Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Kangoo -probleme vitezometru

sunbv
post 24 Apr 2007, 15:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 24 April 07




am un kangoo pe firma. e din 2003, 1.9 diesel si are 250k la bord. in ultima vreme nu mai merge acul la vitezometru decat cand are el chef. am vazut ca de obicei se intampla cand creste temperatura la apa. ceva idei?


--------------------
renault kangoo 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Io_mi_s
post 24 Apr 2007, 15:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 989
Joined: 25 August 06
From: Galati




Fara a-l pune in legatura cu sonda de temperatura, la aceleasi manifestari suburbane, a fost schimbat tot bordul. Cu ocazia respectiva, la iesirea din service, masina era rulata cu 280.000 km mai putin. Asta a fost solutia in service. Eu as adauga si verificarea contactelor alea pe la CV.


--------------------
Renault Megane 2.2 2006/Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1octav
post 4 Jul 2008, 22:29
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 4 July 08
From: Bucuresti




Am si eu un Kangoo 1,9 din 2002. Cand si cand "pica" acul de kilometraj si bordul nu mai indica nimic, apoi isi revine... uneori imi pleaca din senin alarma. Aveti idee ce i-as putea face?
Cineva mi-a spus ca ar fi un consumator in instalatia electrica si din cauza asta pleaca alarma. Altcineva mi-a spus ca e de la placute, ca sunt terminate si trebuie schimbate.
Ce sa fie oare?


--------------------
Renault Clio 3 2006 / 1.2L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1octav
post 11 Oct 2008, 15:01
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 4 July 08
From: Bucuresti




Alarma imi pleca din cauza unei sigurante arse, nu a mai facut figuri de vreo 3 luni... insa vitezometrul inca face figuri. Nu prea am chef sa ii schimb bordul insa, mai astept, poate are cineva o solutie mai ieftina.


--------------------
Renault Clio 3 2006 / 1.2L
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danman
post 21 Jan 2010, 14:52
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 23 October 08




La mine a fost un cablu ce venea de la calculatorul de ABS intrerupt. Viteza e data de senzorii de ABS in cazul meu. S-a rezolvat la reprezentanta.


--------------------
Renault Trafic & Laguna Sport tourer Combi 8+1 / 2006 & Laguna 2007
Trafic 1,9 dci 2006 500.000 km - fara probleme majore
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diag
post 21 Jan 2010, 23:18
Post #6


Membru simplu


Group: Members
Posts: 133
Joined: 22 November 09




Avind in vedere ca este vorba de vitezometru,care merge cind si cum,as recomanda o verificare cu tester a tuturor calculatoarelor de pe masina,posibil sa fie de vina mai multe lucruri,tablou bord,cablaje si mufe electrice,senzor de viteza,etc.Verificarea cu testerul da o idee,totusi in ce parte sa fie cautata problema,mai ales ca semnalul de viteza vehicol este prezent in mai multe calculatoare.Dar tot asa poate fi si o lipsa de masa (-),un scurt circuit,un contact intermitent in sistemul electric sau electronic al masinii.


--------------------
Suzuki GSX R 1000 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:08
Dacia