Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 3 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Hyundai I30 2022 1.5T-GDI Highway, Marele Alb

einstein1984
post 7 Jul 2022, 12:25
Post #121


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.943
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




vezi ca e magarie ce faci CZH, nu eu am scris asta.Capture.JPG ( Size: 48.27k ) Number of downloads: 762


This post has been edited by einstein1984: 7 Jul 2022, 12:28


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 7 Jul 2022, 12:29
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 7 Jul 2022, 13:21)
tu ai vrea regim motor de diesel la croaziera si de benzina la Vmax...
*


Pai cam da, că de aceea e turbo, nu? Zic, nu-s expert.

Mă gândesc că un aspirat de putere/cilindree asemănătoare la 130 in ultimă treapa tot pe la 3000 de ture are și atunci îmi dă impresia că nu e folosit cuplul dat de turbina și merge că un aspirat...



<span class='edit'>7 Jul 2022, 13:35:</span>

QUOTE(cj98czh @ 7 Jul 2022, 13:22)
comparat cu ce diesel ai tu acelasi cuplu? ca este cam neclara exprimarea ta ..
ca tu ai vreo 250nm cuplu ... care nu este acelasi lucru cu un motor diesel care sa zicem are aceeasi cai putere ca si tine dar un cuplu de 400 nm sa zicem ... ultimul o sa-l simti ca trage mult mai bine ..
*



Eu vorbesc de același cuplu nu de aceeași putere. Și vorbim de același Logan de doua zile... De fapt de la începutul topicului discutam de comparația între fix aceleași mașini smile.gif

Gata, mi s-a terminat pauza, nu va mai răspund. Am cam spus tot, citiți în urma. Have fun! smile.gif

This post has been edited by zax: 7 Jul 2022, 12:37


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 7 Jul 2022, 12:37
Post #123


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.868
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(einstein1984 @ 7 Jul 2022, 13:25)
vezi ca e magarie ce faci CZH, nu eu am scris asta.Capture.JPG ( Size: 48.27k ) Number of downloads: 762

*



Scuza-ma .. cred ca am amestec quote-urile ... am corectat ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 7 Jul 2022, 12:48
Post #124


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.235
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Mai, va plangeti de un feature eco aparut de cand o devenit a VI-a mainstream.

A VI-a e facuta pentru un mers economic legal pe autostrada. De ce s-ar chinui un producator sa faca niste modificari de care beneficiaza poaaaate 5% din musterii?

Iar I-V, sunt distribuite incat sa puteti accelera cat mai mult pe o plaja de poluare minima. Daca am conduce toti eco, ar fi geniale. Da' pentru cine nu conduce eco, a V-a sincer, e cam degeaba.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 7 Jul 2022, 12:53
Post #125


membru


Group: Members
Posts: 4.538
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Zax, sunt turbo ambele, au cuplu similar, dar plaja de turație utila a unuia e mai mare decât a celuilalt. Ăla cu plaja mai largă va avea în treapta maxima mai multe ture la aceeași viteză.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 7 Jul 2022, 13:14
Post #126


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(zax @ 7 Jul 2022, 11:13)
Ca sa-i răspund rapid lui Mucix, mă așteptam să scadă tot 1000 de ture de la 5 la 6, la fel ca in celelalte trepte... Sau poate nu 1000 dar 900 sau 800. Tu spui că n-ar trage dar și in treapta 5 tot benzinar este, nu schimb la 3000 ci la 4000 și cad pe 4000, trebuie să tragă.
*


N-am mai citit si din urma, dar pare ca aici comparam cutie in 5 trepte pe diesel cu o cutie in 6 trepte pe benzina, fie el si turbo? nedumerire.gif

QUOTE(zax @ 7 Jul 2022, 11:13)
Mie mi-ar fi plăcut să pot merge cu 150 că viteza de croazieră in a 6-a cu 3000rpm și cu 120-130 la puțin peste 2500 rpm.
Nu știu să calculez rapoartele de demultiplicare dar dacă Mondeo poate mă gândesc că e posibil...
*


Mondeo ala e diesel, de aceea avea 3k rpm la 180 kmph. Pentru un motor pe benzina de sub 200 cp, sa zicem, o asemenea etajare e aiurea.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 7 Jul 2022, 13:17
Post #127


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Adevarul e ca in Romania, mesteci intre V si VI de nu i adevarat.
Pe autostrada mergi linistit.

This post has been edited by bgdrenault: 7 Jul 2022, 13:18


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 7 Jul 2022, 14:06
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.887
Joined: 13 October 06




QUOTE(zax @ 7 Jul 2022, 12:13)
....
Mie mi-ar fi plăcut să pot merge cu 150 că viteza de croazieră in a 6-a cu 3000rpm și cu 120-130 la puțin peste 2500 rpm.
*



Trebuia sa iei 2.0T si ai fi avut cam 2200-2400rpm la 130kmh in ultima treapta, si ceva consum in plus fata de 1.5T.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 12 Sep 2022, 17:09
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




N-am mai avut timp de scris pe aici. M-am întors din concediu, rechinul e aproape de 5000km iar după ultimul drum până la Cluj is încântat de cum se prezintă. Am sa incerc să-mi fac timp sa revin cu impresii într-un mod mai detaliat și ceva statistica despre consum.

Acum însă a început să ticaie ceasul privind pregătirea de iarna, respectiv anvelopele. Mașina a venit cu Michelin primacy 4 s2 de care is tare incantat pentru silențiozitate (una din masinile de drive test cu care m-am plimbat prin după ce comandasem mașină și deja hotărâsem că o voi lua, a fost echipata cu niste ceva-uri mai ieftine - din păcate am uitat ce erau - și făceau un zgomot infernal așa că am rămas cu oarece sechele)

Am cochetat puțin cu ideea de a păstra anvelopele de vara și a cumpăra un set de roti de iarna dar costurile in bani (achiziția este mai mult de 1000 de euro cu jante de aliaj), timp și efort consumat de doua ori pe an pentru schimb precum și în ceea ce privește spațiul de depozitare nu mă încântă așa că mă gândesc serios la all season motiv pentru care, va rog, păreri.

Ca și alegere mă gândesc la Michelin crossclimate 2 care are clasa de consum C, clasa de aderenta pe ud B și zgomot 69db. Primacy are A/A/69. Ce întrebări am:
- cat de mult poate însemna diferența de clasa de la A la C și respectiv de la A la B in cazul consumului și respectiv aderentei? Daca va consuma cu un litru in plus e ceva bai dar dacă vorbim de 0.1l la 100km in plus este clar că nu e cazul să-mi fac griji.
- daca are clasa de consum C, deduc faptul că rezistența la înaintare este mai mare iar în acest caz, chiar este comparabilă clasa de zgomot între ele în condiții reale?

Ca și stil de condus în afara localităților încă abordez vitrajele cu teama data de obișnuința cu mașini instabile (dar asta este posibil oricum sa se schimbe) iar în privința vitezei de croaziera 110-130 pe drumurile naționale drepte când e loc și 150 pe autostrada. In oraș, până acum, am mers cam 15% din cei 5000 km și chiar daca procentul va creste peste iarnă, intenționez să-l țin sub 25% dar chiar și așa, deși în general stau in rând, uneori mă mai manca talpa sa croșetez; din aceste motive zgomotul la viteze mari și aderenta la frânare sunt importante.

Deci, daca aveți experiența cu trecerea de la anvelope de vara la all season sau chiar cu aceste tipuri de anvelope, va rog, păreri, sugestii și reclamații.

Mulțumesc

This post has been edited by zax: 12 Sep 2022, 17:12


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 12 Sep 2022, 18:09
Post #130


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.013
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti






--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolniceanulucian
post 12 Sep 2022, 22:45
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 360
Joined: 31 March 11





Michelin Cross Climate sunt foarte ok pe uscat si pe ud.
Nu vei simti aproape nici o diferenta fata de cele de vara.

Pe zapada sunt la limita. Nu te bagi in zapada adanca, nu parchezi in panta, nu ii dai tare pe zapada batatorita, mergi doar pe drumurile principale care sunt dezapezite des.

Daca mergi civilizat si preventiv iarna vei trece foarte usor peste cele cateva zile de iarna adevarata cu zapada pe an.



--------------------
Dacia Logan 1.4 GPL Landi Renzo 2008 Preferance - BT-03-YPY
berlina 1.4 mpi GPL Landi Renzo
caravan 1.4 twinport GPL Tomaseto QBox
orlando 1.8 twinport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 12 Sep 2022, 23:06
Post #132


-


Group: Members
Posts: 21.857
Joined: 19 April 05
From: Romania




Le ridicati in slavi degeaba, nu sunt chiar asa de bune, stau prost pw gheata, zapada, mazga,.
La feedback si handling sunt slabe.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 13 Sep 2022, 07:31
Post #133


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.943
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Probabil, dar pentru 20 de zile pe an poate emrita sa fie mai ok pe asfalt uscat si caldura.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 13 Sep 2022, 09:03
Post #134


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(stolniceanulucian @ 12 Sep 2022, 23:45)
Michelin Cross Climate sunt foarte ok pe uscat si pe ud.
Nu vei simti aproape nici o diferenta fata de cele de vara.

Pe zapada sunt la limita. Nu te bagi in zapada adanca, nu parchezi in panta, nu ii dai tare pe zapada batatorita, mergi doar pe drumurile principale care sunt dezapezite des.

Daca mergi civilizat si preventiv iarna vei trece foarte usor peste cele cateva zile de iarna adevarata cu zapada pe an.
*



Probabil te referi la crossclimate + , eu vreau sa cumpăr crossclimate 2 despre care am citit că are performante imbunatatite semnificativ fata de + . In testul postat de către MyKe89 tipul chiar spune că la testul pe zăpadă a trebuit să verifice dacă nu cumva avea pe mașină anvelope de iarna având în vedere cat de bine s-au comportat. Tot in testul acela pare că cc2 pierde doar la comportamentul pe umed deși, conform graficelor diferențele nu par mari. La o diferență ceva mai mare privind comportamentul pe ud in testul ăla este vredestein quatrac pro care câștigă și la zgomot fata de cc2 dar pierde dramatic la acvaplanare și la consum.

In descrierea videoclipului sunt și două link-uri, unul cu rezultatele testului pentru a fi mai ușor de analizat și unul care reface top-ul funcție de preferințe.

Totuși, de ce insist sa cer opinii, in special de la cei ce au folosit și vara/iarna și apoi au trecut pe all season:
o dată că testele nu sunt neapărat atat de clare pe cât par. O mica alterare a scării la lungimea barelor acelea și deja o diferență pare mai mare decât este cu adevărat.
Apoi, toate aceste teste și review-uri sunt făcute comparând același gen de anvelope ori întrebarea mea nu este ce anvelope sa iau ci de care? Merg pe set de roti separat vara/iarna sau iau allseason. Cat de mult pierd daca trec pe all season? As vrea sa vad un test comparativ intre cc2 și primacy-urile pe care le am acum dar desigur că nu găsesc așa ceva


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Sep 2022, 09:13
Post #135


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.868
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




pentru Clio care circula 90% doar in oras am mers pe CrossClimate 2, pe Mondeo care circula preponderent extraurban ... merg pe dedicate.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 Sep 2022, 09:52
Post #136


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Doar ca el are i30 care este intre Clio si Mondeo ca si clasa ...

QUOTE(zax @ 13 Sep 2022, 10:03)
Totuși, de ce insist sa cer opinii, in special de la cei ce au folosit și vara/iarna și apoi au trecut pe all season:
o dată că testele nu sunt neapărat atat de clare pe cât par. O mica alterare a scării la lungimea barelor acelea și deja o diferență pare mai mare decât este cu adevărat.
Apoi, toate aceste teste și review-uri sunt făcute comparând același gen de anvelope ori întrebarea mea nu este ce anvelope sa iau ci de care? Merg pe set de roti separat vara/iarna sau iau allseason. Cat de mult pierd daca trec pe all season? As vrea sa vad un test comparativ intre cc2 și primacy-urile pe care le am acum dar desigur că nu găsesc așa ceva


Eu am all season-uri pe Honda Insight ( GY gen 2) cat si pe Laguna 3 (CrossCimate+) dupa ce am folosit dedicate pe Laguna (Michelin Pilot Super Sport si GY UltraGrip Performance).

Si da exista diferente: daca vrei sa scoti tot untul din masini.

Daca mergi normal, poate si un pic agresiv diferentele devin infime.

Mai mult conteaza imbatranirea cauciucurilor decat faptul ca sunt iarna/vara sau allseason. Dupa 4 ani un cauciuc de vara indiferent de marca e mai prost decat unul nou allseason GY sau MIchelin sau Conti. Testat personal: diferenta la 20 de grade intre Dunlop BluSport Response si GY gen 2. Am plecat de la vulcanizare cu GY allseason si aveam cu totul alta aderenta.

Dupa parerea mea cauciucurile de vara sunt facute sa fie uzate in 2 sezoane. Cam asta se intampla in vest. Estul nu conteaza.
Alea de iarna sunt facute sa tina 3 ierni si apoi la gunoi.
Alea all season sunt facute sa tina 4-5 ani. De asta sunt si un pic mai scumpe: baga mai mult cauciuc natural in ele.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 13 Sep 2022, 09:52
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.121
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Dacă ești atât de mulțumit de anvelopele de vară, ia un set de iarnă midrange și peste 4-5 ani treci pe allseason, când se îmbătrânesc astea...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 13 Sep 2022, 13:37
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




QUOTE(cj98czh @ 13 Sep 2022, 10:13)
pentru Clio care circula 90% doar in oras am mers pe CrossClimate 2, pe Mondeo care circula preponderent extraurban ... merg pe dedicate.
*


Super. Deci ai și cc2 și dedicate și le folosești în același timp, chiar daca mașinile sunt diferite. Simți diferențele? In ce fel? De ce nu treci și pe Mondeo la allseason?

QUOTE(madhorsefuzzy @ 13 Sep 2022, 10:52)
Mai mult conteaza imbatranirea cauciucurilor decat faptul ca sunt iarna/vara sau allseason.
*


De acord! Și asta este un aspect pentru care tind spre all season, le schimb mai des. Estimez undeva la 15k km pe an, hai poate 20k dar nu mai mult. N-am unde sa uzez doua seturi de anvelope înainte să imbatraneasca

QUOTE(dandobre @ 13 Sep 2022, 10:52)
Dacă ești atât de mulțumit de anvelopele de vară, ia un set de iarnă midrange și peste 4-5 ani treci pe allseason, când se îmbătrânesc astea...
*


N-as spune că sunt "foarte mulțumit" de anvelope. Mașina e noua și e peste ce am avut ocazia sa folosesc până acum așa încât sunt mulțumit in general de mașină și doar n-aș vrea sa fac un downgrade sesizabil. Când am preluat Loganul de munca era echipat cu anvelope de iarna; mergeam pe autostrada cu 160km/h și mi se părea suficient. După aproximativ o lună - două, la primul drum cu cele de vara, am ajuns fara să-mi dau seama la 180 pentru că erau mai silențioase și nu aveau aceeași rezistenta la înaintare așa că la aceeași presiune pe pedala de accelerație aveam viteza mai mare. La consum nu-mi aduc aminte să fi fost diferente intre iarna și vara având în vedere că făceam săptămânal același drum dar dci-ul oricum nu are variații mari de consum.
De iarna proaste oricum nu iau dar nu aici este problema. Mașina este noua așa că, cel puțin momentan, nu mă uit prea mult la bani și prefer calitatea. Câteva sute de lei în plus acum la anvelope nu e un capăt de țară dar depozitatul care impune ceva spatiu, trambalatul, timpul pierdut cu schimbul chiar daca l-as face singur, indisponibilitatea unei curți unde sa pot spala rotile de pe mașină înainte de a le schimba, toate astea mă cam fac să mă gândesc la all season...


Și o chestie ciudata, pe aceeași dimensiune exista mai multe clase de viteza dar cele cu clasa mai mare de viteza sunt mai ieftine. Oare exista și reversul medaliei la o clasă de viteza mai mare (gen mai rigide, mai tari etc)?
clasa V - 240km/h

clasa H - 210 km/h

This post has been edited by zax: 13 Sep 2022, 13:54


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 13 Sep 2022, 13:48
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.121
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Eu unul nu mai pun altceva pe masini in afara de allseason de acum incolo, desi am unde sa depozitez un set suplimentar. Pana acum am avut seturi dedicate, pe care le-am schimbat pre motiv de batranete...


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 13 Sep 2022, 15:33
Post #140


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.472
Joined: 1 November 04
From: sat




Da, mă gândeam și eu să fac manevra la Mazda, fiind mașina care circulă cel mai puțin, și să pun allseason pe 16". Alea de 18" sunt foarte grele, cred că spre 20+ kg bucata, anvelopele mai scumpe, balon mai mic, pe când cele pe 16" sunt identice ca dimensiuni cu cele de Duster, ușor de găsit, mai ieftine, cu balon mai mare.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 Sep 2022, 15:51
Post #141


-


Group: Members
Posts: 21.857
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(einstein1984 @ 13 Sep 2022, 08:31)
Probabil, dar pentru 20 de zile pe an poate emrita sa fie mai ok pe asfalt uscat si caldura.
*


Pai nu sunt nici acolo, stau prost la feedback si handling. Mazga este si in oras. Si gheata.

<span class='edit'>13 Sep 2022, 16:54:</span>
QUOTE(madhorsefuzzy @ 13 Sep 2022, 10:52)
Dupa parerea mea cauciucurile de vara sunt facute sa fie uzate in 2 sezoane. Cam asta se intampla in vest. Estul nu conteaza.
Alea de iarna sunt facute sa tina 3 ierni si apoi la gunoi.
Alea all season sunt facute sa tina 4-5 ani. De asta sunt si un pic mai scumpe: baga mai mult cauciuc natural in ele.
*


Ai sintetizat foarte bine ce am simtit si eu in ultimul timp.

<span class='edit'>13 Sep 2022, 16:56:</span>
QUOTE(zax @ 13 Sep 2022, 14:37)
Și o chestie ciudata, pe aceeași dimensiune exista mai multe clase de viteza dar cele cu clasa mai mare de viteza sunt mai ieftine. Oare exista și reversul medaliei la o clasă de viteza mai mare (gen mai rigide, mai tari etc)?
*


Doar la vanzatorul ala? Ca poate are stocuri ramase din anii anteriori si din cauza asta este pretul asa.

This post has been edited by IRONICK: 13 Sep 2022, 16:03


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 13 Sep 2022, 16:36
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Nu cred că am mai văzut în altă parte să aibă ambele variante dar am sunat și nu e vorba de vechime, ambele variante au același dot: 2022



--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 Sep 2022, 16:42
Post #143


-


Group: Members
Posts: 21.857
Joined: 19 April 05
From: Romania




Atunci daca nu este de vechime/costuri productie-materie prima, nu mai am alte idee.

This post has been edited by IRONICK: 13 Sep 2022, 17:03


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 14 Sep 2022, 20:28
Post #144


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.868
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(zax @ 13 Sep 2022, 14:37)
Super. Deci ai și cc2 și dedicate și le folosești în același timp, chiar daca mașinile sunt diferite. Simți diferențele? In ce fel? De ce nu treci și pe Mondeo la allseason?
*



am mai scris pe undeva nu am simtit nici o diferenta intre Continentalurile de vara date jos de pe Clio dar cu niste ani in spate si CC2 ... o sa vad la iarna ... dar cum masina circula 95% doar in oras ... nu imi fac probleme ..

Mondeo nu are inca anvelope dedicate de iarna sunt in cautari ... dar ala circula 95% doar inafara ... viteze "legale" .. plus drumuri la cabana unde iarna chiar este zapada multa ... asa ca mi cumva parca sa pun allseason, cu toate ca nu sunt eliminate total din optiuni ... daca o sa fie din alea o sa fie tot cc2 sau Pirelli SF2 ... ultimele nu imi plac din cauza profilului, dar imi plac din perspectiva pretului ... este o dif. intre cc2 si sf2 de vreo 250 ron/anvelopa .. si oricum nu sunt ieftine nici unele .. deh .. roti pe 19"

This post has been edited by cj98czh: 14 Sep 2022, 20:31


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 14 Sep 2022, 21:59
Post #145


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Profilul care nu iti place tie e mai apropiat de cel al unor anvelope de iarna, gen Continental


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 15 Sep 2022, 08:49
Post #146


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.943
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




eu am simtiti o mare diferenta intre continentalurile sport contact date jos de pe HYundai si hankook, dar in bine pt hankook la confort.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 24 Sep 2022, 14:56
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Bun, am mers pe michelin crossclimate 2. Anvelopele de vara imi ocupa, pana s-or vinde, chiar mai mult spatiu decat ma asteptam asa incat, pana nu ma fac baiat mare sa-mi iau casa cu curte, piscina si garaj, all season is the way to go.

Le-am schimbat cu cativa km inainte de 5000km dar putem rotunji smile.gif

DSC_1406.JPG ( Size: 2.51mb ) Number of downloads: 242


Dupa ce le-am schimbat am facut si un drum pana la Ploiesti sa le incerc. Concluzii (dupa drum si in general):

N-am sesizat mai mult zgomot decat cu cele de vara. Me happy din acest punct de vedere.
Imi place profilul, arata sportiv dar vazuta din lateral not so much. Talonul pare mai inalt decat la cele de vara. Acum parca as vrea niste jante de 17'' macar smile.gif
Nu le schimb, merg in ea nu afara si deja ma enerveaza toate gropile si canalele din oras.
DSC_1407.JPG ( Size: 3.42mb ) Number of downloads: 269

De aderenta nu pot spune mare lucru si nici de stabilitate. N-am incercat limite nici cu acestea nici cu cele vechi.
Consumul este cert mai mare dar nu pot spune cu cat. Am incercat sa fac tot drumul pe autostrada cu 150km/h pe tempomat. La dus am cativa km de oras (am resetat in pipera) vreo 2 opriri pe autostrada si plecari de pe loc si, cateva accelerari mai puternice plus, daca n-u m-am ramolit de tot, o urcare scurta pana la 180 pentru a verifica zgomotul. Consum pe trip 7.8l/100km. La intoarcere am resetat la intrarea pe autostrada si am mers constant, 7.6l/100km. Viteze medii calculate 95.3km/h la dus si 131.3km/h la intoarcere.
Ca si comparatie am doua drumuri de intoarcere de la mare in care am alimentat la plecarea de acolo si apoi in Bucuresti. La primul componenta de oras/aglomeratie a fost mai mare. De asemena si vremea a fost mai calda, nu stiu insa cat de mult conteaza avand in vedere ca sin ce observ pare ca A/c-ul este cuplat continuu:

1. 226.7km, 7.2l/100km bord, 7.3l/100km calculat la plin, viteza medie 98.6km/h
2. 236.3km, 6.3l/100km bord, 6.8l/100km calculat la plin, viteza medie 85.4km/h

Din pacate, fata de diesel, variatiile imi par foarte mari. De asemenea, variatii sunt mari si intre ceea ce arata calculatorul si ce reiese calculand la plin. Pana acum am diferente intre ce arata calculatorul si ce am calculat eu de la 0l/100km (chiar -0.3 o data) 1.1l/100km cu o medie de 0.45l/100km. Nu pare sa fie nici o legatura cu statia la aceeasi statie am si 0.8 in plus la calcul si 0.3 in minus

O alta problema de care m-am temut si pare ca aparut este dezechilibrarea rotilor. Cele din fabrica nu aveau nici un pic de vibratie la nici o viteza. La cele noi am sesizat o slaba vibratie in jurul vitezei de 150km/h dar este posibil sa fie din cauza strangerii inegale a prezoanelor. Am cheie dinamometrica le voi strange putin mai tare si voi verifica din nou

This post has been edited by zax: 24 Sep 2022, 14:58


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ampt
post 25 Sep 2022, 13:01
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Anvelopele puse de fabrică au un caiet de sarcini mult mai aspru, decât celelalte anvelope care ies pe aceeași bandă, vorbind strict de același model și producător. wink.gif


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 25 Sep 2022, 19:40
Post #149


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Presupun că toate componentele "sufera" de aceeași problema. De aceea prima baterie cam tine 5-6-7 ani iar următoarele nu mai trec de 3.

Totuși, am făcut ieri un drum până la Moara Vlăsiei la un prieten. Am mers între 130 și 190, n-am mai simțit vibrații... Prima oara o fi fost drumul, o fi fost paranoia, nu știu. Am reverificat prezoanele, sunt strânse toate, nu s-a mai slabit niciunul.

Totuși, parca mașina pare puțin mai elastica decât cu anvelopele de vara. La 190 m-am simțit un pic nesigur și n-am urcat mai sus. Acum îmi pare rău că nu am luat 91V

Pentru că m-am documentat privitor la diferențele între clasele de viteza zic sa scriu și aici: o clasă de viteza mai înaltă are talonul mai rigid și banda de rulare mai moale. In consecință, o anvelopa cu o clasă de viteza mai ridicată este ceva mai stabila și mai rigida, are aderenta mai buna la franare dar se uzează mai repede (unii spuneau de o diferență în nr de km undeva la 25-30%).

This post has been edited by zax: 25 Sep 2022, 19:42


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 25 Sep 2022, 19:57
Post #150


bgd


Group: Members
Posts: 3.319
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Cu masina de serviciu folosesc doar V-uri , ca anvelope de vara. Si nu i vreun bolid, cred ca viteza maxima este 170, dar asa zice cartea de identitate.
Nu am vazut uzuri mai pronuntate fata de H-urile pe care le foloseam pe skoda,
Acum V -urile de pe Renault sunt la jumatate de uzura cu 24000 de km doar de vara.

This post has been edited by bgdrenault: 25 Sep 2022, 21:44


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









Intrucat topicul devine deja aglomerat am decis sa incerc mentinerea unui cuprins cu cele mai importante puncte de discutie. Cuprinsul va fi AICI


--------------------
Go to the top of the page
7 Pages « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 23:56
Dacia