Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

121 Pages « < 59 60 61 62 63 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Megane GT 1.6 205cp, Pareri; probleme etc.

mnxcc
post 28 Nov 2017, 11:47
Post #1801


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 4 November 05
From: Bucuresti




Tot de pe forumul GT de la nemti, la unii le-a fost schimbat ambreiajul(ele), la altii ambreiajul+ cutia si ma intreb de ce, cat timp s-a gasit solutia din soft.
Deci hard-ul e bun, softul prost. blink.gif


--------------------
Renault Megane 2 2003 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pavilion8373
post 28 Nov 2017, 12:28
Post #1802


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 July 08
From: Bucuresti




Ar trebui oamenii care au fost "resoftati" sa faca un dyno
Am un feeling ca le-au fugit niste caluti/nm ca sa "rezolve" problema.
Chiar imi placea masina(voiam sa cumpar) dar azi nu m-as risca vazand cate probleme sunt cu o componenta extrem de importanta/costisitoare.
Unii spuneau ca a fost doar un lot din 2016, insa informatii de pe alte forumuri de afara ar sugera contrariul.


--------------------
Una mai tanara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 28 Nov 2017, 12:38
Post #1803


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




Stai liniștit, a fost făcut deja testul ăsta, după update mașina are câți căluți trebuie. Deci vezi că sunt și multe legende, mai schimbă sursele de informare. wink.gif

QUOTE
Chiar imi placea masina(voiam sa cumpar) dar azi nu m-as risca vazand cate probleme sunt cu o componenta extrem de importanta/costisitoare.


Orice problemă e nasoală, partea bună e că mașina e în garanție pentru minim trei ani și că, prin România, lotul de probleme a fost doar la mașinile din 2016. Dar se vorbește o grămadă pe aici și degeaba încearcă speedman, aba, vladof și alții să lămurească toate astea, că tot mai vine câte o persoană să dea cu bâta în baltă și să explice chestii din auzite.


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 28 Nov 2017, 13:16
Post #1804


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




acum fiecare cumpara dupa nevoi...riscuri etc...stiam de problemele astea cand am dat comanda de pe un forum din Franta. Am comandat din urmatoarele motive:
- are un pret competititv pentru ce ofera.
- arata bine.
- motor destul de puternic
- cutia automata.
- consum decent pentru aceste caracteristici pentru a putea fi folosita ca masina de zi cu zi.

28 Nov 2017, 13:19:
E buna si garantia de 4 ani si nu cred ca a fost refuzat cineva care a invocat o problema cunoscuta...

This post has been edited by aba81: 28 Nov 2017, 13:19


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 28 Nov 2017, 13:24
Post #1805


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




feeling ul pe care il ai tu, cum ca au fugit ceva caluti, nu e bun...
referitor la achizitia de gt, si eu m am documentat/citit despre masina, am alergat de la dealer la dealer...insa pachetul oferit de renault nu l am gasit in alta parte...la fel senzatiile percepute la volan. Daca nu credeti faceti un td cu un gt sa vedeti despre ce vorbesc. Putea sa imi spuna si mama reno ului ca e prost, eu tot il luam...sa te documentezi e una, sa te decizi e alta...dc stai sa pleci urechea la ce spun unii sau altii (subiectivi sau nu) nu prea e bine, denota alte lucruri referitoare la acea persoana...ai putea lua o hotarare singur? fara sa depinzi de altii? eu cred ca nu prea...ma opresc aici ca o dau in diverse...si off topic. In concluzie, dc as fi pus in situatia sa aleg...as opta din nou pt masina asta...si are garantie 3 ani (insa dealer ul a mai dat moka 1 an). Acum am intrebat pt inca un an extragarantie sa vad cat costa....In primavara ii voi pune noile jante ultrausoare si poate mai ajung la un dyno sa vad cat arata dupa schimbarea ambreiajelor...dupa 1 resoftare avea 200 cp si 275 nm, acum la cum merge, are cel putin 200 dc nu mai mult.. smile.gif

This post has been edited by speedman: 28 Nov 2017, 13:25


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mnxcc
post 28 Nov 2017, 13:37
Post #1806


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 4 November 05
From: Bucuresti




Mie imi place f mult masina,mi-a intrat in ADN rombul si cat de curand cred ca o voi achizitiona. wub.gif

Anul extra de garantie (al 4 lea), din ce am vazut in oferta, costa EUR 270.
Ar fi frumos sa fie bonus din parte dealer-ului, pe langa discount-ul de 1500 oferit. naughty.gif


--------------------
Renault Megane 2 2003 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 28 Nov 2017, 13:48
Post #1807


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




cand am luat eu era 1200 euro discount...de extra garantie nu am stiut pana la venirea masinii. poate mai este si acum. in orice caz iti doresc succes la viitoarea achizitie...indiferent care o fi aia smile.gif


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 28 Nov 2017, 13:49
Post #1808


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




eu intentionez sa iau un clio anul viitor, iar zilele trecute aveau in oferta un gt dci la 21300 e...era pe stoc, dc esti cu adevarat interesat mai te duci prin reprezentante si le dai de lucru la oameni...poate prinzi un benzinar cu pret foarre bun...ca idee gt dci pleaca de la 24200 sau 24400...avea ceva reducere


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mnxcc
post 28 Nov 2017, 14:03
Post #1809


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 4 November 05
From: Bucuresti




Nu ma atrage diesel-ul, desi din ce spui este un pic mai “ieftin”.
Intr-un oras ca Bucuresti cam ce consum aveti?


--------------------
Renault Megane 2 2003 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 28 Nov 2017, 14:27
Post #1810


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




11.4 cu 17.5 km/h doar Bucuresti.


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pavilion8373
post 28 Nov 2017, 16:52
Post #1811


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 July 08
From: Bucuresti




QUOTE(speedman @ 28 Nov 2017, 13:49)
eu intentionez sa iau un clio anul viitor, iar zilele trecute aveau in oferta un gt dci la 21300 e...era pe stoc, dc esti cu adevarat interesat mai te duci prin reprezentante si le dai de lucru la oameni...poate prinzi un benzinar cu pret foarre bun...ca idee gt dci pleaca de la 24200 sau 24400...avea ceva reducere
*



Cutia e aceiasi?
Si daca poti sa mi spui cu ce dealer ai vorbit?
Mersi


--------------------
Una mai tanara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 28 Nov 2017, 17:01
Post #1812


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




e alta cutie in 6 rapoarte - edc6 - da, nu este secret - dealer ul este meridian vest, cel din b dul Iuliu Maniu...poti vb cu Mihaela Balan sau Mihai Ghita...


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pavilion8373
post 28 Nov 2017, 17:14
Post #1813


Membru autentic


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 July 08
From: Bucuresti




QUOTE(speedman @ 28 Nov 2017, 17:01)
e alta cutie in 6 rapoarte - edc6 - da, nu este secret - dealer ul este meridian vest, cel din b dul Iuliu Maniu...poti vb cu Mihaela Balan sau Mihai Ghita...
*



Multumesc!


--------------------
Una mai tanara
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 28 Nov 2017, 17:46
Post #1814


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Fix asta e si consumul meu. La virgula. smile.gif

Predominant mers doar la serviciu-inapoi, dar si uneori mers la mare, etc.

Consum calculat pe 5500 km.


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 28 Nov 2017, 18:12
Post #1815


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(Flatron @ 28 Nov 2017, 13:38)
Stai liniștit, a fost făcut deja testul ăsta, după update mașina are câți căluți trebuie. Deci vezi că sunt și multe legende, mai schimbă sursele de informare. wink.gif
Orice problemă e nasoală, partea bună e că mașina e în garanție pentru minim trei ani și că, prin România, lotul de probleme a fost doar la mașinile din 2016. Dar se vorbește o grămadă pe aici și degeaba încearcă speedman, aba, vladof și alții să lămurească toate astea, că tot mai vine câte o persoană să dea cu bâta în baltă și să explice chestii din auzite.
*



Fazele astea cu schimbatul surselor de informare sunt de tot rahatul si mai degraba sarcasmul tau la adresa cuiva care nu a zis nimic rau sau neadevarat e de domeniul datului cu bata in balta. Masina are niste probleme si atat timp cat nu s-a facut nici o rechemare pe subiectul asta, nu exista informatii oficiale despre loturi cu probleme sau fara. Tot ce se stie e din auzite, singurul lucru cert sunt masinile cu probleme la ambreiaje si rata lor e destul de mare.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 28 Nov 2017, 18:37
Post #1816


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




probleme sunt la cele fabricatie 2016 si putem spune fara probleme ca alea au probleme la cutie...da lotul 2016. Cele 2017 nu au suferit modificari la cutie...aici una singura (cea cu pierderea de ulei) sau poate cunosti mai bine decat astia care avem...


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 28 Nov 2017, 19:25
Post #1817


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




QUOTE(papa_mulo @ 28 Nov 2017, 18:12)
Tot ce se stie e din auzite, singurul lucru cert sunt masinile cu probleme la ambreiaje si rata lor e destul de mare.
*


Pai si care e diferenta intre ce a spus Flatron si ce spui tu...tot din auzite.
Care rata? Cum ai calculat? Numeri pe degete persoanele care au raportat aici..ceu cu masini din 2016. Noi asa am dedus...nu a scris nimeni cu probleme de genul.
Dar ma rog fiecare cumpara ce vrea. Cu cat se cumpara mai bine cu atat mai bine...la mine in oras nu am vazut niciuna.


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 29 Nov 2017, 06:24
Post #1818


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




2016 vs 2017...cum se impart masinile astea? Pana la 31 decembrie sunt cu probleme si de la 1 ianuarie le-au facut cum trebuie? Ziceti voi cum le impartiti avand in vedere ca oficial nu exista nici o rechemare. M-am bagat in discutie doar pt ca observ o tendinta de negare a problemei din partea posesorilor de gt, asta nu e o neaparat o problema cat timp la ei nu se manifesta, insa luatul in balon al celor care aduc problema in discutie e nepotrivita. Nici fazele de genul "n-ai gt, nu vorbi pt ca nu ai de unde sa stii" sau impartirea intre "noi si voi" nu sunt tocmai ok.

This post has been edited by papa_mulo: 29 Nov 2017, 06:29


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 29 Nov 2017, 07:47
Post #1819


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Suntem mai multi care am fost păsuiți timp de 3 luni cu termenul de livrare. De exemplu eu cu aba81 am dat comanda în același timp in octombrie și abia în ianuarie ni s-a comunicat termenul de livrare.
Zvonurile apăruseră aici cam când am dat comanda. Faptul că în contract zicea 20 de zile pentru comunicarea livrării dar ne-au tot amânat, mi-a confirmat că într-adevăr a fost o problemă și producția a fost oprită pentru mașinile cu edc7 până au găsit o soluție. Deci daca vrei departajare, probabil ianuarie 2017. (A mea e fabricată la sfârșitul lui februarie). Colegul care s-a prezentat aici cu problemă la GT 2017 aparent a pierdut ulei.
Zvonurile vin cu 2 soluții: una de soft și una de ulei de cutie model nou cu răcire mai bună.


<span class='edit'>29 Nov 2017, 07:55:</span>
QUOTE(papa_mulo @ 29 Nov 2017, 06:24)
M-am bagat in discutie doar pt ca observ o tendinta de negare a problemei din partea posesorilor de gt, asta nu e o neaparat o problema cat timp la ei nu se manifesta, insa luatul in balon al celor care aduc problema in discutie e nepotrivita. Nici fazele de genul "n-ai gt, nu vorbi pt ca nu ai de unde sa stii" sau impartirea intre "noi si voi" nu sunt tocmai ok.
*


Și nu înțeleg, vrei sa raportăm o problemă pe care nu o avem?

Când o să am o să scriu aici și pe jurnalul de bord, dar cat timp nu exista, nu am ce nega.

Revenind la probleme. In decembrie mă duc la revizie. Mă duc azi sa mă programez și să le zic de: haionul lovește in laterale și a ros vopseaua până la tablă. Să verifice unghiurile și să îmi schimbe anvelopele de vară pe față că sunt mâncate spre interiorul mașinii și de la ultima verificare a dat fail de 2 ori la punerea frânei de parcare. Să facă ceva în privința asta, nu doar ștergere de dtc-uri.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 29 Nov 2017, 09:59


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 29 Nov 2017, 09:50
Post #1820


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




ce rechemare vrei sa faca? normal ca nu vor face...aia la vag au facut pt motoarele pe lant 1.2 tsi, 1.8 tsi pt consum ulei, dsg 7 pt n probleme? Oricine e liber sa spuna ce doreste, insa depinde acum si de modul in care pui problema...cine are pb a specificat lucrul asta, nu a negat.... wink.gif


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 29 Nov 2017, 09:54
Post #1821


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Multe fixuri se aplică atunci când ajungi cu ea la revizie. La Clio, prima revizie în Sibiu am primit un cauciuc la o conductă de motorină. A doua revizie au schimbat niște piulițe la tamburi. Nu am fost căutat de Renault și nici nu au emis rechemare. La megane posibil să facă resoftare celor afectați când ajung cu ea la revizie.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 29 Nov 2017, 09:54


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 29 Nov 2017, 10:17
Post #1822


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




Da. Si asta e posibil dar ar trebuie notate interventiile. Eu chiar am intrebat express...au zis nu. Ar fi interesant daca ar face fara sa stiu...dar vreau sa cred ca nu e asa.


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 29 Nov 2017, 10:23
Post #1823


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




La Clio țin minte că mi-au dat niște hârtii "OTS" pentru intervențiile astea.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 29 Nov 2017, 11:18
Post #1824


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Si eu am fost pe aceeasi lista ca Aba si Spy. Am primit masina in aceeasi zi ca Spy, si aparent a lui Aba a venit mai devreme cu o saptamana sau ceva de genul.

Au fost intarzieri la comenzi pana au gasit problema la cutie si au remediat-o. Asta e deducerea mea nu am informatii despre cifre.

Si despre masina asta, raspunsul e simplu. Daca nu am problema nu-mi bat capul. Sunt zeci de posesori de GT din tara asta care nici nu au cont aici. Pariu ca aia isi conduc masinile linistiti si nu se gandesc ca x y z probleme ii vor afecta. N-are rost sa traiec cu anxietate ca o sa crape masina. Nu am avut probleme serioase si nici nu da vre-un semn masina ca ar avea pe viitor.

Nu vreau sa vorbesc despre probleme pe care nu le-am experimentat. Nu stiu cum exploateaza altii masina si nu ma bag in controverse legate de cum ar trebui sa mergi cu ea si cum nu.

Daca era sa ma iau dupa problemele de pe forum, trebuia sa fug de GT maxim. Si ma bucur ca nu am facut-o.

This post has been edited by vladof: 29 Nov 2017, 11:20


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 29 Nov 2017, 12:15
Post #1825


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Asta-i problema, că cine citește pe forum de probleme zice că toate au probleme, dar nu realizează că în general lumea intră să se plângă și să caute soluții, iar cei ce n-au probleme... no news is good news.
E ca și cum ai intra în spital și tragi concluzia că 90% din populație are probleme de sănătate.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 29 Nov 2017, 12:15


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 29 Nov 2017, 12:38
Post #1826


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Pe 2017 era cineva acum cateva pagini care spunea ca avea nivelul scazut de ulei in cutia DW5, in rest nu tin minte sa fi auzit de alte probleme.
Cu siguranta ca au fost probleme la cutii si poate vor mai aparea peste 100k de km sau x ani...deocamdata lucrurile par sa se fi indreptat si masinile merg bine!


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorynache
post 29 Nov 2017, 20:03
Post #1827


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 28 September 17
From: Vatra Dornei




aba81, daca spui ca in suceava nu ai vazut nici un gt, inseamna ca ne-am intalnit dumunica pe la ora 15 pe varianta(inainte de fostul dedeman am intalnit un gt albastru , venea dinspre scheia)


--------------------
renault megane 3 RS ; megane 4 ; 2014 265/cup ; 2017 1.6 sce - Sv 07 RSP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 29 Nov 2017, 21:56
Post #1828


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




eu nu am vazut...dar nici eu nu eram smile.gif) mai stiu pe cineva din Dorohoi...dar nu stiu daca intra des forum...o singura data m-am intalnit cu el. Daca e pe aici il salut si daca e din Suceava. Ar trebui sa scrie mai multi cu GT ca sigur sunt pe aici care au mai citit dar nu au scris biggrin.gif


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gill_ro
post 2 Dec 2017, 10:22
Post #1829


..Nici paine fara munca, nici munca fara paine..


Group: Members
Posts: 2.349
Joined: 1 February 07
From: Bucuresti




Nu stiu daca a mai fost pus aici dar exista - " Operațiune de rechemare a modelului Renault Megane IV - cu cutie automata ( posibila supraincalzire ) " - http://www.anpc.gov.ro/galerie/file/retrag...if_maganeIV.pdf

Nu se specifica daca e vorba de GT-uri sau simple.


--------------------
Renault Megane II.1 / Megane IV GT /// 2004 Sedan Privilege 1.5 dci / 2017 GT 1.6 dci - = B-006-ILL
Mi-e grea maturitatea, mi-e greu să fiu docil,
Aș da orice pe lume să redevin copil!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 2 Dec 2017, 10:42
Post #1830


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Acum stau si ma intreb daca astia de la Reno au testat masina inainte de a o scoate la vanzare. Daca pica o piesa din cauza drumurilor, dupa x mii km, de ex. flansele, mai intelegeam. Dar sa nu depisteze ei incalzirea cutiei, in conditii normale de utilizare, mi se pare de noaptea mintii. Poate au fost sabotati de nemti smile.gif.

This post has been edited by mars: 3 Dec 2017, 06:49


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
121 Pages « < 59 60 61 62 63 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 03:54
Dacia