o am mam cam saturat sa schimb acele supape fara nici o remediere,si am facut acest post din cauza unei cunostinte care mia spus ca sar potrivi pompa bosh scoasa acum ceva ani,cat si injectoare tot bosh care sar potrivi la 1.5 e3 si e4,acum din ce am cautat nu am dat decat de pompe pt anumite motorizari 1.5 si injectoare.de potrivire nu am habar dar vreau sa scap de spanu ala!!!Aud pe uni posesori ca nu au avut probleme cu injectia si nu stiu cati km au circulat si eu mor de ciuda de cand am luato in 60 de mii km am schimbat 5 seturi de panarame dealea mici cu valoare mare!!! excl.gif cat despre ulei 2 t am pus la 1 full 1l si degeaba!!

This post has been edited by Daniel194: 31 Jan 2018, 14:33


--------------------
renault hatchback 2003 clio 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myhay1208
post 31 Jan 2018, 15:05
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 968
Joined: 15 August 07




Cand ai reconditionat injectoarele, ai curatat si restul traseului de alimentare ?


--------------------
Renou' Clio 1.4 - 16V K4J 710 / Scenic 2 1.6 16V K4M 766 -- Clio 2002 / Scenic 2007
You know the secret...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 31 Jan 2018, 15:38
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




QUOTE(daniellu @ 31 Jan 2018, 13:31)
Dupa urmatoarea reparatie sa pui ulei amestec 2T in motorina si poate scapi de probleme. P


Sa pun din nou link-ul cu uleiul ala 2T in motorina? Puteti gasi pe google fie povesti de genul "am pus, nu s-a intamplat nimic, motorul merge mai bine", fie studii profesionale cu masuratori inainte si dupa, respectiv concluzie argumentata cu cifre. Unde se arata ca povestile de genul asta sunt doar povesti, vorbe fara acoperire, neargumentate stiintific.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniellu
post 31 Jan 2018, 16:23
Post #8


acum E 91- M47 120kw


Group: Members
Posts: 870
Joined: 30 October 07




Nu am spus ca motorul merge mai bine. Spanul se produce datoritei ungerii defectuoase a pompei in functionare, ungere ce se face prin intermediul motorinei.
"O picatura de ulei face cat 100 de mecanici".




--------------------
ex Mondeo TDCi(2006) ;Doblo 1.3 90 MJet (2016); Aprilia Pegaso 650GA; ex. Kangoo dci 2012;ex.Laguna 2.0s RTI (1995). - nr. de Bacau
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 31 Jan 2018, 16:40
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.601
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Reconditionarea sistemului de injectie,dupa prezenta span,trebuie facuta cu respectarea regulilor Delphi.....toate piesele aflate in contact cu motorina contaminata se schimba/reconditioneaza/curata complet!
Degeaba reconditionezi injectoarele daca pompa genereaza span in continuare.....sau daca in rezervor/conducte mai exista reziduri metalice.
Ideal este sa schimbi toate piesele care s-au aflat in contact cu combustibilul contaminat cu rezidiu metalic....altfel este oricand posibila reaparitia problemelor.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 31 Jan 2018, 16:51
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Si daca se procedeaza cum spui tu,problema reapare.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 31 Jan 2018, 16:54
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.121
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




In cazul ăsta se mai schimbă piesele o dată împreună cu restul mașinii icon_mrgreen.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 31 Jan 2018, 17:01
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




QUOTE(daniellu @ 31 Jan 2018, 16:23)
.............. Spanul se produce datoritei ungerii defectuoase a pompei in functionare, ungere ce se face prin intermediul motorinei.
"
*




Spanul se produce din cauza calitatii materialelor folosite la fabricarea pompei de joasa presiune ( din interiorul pompei de inalta presiune ) .. Uleiul 2T nu ajuta la nimic ..Pana nu inlocuiesti pompa de inalta complet( chiar cu una SH dar BUNAA ) , plus injectoarele curatate si conductele+rezervorul spalat / suflat , nu faci nici o branza . Oricand poti avea aceleasi surprize neplacute ( si costisitoare ) cu pompa veche .. Stiu costa ce spun eu , dar nu ai alta sansa .. Sau vinzi masina cand functioneaza cat de cat , fara erori pe bord

This post has been edited by stefandinescu70: 31 Jan 2018, 17:02


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Daniel194
post 31 Jan 2018, 17:17
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 29 May 15




Din cate am inteles inainte motorina si ea era mai vascoasa sai zic asa nu cum este acum pentru e5 sau 6.Treaba cu curatatul instalatiei am facuto acum 30 mii km si degeaba bag motorina numai de la petrom,am incercat sa schimb si pompa si tot degeaba in momentul de fata am facut testul pentru returul injectoarelor si la ochi nu prea pot face diferenta,dar cu o seringa de 20 ml sau dovedit 3 buc care dau prea mult pe retur.Ulei 2t hexol bag la 20 de litri pun 500 g ca ma disperat sincer.Mam uitat la un video cu solan care a descaput o pompa delphi si nu ai cei face,deci cureti bagi pompa noua etc una din pompele din ea freaca fier pe fier si de aici rezulta spanul.Tot printr-o filmare am vazut ca ar putea fi facuta o modificare desfacuta pompa de inalta,aspupat niste gaurele, inlaturat niste discuri din ea si ca inlocuitor pus pe rezervor o pompa de benzina care poate aduce presiunea la 4 bar.Acum nu stiu daca functioneaza deoarece nu a mai revenit cu video daca merge!

31 Jan 2018, 17:20:
Pai o pompa noua,impreuna cu injectoarele noi....daca adun imi iau alta masina. blink.gif

This post has been edited by Daniel194: 31 Jan 2018, 17:20


--------------------
renault hatchback 2003 clio 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 31 Jan 2018, 17:56
Post #14


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.601
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Reparatia la sistemul de injectie facuta de mantuiala conduce la o cheltuiala mare.....pentru ca se distruge motorul cand injectorul ramane blocat pe deschis si topeste pistonul.
Cum problema injectiei bolnave este dezbatuta si in alte topice....inchidem aici!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 19:26
Dacia