Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Koleos MK2 Stage 1, Koleos 2019, M9R - 175HP

ADaniel90
post 19 Nov 2020, 12:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 9 June 20
From: Alicante / Iasi




Salutare,

Sunt fericitul posesor al unui Koleos MK2 de aproximativ 6 luni de zile (18,500 de km pe bord in prezent) si ma bate gandul sa ii fac un stage 1 insa am cateva nelamuriri si m-ar ajuta mult sa aud de la colegi care au facut asta deja cum se comporta masina.

1. Cum influenteaza softul cutia de viteze CVT? Stiu ca sunt destul de sensibile si nu as vrea ca plusul de putere sa ii scurteze viata.

2. Exista riscul pierderii garantiei? Se poate reveni la softul original?

3. Cum se comporta masina dupa soft? Exista diferente semnificative la consum?

Multumesc!

This post has been edited by ADaniel90: 19 Nov 2020, 12:04


--------------------
Renault Koleos 2019 - Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Nov 2020, 15:40
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




daca te prinde cineva ca ai umblat la soft, pierzi garantia ... daca mergi la revizie si conecteaza testerul si exista un update de soft si ti-l fac pierzi remaparea facuta si platita ... deci oricum o iei te risti ... pe de o parte garantia ... pe cealalta banii dati pe remapare ...banii tai, decizia ta ..

This post has been edited by cj98czh: 19 Nov 2020, 15:41


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 20 Nov 2020, 05:08
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.096
Joined: 10 May 20




@ ADaniel90, acum vreo trei ani chochetam cu o resoftare stage1, am "cules" ceva informatii, din lipsa de timp insa am renuntat iar acum sunt destul de multumit cum "trage" masina cu softul original.
Incerc sa raspund (atat cat stiu):
1. Pe "robotizate" nu au fost probleme la cei care au facut resoftarea (chiar si dupa vreo 3 ani), dar nu stiu cum "influenteaza" transmisia CVT.
2. Exista riscul pierderii garantiei (dar de obicei cei din reprezentante nu se "uita" la asta), apoi depinde de cine\cum face resoftarea (e mai greu de "depistat"). Marea majoritate a celor ce rescriu softul fac si un back-up, se poate reveni la softul original.
3. Chiar si la stage1 cresterea de putere si cuplu se simte. Diferentele de consum depind de motorizare si binenteles de "talpa" (sunt si useri care au scris de o mica reducere a consumului).
Mai multe informatii se pot gasi pe topicurile dedicate.

Cred ca esti primul coleg care are o transmisie CVT pe Renault. Te rog daca se poate sa oferi cateva impresii si detalii despre comportamentul acestei cutii de viteze. Multumesc anticipat!

This post has been edited by Gil26: 20 Nov 2020, 05:09


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ADaniel90
post 20 Nov 2020, 13:33
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 9 June 20
From: Alicante / Iasi




Multumesc mult pentru sfaturi.

In cazul asta cred ca o sa mai astept cativa ani pana expira garantia si dupa voi vedea ce si cum.

@Gil26 - nu cred ca sunt primul de pe forum cu CVT pe renault asta pentru ca sigur nu sunt primul cu Koleos II de pe forum. Majoritatea sunt automate si absolut toate au cutie CVT (luate de pe Nissan X-trail).

Ca si impresie generala, cutia e foarte"smooth" - nu se simte cand schimba (pentru ca nici nu are ce schimba), mai are momente cand mai ezita cand nu stie exact daca urmeaza sa franezi sau sa accelerezi insa e o cutie foarte comoda. Problema e ca daca esti obisnuit cu o cutie cu dublu ambreiaj (cum eram eu cu DSG ), iti ia putin sa te obisnuiesti cu ea. Evident, de sportivitate nu poate fi vorba - e o cutie strict pentru confort.

E putin ciudat ca atunci cand accelerezi progresiv, turatia ramane constanta dar viteza creste si e putin contrar cu ce suntem obisnuiti de la alte cutii automate si chiar si manuale. Insa, dupa un timp de obisnuiesti si devine ceva normal. Ce e misto fata de alte CVT-uri e ca Renault a simulat schimbarea treptelor si cand accelerezi putin mai agresiv turatia scade in momentul cand schimba si totul se simte ceva mai familiar.

This post has been edited by ADaniel90: 20 Nov 2020, 13:39


--------------------
Renault Koleos 2019 - Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:19
Dacia